Ogrodzenie w granicy działki bez zgody sąsiada – co mówią przepisy?

10 grudnia, 2019

W zdecydowanej większości przypadków odgrodzenie dwóch działek leży w interesie obu stron, więc zazwyczaj udaje się osiągnąć w tym zakresie porozumienie dotyczące partycypacji w kosztach, a także późniejszego utrzymania. Zdarzają się jednak sytuacje, w których sąsiedzi nie chcą dokładać się do ogrodzenia na granicy działki lub wręcz nie zgadzają się na jego budowę. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy można postawić ogrodzenie w granicy działki bez zgody sąsiada? Oto, co mówią przepisy.

Prawo zwyczajowe w przypadku grodzenia na granicy działki

W przypadku budowy ogrodzenia na granicy działki zgodę na jego wzniesienie muszą wyrazić obie strony. Przepisy jednak nie mówią wprost o kosztach takiego przedsięwzięcia. Trzeba więc odwołać się do tak zwanego prawa zwyczajowego i dobrego obyczaju, wedle którego obie strony powinny po równo partycypować w kosztach – zarówno dokładnego wyznaczenia granicy działki, jak i budowy ogrodzenia oraz jego konserwacji. 

Zdarzają się sytuacje, w których jedna strona nie ma nic przeciwko budowie samego ogrodzenia, ale nie chce partycypować w kosztach. Wówczas to druga strona musi podjąć decyzję, czy zdecyduje się na takie przedsięwzięcie samodzielnie. Jednak, bez względu na formę finansowania i zaangażowanie obu stron, takie ogrodzenie jest wspólne. Mówi o tym 154. paragraf Kodeksu Cywilnego.

Czy można postawić ogrodzenie bez zgody sąsiada?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – tak, można postawić ogrodzenie bez zgody sąsiada, ale trzeba wówczas zastosować się do ogólnych przepisów budowlanych. W praktyce oznacza to, że bez zgody sąsiada ogrodzenie musi w całości powstać w granicy działki, a każde nawet najmniejsze przekroczenie, może być podstawą do roszczeń sąsiada o bezprawne użytkowanie jego własności prywatnej.

Mając to na uwadze, warto nie stawiać ogrodzenia tuż przy samej granicy, bo w przyszłości znacznie może utrudnić to ewentualne naprawy czy konserwację. Ich przeprowadzenie będzie wiązało się z wejściem na teren sąsiada, na co on – rzecz jasna – ma prawo się nie zgodzić. Kosztem kilkudziesięciu centymetrów zapasu, warto mieć komfort i możliwości pełnego korzystania z obu stron ogrodzenia.

W przypadku budowy ogrodzenia w granicy działki jasny jest jego status prawny. Jedynym właścicielem oraz osobą odpowiedzialną za jego stan jest właściciel działki. Wynika to wprost z artykułu 64. Prawa Budowlanego.

Nowoczesne ogrodzenie panelowe posesji
Zgodnie z prawem w granicy działki bez zgody sąsiada można postawić dowolny typ ogrodzenia, ograniczeniem jest tylko jego wysokość.

Ogrodzenie w granicy działki bez zgody sąsiada – jak wysokie może być?

Przepisy nie mówią, jaka może być maksymalna wysokość płotu bez zgody sąsiada. Stawiając ogrodzenie w granicy działki, trzeba stosować się do ogólnych zasad wynikających z Prawa Budowlanego. Oznacza to, że ogrodzenie bez żadnych formalności, konieczności zgłaszania czy ubiegania się o pozwolenie na budowę nie może mieć więcej niż 2,20 m wysokości. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy jest to zwykły drewniany płot, czy podmurowane ogrodzenie.

Jeśli jednak właściciel zdecyduje się na ogrodzenie wyższe niż 2,20 m (nawet takie wykonane z przeziernej, lekkiej siatki panelowej), musi przed przystąpieniem do prac zgłosić to poprzez odpowiedni formularz do urzędu gminy i poczekać z rozpoczęciem budowy. Urząd ma 21 dni na wydanie negatywnej opinii dotyczącej takiego przedsięwzięcia. Jeśli w tym czasie inwestor nie otrzyma żadnej informacji, może przystąpić do pracy. Warto jednak dać sobie kilka dni zapasu, aby już po rozpoczęciu budowy nie okazało się, że urząd zwlekał do ostatniej chwili z wydaniem opinii, a informacja o tym dotrze pocztą kilka dni później.

Decyzja odmowna dotycząca postawienia ogrodzenia w granicy działki może wynikać między innymi z prawa miejscowego, na przykład lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego, który nie przewiduje tak wysokiego muru czy płotu w danym rejonie. W takiej sytuacji projekt należy dostosować do aktualnych przepisów gminnych.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa – która opcja jest lepsza
Gabiony w ogrodzie – inspiracje aranżacyjne
Bramy wjazdowe – jak dopasować je do ogrodzenia posesji i do działki
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Jaką bramę wjazdową wybrać – 5 błędów, których lepiej nie popełniać
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Ogrodzenia tanie i ładne – 5 pomysłów na ogrodzenie domu
Ile kosztuje ogrodzenie frontowe i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Panele ogrodzeniowe – solidne ogrodzenie na lata
Ciekawe ogrodzenia posesji – dlaczego warto wybrać gabiony
Projekt ogrodzenia – jaką bramę wjazdową wybrać do ogrodzenia panelowego
Jak działa i ile kosztuje brama przesuwna z montażem
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Czym najtaniej ogrodzić działkę? Trzy sposoby na solidne i tanie ogrodzenie terenu

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram