Wymiana okna w bloku – co trzeba wiedzieć?

6 listopada, 2020

Szczelne okna to podstawa – zarówno w domach jedno-, jak i wielorodzinnych. Im lepiej stolarka okienna chroni przed utratą ciepła, tym łatwiej obniżyć koszty ogrzewania, a przy okazji cieszyć się komfortem termicznym oraz akustycznym. O ile we własnym domu podjęcie decyzji o montażu nowej konstrukcji nie wiąże się z dodatkowymi wyzwaniami, o tyle wymiana okien w bloku oznacza często konieczność dopełnienia dodatkowych formalności. Co warto wiedzieć? Sprawdź!

Kiedy wymiana okien to konieczność?

Wymiana okien w mieszkaniu czy domu wiąże się z niemałą inwestycją, a wykonanie prac ma dość „inwazyjny” charakter – wiąże się choćby z koniecznością obróbki otworów okiennych. Dlatego to decyzja podejmowana raz na co najmniej kilkanaście lat. Warto ją podjąć przede wszystkim wówczas, gdy:

  • w lokalu znajdują się okna starego typu, np. drewniane, zamontowane 20-30 lat temu, które są już wypaczone,
  • okna utraciły swoją szczelność lub zostały uszkodzone mechanicznie.

W takich sytuacjach brak decyzji o wymianie naraża Cię na poważne konsekwencje – zarówno związane z mniejszym bezpieczeństwem lokalu i podwyższonym ryzykiem włamania, jak również wyższymi opłatami za ogrzewanie.

Wymiana okien w bloku – przepisy

Jak już wspomniano, wymiana okien w bloku to dość specyficzna sytuacja z uwagi na to, że budynek, który zamieszkujesz, nie jest Twoją wyłączną własnością. Dlatego, nawet jeżeli jesteś właścicielem samego mieszkania, zanim przystąpisz do planowania prac, warto skonsultować się z administratorem budynku i uzyskać dodatkowe informacje.

Trzeba przy tym pamiętać, że wiele zależy od tego, jakim prawem do lokalu dysponujesz.

  • W przypadku prawa własności nieruchomości, zgodnie z kodeksem cywilnym, masz pełne prawo do rozporządzania mieszkaniem, także w zakresie wymiany okien.
  • W przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu właścicielem mieszkania jest de facto spółdzielnia, podobnie jak w przypadku lokatorskiego prawa do lokalu. W takich sytuacjach przed przeprowadzeniem jakichkolwiek prac musisz uzyskać zgodę spółdzielni.

To jednak nie wszystko. Warto pamiętać, że choć generalnie wymiana okien może być w wielu przypadkach przeprowadzona bez konsultacji z administratorem, należy jej dokonać tak, aby w efekcie nie zmieniła się estetyka całego budynku. W praktyce oznacza to, że nie powinno się zmieniać ani koloru stolarki okiennej od strony elewacji, ani też rozmiarów otworów okiennych. Zwłaszcza ta druga kwestia może być bardzo kontrowersyjna – wymagałaby wykonania inwazyjnych prac w ścianie nośnej budynku.

Czytaj więcej: Stolarka aluminiowa czy okna PVC – co wybrać do domu? Porównanie rozwiązań

Wymiana okien w bloku – pozwolenie może być konieczne

Z uwagi na powyższe warto przed dokonaniem wymiany okien skonsultować się z administratorem budynku wielorodzinnego, którego częścią jest Twoje mieszkanie. Konsultacja pozwoli Ci uzyskać wytyczne co do tego, jakie okna możesz zamontować – poza estetyką i rozmiarami być może wskazane zostaną minimalne parametry związane z termoizolacją oraz ochroną przed hałasem.Monter wymienia okna w bloku z cegły - ogrodzenia-europlot.pl

Wymiana okien w bloku musi zostać uzgodniona z administratorem – ich kolor, kształt oraz rozmiar muszą wpisywać się w założenia projektowe.Warto pamiętać też, że wykonanie takich prac budowlanych co do zasady nie wymaga zgłaszania do urzędu gminy. Ale uwaga! Jeśli w grę wchodzi wymiana okien w kamienicy zabytkowej, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia konserwatora zabytków na jej przeprowadzenie.

Koszt wymiany okien w mieszkaniu – kogo obciąża?

Zastanawiasz się, do kogo należy wymiana okien w bloku i, co za tym idzie, kto ponosi koszt realizacji takiej inwestycji? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od indywidualnej polityki wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowej. Jednak w wielu przypadkach można liczyć na to, że koszt wymiany okien w bloku, który poniesiesz, zostanie w jakimś stopniu zrekompensowany. Stanie się tak, zwłaszcza jeżeli spółdzielnia zaplanowała przeprowadzenie termomodernizacji budynku.

Ale uwaga! Musisz pamiętać, że zasady, na jakich zostanie rozliczona wymiana okien w bloku spółdzielczym, mogą ograniczać wysokość dofinansowania, jakie zostanie wypłacone. Przykładowo spółdzielnia może rekompensować jedynie wartość odpowiadającą kosztowi zakupu najtańszych okien na rynku lub takich, które planowała zakupić samodzielnie w ramach termomodernizacji.

Czy to oznacza, że nie możesz zdecydować się na nieco droższe, ale o lepszych parametrach izolacyjnych? Oczywiście, że nie! Wówczas jednak różnicę w cenie opłacisz z własnej kieszeni. To jednak wcale nie powinno Cię odstraszać – zwłaszcza że decyzja o inwestycji w okna o niższym współczynniku przenikania ciepła, najlepiej poniżej U=1W/(m2K) może pozwolić znacznie ograniczyć wydatki na ogrzewanie zimą.

Czytaj więcej: Budowa okna PCV – 4 elementy. Jak rozpoznać okno dobrej jakości

Wymiana okien w bloku – jak zrobić to najkorzystniej?

Kiedy już ustalisz z administratorem wymogi wyjściowe do wymiany okien, czas przystąpić do działania. Pamiętaj: okien nie powinno się wymieniać samodzielnie – zwłaszcza że usługa ich montażu jest często wliczona w koszt zakupu stolarki. Najlepiej więc skonsultować się z fachowcami, którzy:

  • dokonają pomiarów,
  • przedstawią kosztorys – pomagając Ci dopasować wysokość kosztów do możliwości finansowych oraz oczekiwanej dopłaty,
  • pomogą dobrać odpowiedni typ okien i ich parametrów technicznych,
  • przeprowadzą prace montażowe w wyznaczonym terminie.

Chcesz uzyskać więcej informacji i zlecić wykonanie prac? Skontaktuj się z naszymi specjalistami. Doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Konserwacja bramy wjazdowej po zimie - wskazówki
Na tropie ognisk korozji... – wiosenna konserwacja metalowego ogrodzenia
Ogrodzenie chlewni – nowe, zaostrzone zasady ochrony przed ASF
Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej – jak powinno wyglądać?
Ogrodzenie placu zabaw – w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych
Jakie ogrodzenie na boisko sportowe? Sportowe płoty panelowe
Ogrodzenie tymczasowe z paneli ogrodzeniowych
Siatka czy panele ogrodzeniowe? Poradnik
7 cech bezpiecznego ogrodzenia. Na co zwrócić uwagę
Jak ogrodzić budowę domu jednorodzinnego? Dobrze i zgodnie z prawem
Nowoczesne ogrodzenia – najnowsze trendy i rozwiązania
Ogrodzenie domu – jakie wybrać, by pasowało do nieruchomości?
Tanie ogrodzenia – 3 rozwiązania, jeśli masz ograniczony budżet
Zalety i wady ogrodzenia panelowego
Oryginalne ogrodzenia - 3 propozycje dla wymagających
Ogrodzenie działki - na co zwrócić uwagę?
Jakie ogrodzenie frontowe wybrać do nowoczesnego domu
Pozwolenie na budowę ogrodzenia - kiedy jest potrzebne?
Jak ogrodzić się od sąsiada – prawo budowlane i rodzaje ogrodzeń

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram