Dlaczego okna parują i co możesz z tym zrobić?

6 listopada, 2020

Zauważyłeś, że na oknach w Twoim domu od czasu do czasu pojawia się para? To bardzo częsta sytuacja. Wbrew pozorom, nie zawsze jest powodem do zmartwienia. Wszystko zależy od tego, od której strony pojawia się zaparowanie. Zobacz, dlaczego okna parują i w jaki sposób można sobie z tym poradzić.[/vc_column_text][vc_column_text]Para wodna pojawiająca się na szybach nie jest niczym zaskakującym – jej skraplanie się na szklanych powierzchniach jest zjawiskiem fizycznym, do którego dochodzi w efekcie podwyższonej wilgotności połączonej z amplitudą temperatur. Niemniej jednak są sytuacje, w których należy w obliczu takiego parowania podjąć konkretne działania. Żeby wiedzieć, co zrobić, trzeba najpierw ustalić, czemu okna parują i z której strony.

Dlaczego okna parują od zewnątrz?

Parowanie szyb od zewnątrz jest zjawiskiem, które nie powinno Cię w żaden sposób martwić. Jeśli do niego dochodzi, co ma miejsce jesienią lub zimą, prawdopodobnie masz zamontowane okna o bardzo wysokim współczynniku termoizolacji, np. pasywne. Jeśli tak właśnie jest, ich konstrukcja nie pozwala na przekazywanie dużych ilości ciepła pomiędzy wewnętrzną a zewnętrzną szybą. Dlatego ta znajdująca się od strony elewacji budynku w chłodniejszym okresie roku pozostaje zimna.

W efekcie o poranku po zimnej, a nawet lekko mroźnej nocy możesz się spodziewać, że pojawi się na niej poranna rosa – podobnie jak np. na karoserii samochodu czy na trawie. Wynika to z wyższego poziomu wilgoci oraz jej skraplania się w efekcie podnoszenia się temperatury po wschodzie słońca. To całkowicie prawidłowe zjawisko, które dodatkowo świadczy o tym, że Twój dom jest dobrze chroniony przed chłodem i nie musisz się martwić o poprawne uszczelnienie okien plastikowych.

Dlaczego okna parują od wewnątrz?

Parowanie szyb od wewnątrz może wymagać Twojej uwagi. Z czego wynika? Z tego, że powietrze we wnętrzu ma podwyższoną wilgotność, a wentylacja nie radzi sobie z jej odprowadzaniem. Najczęstszą odpowiedzią na pytanie, dlaczego parują okna w mieszkaniu od wewnątrz, jest to, że... akurat gotujesz. Wydobywająca się z garnków para wodna po prostu skrapla się na szybach okiennych. Na krótką metę to nic groźnego. Pamiętaj jednak, że zbyt wysoka wilgotność powietrza, o której świadczy parowanie szyb od wewnątrz, może negatywnie wpłynąć na mikroklimat w domu. Jej długotrwała obecność może przełożyć się na pojawienie się groźnego grzyba na ścianach.

Dlatego też, jeśli coraz częściej zastanawiasz się, dlaczego parują szyby w domu, czas przyjrzeć się bliżej wentylacji w budynku.

Czytaj więcej: Budowa okna PCV – 4 elementy. Jak rozpoznać okno dobrej jakości

Co można zrobić, kiedy okna parują od wewnątrz?

Z oknami parującymi od strony wnętrza budynku można sobie poradzić na kilka sposobów – w zależności od sytuacji.

  • Jeżeli problem pojawia się głównie przy gotowaniu, zadbaj o zakrywanie garnków pokrywkami, co obniży ulatnianie się pary, a przy okazji przyspieszy proces przygotowywania potraw oraz zmniejszy koszty ich powstania. Zadbaj także o rozszczelnienie okien lub ich uchylenie na czas gotowania – tak aby przyspieszyć odpływ gorącego, wilgotnego powietrza na zewnątrz.
  • Sprawdź jakość pracy wentylacji – być może potrzebne będzie wykonanie profesjonalnych prac pomiarowych lub przeprowadzenie modernizacji kanałów wentylacyjnych. Skonsultuj się w tej kwestii z ekspertami.
  • W pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka dobrym rozwiązaniem może być montaż okna PVC z wentylacją, tzw. wywietrznikiem. Wystarczy otworzyć go, aby zwiększyć przepływ powietrza bez jednoczesnego gwałtownego ochładzania pomieszczenia.
Zaparowane okno od wewnątrz - ogrodzenia-europlot.pl
Odpowiedzią na pytanie o to, dlaczego okna parują od wewnątrz, może być zła wentylacja w budynku.

Dlaczego okna parują między szybami?

Okna nie parują ani od wewnątrz, ani od zewnątrz, a za to mgiełka pojawia się między szybami? To dla Ciebie zła wiadomość. Odpowiedzią na to, dlaczego szyby parują w tym miejscu, jest rozszczelnienie. Takie uszkodzenie oznacza utratę własności termoizolacyjnych okna, a co za tym idzie – to, że nie spełnia ono już wymagań technicznych. Poza tym przekłada się to również na utratę walorów estetycznych oraz przejrzystości szyb. Niejednokrotnie w wyniku skraplania się pary wodnej między szybami powstają tam zacieki, których nie jesteś w stanie samodzielnie usunąć.

Czytaj więcej: Jak wyregulować okno PCV? Wskazówki

W większości przypadków w takiej sytuacji konieczna staje się wymiana okien na nowe. Choć wiąże się to z inwestycją, warto ją poczynić. Koszty wynikające z utraty ciepła mogą być znacząco wyższe.

Pamiętaj, że wymiana okien na nowe będzie oznaczała również:

  • lepszy komfort akustyczny,
  • dostęp do nowocześniejszych form rozszczelniania okien – tak aby możliwa była sprawna wymiana powietrza bez utraty ciepła we wnętrzu,
  • poprawę estetyki budynku.

Jeśli potrzebujesz pomocy w ocenie stanu okien w domu lub chcesz je wymienić na nowe,
skontaktuj się. Pomożemy Ci podjąć rozsądną decyzję.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Konserwacja bramy wjazdowej po zimie - wskazówki
Na tropie ognisk korozji... – wiosenna konserwacja metalowego ogrodzenia
Ogrodzenie chlewni – nowe, zaostrzone zasady ochrony przed ASF
Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej – jak powinno wyglądać?
Ogrodzenie placu zabaw – w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych
Jakie ogrodzenie na boisko sportowe? Sportowe płoty panelowe
Ogrodzenie tymczasowe z paneli ogrodzeniowych
Siatka czy panele ogrodzeniowe? Poradnik
7 cech bezpiecznego ogrodzenia. Na co zwrócić uwagę
Jak ogrodzić budowę domu jednorodzinnego? Dobrze i zgodnie z prawem
Nowoczesne ogrodzenia – najnowsze trendy i rozwiązania
Ogrodzenie domu – jakie wybrać, by pasowało do nieruchomości?
Tanie ogrodzenia – 3 rozwiązania, jeśli masz ograniczony budżet
Zalety i wady ogrodzenia panelowego
Oryginalne ogrodzenia - 3 propozycje dla wymagających
Ogrodzenie działki - na co zwrócić uwagę?
Jakie ogrodzenie frontowe wybrać do nowoczesnego domu
Pozwolenie na budowę ogrodzenia - kiedy jest potrzebne?
Jak ogrodzić się od sąsiada – prawo budowlane i rodzaje ogrodzeń

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram