Wykończenie progu drzwi wejściowych jest równie ważne co prawidłowy montaż ościeży czy skrzydła. Dopiero gdy wszystkie elementy są na swoim miejscu, stolarka będzie prawidłowo pełnić swoją funkcję. Próg odpowiada przede wszystkim za izolację termiczną – niewłaściwie wykonany może powodować dyskomfort użytkowników budynku i podwyższać opłaty eksploatacyjne. A zatem jak zrobić to dobrze? Sprawdź porady fachowców!
Dlaczego uszczelnienie progu drzwi wejściowych jest tak ważne?
Próg zapewnia estetyczne wykończenie wejścia. Jeśli jednak myślisz, że to jego jedyna funkcja, jesteś w błędzie. Jeśli kupiłeś wysokiej klasy „ciepłe” drzwi, a do wnętrza wciąż dostaje się zimno, prawdopodobnie powodem jest niewłaściwie wykonany próg. To niewielki, ale bardzo istotny element. To właśnie on w znacznej mierze zapewnienia komfort termiczny we wnętrzach i oszczędności związane z kosztami ogrzewania zimą (a także chłodzenia latem). Jeśli decydujesz się na drzwi o świetnych właściwościach termoizolacyjnych oraz ciepły montaż ościeżnicy, konieczny jest też ciepły montaż progu drzwi zewnętrznych.
Nie jest to bardzo trudne zadanie, ale wymaga wiedzy i wprawy. Dlatego najlepiej powierzyć je doświadczonym fachowcom. Warto jednak znać proces, według którego powinno przebiegać wykończenie progu drzwi wejściowych, by móc kontrolować prace. Oczywiście jeśli czujesz się na siłach i masz odpowiednie narzędzia oraz materiały, możesz wykonać je samodzielnie!
Montaż progu aluminiowego do drzwi zewnętrznych tylko w kanale montażowym
Montaż progu drzwi wejściowych trzeba zawsze przeprowadzać w kanale montażowym, który pozwoli na wykonanie prawidłowej izolacji wykończenia. Jeśli prace odbywają się w nowym budynku, najłatwiej jest zostawić kanał przed wykonaniem posadzki (można wypełnić go styropianem na czas pozostałych robót). Kanał należy po zakończeniu wszystkich prac mokrych wypełnić odpowiednio skonstruowaną izolacją, która pomoże wyeliminować mostki termiczne i sprawić, że we wnętrzach będzie znacznie cieplej. Dopiero później można przystąpić do montażu drzwi.
Wymiana progu drzwi wejściowych może wymagać wykonania kanału montażowego. Jeśli pod drzwiami nie ma właściwej izolacji, trzeba ją będzie zrobić. W przeciwnym razie montaż progu drzwi zewnętrznych nic nie da. Jego umieszczenie wprost na posadzce najczęściej prowadzi do gromadzenia się pary wodnej i szronu na progu. Po pewnym czasie zwykle wywołuje to korozję zarówno na samych drzwiach, jak i wewnątrz pomieszczenia. Gromadząca się wilgoć stanowi przyjazne środowisko do rozwoju pleśni i grzybów, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Usuwanie ewentualnych drobnoustrojów tego typu jest trudne i kosztowne, dlatego warto reagować jak najszybciej, jeśli próg jest zamontowany bez izolacji lub masz drzwi zewnętrzne bez progu.
Sprawdź również: Drzwi płaszczowe – co to znaczy? Parametry i zastosowanie
Wykończenie progu drzwi wejściowych – przede wszystkim izolacja
Montaż progu aluminiowego do drzwi zewnętrznych należy rozpocząć od wykonania odpowiedniego ocieplenia. Powinno się ono znajdować pod poziomem podłogi. Materiał termoizolacyjny powinien sięgać warstwy betonu znajdującej się pod ociepleniem posadzki. Od zewnątrz należy również wykonać izolację.
Dopiero na tak przygotowanym podłożu można montować próg. Zalecany jest wybór progu termicznego ze specjalnymi przegrodami, które utrudniają przenikanie zimna do wnętrza. Wykonywany jest on zwykle z aluminium i tworzyw sztucznych, co zapewnia optymalną trwałość, solidność i estetykę.
Montaż progu aluminiowego do drzwi zewnętrznych można przeprowadzić przy wstawianiu nowych drzwi lub wymianie starych. Jeśli wydaje Ci się, że aktualnie Twój próg jest źle zamontowany, nie zwlekaj! Unikniesz dzięki temu poważnych problemów.
Solidny montaż progu drzwi wejściowych
Uszczelnienie progu drzwi wejściowych nie może się obejść bez jego solidnego przymocowania. Próg najczęściej montuje się za pomocą kołków do posadzki. Wszelkie przerwy należy dokładnie uszczelnić. Szczegóły zależą od rodzaju elementu, tego, z czego jest wykonany, a także zastosowanych drzwi. Należy jednak upewnić się, że wszystkie połączenia są trwałe i szczelne. Dzięki temu próg posłuży Ci przez długi czas, a cała konstrukcja zapewni pożądaną izolację termiczną.
Planujesz wymianę drzwi zewnętrznych lub ich zakup do nowo wybudowanego domu? Skontaktuj się z nami! Możesz liczyć na fachowe doradztwo i profesjonalną instalację z gwarancją na produkt i prace montażowe.
Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Konserwacja bramy wjazdowej po zimie - wskazówki
Na tropie ognisk korozji... – wiosenna konserwacja metalowego ogrodzenia
Ogrodzenie chlewni – nowe, zaostrzone zasady ochrony przed ASF
Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej – jak powinno wyglądać?
Ogrodzenie placu zabaw – w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych
Jakie ogrodzenie na boisko sportowe? Sportowe płoty panelowe
Ogrodzenie tymczasowe z paneli ogrodzeniowych
Siatka czy panele ogrodzeniowe? Poradnik
7 cech bezpiecznego ogrodzenia. Na co zwrócić uwagę
Jak ogrodzić budowę domu jednorodzinnego? Dobrze i zgodnie z prawem
Nowoczesne ogrodzenia – najnowsze trendy i rozwiązania
Ogrodzenie domu – jakie wybrać, by pasowało do nieruchomości?
Tanie ogrodzenia – 3 rozwiązania, jeśli masz ograniczony budżet
Zalety i wady ogrodzenia panelowego
Oryginalne ogrodzenia - 3 propozycje dla wymagających
Ogrodzenie działki - na co zwrócić uwagę?
Jakie ogrodzenie frontowe wybrać do nowoczesnego domu
Pozwolenie na budowę ogrodzenia - kiedy jest potrzebne?
Jak ogrodzić się od sąsiada – prawo budowlane i rodzaje ogrodzeń