Montaż drzwi tarasowych – 7 najczęstszych błędów. Jak się ich ustrzec?

31 sierpnia, 2020

W przypadku stolarki okiennej i drzwiowej prawidłowy montaż jest niemal równie ważny co wybór właściwego rozwiązania. Tymczasem szczególnie niektóre elementy mogą sprawiać w tym zakresie pewne problemy. Warto zawczasu sprawdzić, jak prawidłowo przeprowadzić montaż drzwi tarasowych i uniknąć najpopularniejszych błędów. Z naszym krótkim przewodnikiem będzie to znacznie łatwiejsze! 

Prawidłowy montaż drzwi tarasowych – dlaczego to takie ważne?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z wagi starannego doboru drzwi tarasowych oraz całej stolarki, kierując się przede wszystkim jakością, trwałością i funkcjonalnością. Tymczasem cały czas poświęcony na porównywanie informacji o różnych rozwiązaniach, może pójść na marne, jeśli nie uwzględni się już na etapie poszukiwań kwestii związanych z montażem. 

Większość inwestorów powierza ten proces fachowcom i nie kwestionuje sposobu, w jaki wykonują swoją pracę. Warto jednak dowiedzieć się, jak powinien wyglądać prawidłowy montaż okien, również tych tarasowych, by móc zawczasu skorygować pewne pomyłki, niedoróbki czy po prostu efekt fuszerki. Nawet najlepsze drzwi tarasowe nie będą bowiem spełniać swojej funkcji, jeśli zostaną źle zamontowane. Błędy w tym zakresie mogą powodować:

  • nieprawidłowości w funkcjonowaniu skrzydeł, 
  • trwałe wygięcie dolnej ramy,
  • nieszczelności, zauważalne szczególnie zimą,
  • trudności z poprawnym wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej od zewnątrz.

To problemy, z którymi nikt nie chce się zmagać, dlatego warto zrobić wszystko, by ich uniknąć!

Szerokie drzwi przesuwne prowadzące na taras
Dobrze zamontowane drzwi przesuwne to wysoka estetyka i komfort użytkowania. Bezbłędny montaż to też wieloletnia trwałość nowoczesnej stolarki!

Komu zlecić montaż okna tarasowego?

Bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności nie ma się co zabierać za samodzielny montaż okna tarasowego. Dlatego najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom. Jak ich znaleźć? Najprościej i najbezpieczniej korzystać z usług autoryzowanych dystrybutorów konkretnych marek, którzy zajmują się zarówno sprzedażą, jak i świadczeniem usług montażowych. Dzięki temu masz pewność, że montaż okien tarasowych zostanie przeprowadzony całkowicie profesjonalnie. Uzyskasz również gwarancję obejmującą zarówno wady fabryczne okien, jak i nieprawidłowości wynikające z pomyłek w montażu. Pamiętaj tylko, aby za wykonaną usługę wziąć rachunek – to dowód zakupu i podstawa do złożenia ewentualnej reklamacji. Jeśli fachowiec proponuje rozliczenie bez faktury, lepiej poszukaj innego.

Czytaj dalej: Drzwi tarasowe przesuwne czy tradycyjne? Porównanie rozwiązań 

7 błędów popełnianych przy montażu drzwi tarasowych + sposoby na ich uniknięcie

Błędy popełnione na etapie montażu drzwi tarasowych skutkują przede wszystkim niedogodnościami podczas ich użytkowania, a niekiedy również mogą powodować trwałe uszkodzenia stolarki. Warto więc wiedzieć, jakiego rodzaju uchybienia mogą się przytrafić podczas osadzania drzwi tarasowych.

Sprawdź naszą subiektywną listę 7 najczęściej powtarzających się niedoróbek i pomyłek!

  1. Montaż „na wcisk” – to efekt niedokładnego przygotowania otworu w ścianie. Jego wymiar musi być dokładnie obliczony. Bardzo ważne jest też wykonanie otworu zgodne z planem.
  2. Montaż na nierównym i nieoczyszczonym (zapylonym i zagruzowanym) podłożu to błąd wielu niewystarczająco profesjonalnych fachowców. Prawidłowy montaż okien tarasowych wymaga, by były one idealnie czyste! Każda drobinka pyłu czy kurzu może bowiem spowodować nieszczelności.
  3. Niepoprawne przygotowanie ościeży – powierzchnia krawędzi otworów okiennych musi być idealnie płaska i wypoziomowana. Montaż drzwi tarasowych bez listwy progowej – jest ona konieczna, a ponadto musi być solidnie zamontowana. Próg to bowiem miejsce szczególnie narażone na przedostawanie się wody deszczowej do wnętrza.
  4. Niepoprawne mocowanie do ościeży lub brak mocowania – zdarza się, że ekipy montażowe całkowicie pomijają łączniki mechaniczne i montują drzwi tarasowe wyłącznie na piankę! Niekiedy stosują też niewłaściwe łączniki, które nie zapewniają ich odpowiedniego umocowania w otworze i mogą powodować np. wypaczanie się ramy.
  5. Nieprawidłowe wykonanie uszczelniania to jeden z częstszych błędów. Należy pamiętać, że od wewnątrz konieczne jest zapewnienie większej szczelności niż od zewnątrz. Można zastosować tzw. montaż ciepły (warstwowy) lub ewentualnie użyć jedynie pianki, jednak w każdym przypadku ważna jest precyzja!
  6. Pozostawienie folii ochronnej przez zbyt długi czas to dość nieoczywisty błąd. Należy ją zdjąć dopiero po zakończeniu prac, które mogłyby uszkodzić lub zabrudzić okna, jednak nie wolno z tym zwlekać zbyt długo. Po miesiącu lub dwóch na skutek działania warunków atmosferycznych jej usunięcie stanie się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Jesteś zainteresowany wysokiej jakości drzwiami tarasowymi oraz innymi elementami stolarki wraz z profesjonalnym montażem? Sprawdź, co możemy Ci zaoferować. Skontaktuj się!

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa – która opcja jest lepsza
Gabiony w ogrodzie – inspiracje aranżacyjne
Bramy wjazdowe – jak dopasować je do ogrodzenia posesji i do działki
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Jaką bramę wjazdową wybrać – 5 błędów, których lepiej nie popełniać
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Ogrodzenia tanie i ładne – 5 pomysłów na ogrodzenie domu
Ile kosztuje ogrodzenie frontowe i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Panele ogrodzeniowe – solidne ogrodzenie na lata
Ciekawe ogrodzenia posesji – dlaczego warto wybrać gabiony
Projekt ogrodzenia – jaką bramę wjazdową wybrać do ogrodzenia panelowego
Jak działa i ile kosztuje brama przesuwna z montażem
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Czym najtaniej ogrodzić działkę? Trzy sposoby na solidne i tanie ogrodzenie terenu

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram