Demontaż okna – jak przeprowadzić krok po kroku

6 listopada, 2020

Planujesz wymianę okien? Zanim przystąpisz do osadzenia nowej stolarki w otworze, konieczny jest demontaż okna. Do wykonania tej części prac, wbrew pozorom, również warto podejść z największą starannością – tak, aby działania zostały wykonane sprawnie, bezpiecznie i pozwoliły szybko przygotować miejsce na montaż nowej konstrukcji. Zobacz, jak to zrobić krok po kroku, aby uzyskać najlepsze rezultaty.Podjąłeś decyzję o wymianie okien na nowe? To dobre rozwiązanie, zwłaszcza wówczas, gdy te stare utraciły szczelność, zostały wypaczone, uszkodzone mechanicznie lub… po prostu mają już swoje lata. Wybór nowych okien to oczywiście podstawa. Jednak ich osadzenie jest poprzedzone usunięciem tych starych. Do tego należy się starannie przygotować.

Na kiedy zaplanować demontaż okna?

Wymiana okien jest procesem uciążliwym dla domowników – zwłaszcza wówczas, gdy zaplanowane jest wstawienie nowej stolarki do kilku pomieszczeń w domu czy mieszkaniu jednocześnie. Oznacza to po prostu czasowe wyłączenie ich z użytku. Poza tym otwory okienne nie powinny pozostawać niewypełnione na noc – zarówno z uwagi na to, że doprowadziłoby to do poważnego wychłodzenia wnętrza, jak i (przede wszystkim) ze względu na bezpieczeństwo posesji. Właśnie dlatego demontaż okna – plastikowego czy drewnianego – powinien być zaplanowany na ten sam dzień co wstawienie nowego. A skoro tak, do wykonania prac należy się dobrze przygotować – tak aby uniknąć problemów technicznych, które utrudniałyby ukończenie prac w ciągu jednego dnia roboczego.

Jak przygotować się na demontaż okna PCV lub innego?

Demontażem starych okien, jak również ich utylizacją, zajmują się firmy, które przeprowadzają montaż tych nowych. Jeśli więc zdecydowałeś się na skorzystanie z takiej kompleksowej usługi, nie musisz się martwić wykonaniem tych zadań – fachowcy zadbają o przeprowadzenie prac sprawnie oraz bezpiecznie. Zatroszczą się również o kwestie logistyczne związane z odbiorem starych okien oraz ich późniejszą utylizacją. Jeżeli jednak chcesz wykonać te prace sam, musisz:

  • przygotować się od strony technicznej do dokonania demontażu – a więc m.in. zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Przydatne będą te przeznaczone do wyważenia okiennicy (np. łom), jak również do skucia tynków otaczających framugi. Być może potrzebne będą też akcesoria do przecięcia starych ościeżnic;
  • zadbać o przewiezienie starych okien oraz ich utylizację.

Czytaj więcej: Jaki kolor okien do nowoczesnego domu? Trendy i wskazówki aranżacyjne

Demontaż okna plastikowego/drewnianego – utylizacja

Do przetransportowania okien po demontażu warto wykorzystać samochód transportowy, np. VAN-a, lub też osobówkę z dopiętą przyczepką. A gdzie je odwieźć? W przypadku okien drewnianych najlepszym miejscem będzie wysypisko śmieci. Można tam również zawieść okna PVC – zostaną poddane utylizacji. Alternatywą jest zamówienie pod dom kontenera na odpady budowlane – po zakończeniu prac specjaliści odbiorą gruz oraz pozostałości po stolarce okiennej i zadbają o ich utylizację zgodnie z prawem.

Uwaga! Stare okna można również ponownie wykorzystać – zwłaszcza, jeśli ich wymiana następuje np. ze względów estetycznych. Jeżeli jednak chcesz ich użyć np. w altanie działkowej lub innej konstrukcji, demontaż okien musi zostać wykonany z najwyższą starannością – tak aby nie uszkodzić ani skrzydeł, ani ościeżnicy. Będzie się zatem wiązał m.in. z koniecznością skucia ścian dookoła futryny okiennej i delikatnym podważeniem stolarki, po usunięciu kotw.

Pracownicy demontują skrzydło okna - ogrodzenia-europlot.pl
Demontaż skrzydła okna wymaga dużej uwagi. Należy zadbać o to, aby nie zostało ono uszkodzone.

Demontaż okna plastikowego krok po kroku

Jesteś przygotowany do wykonania prac? Czas zatem przystąpić do ich przeprowadzenia. Co zrobić?

  • Pierwszym krokiem jest demontaż skrzydła okna. W przypadku większości konstrukcji zawiasy są wyraźnie widoczne. Należy więc zacząć od wyjęcia pionowego sworznia, który znajduje się w każdym z zawiasów. Po dokonaniu tej czynności otwórz okno przy pomocy klamki i podnieś skrzydło, aby wyciągnąć trzpień z zawiasu. Zachowaj szczególną ostrożność, aby nie zbić szyby okiennej. Zabezpiecz wyjęte skrzydła przed przystąpieniem do dalszych prac.
  • W kolejnym kroku warto zdemontować parapety – wewnętrzny oraz zewnętrzny. Pomoże to odsłonić dolną część osadzonej framugi.
  • Należy odkuć obmurowania okien – tak aby uzyskać dostęp do framugi.
  • W kolejnym kroku należy wyważyć ościeżnice. Jeśli okna nie będą ponownie wykorzystane, można też je przeciąć – to ułatwi zarówno wyjęcie tych elementów konstrukcji, jak i późniejsze przewiezienie do miejsca utylizacji.

Po wykonaniu tych prac monterzy powinni przystąpić do obróbki otworu okiennego – tj. przede wszystkim do usunięcia wszelkich luźnych fragmentów tynku i wyrównania powierzchni. Jakiekolwiek niedoskonałości mogą spowodować powstanie mostków termicznych, a co za tym idzie – obniżyć szczelność nowo montowanych okien.

Czytaj więcej: Wymiana okien w bloku – co trzeba wiedzieć?

Demontaż okna – powierz go fachowcom

Jak widać, proces pozbywania się starego okna wcale nie należy do prostych zadań. Dlatego warto rozważyć zlecenie tej usługi, podobnie jak osadzenia nowych ościeżnic oraz skrzydeł, specjalistom. Dzięki temu zyskasz pewność, że cały proces zostanie przeprowadzony zgodnie z wymogami technicznymi, a nowe okna zapewnią szczelność oraz bezpieczeństwo, których oczekujesz.

Pamiętaj, że gdy chodzi o demontaż okna, cena tych czynności jest wliczona w całkowity koszt usługi. Skontaktuj się więc z nami, aby uzyskać więcej informacji

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Konserwacja bramy wjazdowej po zimie - wskazówki
Na tropie ognisk korozji... – wiosenna konserwacja metalowego ogrodzenia
Ogrodzenie chlewni – nowe, zaostrzone zasady ochrony przed ASF
Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej – jak powinno wyglądać?
Ogrodzenie placu zabaw – w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych
Jakie ogrodzenie na boisko sportowe? Sportowe płoty panelowe
Ogrodzenie tymczasowe z paneli ogrodzeniowych
Siatka czy panele ogrodzeniowe? Poradnik
7 cech bezpiecznego ogrodzenia. Na co zwrócić uwagę
Jak ogrodzić budowę domu jednorodzinnego? Dobrze i zgodnie z prawem
Nowoczesne ogrodzenia – najnowsze trendy i rozwiązania
Ogrodzenie domu – jakie wybrać, by pasowało do nieruchomości?
Tanie ogrodzenia – 3 rozwiązania, jeśli masz ograniczony budżet
Zalety i wady ogrodzenia panelowego
Oryginalne ogrodzenia - 3 propozycje dla wymagających
Ogrodzenie działki - na co zwrócić uwagę?
Jakie ogrodzenie frontowe wybrać do nowoczesnego domu
Pozwolenie na budowę ogrodzenia - kiedy jest potrzebne?
Jak ogrodzić się od sąsiada – prawo budowlane i rodzaje ogrodzeń

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram