Kupując okna, zwykle oczekujesz, że posłużą Ci przez wiele lat. Starannie dobierasz ich parametry, wierząc, że spełnią wszelkie oczekiwania. Dlatego bardzo ważna jest gwarancja na okna, która zapewni ich darmową naprawę lub wymianę w przypadku wystąpienia określonych wad i usterek. Sprzedawca oferuje długą gwarancję? To świetnie! Pamiętaj jednak, że okres obowiązywania ochrony to nie jedyne, na co warto zwrócić uwagę.
Gwarancja na okna – ile lat powinna obowiązywać?
Gwarancja na dowolny produkt jest udzielana przez producenta. To on decyduje o jej zakresie i okresie trwania, a w tej kwestii nie obowiązują go żadne ograniczenia. Warto również pamiętać, że tego typu poręczenie nie jest obowiązkowe, a klient nie może żądać jego uzyskania. A zatem to, ile gwarancji na okna dostaniesz i co dokładnie będzie ona obejmować, zależy tylko i wyłącznie od producenta. Gwarancja udzielana na poszczególne wyroby może się różnić. Niekiedy istnieje również możliwość dopłacenia za przedłużony okres ochrony.
Co więcej, w przypadku takich produktów jak okna, gwarancja może być udzielana na poszczególne elementy konstrukcyjne osobno. Niekiedy producent zapewnia inny czas ochrony na profile, inny na szyby, a jeszcze inny na okucia. Ma to miejsce szczególnie wtedy, gdy firma jest szczególnie dumna z trwałości konkretnego elementu i chce to podkreślić, udzielając na niego przedłużonej gwarancji. Zdarza się również, że jest to po prostu zabieg marketingowy mający skłonić klienta do zakupu.
Jak długa powinna być gwarancja na okna?
Ile lat to optymalny czas dla tego typu produktów? Obecnie najczęściej spotykane są 5-letnie okresy poręczenia, szczególnie w przypadku popularniejszych technologii (np. okien PVC). Niektórzy producenci zapewniają jednak dłuższą, np. 7-letnią ochronę. Takie okna znajdziesz w naszej ofercie. Warto również pamiętać, że w niektórych kategoriach wyrobów poręczenie jakościowe może obowiązywać krócej – dotyczy to często np. drzwi tarasowych czy profili aluminiowych.
Czy czas obowiązywania gwarancji na okna jest ważny?
Na pewno daje znacznie większe poczucie bezpieczeństwa, szczególnie w przypadku stolarki, która jest kosztowna i zwykle kupowana z myślą o długim użytkowaniu. Im dłuższa gwarancja, tym oczywiście lepiej z punktu widzenia klienta, ale na pewno nie jest to jedyny aspekt, na który należy zwracać uwagę! Wieloletni okres ochrony na niewiele się bowiem zda, jeśli producent zastosuje szereg wyłączeń lub innego rodzaju niekorzystne zapisy w umowie. Dlatego kupując okna, dokładnie przyjrzyj się kwestii gwarancji!
Sprawdź też: Stolarka aluminiowa czy okna PVC – co wybrać do domu? Porównanie rozwiązań
Co obejmuje gwarancja na okna?
W ramach gwarancji producent zazwyczaj zapewnia naprawę lub wymianę produktu, jeśli podczas użytkowania zostaną w nim wykryte wady lub usterki. Co jednak dokładnie obejmuje gwarancja na okna? Zazwyczaj w jej ramach wyszczególnione są elementy objęte ochroną. To przede wszystkim:
- profile,
- szyby,
- okucia,
- połączenia konstrukcyjne.
Na każdy element może być udzielone odrębne poręczenie o konkretnym zakresie i okresie trwania. Likwidacji podczas jego obowiązywania podlegają przede wszystkim wady powstałe w procesie produkcji lub wynikające z wad materiałowych.
Czego gwarancja na okna nie obejmuje?
Zazwyczaj gwarancja na okna uwzględnia też całą listę wyłączeń, czyli sytuacji, w których nie jest możliwe skorzystanie z darmowego wsparcia producenta. Warto zwrócić na nią uwagę, by upewnić się, że nie zawiera kontrowersyjnych zapisów. Niektóre z wyłączeń są jednak standardem – mają one na celu przede wszystkim ochronę wytwórcy przed ponoszeniem kosztów niezwiązanych z błędami wynikającymi z jego działalności. Co to oznacza w praktyce? Zazwyczaj zgłoszenie w ramach reklamacji nie będzie uznane, jeśli wady lub usterki wynikają z:
- niewłaściwego montażu okien,
- niewłaściwego transportu (jeśli nie był realizowany przez producenta),
- niewłaściwej eksploatacji, w tym nieprawidłowej obsługi, regulacji i pielęgnacji okien,
- działania czynników zewnętrznych, takich jak ogień, środki chemiczne,
- napraw wykonywanych przez osoby nieuprawnione,
- zastosowania nieodpowiednich (nieoryginalnych) części zamiennych,
- naturalnego zużycia związanego z normalnym użytkowaniem
- uszkodzeń mechanicznych i pęknięć szyb.
Dlatego niezwykle ważny jest m.in. prawidłowy montaż. Myślisz, że możesz nieco zaoszczędzić, przeprowadzając go na własną rękę? Takie podejście zazwyczaj jest po prostu zupełnie nieopłacalne, ponieważ uniemożliwia skorzystanie z poręczenia, jeśli dojdzie do jakichkolwiek nieprawidłowości związanych ze stolarką. Gwarancja na montaż okien obowiązuje jedynie wtedy, gdy prace są realizowane przez autoryzowaną ekipę. W przeciwnym razie producent nie jest w stanie wziąć odpowiedzialności za ich odpowiednie działanie i parametry użytkowe.
Czytaj również: Budowa okna PCV – 4 elementy. Jak rozpoznać okno dobrej jakości?
Gwarancja na okna – co jeszcze powinieneś wiedzieć?
Warto zapamiętać, że gwarancja na okna zawsze musi być udzielana na piśmie – tylko wtedy jest ważna! Powinna też zawierać wszelkie informacje dotyczące:
- okresu obowiązywania,
- praw i obowiązków producenta oraz kupującego,
- wyłączeń – sytuacji, w których zgłoszenie reklamacyjne nie zostanie uznane.
Dokładnie przeczytaj warunki ochrony, zanim zdecydujesz się na zakup. Sprawdź, czy obejmuje ona całe okno, czy też jedynie jego wybrane elementy. Zapoznaj się z wyłączeniami. Upewnij się, że wraz z zakupem otrzymasz dokumenty potwierdzające parametry techniczne oraz instrukcję użytkowania – dzięki temu dowiesz się, co może być uznane za „nieprawidłowe użytkowanie” często prowadzące do utraty ochrony gwarancyjnej. Pamiętaj również o zatrzymaniu karty gwarancyjnej wraz z dowodem zakupu do końca okresu obowiązywania ochrony – z pewnością ułatwi to procedury, jeśli będziesz zmuszony zgłosić usterkę lub wadę.
Szukasz wysokiej jakości okien z długą i kompleksową gwarancją? Sprawdź naszą korzystną ofertę!
Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Konserwacja bramy wjazdowej po zimie - wskazówki
Na tropie ognisk korozji... – wiosenna konserwacja metalowego ogrodzenia
Ogrodzenie chlewni – nowe, zaostrzone zasady ochrony przed ASF
Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej – jak powinno wyglądać?
Ogrodzenie placu zabaw – w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych
Jakie ogrodzenie na boisko sportowe? Sportowe płoty panelowe
Ogrodzenie tymczasowe z paneli ogrodzeniowych
Siatka czy panele ogrodzeniowe? Poradnik
7 cech bezpiecznego ogrodzenia. Na co zwrócić uwagę
Jak ogrodzić budowę domu jednorodzinnego? Dobrze i zgodnie z prawem
Nowoczesne ogrodzenia – najnowsze trendy i rozwiązania
Ogrodzenie domu – jakie wybrać, by pasowało do nieruchomości?
Tanie ogrodzenia – 3 rozwiązania, jeśli masz ograniczony budżet
Zalety i wady ogrodzenia panelowego
Oryginalne ogrodzenia - 3 propozycje dla wymagających
Ogrodzenie działki - na co zwrócić uwagę?
Jakie ogrodzenie frontowe wybrać do nowoczesnego domu
Pozwolenie na budowę ogrodzenia - kiedy jest potrzebne?
Jak ogrodzić się od sąsiada – prawo budowlane i rodzaje ogrodzeń