Drzwi tarasowe przesuwne czy tradycyjne? Porównanie rozwiązań

31 sierpnia, 2020

Wiele osób kojarzy drzwi przesuwne przede wszystkim z szafami. Tymczasem ten mechanizm otwierania i zamykania ma znacznie szersze zastosowanie. Wyposażone mogą być w niego między innymi nowoczesne okna tarasowe. Co wybrać: drzwi tarasowe przesuwne czy tradycyjne? Które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w Twoim mieszkaniu lub domu? Zapraszamy do zapoznania się z naszym porównaniem!

Jakie drzwi tarasowe wybrać?

Charakterystyka tradycyjnych drzwi rozwieralnych

Wybierając drzwi tarasowe lub balkonowe do domu czy mieszkania, większość inwestorów bez specjalnego namysłu decyduje się na wariant rozwieralno-uchylny. To rozwiązanie wręcz oczywiste, a jednocześnie najtańsze. Oczywiście nowoczesne drzwi tarasowe tego typu są bardzo wygodne w użytkowaniu, funkcjonalne i trwałe, chociaż na taką opinię może wpływać brak porównania z innymi typami mechanizmów.

Drzwi rozwieralno-uchylne najczęściej mają szerokość 90 cm. Występują w wariancie jedno- lub dwuskrzydłowym. Wybierając wersję dwuskrzydłową z ruchomym słupkiem, można stworzyć szerokie wyjście na taras, balkon czy do ogrodu. Podczas użytkowania tego rodzaju drzwi można jednak zauważyć pewne wady. To przede wszystkim:

 • konieczność pozostawienia wolnej przestrzeni we wnętrzu na otwarcie skrzydła drzwiowego, która może utrudniać aranżację przestrzeni;
 • samoczynne zamykanie się otwartego okna w wietrzne dni i podczas przeciągów;
 • konieczność odsunięcia zasłon i firan w celu otwarcia okna tarasowego.

To drobiazgi, które nie dla każdego będą przeszkodą. Zastanawiając się, czy wybrać drzwi tarasowe przesuwne, czy otwierane, warto jednak pamiętać, że niektóre z nich mogą prawdziwie uprzykrzyć życie.

Charakterystyka drzwi przesuwnych

Drzwi tarasowe przesuwne nie generują żadnego z problemów wymienionych powyżej. Są wygodne w użytkowaniu, ponieważ dzięki zaawansowanym mechanizmom nawet ogromne, ciężkie skrzydło można otworzyć lub zamknąć bez najmniejszego trudu. 

A skoro już o rozmiarach mowa – drzwi przesuwne mogą być znacznie większe od tych rozwieralnych. W zależności od zastosowanej technologii mogą mieć szerokość nawet dwóch metrów! Pozwala to tworzyć wyjątkowo estetyczne, duże przeszklenia zapewniające doświetlenie wnętrza i piękny widok na ogród. Ułatwia też wychodzenie na taras czy balkon oraz swobodne mijanie się dwóch osób w przejściu. Ponadto w przypadku zastosowania technologii przesuwnej można wybrać drzwi z niskim progiem, które znacznie ułatwią komunikację, szczególnie osobom niepełnosprawnym i o ograniczonej mobilności (np. seniorom), a także małym dzieciom.

Szerokie drzwi tarasowe typu przesuwnego
Przesuwne drzwi tarasowe umożliwiają stworzenie naprawdę szerokiego wyjścia na taras. Technologia pozwala też na zminimalizowanie progów.

Jakie drzwi tarasowe, przesuwne czy otwierane, będą najlepsze dla Ciebie?

Wybór rodzaju drzwi tarasowych to w znacznej mierze kwestia indywidualnych preferencji, ale również budżetu. Tradycyjne drzwi rozwieralne są dla Ciebie, jeśli:

 • szukasz najtańszych rozwiązań,
 • nie zależy Ci na niestandardowej szerokości wyjścia na balkon lub taras,
 • nikt z domowników nie ma ograniczeń ruchowych,
 • nie zamierzasz zbyt często korzystać z wyjścia na balkon lub taras.

To podstawowe rozwiązanie dla mało wymagających. Oczywiście nie znaczy to, że rozwieralne drzwi balkonowe są niefunkcjonalne, ale w zakresie codziennego komfortu użytkowania przegrywają z tymi przesuwnymi.

Drzwi przesuwne są natomiast dla Ciebie, jeśli:

 • marzysz o szerokim wyjściu na balkon lub taras i wspaniałym widoku,
 • zależy Ci na maksymalnej wygodzie użytkowania,
 • Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma ograniczenia ruchowe (wybierz wówczas wariant z niskim progiem),
 • Zależy Ci na szerszych możliwościach aranżacji wnętrza w pobliżu okna tarasowego lub samego tarasu czy balkonu.

To zdecydowanie nowocześniejsze rozwiązanie, które wyróżnia się również lepszą estetyką. Odpowiednio dobrane i zamontowane drzwi przesuwne będą działać bez zarzutu przez wiele lat. Warto jednak pamiętać, że będą droższe – szczególnie, jeśli zdecydujesz się na wariant o dużej szerokości. 

Dowiedz się więcej: Montaż drzwi tarasowych – 7 najczęstszych błędów. Jak się ich ustrzec? 

Drzwi tarasowe przesuwne czy zwykłe? Pamiętaj o technologii!

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na drzwi tarasowe przesuwne czy tradycyjne, pamiętaj, by dobrze zastanowić się nad wybraną technologią. W obu przypadkach możesz zdecydować się na wariant wykonany z drewna, PVC lub aluminium. Każdy z nich ma swoje zalety. Należy też pamiętać, że ten wybór wpłynie na cenę. Warto jednak wiedzieć, że współcześnie każda z technologii oferuje bardzo dobrą trwałość i atrakcyjny wygląd.

Jeśli dojdziesz do wniosku, że interesują Cię drzwi przesuwne, zwróć uwagę na zastosowany mechanizm otwierania i zamykania. Do wyboru masz następujące typy systemów:

 • S – najprostszy, niezbyt szczelny, a z tego względu praktycznie nie jest stosowany w Polsce; 
 • HS/HST – podnośno-przesuwny; po przekręceniu klamki skrzydło delikatnie się unosi, a następnie przesuwa; takie drzwi działają bardzo lekko i płynnie;
 • PSK – uchylno-przesuwny, najbardziej zaawansowany i estetyczny, ponieważ przy zamkniętym oknie wszystkie części są położone w jednej linii; po przekręceniu klamki skrzydło zostaje lekko uchylone, a następnie przesunięte; można je również pozostawić w pozycji uchylonej.

Chcesz dowiedzieć się więcej o dostępnych rozwiązaniach i sprawdzić ofertę najnowocześniejszych okien tarasowych oraz balkonowych? Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą!

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa – która opcja jest lepsza
Gabiony w ogrodzie – inspiracje aranżacyjne
Bramy wjazdowe – jak dopasować je do ogrodzenia posesji i do działki
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Jaką bramę wjazdową wybrać – 5 błędów, których lepiej nie popełniać
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Ogrodzenia tanie i ładne – 5 pomysłów na ogrodzenie domu
Ile kosztuje ogrodzenie frontowe i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Panele ogrodzeniowe – solidne ogrodzenie na lata
Ciekawe ogrodzenia posesji – dlaczego warto wybrać gabiony
Projekt ogrodzenia – jaką bramę wjazdową wybrać do ogrodzenia panelowego
Jak działa i ile kosztuje brama przesuwna z montażem
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Czym najtaniej ogrodzić działkę? Trzy sposoby na solidne i tanie ogrodzenie terenu

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram