Ogrodzenie panelowe to jedno z najpowszechniej stosowanych rozwiązań, gdy w grę wchodzi grodzenie posesji – czy to prywatnych, czy firmowych. Jedną z ogromnych zalet takiej konstrukcji jest łatwość samodzielnego montażu. Problemy zaczynają się jednak w momencie, gdy teren działki jest pochyły, a nierówności nie da się zniwelować. Jak zatem wygląda w praktyce montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie? Poznaj dwie najpopularniejsze metody.
Ogrodzenie na nierównym terenie – co robić?
To, jak zamontować ogrodzenie panelowe na nierównym terenie, jest uzależnione od konkretnych warunków panujących na posesji. I tak:
- w przypadku, gdy nierówności terenu są niewielkie, wystarczy ich niwelacja – najlepiej wykonana przy pomocy profesjonalnych urządzeń. Do ich wyrównania możesz zatrudnić fachowców, np. wynajmując sprzęt z operatorem;
- jeśli teren jest pochyły – trzeba zastosować odpowiednie metody montażu ogrodzenia panelowego. Choć zadanie może być nieco trudniejsze, nadal możliwa jest samodzielna instalacja.
W takiej sytuacji ogrodzenie panelowe będzie nadal dobrym rozwiązaniem, a prace można ukończyć w krótkim czasie.
Jak zrobić ogrodzenie panelowe na nierównym terenie? 2 metody
W przypadku znaczącej pochyłości terenu stosowane są dwie podstawowe metody. Bez względu na to, która z nich zostanie wybrana, prace należy rozpocząć standardowo, a zatem od:
- wstępnego wytyczenia granic posesji – tj. miejsc, w których zostanie zamontowane ogrodzenie;
- oczyszczenia miejsca, w którym przeprowadzony będzie montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie z korzeni, kamieni oraz innych elementów;
- określenia miejsca, gdzie zostaną zamontowane furtka wejściowa czy brama wjazdowa;
- wytyczenia miejsc na montaż słupków;
- wykonania podmurówki pod ogrodzenie panelowe, jeśli jest planowana.
Dopiero gdy zostaną wykonane te prace, dalsze działania mogą być prowadzone na jeden z dwóch sposobów.
1. Przy małym pochyleniu terenu
Jeśli ma być montowane ogrodzenie panelowe na pochyłym terenie z niezbyt stromym nachyleniem, można je umieścić w taki sposób, aby opadało łagodną linią, która będzie równoległa do terenu. Linia ogrodzenia jest przy tym rozwiązaniu ciągła, a nie „schodkowa”.
Przy zastosowaniu tej metody:
- słupki należy umieścić standardowo, w zaplanowanych wcześniej odległościach, bez żadnych modyfikacji;
- przęsła trzeba dostosować indywidualnie – tak, by dopasowywały się kształtem i nachyleniem do stopnia pochylenia terenu.
Warto pamiętać, że przy małym nachyleniu terenu można zastosować gotowe przęsła dostosowane do pochyłego montażu (do 24% nachylenia), zaś przy większym – trzeba sięgnąć po elementy wykonane na zamówienie.
Należy również podkreślić, że opisana metoda jest odpowiednia wyłącznie wówczas, gdy stosowane jest lekkie ogrodzenie panelowe – 3D. Nie można go wykorzystać do tworzenia ciężkich konstrukcji 2D. Powód jest prosty: ciężkie ogrodzenie panelowe na pochyłym terenie wykonane w ten sposób byłoby zbyt niestabilne i z czasem mogłoby „osiąść”.
2. Schodkowy montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie
Ta metoda jest wybierana znacznie częściej, ponieważ może być zastosowana bez względu na stopień nachylenia terenu. Chociaż wykonanie schodkowej konstrukcji jest bardziej praco-oraz czasochłonne, w efekcie powstaje ogrodzenie na nierównym terenie, które jest wysoce estetyczne, stabilne i niezawodne.
Tworzenie schodków pozwala precyzyjnie dopasować do siebie wszystkie elementy – tj. przęsła, podmurówkę, słupki zarówno do wymagań terenu jak i indywidualnych preferencji. Warto podkreślić, że schodkowy sposób montażu można zastosować zarówno, gdy w planach jest samodzielne betonowanie podmurówki, jak i korzystanie z jej wersji prefabrykowanej.
Czy warto decydować się na samodzielny montaż ogrodzenia na pochyłym terenie?
Jak pokazuje powyższa analiza, jest możliwe samodzielne zamontowanie ogrodzenia panelowego na działce o dużej pochyłości. Trzeba jednak pamiętać, że do przeprowadzenia prac będą potrzebne:
- większa ilość czasu – będzie niezbędny na dopasowywanie wszystkich elementów,
- duże umiejętności – związane zarówno z wymierzeniem wszystkich elementów, jak i wykonaniem późniejszych prac montażowych,
- specjalistyczny sprzęt.
Dlatego bardzo wiele osób decyduje się jednak na powierzenie wykonania tego zadania w ręce profesjonalistów. Warto, ponieważ specjaliści:
- zrealizują to zadanie w krótkim czasie – zarówno ze względu na wysokie kompetencje w stawianiu ogrodzeń, jak i doświadczenie oraz dostęp do odpowiednich narzędzi i ciężkiego sprzętu,
- nie popełnią kluczowych błędów montażowych – tak przy wybieraniu metody montowania ogrodzenia, jak i łączeniu poszczególnych przęseł, przez co konstrukcja zachowa niezawodność przez lata.
A co z kosztami? Paradoksalnie ogrodzenie panelowe na pochyłym terenie może zostać zainstalowane przez specjalistów niższym kosztem niż samodzielne wykonanie prac. Chodzi zarówno o oszczędność czasu, jak i dostęp do specjalistycznego sprzętu. Wystarczy sprawdzić, ile kosztuje wynajęcie ekipy do niwelacji terenu czy betoniarki.
Jeśli więc chcesz zamontować ogrodzenie panelowe, a teren jest pochyły, skontaktuj się z ekspertami EURO PŁOT. Pomożemy Ci zaprojektować i wykonać ogrodzenie od A do Z – bez względu na wyzwania, jakie stawia Twoja działka!
Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa – która opcja jest lepsza
Gabiony w ogrodzie – inspiracje aranżacyjne
Bramy wjazdowe – jak dopasować je do ogrodzenia posesji i do działki
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Jaką bramę wjazdową wybrać – 5 błędów, których lepiej nie popełniać
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Ogrodzenia tanie i ładne – 5 pomysłów na ogrodzenie domu
Ile kosztuje ogrodzenie frontowe i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Panele ogrodzeniowe – solidne ogrodzenie na lata
Ciekawe ogrodzenia posesji – dlaczego warto wybrać gabiony
Projekt ogrodzenia – jaką bramę wjazdową wybrać do ogrodzenia panelowego
Jak działa i ile kosztuje brama przesuwna z montażem
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Czym najtaniej ogrodzić działkę? Trzy sposoby na solidne i tanie ogrodzenie terenu