Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy i na co powinieneś patrzeć przy zakupie?

22 stycznia, 2019

Ogrodzenie panelowe – co wpływa na jego cenę?

Metalowe ogrodzenia panelowe są trwałe, łatwe w montażu i mają atrakcyjną cenę. Nic dziwnego, że coraz więcej osób właśnie w ten sposób chce grodzić swoje posesje. Jesteś wśród nich? Sprawdź, od czego zależy cena płotu z paneli ogrodzeniowych oraz dowiedz się, czy rzeczywiście najtańsze modele są… najtańsze.

Płot z metalowych paneli ogrodzeniowych to obecnie jeden z popularniejszych sposobów na trwałe i tanie ogrodzenie posesji. Jednak różnice pomiędzy cenami przęseł panelowych bywają czasem ogromne. Od czego zależą te rozbieżności? Na co warto zwrócić uwagę, wybierając ogrodzenie panelowe?

Od czego zależy koszt ogrodzenia panelowego?

Grubość drutu

Wybierając ogrodzenie panelowe, trzeba zwrócić uwagę na materiał, z którego zostało ono wykonane. Liczy się jakość oraz grubość stali, która ma bezpośrednie przełożenie na cenę całego płotu. Większa średnica prętów = wyższa cena.

Do najpopularniejszych należą modele określane jako 2D i 3D. Pierwsze z nich, czyli panele kratowe 2D, wykonuje się ze stalowych drutów o średnicy 6 mm. Często są one dodatkowo wzmocnione profilami poziomymi i jednostronnie ostro zakończone przedłużonymi prętami w dolnej lub górnej części ogrodzenia. Panele kratowe 2D Super to propozycja wykonana z prętów pionowych o tej samej średnicy, co w przypadku modeli 2D, dodatkowo zabezpieczonych podwójnym prętem poziomym o przekroju 8 mm.

Tańszym rozwiązaniem są panele w wersji 3D. Tego typu ogrodzenia wykonane są z 5 mm drutu cynkowanego i tak, jak panele 2D, również mogą być jednostronnie ostro zakończone przedłużonymi prętami o długości 30 mm. Ich cechą charakterystyczną są specjalne przetłoczenia, które dodają panelom sztywności. Różnice w cenie pomiędzy modelem 2D a 3D mogą dochodzić nawet do 40%. Jeśli chcemy znacznie zaoszczędzić – warto wybrać optymalne jakościowo i lżejsze panele 3D.

Zabezpieczenie przed korozją

Podstawowy sposób na zabezpieczenie metalowego i zgrzewanego płotu przed korozją to cynkowanie. To standardowe działanie, które na jakiś czas chroni metalowe panele przed zniszczeniem. Koszt ogrodzenia panelowego wzrośnie, jeśli wybierzemy panele ocynkowane i jeszcze dodatkowo zabezpieczone przed rdzą, np. poprzez warstwę farby. Cynkowa powłoka z czasem się utlenia, odsłaniając surową stal. Dlatego nie chcąc w przyszłości tracić energii i pieniędzy na konserwację ogrodzenia, malowanie lub inne działania – lepiej na początku zapłacić nieco więcej i wybrać mocniejsze zabezpieczenie.

Powłoka DUPLEX to obecnie najbardziej funkcjonalne rozwiązanie gwarantujące wytrzymałość oraz zwiększające trwałość ogrodzenia. Każdy element płotu produkowany jest w oparciu o trzy czynności:

  • zgrzewanie,
  • cynkowanie ogniowe,
  • malowanie proszkowe.

Metoda DUPLEX pozwala skutecznie zabezpieczyć stal przed wilgocią, zapewniając ogrodzeniu trwałość na lata. Ale siłą rzeczy jest to rozwiązanie nieco droższe. Koszt produkowanych w ten sposób paneli może być wyższy nawet o 20% od standardowo zabezpieczonych modeli.

Kolorystyka paneli

Indywidualne dopasowanie nowoczesnego ogrodzenia panelowego oznacza dodatkowe koszty. Najtańsze metalowe płoty dostępne są w standardowych kolorach – najczęściej od klasycznej bieli przez czerń i odcienie szarości aż po niebieski oraz zieleń.

Jeśli chcemy, by naszą działkę zabezpieczało ogrodzenie panelowe w innym kolorze, wielu producentów na nasze zamówienie wykona dowolny kolor pochodzący z palety RAL. Jednak oznacza to dodatkowe opłaty, które mogą być wyższe nawet o 10 – 25% od ceny podstawowej.

Wysokość ogrodzenia

Ogrodzenia panelowe dostępne są nawet w 10 różnych wysokościach. Dzięki temu można dopasować je do potrzeb konkretnej posesji. Inną wysokość płotu należy zastosować w przypadku ogrodzenia przemysłowego, terenu sportowego czy prywatnej posesji. Spotkać się można z modelami o wysokości od 630 mm do nawet 2430 mm. Często istnieje również możliwość zamówienia paneli na wymiar. Wraz z wysokością ogrodzenia rośnie także jego cena.

Zastosowanie podmurówki

Uniwersalność ogrodzenia panelowego polega na tym, że można je zamontować praktycznie na każdym terenie. Dodatkowo nie wymaga ono zastosowania wylewanego fundamentu, co znacznie obniża koszt postawienia płotu. Jednak jeśli mamy do czynienia z grząskim lub wilgotnym podłożem, znacznie rozsądniejsze będzie zainwestowanie w podmurówkę. Zapewni to stabilność ogrodzenia i wpłynie znacząco na jego trwałość – zmniejszy ryzyko korozji stali, ograniczy zwierzętom możliwość podkopania się pod zabezpieczeniem, a dodatkowo wzmocni całą konstrukcję.

W przypadku ogrodzenia panelowego zastosować można dwa rozwiązania – podmurówkę prefabrykowaną oraz klasyczną betonową wylewkę. Choć inwestycja w podmurówkę to rozsądna decyzja, prowadzi do zwiększenia kosztów. Jednak z perspektywy lat, może być to jednorazowy wydatek, który mimo wszystko pozwoli zaoszczędzić.

Montaż

Obliczając koszty ogrodzenia panelowego, należy wziąć pod uwagę także montaż. To dodatkowy wydatek, którego jednak możemy uniknąć. Jeśli mamy odpowiednią wiedzę oraz czas, możemy samemu zamontować ten rodzaj ogrodzenia, o ile nie stosujemy podmurówki. Jeśli zdecydowaliśmy się na opcję z betonowym lub prefabrykowanym zabezpieczeniem, zdecydowanie lepiej montaż zostawić fachowcom. Samodzielny montaż jest opłacalny w przypadku niedużych działek, które znajdują się na stabilnym terenie. Warto podjąć się własnoręcznego zamontowania ogrodzenia tylko wtedy, jeśli wiemy, co i jak robić. Bez odpowiedniej wiedzy można uszkodzić profile, nieprawidłowo je zamontować i, w konsekwencji, stracić niepotrzebnie czas i pieniądze. W takim wypadku lepiej zaufać profesjonalnej ekipie, która może postawić ogrodzenie nawet w dwa dni!

Ile może kosztować ogrodzenie panelowe?

Ceny ogrodzeń mogą różnić się w zależności od wymienionych wcześniej czynników. Średni koszt podstawowego, pojedynczego panelu o wymiarach ok. 250 x 130 cm wynosi od 50 do 200 zł i różni się w zależności od producenta. Ale i tak w porównaniu z innymi systemami ogrodzeniowymi to jedno z najtańszych rozwiązań.

Najtańsze ogrodzenie panelowe na rynku – czy warto w nie inwestować?

Ogrodzenie na stałe to inwestycja, która pochłania fundusze. Wiele osób stara się oszczędzać i mając do wyboru panele za 40 zł lub za 200 zł, decyduje się na te pierwsze. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, chyba że płot ma pełnić swoją rolę tymczasowo. Stawiając płot lepiej wydać nieco więcej i wybrać taki model ogrodzenia panelowego, który będzie solidny i posłuży przez długie lata. Warto też zainwestować w podmurówkę, która zwiększy stabilność konstrukcji i zapewni jej dodatkową ochronę przed zniszczeniem.

W jakich sytuacjach najtańsze ogrodzenie panelowe będzie dobrym rozwiązaniem?

Wówczas, gdy zależy nam na tymczasowym zabezpieczeniu terenu. Jednak i tutaj możemy poczynić pewne oszczędności. Stawiając ogrodzenie tylko na czas budowy, a w późniejszym czasie montując inny model niż panele, lepiej zainwestować w droższy system i później go sprzedać. Jeśli zależy nam na dużej redukcji kosztów przy tymczasowym ogrodzeniu – najbardziej ekonomicznym wyjściem będzie metalowa siatka.

Ale niska cena to także gorsza jakość – wybierając słabsze materiały, trzeba liczyć się z koniecznością impregnacji ogrodzenia, rdzewieniem komponentów, powtarzającymi się naprawami. W perspektywie czasu okaże się, że zamiast oszczędzić, wydaliśmy jeszcze więcej.

Gdzie jeszcze szukać oszczędności?

Oszczędności możemy zresztą poszukać gdzie indziej, np. nabyć ogrodzenie poza sezonem (czyli zimą, kiedy ceny paneli są zdecydowanie niższe), samodzielnie je zamontować lub zamówić w jednym z gotowych kolorów.Koszt ogrodzenia panelowego jest uzależniony od wielu parametrów. Wpływ na cenę mają takie czynniki jak zabezpieczenie przed korozją, jakość zastosowanych materiałów, wysokość ogrodzenia czy sposób montażu. Warto postawić na gwarancję jakości i trwałości, w końcu ogrodzenie powinno być inwestycją na długie lata.

Należy pamiętać, że nie zawsze taniej znaczy oszczędniej!

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Słupki betonowe do ogrodzenia panelowego – jak zrobić? Wskazówki
Regulacja drzwi tarasowych przesuwnych – wskazówki
Drzwi tarasowe przesuwne czy tradycyjne? Porównanie rozwiązań
Montaż drzwi tarasowych – 7 najczęstszych błędów. Jak się ich ustrzec?
Jak wyregulować okno PCV? Wskazówki
Budowa okna PCV – 4 elementy. Jak rozpoznać okno dobrej jakości?
Stolarka aluminiowa czy okna PVC – co wybrać do domu? Porównanie rozwiązań
Jaki kolor okien do nowoczesnego domu? Trendy i wskazówki aranżacyjne
Wymiana okien w starym domu – na co należy się przygotować?
Wymiana okna w bloku – co trzeba wiedzieć?
Demontaż okna – jak przeprowadzić krok po kroku
Dlaczego okna parują i co możesz z tym zrobić?
Okna dwu czy trzyszybowe – jakie wybrać do domu?
Montaż okien w domu szkieletowym – etapy prac
Okna do domu pasywnego a energooszczędnego – porównanie parametrów
Gwarancja na okna – na co zwracać uwagę, żeby się nie rozczarować?
Drzwi płaszczowe – co to znaczy? Parametry i zastosowanie
Drzwi zewnętrzne techniczne – aluminiowe vs stalowe. Porównanie
Montaż progu aluminiowego do drzwi zewnętrznych – wskazówki od fachowców

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram