Słupki betonowe do ogrodzenia panelowego – jak zrobić? Wskazówki

30 lipca, 2020

Ogrodzenie panelowe to uniwersalne rozwiązanie – odpowiednie zarówno na nowoczesne, jak i bardziej klasycznie zaaranżowane posesje. I Ty zdecydowałeś się na jego montaż, ale zamiast lekkich słupków metalowych wybrałeś bardziej masywne filary z betonu? Jeśli tak, zobacz, jak zrobić słupki betonowe do ogrodzenia panelowego na dwa sposoby.

Słupki betonowe do ogrodzenia: czy i dlaczego warto?

Ogrodzenie wykonane w całości z betonu niekoniecznie musi być najlepszym rozwiązaniem – zwłaszcza od frontu posesji, gdy ważne jest nie tylko bezpieczeństwo, ale również nowoczesna estetyka. Dlatego znacznie częściej wybiera się ogrodzenia panelowe, które jednak zyskują betonową podmurówkę oraz wykonane z tego materiału słupki.

Słupki betonowe ogrodzeniowe nie powstają najczęściej z jednego, prefabrykowanego elementu, ale z pustaków betonowych. To daje bardzo duże możliwości dopasowania całej konstrukcji do specyfiki projektu płotu oraz estetyki przęseł.

Ponadto betonowe pustaki na słupki:

  • są łatwe do ułożenia – poszczególne, prefabrykowane elementy dobrze zgrywają się ze sobą, jak i z samą podmurówką, co przynosi oszczędność czasu,
  • są wysoce solidne – połączone przy pomocy wylanego do wewnątrz betonu, zyskują pełną stabilność i dobrze utrzymują nawet cięższe przęsła,
  • dają szerokie możliwości estetyczne – gdy słupki są już gotowe i stabilne, można je otynkować i pomalować na dowolny kolor, zgodnie z własnymi preferencjami. A to oznacza, że kolorystykę betonowych elementów płotu możesz dopasować np. do odcienia elewacji budynku.

Jak zamontować słupki betonowe do ogrodzenia?

Słupki do paneli ogrodzeniowych, które powstają z pustaków betonowych, są dostarczane w formie prefabrykatów. A to oznacza, że otrzymujesz na plac budowy elementy gotowe do ułożenia. A jak je zamontować?

Montaż ogrodzenia z betonowymi słupkami należy rozpocząć od przygotowania fundamentów. Ława fundamentu powinna się znaleźć na głębokości od 0,8 do 1,2 m, w zależności od głębokości przemarzania gruntu na danym obszarze Polski. Fundament powinien wystawać ponad grunt na ok. 10-20 cm.

W przygotowanych szalunkach należy umieścić zbrojenie poziome oraz pionowe – to drugie w miejscach, gdzie mają się znaleźć słupki. Warto też pamiętać, aby mniej więcej co 10 m w fundamencie była wykonana dylatacja pionowa, najlepiej w miejscach łączenia się podmurówki ze słupkiem. Następnie szalunek należy zalać betonem.

Na kolejnym etapie następuje już montaż podmurówki oraz słupków – z pustaków betonowych. Należy pamiętać, aby:

  • poszczególne elementy najpierw układać „na sucho”, a dopiero potem wykonywać ich murowanie – tak, aby zyskać uprzednio pewność, że wszystko do siebie pasuje,
  • zarówno podmurówkę, jak i słupki murować warstwowo – dając każdej warstwie pustaków czas na ustabilizowanie się,
  • kontrolować prawidłowe wypoziomowanie powierzchni po ułożeniu każdej warstwy,
  • umieścić zbrojenie ogrodzenia w przestrzeni wewnętrznej słupków, w obu komorach pustaków,
  • wypełnić słupki betonem wysokiej klasy, minimum B20 (czyli obecnie C16/250) lub wyższej.

Uwaga! Już na tym etapie należy zamontować w słupkach uchwyty pod przęsła – tak, aby dobrze się umocowały, a beton porządnie je związał.

Na sam koniec montuje się zakończenia słupków ogrodzeniowych, czyli tzw. daszki, które mogą być zupełnie płaskie lub przyjąć kształt tradycyjnego daszku. Dobór rozwiązania zależy od preferencji estetycznych.

Na ostatnim etapie słupki betonowe na ogrodzenie należy wykończyć – pokrywając je tynkiem oraz malując je na wybrany kolor.

Aby wykonać montaż przęseł, warto odczekać minimum 2-3 dni lub więcej, aby beton wstępnie się związał, a instalacja ciężkich elementów nie zaburzyła struktury całego ogrodzenia.

Słupki ogrodzeniowe z kamienia łupanego: alternatywa dla betonowych

Słupki ogrodzeniowe betonowe to nie jedyne rozwiązanie, które pozwala w prosty sposób stworzyć murowane, panelowe ogrodzenie. W ostatnich latach popularnością cieszą się również słupki ogrodzeniowe z kamienia, a zatem ogrodzenia łupane. Powstają one z pustaka łupanego.

Ich właściwości są podobne do tych, które mają słupki betonowe do ogrodzenia, ponieważ:

  • powstają z prefabrykatów,
  • poszczególne elementy dobrze do siebie pasują, co znacznie ułatwia wykonanie prac montażowych,
  • montuje się je w podobny sposób – tj. układając i murując poszczególne elementy, a następnie zalewając betonem.
Montaż słupków ogrodzeniowych betonowych z pustaków łupanych
Słupki z kamienia łupanego pozwalają stworzyć aranżację w stylu klasycznym czy dworkowym, a nie wymagają dodatkowego wykończenia tynkiem czy farbą.

Istnieją jednak również dwie zasadnicze różnice. Po pierwsze, elementy z pustaka łupanego pozwalają stworzyć słupki ogrodzeniowe ozdobne. Mają one kształt i formę naturalnego kamienia – prezentują się więc bardzo ciekawie np. przy ogrodzeniach w stylu dworkowym, eleganckim czy nawet skandynawskim. Po drugie zaś, słupki ogrodzeniowe z kamienia łupanego nie wymagają wykończenia z wykorzystaniem tynku i farby. A to oznacza, że proces ich wykonania trwa nieco krócej i wymaga mniejszych nakładów pracy.

Jeżeli masz wątpliwości, które rozwiązanie wybrać do swojego ogrodzenia panelowego, skonsultuj się z ekspertami Euro Płot. Dzięki temu podejmiesz świadomą decyzję.

Zajmujesz się zawodowo montażem ogrodzeń i szukasz stałych zleceń oraz rzetelnego partnera do współpracy? Dowiedz się więcej o naszej ofercie skierowanej do firm.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa – która opcja jest lepsza
Gabiony w ogrodzie – inspiracje aranżacyjne
Bramy wjazdowe – jak dopasować je do ogrodzenia posesji i do działki
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Jaką bramę wjazdową wybrać – 5 błędów, których lepiej nie popełniać
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Ogrodzenia tanie i ładne – 5 pomysłów na ogrodzenie domu
Ile kosztuje ogrodzenie frontowe i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Panele ogrodzeniowe – solidne ogrodzenie na lata
Ciekawe ogrodzenia posesji – dlaczego warto wybrać gabiony
Projekt ogrodzenia – jaką bramę wjazdową wybrać do ogrodzenia panelowego
Jak działa i ile kosztuje brama przesuwna z montażem
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Czym najtaniej ogrodzić działkę? Trzy sposoby na solidne i tanie ogrodzenie terenu

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram