8 przewag podmurówki prefabrykowanej nad tradycyjnym fundamentem
Panele ogrodzeniowe wybrane, słupki i akcesoria także – a co z podmurówką? Dla wielu ma walory estetyczne, inni woleliby z niej zrezygnować. A zatem montować czy nie? I na jaką się zdecydować? Lepszy będzie wylewany betonowy fundament czy murek z gotowych elementów prefabrykowanych? Przeczytajcie i zdecydujcie sami.
Jednym z najważniejszych walorów zastosowania metalowego ogrodzenia panelowego jest prostota i szybkość montażu jego elementów. Panele z drutu zgrzewanego są – podobnie jak siatka – zaliczane do płotów lekkich i dlatego nie wymagają, poza wyjątkowymi sytuacjami, wylewania fundamentów betonowych wzdłuż linii całego ogrodzenia. I dobrze, w przeciwnym razie montaż takiej konstrukcji wydłużyłby się z kilku dni do kilku tygodni.
Ogrodzenie panelowe bez podmurówki
Lekkość konstrukcji panelowej pozwala pominąć fundament lub podmurówkę, z czego wielu inwestorów chętnie korzysta – dla jednych jest to kwestią estetyki (zwyczajnie nie podobają im się murki pod przęsłami), inni stawiają na obniżenie kosztów inwestycji. Rozwiązania bez dodatkowych konstrukcji betonowych pod panelami najczęściej są stosowane przy ogradzaniu osiedli wielorodzinnych, obiektów na obszarach miejskich i terenów przemysłowych oraz tam, gdzie przęsło nie ma bezpośredniej styczności z glebą.
Ogrodzenie panelowe z podmurówką
Pozostawiając kwestię estetyki – podmurówka pod ogrodzeniem ma szereg dodatkowych zalet, ważnych przede wszystkim z punktu widzenia właścicieli domów jednorodzinnych i działek. Jakie są walory posiadania podmurówki?
- Uniemożliwia wrastanie roślinności w ogrodzenie.
- Brak styczności paneli z gruntem ogranicza wnikanie wilgoci, zmniejszając ryzyko korozji metalu.
- Ogranicza możliwość podkopania się pod ogrodzeniem (szczególnie ważne, gdy mamy szczęcie posiadać psa z takimi skłonnościami lub sąsiadów z takim psem).
- Wzmacnia konstrukcję płotu (choć w znacznie mniejszym stopniu niż fundament wylewany).
Prefabrykowana podmurówka pod ogrodzenie – sprawdzona alternatywa dla fundamentów betonowych
Podstawową zaletą zastosowania podmurówki jest stabilizacja i usztywnienie całości ogrodzenia. Musimy pamiętać, że w czasie użytkowania płot jest poddawany rozmaitym siłom, jak chociażby napór wiatru czy naprężenia wynikające z jego ciężaru własnego. Fundament zapobiega przechylaniu i przewróceniu się konstrukcji.
W przypadku lekkiego ogrodzenia panelowego wszyscy, którzy – z różnych względów – chcą mieć murek pod ogrodzeniem, mogą zastąpić kosztowny, praco- i czasochłonny fundament betonowy gotową podmurówką z prefabrykowanych elementów. W jej skład wchodzi betonowa deska, gładka lub fakturowana, dostępna w kilku wymiarach (najczęściej: długość od 2 do 2,5 m, wysokość od 20 do 30 cm, szerokość 4 lub 5 cm) oraz betonowy łącznik, który obejmuje słupek i scala deski. Montaż części takiej podmurówki przypomina nieco układankę z klocków, ale przede wszystkim pozwala skrócić czas postawienia płotu do minimum, dzięki temu że prace można wykonywać przy każdej pogodzie oraz nie trzeba czekać na wyschnięcie i utwardzenie betonu. Ponadto jest to rozwiązanie znacznie bardziej ekonomiczne zarówno pod względem nakładów finansowych, jak i pracy, pozwalające uniknąć zakupu szalunku, betonu, prętów zbrojeniowych itp. oraz procedury ich montażu.
8 zalet podmurówki prefabrykowanej:
- jest prosta do zainstalowania dzięki zastosowaniu gotowych elementów – nie wymaga kopania głębokich dołów, budowy deskowania, zakupu betonu i wynajmu/kupna betoniarki oraz zbrojenia zapobiegającego kruszeniu materiału;
- można ją stawiać w dowolnych warunkach atmosferycznych – w przeciwieństwie do fundamentów, których nie można wylewać podczas mrozów oraz przy temperaturze powyżej 25⁰C;
- nie trzeba zraszać wodą, by obniżyć ryzyko zbyt szybkiego wysychania betonu, które prowadzi do spękań;
- można ją stosować w tzw. systemie schodkowym na terenie pochyłym;
- doskonale sprawdza się na terenie pofałdowanym, ponieważ – zamontowana w linii prostej w gruncie – niweluje nierówności podłoża;
- nie wymaga oczekiwania na wyschnięcie i utwardzenie materiału;
- jej elementy są najczęściej wykonane z mrozoodpornego betonu, który zapewnia długotrwałe użytkowanie;
- prosta technologia montażu oszczędza czas i pieniądze.
Na koniec jeszcze jedna uwaga. Czasami, pomimo że chcielibyśmy zamontować podmurówkę, nie możemy tego zrobić ze względu na ograniczenia prawne. Na niektórych terenach objętych planami zagospodarowania przestrzennego istnieje nakaz pozostawienia prześwitu pomiędzy gruntem a dołem płotu (najczęściej nieprzekraczającego 10 cm). Takimi zapisami są objęte tereny, na których migrują chronione gatunki płazów lub gadów. Zatem planując grodzenie działki, warto zajrzeć do planu (jeśli został wydany) i sprawdzić wszystkie obostrzenia, by mieć pewność, że nasza budowa nie naruszy żadnych przepisów.
Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Klasyfikacja drzwi przeciwpożarowych – oznaczenia i zastosowanie
Jak zamontować zawiasy do drzwi zewnętrznych i jak je wyregulować?
Jak wybrać drzwi zewnętrzne do domu? 6 parametrów, które musisz uwzględnić podczas zakupu
Okna PVC czy aluminiowe. Jakie okna wybrać do domu i dlaczego?
Garaż wolnostojący czy w bryle domu?
Kiedy montować okna w nowym domu?
Automatyczne bramy garażowe – napęd METRO i napęd MOTO
Błędy w montażu okien. Jak je rozpoznać?
Brama garażowa „szyta na miarę”? To możliwe! Jak spersonalizować swoją bramę?