Budowa okna PCV – 4 elementy. Jak rozpoznać okno dobrej jakości?

20 października, 2020

Budowa okna PCV decyduje o jego parametrach. Liczy się każdy detal – to dlatego poszczególne produkty różnią się od siebie. Jeśli zależy Ci na tym, by zainwestować w najlepsze okna PCV, warto poznać główne elementy, z których składa się ich konstrukcja. Dzięki temu łatwiej wybierzesz produkt dopasowany do swoich oczekiwań. Sprawdź, jak zbudowane są nowoczesne okna plastikowe oraz na co zwracać uwagę, oceniając ich jakość.

Budowa okna PCV – 4 elementy

Chcąc wybrać odpowiednie okna do swojego domu lub mieszkania, naprawdę dość łatwo się pogubić. Na pierwszy rzut oka wszystkie modele z PVC wyglądają tak samo, a jednocześnie każdy producent obiecuje, że to właśnie jego wyrób jest najlepszy. Tymczasem dobre okna PCV różnią się dość znacząco od tych słabszych – właśnie konstrukcją. Warto przy ich ocenie zwracać uwagę na cztery podstawowe elementy budowy okna:

  • profile,
  • szyby (zestawy, pakiety szybowe),
  • uszczelki,
  • okucia.

Ich wykonanie ma największy wpływ na to, jak stolarka sprawdzi się w codziennym użytkowaniu!

Jak powinien być zbudowany profil okienny PCV?

Profile służą do montowania ościeżnic i skrzydeł okiennych. W oknach plastikowych wykonane są z tworzywa – polichlorku winylu oznaczanego skrótem PVC lub PCW, a najczęściej potocznym (choć błędnym) PCV. Najważniejszy jest jednak sposób, w jaki skonstruowany jest dany profil okienny PCV.

Najważniejsze są dwa aspekty:

  • głębokość – głębsze profile pozwalają na zastosowanie grubszych zestawów szybowych i lepiej izolują. Zapewniają również więcej miejsca na zastosowanie wzmocnień, które wpływają na sztywność okien;
  • liczba komór – strukturę komorową stosuje się, by poprawić właściwości izolacyjne stolarki. Jeszcze stosunkowo niedawno trzy komory były uznawane za dobre rozwiązanie. Dziś nawet tanie okna plastikowe z reguły mają ich więcej. Obecnie za najpopularniejsze uznaje się okna 5-komorowe, choć dostępne są też okna 7-komorowe. Zasadniczo, im więcej komór, tym szczelniejsze okna, jednak nie zawsze jest to regułą. Sporo zależy bowiem również od pozostałych rozwiązań izolacyjnych zastosowanych w danym modelu – można wypełniać komory pianką PUR lub stosować dodatkowe wkładki docieplające. Okna wielokomorowe są też wzmacniane od wewnątrz profilem stalowym, co w dużej mierze ma wpływ na statykę okna.

Pakiety szybowe w oknach PCV

Szyby to kolejny kluczowy element budowy okna PCV. Obecnie stosuje się wyłącznie tzw. pakiety szybowe składające się z dwóch lub nawet trzech tafli – mają je nawet tanie okna PCV. Przestrzenie pomiędzy nimi wypełnia się gazem szlachetnym, który znacząco poprawia izolacyjność termiczną okna. Można też wybrać specjalne szyby niskoemisyjne, które latem odbijają promienie słoneczne i sprawiają, że ciepło pozostaje na zewnątrz, natomiast zimą dbają o to, by pozostało ono we wnętrzu. Dostępne są ponadto:

  • szyby akustyczne – które mają za zadanie jak najlepiej tłumić dźwięki;
  • szyby bezpieczne – które są pokryte specjalną folią, dzięki czemu przy stłuczeniu nie rozbijają się na małe fragmenty, a pozostają w jednym kawałku;
  • szyby antywłamaniowe – skonstruowane ze szkła klejonego warstwowo i przekładanego folią, odporne na rozbicie.

Jeśli nie zależy Ci na specjalnych właściwościach, zwykłe okna PCV trzyszybowe będą stanowić doskonały wybór, zapewniając bardzo dobre parametry termiczne.Przekrój okna trzyszybowego z wielokomorowym profilem - ogrodzenia-europlot.pl

Jakość okna najłatwiej ocenić, patrząc na jego przekrój. Potrójna szyba i wielokomorowy profil zapewnią jego optymalną szczelność i parametry cieplne.

Uszczelki okien PCV

Warto zwrócić również uwagę na uszczelnienie okien plastikowych. Obecnie stosuje się dwa rodzaje uszczelek:

  • przyszybowe,
  • przylgowe (odbojowe).

Ich wspólnym zadaniem jest przede wszystkim zapobieganie przedostawaniu się wody do wnętrza profilu. Uszczelki oporowe zapewniają także ochronę przed wiatrem, hałasem i kurzem. Na co zwracać uwagę, jeśli chodzi o te elementy budowy okna PCV? Na materiał, z jakiego zostały wykonane. Najlepiej, gdy jest oznaczony jako EPDM lub TPS. Najtańsze okna często mają uszczelki wykonane z tańszych materiałów, które nie są tak trwałe i wykazują gorsze parametry użytkowe.

Okucia do okien PCV

Okucia to wszystkie te elementy, które odpowiadają za otwieranie i zamykanie okna. To właśnie okucia odpowiadają za odblokowanie skrzydła po przekręceniu klamki. W zależności od ich rodzaju możliwe może być również uchylenie skrzydła, a także jego rozszczelnienie zapewniające odpowiednią wentylację przy jednoczesnym zaryglowaniu okna. Takie okna PCV z wentylacją są obecnie bardzo popularne. Dostępne są ponadto okucia antywłamaniowe, które zapobiegają podniesieniu i wyważeniu skrzydła lub np. rozwierceniu klamki.

Wśród nowoczesnych rozwiązań warto też wymienić inteligentne klamki, które blokują obrót okucia przy próbie poruszenia jego elementami od zewnątrz, a jednocześnie wydają charakterystyczny dźwięk informujący o próbie dostania się do domu.

Sprawdź też: Jaki kolor okien do nowoczesnego domu? Trendy i wskazówki aranżacyjne

Dobre okna PCV – jakie wybrać?

Konstrukcja okna PCV powinna być jednym z głównych kryteriów przy jego wyborze. Korzystając z naszych wskazówek, na pewno uda Ci się znaleźć odpowiedni wariant. Obecnie najczęściej sprzedaje się okna pięciokomorowe i trzyszybowe, dostępne są jednak również inne rozwiązania. Chcesz dowiedzieć się więcej?  Skontaktuj się z nami

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa – która opcja jest lepsza
Gabiony w ogrodzie – inspiracje aranżacyjne
Bramy wjazdowe – jak dopasować je do ogrodzenia posesji i do działki
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Jaką bramę wjazdową wybrać – 5 błędów, których lepiej nie popełniać
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Ogrodzenia tanie i ładne – 5 pomysłów na ogrodzenie domu
Ile kosztuje ogrodzenie frontowe i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Panele ogrodzeniowe – solidne ogrodzenie na lata
Ciekawe ogrodzenia posesji – dlaczego warto wybrać gabiony
Projekt ogrodzenia – jaką bramę wjazdową wybrać do ogrodzenia panelowego
Jak działa i ile kosztuje brama przesuwna z montażem
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Czym najtaniej ogrodzić działkę? Trzy sposoby na solidne i tanie ogrodzenie terenu

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram