Szczelne okna to podstawa. Im lepiej stolarka okienna chroni przed utratą ciepła, tym łatwiej obniżyć koszty ogrzewania, a przy okazji cieszyć się komfortem termicznym oraz akustycznym. O ile we własnym domu podjęcie decyzji o montażu nowej konstrukcji nie wiąże się z dodatkowymi wyzwaniami, o tyle wymiana okien w bloku oznacza często konieczność dopełnienia dodatkowych formalności. Co warto wiedzieć? Sprawdź!
Kiedy wymiana okien to konieczność?
Wymiana okien w bloku wiąże się z niemałą inwestycją, a wykonanie prac ma dość „inwazyjny” charakter – wiąże się choćby z koniecznością obróbki otworów okiennych. Dlatego to decyzja podejmowana raz na co najmniej kilkanaście lat. Warto ją podjąć przede wszystkim wówczas, gdy:
- w lokalu znajdują się okna starego typu, np. drewniane, zamontowane 20-30 lat temu, które są już wypaczone,
- okna utraciły swoją szczelność lub zostały uszkodzone mechanicznie.
W takich sytuacjach brak decyzji o wymianie naraża Cię na poważne konsekwencje – zarówno związane z mniejszym bezpieczeństwem lokalu i podwyższonym ryzykiem włamania, jak również wyższymi opłatami za ogrzewanie.
Wymiana okien w bloku – przepisy
Jak już wspomniano, wymiana okien w bloku to dość specyficzna sytuacja z uwagi na to, że budynek, który zamieszkujesz, nie jest Twoją wyłączną własnością. Dlatego, nawet jeżeli jesteś właścicielem samego mieszkania, zanim przystąpisz do planowania prac, warto skonsultować się z administratorem budynku i uzyskać dodatkowe informacje.
Trzeba przy tym pamiętać, że wiele zależy od tego, jakim prawem do lokalu dysponujesz.
- W przypadku prawa własności nieruchomości, zgodnie z kodeksem cywilnym, masz pełne prawo do rozporządzania mieszkaniem, także w zakresie wymiany okien.
- W przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu właścicielem mieszkania jest de facto spółdzielnia, podobnie jak w przypadku lokatorskiego prawa do lokalu. W takich sytuacjach przed przeprowadzeniem jakichkolwiek prac musisz uzyskać zgodę spółdzielni.
To jednak nie wszystko. Warto pamiętać, że choć generalnie wymiana okien może być w wielu przypadkach przeprowadzona bez konsultacji z administratorem, należy jej dokonać tak, aby w efekcie nie zmieniła się estetyka całego budynku. W praktyce oznacza to, że nie powinno się zmieniać ani koloru stolarki okiennej od strony elewacji, ani też rozmiarów otworów okiennych. Zwłaszcza ta druga kwestia może być bardzo kontrowersyjna – wymagałaby wykonania inwazyjnych prac w ścianie nośnej budynku.
Czytaj więcej: Stolarka aluminiowa czy okna PVC – co wybrać do domu? Porównanie rozwiązań
Ile kosztuje wymiana okien w bloku
Koszty wymiany okien mogą znacząco się różnić w zależności od wybranego producenta, materiału i parametrów technicznych. Oto szczegółowe zestawienie kosztów:
Koszty podstawowe:
- Demontaż starych okien: 50-70 zł/m²
- Obróbka otworów: 40-60 zł/m²
- Montaż nowych okien: 80-120 zł/m²
- Same okna: 1000-3500 zł za sztukę (w zależności od rozmiaru i parametrów)
Koszty dodatkowe:
- Parapety zewnętrzne: 150-300 zł/szt.
- Parapety wewnętrzne: 200-500 zł/szt.
- Nawiewniki: 100-200 zł/szt.
- Obróbka tynkarska: 200-400 zł/okno
Wymiana okien w bloku – pozwolenie może być konieczne
Z uwagi na powyższe warto przed dokonaniem wymiany okien skonsultować się z administratorem budynku wielorodzinnego, którego częścią jest Twoje mieszkanie. Konsultacja pozwoli Ci uzyskać wytyczne co do tego, jakie okna możesz zamontować – poza estetyką i rozmiarami być może wskazane zostaną minimalne parametry związane z termoizolacją oraz ochroną przed hałasem.
Wymiana okien w bloku musi zostać uzgodniona z administratorem – ich kolor, kształt oraz rozmiar muszą wpisywać się w założenia projektowe. Warto pamiętać też, że wykonanie takich prac budowlanych co do zasady nie wymaga zgłaszania do urzędu gminy. Ale uwaga! Jeśli w grę wchodzi wymiana okien w kamienicy zabytkowej, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia konserwatora zabytków na jej przeprowadzenie.
Parametry techniczne
Współczesne przepisy budowlane stawiają przed nowymi oknami szereg wymagań technicznych. Od 2021 roku obowiązuje rygorystyczna norma, według której współczynnik przenikania ciepła nie może przekraczać 0,9 W/(m²·K). To nie wszystko - istotny jest również współczynnik przenikania światła (Lt), który powinien wynosić minimum 70%. Wymiana musi zachować oryginalny wygląd elewacji - kolor i kształt okien powinien być spójny z pozostałymi oknami w budynku. Warto też zwrócić uwagę na współczynnik infiltracji powietrza, który ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej wentylacji pomieszczeń.
Koszt wymiany okien w mieszkaniu – kogo obciąża?
Zastanawiasz się, do kogo należy wymiana okien w bloku i, co za tym idzie, kto ponosi koszt realizacji takiej inwestycji? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od indywidualnej polityki wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowej. Jednak w wielu przypadkach można liczyć na to, że koszt wymiany okien w bloku, który poniesiesz, zostanie w jakimś stopniu zrekompensowany. Stanie się tak, zwłaszcza jeżeli spółdzielnia zaplanowała przeprowadzenie termomodernizacji budynku.
Ale uwaga! Musisz pamiętać, że zasady, na jakich zostanie rozliczona wymiana okien w bloku spółdzielczym, mogą ograniczać wysokość dofinansowania, jakie zostanie wypłacone. Przykładowo spółdzielnia może rekompensować jedynie wartość odpowiadającą kosztowi zakupu najtańszych okien na rynku lub takich, które planowała zakupić samodzielnie w ramach termomodernizacji.
Czy to oznacza, że nie możesz zdecydować się na nieco droższe, ale o lepszych parametrach izolacyjnych? Oczywiście, że nie! Wówczas jednak różnicę w cenie opłacisz z własnej kieszeni. To jednak wcale nie powinno Cię odstraszać – zwłaszcza że decyzja o inwestycji w okna o niższym współczynniku przenikania ciepła, najlepiej poniżej U=1W/(m2K) może pozwolić znacznie ograniczyć wydatki na ogrzewanie zimą.
Czytaj więcej: Budowa okna PCV – 4 elementy. Jak rozpoznać okno dobrej jakości
Korzyści, które odczujesz od razu
Prawidłowo przeprowadzona wymiana okien w bloku to inwestycja, która szybko się zwraca:
- Redukcja kosztów ogrzewania nawet o 30%
- Niższe rachunki za klimatyzację latem
- Wzrost wartości nieruchomości
- Znacząca redukcja hałasu z zewnątrz
- Lepsza regulacja temperatury
- Poprawa jakości powietrza
- Większe bezpieczeństwo
Wymiana okien w bloku – jak zrobić to najkorzystniej?
Kiedy już ustalisz z administratorem wymogi wyjściowe do wymiany okien, czas przystąpić do działania. Pamiętaj: okien nie powinno się wymieniać samodzielnie – zwłaszcza że usługa ich montażu jest często wliczona w koszt zakupu stolarki. Najlepiej więc skonsultować się z fachowcami, którzy:
- dokonają pomiarów,
- przedstawią kosztorys – pomagając Ci dopasować wysokość kosztów do możliwości finansowych oraz oczekiwanej dopłaty,
- pomogą dobrać odpowiedni typ okien i ich parametrów technicznych,
- przeprowadzą prace montażowe w wyznaczonym terminie.
Chcesz uzyskać więcej informacji i zlecić wykonanie prac? Skontaktuj się z naszymi specjalistami. Doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie.
Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Konserwacja bramy wjazdowej po zimie - wskazówki
Na tropie ognisk korozji... – wiosenna konserwacja metalowego ogrodzenia
Ogrodzenie chlewni – nowe, zaostrzone zasady ochrony przed ASF
Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej – jak powinno wyglądać?
Ogrodzenie placu zabaw – w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych
Jakie ogrodzenie na boisko sportowe? Sportowe płoty panelowe
Ogrodzenie tymczasowe z paneli ogrodzeniowych
Siatka czy panele ogrodzeniowe? Poradnik
7 cech bezpiecznego ogrodzenia. Na co zwrócić uwagę
Jak ogrodzić budowę domu jednorodzinnego? Dobrze i zgodnie z prawem
Nowoczesne ogrodzenia – najnowsze trendy i rozwiązania
Ogrodzenie domu – jakie wybrać, by pasowało do nieruchomości?
Tanie ogrodzenia – 3 rozwiązania, jeśli masz ograniczony budżet
Zalety i wady ogrodzenia panelowego
Oryginalne ogrodzenia - 3 propozycje dla wymagających
Ogrodzenie działki - na co zwrócić uwagę?
Jakie ogrodzenie frontowe wybrać do nowoczesnego domu
Jak ogrodzić się od sąsiada – prawo budowlane i rodzaje ogrodzeń