Wymiana okien w starym domu – na co należy się przygotować?

6 listopada, 2020

Oknom w starych budynkach nie sposób odmówić swoistego uroku. Sęk w tym, że w porównaniu z tymi nowoczesnymi mają bardzo słabe parametry techniczne i nie chronią efektywnie przed utratą ciepła – zwłaszcza po wielu latach eksploatacji. Dlatego warto zainwestować w montaż nowej stolarki. Jak powinna przebiegać wymiana okien w starym domu? W jaki sposób się do niej przygotować? Z jakimi kosztami się liczyć? Odpowiadamy.Wymiana okien w starym domu może być nieco większym wyzwaniem niż wykonanie podobnych prac w młodszym budynku. Powodów może być kilka. Po pierwsze chodzi o konstrukcję starych okien – jeżeli w domu były zamontowane np. grube okna kasetowe, konieczne będzie wykonanie większej pracy przy obróbce otworów, aby przygotować je na montaż nowej stolarki. Po drugie ze starymi murami nierzadko trzeba postępować ostrożniej, aby nie naruszyć ich konstrukcji. Niemniej jednak, pomijając te kwestie, wymiana okien będzie przebiegała podobnie jak w każdym innym budynku.

Czytaj więcej: Jaki kolor okien do nowoczesnego domu? Trendy i wskazówki aranżacyjne

Wymiana starych okien na nowe – o czym pamiętać przed rozpoczęciem prac?

Stare budynki, np. te powstałe przed stu lub więcej laty, wyróżniają się specyficzną architekturą. Dlatego wymiana okien w takich obiektach musi zostać poprzedzona namysłem w kontekście estetyki. Standardowe, białe plastikowe okiennice mogą nie pasować do fasady budynku, a ich montaż może wywołać niepożądany kontrast. Dlatego dobrze jest skonsultować się z ekspertami i przejrzeć katalog okien, tak aby dopasować kolorystykę oraz styl stolarki do designu starego domu. Być może lepiej sprawdzą się tutaj okna aluminiowe, które jednocześnie są bardzo solidne, dobrze chronią przed utratą ciepła oraz dają szerokie możliwości wykończenia stolarki. Może ona np. nabrać kształtu i tekstury drewna, co będzie doskonale współgrało choćby z rustykalnym czy dworkowym stylem przestrzeni.

Czytaj więcej: Stolarka aluminiowa czy okna PVC – co wybrać do domu? Porównanie rozwiązań

A może wymiana okien na większe?

Druga istotna sprawa to rozmiar nowych okien. Warto przyjrzeć się uważnie temu, jak wyglądają te obecnie zamontowane. Czy dostarczają wystarczającej ilości światła? A może warto zainwestować w nieco większe okiennice? Jeśli mowa o starym domu jednorodzinnym, który jest Twoją własnością, takie rozwiązanie może być dobrym pomysłem. Należy jednak sprawdzić, czy poszerzenie otworów okiennych nie spowoduje naruszenia konstrukcji nośnej budynków – powinni się tym zająć specjaliści.

Monter wymienia okno w starym domu - ogrodzenia-europlot.pl
Wymiana okna w starym domu może znacznie poprawić termoizolację budynku.

Pamiętaj również, że jeśli stary budynek, w którym ma dojść do wymiany okien, ma status obiektu zabytkowego, trzeba uprzednio uzyskać zgodę konserwatora zabytków na wykonanie takich prac. Nie ma za to konieczności otrzymania pozwolenia na wykonanie prac z urzędu gminy.

Wymiana okien w starym domu – przygotowania techniczne

Proces wymiany dom w budynku to operacja, która z jednej strony jest bardzo precyzyjna, a z drugiej – wymaga dobrego zaplanowania, ponieważ prace przebiegają „inwazyjnie”. Dlatego sposób przygotowania do nich zależy od tego, czy wymiana okien jest elementem generalnego remontu, czy też dokonujesz jej w trakcie normalnego użytkowania budynku. W tym drugim przypadku konieczne jest bardzo dobre zabezpieczenie pomieszczeń, w których wykonywane są prace. W miarę możliwości należy usunąć z nich wszystkie sprzęty, a pozostałe meble czy urządzenia solidnie zabezpieczyć z wykorzystaniem grubej folii remontowej oraz kartonów. Kurzu i pyłu nie sposób uniknąć – zwłaszcza że wyważenie starych okien będzie wymagało najczęściej skucia ścian w okolicach otworów na stolarkę.

Czytaj więcej: Budowa okna PCV – 4 elementy. Jak rozpoznać okno dobrej jakości

Należy również skonsultować się z firmą montażową i upewnić się, że zajmie się utylizacją gruzu i starych okien – zgodnie z przepisami prawa nie można takich odpadów po prostu wyrzucić na śmietnik.

Ile kosztuje wymiana okien w starym domu?

Nie sposób jednoznacznie powiedzieć, ile kosztuje wymiana okien w starym domu, jednak można wskazać czynniki, które będą miały wpływ na ostateczne koszty. Są to:

  • liczba okien do wymiany,
  • wyzwania związane z demontażem i montażem, przed którymi staną fachowcy – koszty może podnieść np. konieczność przeprowadzenia dodatkowej obróbki otworów okiennych, wykonania większej liczby prac murarskich itp.,
  • typ wybranych okien – inwestycja w lepiej pasujące do designu starego domu okna drewniane czy aluminiowe może ponosić za sobą większe koszty. Warto jednak pamiętać, że im lepsze właściwości konstrukcji, tym efektywniejsze obniżanie wydatków na ogrzewanie budynku.

Wycenę kosztów warto zlecić specjalistom. Jeśli chcesz się dowiedzieć, ile będzie Cię kosztowała wymiana starych okien na nowe, skontaktuj się z nami. Wykonamy pomiary i przedstawimy Ci kosztorys wykonania prac. Dzięki temu podejmiesz świadomą decyzję i będziesz przygotowany na wydatek.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Konserwacja bramy wjazdowej po zimie - wskazówki
Na tropie ognisk korozji... – wiosenna konserwacja metalowego ogrodzenia
Ogrodzenie chlewni – nowe, zaostrzone zasady ochrony przed ASF
Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej – jak powinno wyglądać?
Ogrodzenie placu zabaw – w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych
Jakie ogrodzenie na boisko sportowe? Sportowe płoty panelowe
Ogrodzenie tymczasowe z paneli ogrodzeniowych
Siatka czy panele ogrodzeniowe? Poradnik
7 cech bezpiecznego ogrodzenia. Na co zwrócić uwagę
Jak ogrodzić budowę domu jednorodzinnego? Dobrze i zgodnie z prawem
Nowoczesne ogrodzenia – najnowsze trendy i rozwiązania
Ogrodzenie domu – jakie wybrać, by pasowało do nieruchomości?
Tanie ogrodzenia – 3 rozwiązania, jeśli masz ograniczony budżet
Zalety i wady ogrodzenia panelowego
Oryginalne ogrodzenia - 3 propozycje dla wymagających
Ogrodzenie działki - na co zwrócić uwagę?
Jakie ogrodzenie frontowe wybrać do nowoczesnego domu
Pozwolenie na budowę ogrodzenia - kiedy jest potrzebne?
Jak ogrodzić się od sąsiada – prawo budowlane i rodzaje ogrodzeń

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram