Wybór okien jest jedną z ważniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć przy budowie własnego domu. Od rodzaju i jakości stolarki zależy bardzo wiele – począwszy od codziennego komfortu, a skończywszy na wysokości rachunków. Obecnie wielu inwestorów waha się, czy wybrać okna dwu- czy trzyszybowe. Od czego zależy zalecany wariant? Jaki typ stolarki wybrać? Przedstawiamy najważniejsze informacje!
Okna w domu jednorodzinnym – pakiet szybowy a współczynnik przenikania ciepła
Za parametry termoizolacyjne okien, które dla większości inwestorów mają ogromne znaczenie, odpowiada kilka czynników. Rodzaj i konstrukcja pakietu szybowego jest jednym z najważniejszych, ponieważ to szyba zajmuje co najmniej ok. 70% powierzchni całego okna.
Pakiet szybowy to nic innego jak zestaw równolegle ustawionych szyb. Pomiędzy nimi pozostawia się szczelinę szerokości kilkunastu milimetrów, a wolną przestrzeń wypełnia argonem, który pozwala na zwiększenie parametrów termoizolacyjnych. Niekiedy stosuje się również dodatkowe powłoki, które jeszcze bardziej poprawiają izolacyjność pakietów szybowych. Dzięki temu obecnie możliwe jest montowanie nawet bardzo dużych okien, które nie wpływają znacząco na „uciekanie” ciepła z domu. Jeszcze niedawno taka sytuacja była nie do pomyślenia, ponieważ to właśnie duża powierzchnia szyb wpływała na wychładzanie się wnętrz. Obecnie produkuje się głównie okna dwuszybowe oraz okna trzyszybowe.
Izolacyjność termiczną okien oraz ich poszczególnych elementów określa się, używając współczynnika przenikania ciepła oznaczonego literą U (lub Uw dla całego okna). Można również określić go osobno dla ramy (wówczas jest oznaczony symbolem Uf) oraz dla pakietu szybowego (Ug). Im niższa jest wartość U, tym okno będzie „cieplejsze” – warto o tym pamiętać, jeśli wkrótce czeka Cię wybór okien do domu.
Istnieją również konkretne wymogi określające, jakie produkty mogą być nazywane np. energooszczędnymi. Są one stale aktualizowane – od 2021 roku planuje się ustalenie górnej granicy współczynnika przenikania ciepła dla okien energooszczędnych na wartość 0,9 W/(m2K). Obecnie wynosi on 1,1 W/(m2K). Tak jak wspomniano, na jego wysokość ogromny wpływ ma konstrukcja szyb, ale nie należy zapominać, że bardzo istotna jest też budowa ramy.
Czytaj też: Budowa okna PCV – 4 elementy. Jak rozpoznać okno dobrej jakości?
Okna dwuszybowe – najważniejsze cechy
Okna dwuszybowe są obecnie postrzegane jako rozwiązanie standardowe. Wciąż stosuje się je bardzo często – przede wszystkim w budynkach o przeciętnym poziomie termoizolacji. Używane są również do pomieszczeń nieogrzewanych (np. garaży, pomieszczeń gospodarczych, piwnic, magazynów). Sprawdzają się ponadto budynkach o cienkiej termoizolacji i starszych domach, a także domach letniskowych i altanach działkowych. Ich atutem jest na pewno niższa cena, dlatego poszukując oszczędności, warto zdecydować się na okna dwuszybowe. Współczynnik przenikania ciepła najlepszych modeli bywa bardzo przyzwoity – niekiedy nie przekracza 1,1 W/(m2K). Taki wybór ma szansę obronić się w wielu miejscach. Zastanawiając się, jakie okna do domu – dwu- czy trzyszybowe – wybrać, należy jednak pamiętać, że montaż tych drugich podniesie wartość nieruchomości.
Sprawdź ponadto: Jaki kolor okien do nowoczesnego domu? Trendy i wskazówki aranżacyjne
Okna trzyszybowe – czy warto?
Okna trójszybowe zapewniają zdecydowanie lepsze parametry termoizolacyjne. To właśnie w tej kategorii znajdziesz najlepsze okna energooszczędne. Dodatkowa szyba i szczelina wypełniona argonem znacząco podnosi zdolność okna do zatrzymywania ciepła w domu, a tym samym podnosi wydajność ogrzewania – szczególnie takiego na gaz, pellet lub drewno. Świetnym rozwiązaniem są również okna dachowe trzyszybowe, które są znacznie bardziej odporne na rozmaite czynniki zewnętrzne, a jednocześnie pomagają w utrzymaniu optymalnej temperatury na poddaszu.
Oczywiście cena okien trzyszybowych jest wyższa niż tych dwuszybowych – całościowy koszt okien w domu może więc wzrosnąć dość znacząco, szczególnie jeśli jest ich wiele. Należy również pamiętać, że są nieco cięższe, dlatego zawsze należy się upewnić, że konstrukcja domu jest przystosowana do określonego ciężaru, a w razie potrzeby trzeba zastosować wzmocnienie.
Wybierając okna do nowego domu, warto również wziąć pod uwagę ich przepuszczalność światła. W przypadku modeli trzyszybowych jest ona niższa o około 5 – 10%. Dociera przez nie również nieco mniej ciepła wytwarzanego przez słońce. Są to niewielkie różnice, których większość osób nawet nie zauważy, ale warto o nich wspomnieć.
Okna dwuszybowe czy trzyszybowe – co wybrać?
Co zatem wybrać – okna dwu- czy trzyszybowe? Różnice pomiędzy nimi są znaczne – zarówno jeśli chodzi o parametry, jak i w kwestii cen. Warto jednak przypomnieć, że inwestycja w lepszej jakości produkt (to znaczy taki o wyższej izolacyjności cieplnej) pozwoli obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie. Biorąc pod uwagę fakt, że zakupu okien dokonuje się na wiele lat, może być to znacznie lepszy wybór. Warto również zaznaczyć, że energooszczędność ma w budownictwie coraz większe znaczenie, co odzwierciedlają zarówno propozycje producentów, jak i przepisy prawa. W tym kontekście okna trzyszybowe jawią się jako znacznie lepszy wybór. Należy jednak pamiętać, że są sytuacje, w których doskonale spisze się wariant dwuszybowy. Tego typu okna również mogą mieć całkiem dobre parametry. Można je zamontować w niektórych pomieszczeniach, by obniżyć całościowy koszt okien w domu.
Niezależnie od tego, na jakich parametrach zależy Ci najbardziej, nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe okna do domu. Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się, by uzyskać profesjonalną poradę zakupową lub złożyć zamówienie.[
Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Konserwacja bramy wjazdowej po zimie - wskazówki
Na tropie ognisk korozji... – wiosenna konserwacja metalowego ogrodzenia
Ogrodzenie chlewni – nowe, zaostrzone zasady ochrony przed ASF
Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej – jak powinno wyglądać?
Ogrodzenie placu zabaw – w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych
Jakie ogrodzenie na boisko sportowe? Sportowe płoty panelowe
Ogrodzenie tymczasowe z paneli ogrodzeniowych
Siatka czy panele ogrodzeniowe? Poradnik
7 cech bezpiecznego ogrodzenia. Na co zwrócić uwagę
Jak ogrodzić budowę domu jednorodzinnego? Dobrze i zgodnie z prawem
Nowoczesne ogrodzenia – najnowsze trendy i rozwiązania
Ogrodzenie domu – jakie wybrać, by pasowało do nieruchomości?
Tanie ogrodzenia – 3 rozwiązania, jeśli masz ograniczony budżet
Zalety i wady ogrodzenia panelowego
Oryginalne ogrodzenia - 3 propozycje dla wymagających
Ogrodzenie działki - na co zwrócić uwagę?
Jakie ogrodzenie frontowe wybrać do nowoczesnego domu
Pozwolenie na budowę ogrodzenia - kiedy jest potrzebne?
Jak ogrodzić się od sąsiada – prawo budowlane i rodzaje ogrodzeń