Planujesz budowę ogrodzenia i zastanawiasz się, jak obniżyć jego koszt? Bazując na swoim kilkunastoletnim doświadczeniu w branży ogrodzeniowej, podpowiadamy, gdzie warto szukać oszczędności, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Poniżej przedstawiamy kilka wypróbowanych metod na obniżenie kosztów ogrodzenia, które jednocześnie nie zaważą na jego jakości. Kto ciekawy, niech czyta!
Planując budowę domu, często kwestie związane z jego ogrodzeniem schodzą na drugi plan. Wydaje się, że przy tak dużym wyzwaniu jak wzniesienie i wykończenie budynku, postawienie płotu będzie już tylko dodatkiem do całości inwestycji. Tymczasem, gdy przychodzi co do czego, okazuje się, że do kieszeni trzeba sięgnąć głębiej, niż byśmy sobie tego życzyli. Co możemy zrobić, żeby ograniczyć związane z tym wydatki?
Efektowny front i funkcjonalne boki
Budowa reprezentacyjnego ogrodzenia (np. palisadowego) od frontu budynku i wygrodzenie reszty posesji ogrodzeniem panelowym jest coraz powszechniejszą – a co najważniejsze skuteczną – metodą obniżenia kosztów. Gdy nasza działka bezpośrednio sąsiaduje z lasem lub innymi nieruchomościami (często też już ogrodzonymi), jest to praktyczne i estetyczne rozwiązanie, które pozwala oszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas – a przecież czas też kosztuje. Jeśli wzdłuż granic działki zaplanowaliśmy nasadzenia, pamiętajmy, że z czasem roślinność stworzy dodatkową, naturalną barierę, a przy okazji ukryje nasz płot, czy zatem jest sens przeinwestowywać?
Mniej stali – niższa cena
Oszczędzanie na materiałach – czy to zawsze zły pomysł? Niekoniecznie. Jeśli tak się składa, że budżet jest ograniczony (a tak jest najczęściej), konieczny będzie kompromis. Sytuacje, w których nie trzeba szukać pośrednich rozwiązań są rzadkością, zwłaszcza w budownictwie. Rekomendujemy zastosowanie materiałów optymalnej jakości, tzn. takich, które zapewnią, że w określonych warunkach ogrodzenie będzie spełniało swoją rolę.
Jeśli nasza okolica jest zaciszna i osłonięta od wiatru, np. ścianą lasu, rozważmy lżejszą wersję płotu. W przypadku ogrodzenia z paneli kratowych zastanówmy się, czy naprawdę potrzebujemy dodatkowych wzmocnień w postaci usztywniających przetłoczeń i drutu grubości 6mm?
Podobnie rzecz się ma z metalowymi słupkami. Do produkcji tych o przekroju koła potrzeba mniej stali niż do wsporników prostokątnych, ale są one mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne i pogięcie. Ponieważ stanowią szkielet całości konstrukcji, muszą być solidne. Optymalny wybór to czworokątne słupy o równych bokach 4 cm × 4 cm. Węższy bok słupków to także mniejsze obejmy łączące elementy ogrodzenia – kolejna oszczędność.
Szczególną uwagę zwróćmy na sposób montażu paneli z drutu zgrzewanego do słupków. Możemy wybrać system, w którym przęsła bezpośrednio są ze sobą połączone na wsporniku, tworząc płaszczyznę bez żadnych przerw lub taki, w którym pomiędzy panelami a słupkami jest zachowany pewien dystans. Do produkcji tego drugiego potrzeba mniej stali, jest to zatem tańsza, choć wcale nie gorsza opcja.
Podmurówka prefabrykowana zamiast betonowego fundamentu
Jeśli planujemy podmurówkę, warto skorzystać z gotowych półproduktów do budowy cokołu pod ogrodzeniem (o zaletach tego rozwiązania szerzej pisaliśmy tutaj). Unikamy kosztów związanych z budową szalunku i znacząco ograniczamy te związane z zakupem, wylewaniem i zbrojeniem betonu (będzie potrzebny wyłącznie do zakotwienia słupków). Takie rozwiązanie również znacząco przyspiesza prace – odpada czas oczekiwania na dostateczne związanie i utwardzenie betonu przed przystąpieniem do kolejnych etapów montażu. Jednak zdarzają się sytuacje, w których nie można skorzystać z prefabrykowanych elementów. Wówczas możemy spróbować zaoszczędzić na betonie. Zamiast mieszać go samemu, lepiej będzie (jeśli długość ogrodzenia to uzasadnia) zamówić tzw. gruszkę z cementowni z gotową zaprawą. Unikamy samodzielnego zakupu i mieszania półproduktów, kupna lub wynajęcia betoniarki i zdecydowanie zwiększamy tempo oraz komfort prac. Dodatkowo beton z gruszki najczęściej jest już półsuchy, zatem czas oczekiwania na jego związanie i utwardzenie jest krótszy.
Dobra rada! Gdy decydujemy się zamawiać beton z cementowni w gruszce, możemy zrobić to pod koniec dnia roboczego. Zawsze jest szansa, że producent będzie miał jakieś nadwyżki lub nieodebrane zamówienia, które sprzeda nam taniej.
Ogrodzenia systemowe sprawdzonych marek i lokalne firmy
Rozwiązania systemowe w przypadku ogrodzeń są dobrą propozycją – całe ogrodzenie wraz z większością niezbędnych do montażu akcesoriów kupujemy w komplecie. Odpada czas, który musimy poświęcić na dobór jego poszczególnych elementów. Dodatkowo całość kupujemy u jednego sprzedawcy, co daje nam argument do negocjacji ceny i ogranicza koszty związane z kursowaniem pomiędzy poszczególnymi dostawcami. Ponadto mamy prawo oczekiwać szczegółowej instrukcji montażu i gwarancji na wszystkie części zakupionego płotu.
Kupując ogrodzenie, postawmy na sprawdzone marki. Wiarygodne firmy o ugruntowanej rynkowej pozycji dbają o jakość i udzielają gwarancji na swoje produkty. Decydując się na tańszą opcję „no name”, ryzykujemy problemy przy reklamacjach i powtarzające się naprawy. Zatem nasze oszczędności, w dłuższej perspektywie, mogą okazać się pozorne.
Szukajmy lokalnych dostawców, a znacząco obniżymy koszty transportu. Sprawdźmy i porównajmy oferty kilku i wybierzmy optymalną .
Co możemy jeszcze zrobić? Szukać korzystnych ofert w zimie. Poza sezonem wielu producentów i dostawców organizuje promocje, umożliwiając zakup ogrodzenia w niższej cenie.
Praca własna czy profesjonalna ekipa?
Nakład pracy własnej nie zawsze pozwala na oszczędności. Samodzielny montaż może być opłacalny, gdy nasza działka jest nieduża i usytuowana na równym oraz stabilnym podłożu. Najważniejsze jest jednak to, aby wiedzieć, co się robi. Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy, przed przystąpieniem do prac powinieneś ją uzupełnić. Biorąc pod uwagę czas, jaki będziesz musiał poświęcić na zdobycie know-how oraz całą resztę (zakup lub wynajęcie niezbędnego do budowy sprzętu, czas montażu, ewentualne błędy, które mogą się przytrafić w całym procesie itd.), na pewno warto rozważyć wynajęcie profesjonalnej ekipy (w przypadku ogrodzeń panelowych jest w stanie zamontować nawet 50 mb płotu w ciągu jednego dnia!). Specjalistyczne firmy dysponują odpowiednimi, usprawniającymi roboty narzędziami, wiedzą i umiejętnościami. Najczęściej też mają wypracowane – nieosiągalne dla jednorazowego klienta – warunki z geodetami, dostawcami ciężkiego sprzętu i cementowniami, dzięki temu mogą proponować korzystniejsze ceny usług.
5 sposobów na obniżenie kosztów ogrodzenia
- Reprezentacyjne, droższe ogrodzenie umieść na froncie budynku – wzdłuż pozostałych boków postaw panele z drutu zgrzewanego lub siatkę.
- Wybierz optymalne materiały, ściśle dopasowane do funkcji ogrodzenia i warunków, w jakich będzie ono stało. Często zastosowanie najmocniejszych i drogich rozwiązań nie jest uzasadnione.
- Jeśli decydujesz się na podmurówkę, postaw ją z gotowych elementów, przygotowanych wcześniej w fabryce.
- Szukaj ogrodzeń systemowych renomowanych marek u lokalnych przedstawicieli.
- Buduj własnymi siłami tylko wtedy, gdy wiesz, jak to robić. W przeciwnym wypadku zleć prace specjalistom.
Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Standardowe wymiary drzwi wejściowych – do domu, mieszkania, magazynu...
Drzwi szklane do biura – jak je dobrze wybrać? Wskazówki
Ogrodzenie pełne – kiedy to dobre rozwiązanie?
Jaka jest optymalna wysokość ogrodzenia? Aspekty prawne, estetyczne i praktyczne
Przęsło ogrodzeniowe – 3D czy 2D? Porównanie
Jak podwyższyć ogrodzenie panelowe?
Ogrodzenie posesyjne - ogrodzenia-europlot.pl
Jak sprawnie przeprowadzić montaż furtki panelowej?
Słupki ogrodzeniowe metalowe – kwadratowe czy okrągłe? Które wybrać i jak osadzić
Jaki fundament pod ogrodzenie z bloczków – materiały, budowa, koszty
Montaż podmurówki betonowej z gotowych elementów – etapy, czas, koszty
Budowa ogrodzenia panelowego wokół domu – formalności, średnie koszty, czas trwania
Koszt budowy ogrodzenia – płot panelowy vs palisadowy. Zestawienie
Drzwi techniczne wymiary – standardowe i nietypowe
Montaż drzwi technicznych Wiśniowski – wskazówki
Ogrodzenie na starym fundamencie - kiedy budować, na co uważać?
Rodzaje drzwi zewnętrznych technicznych – budowa i parametry
Klasy antywłamaniowe drzwi – charakterystyka
Rodzaje zawiasów drzwiowych zewnętrznych – różne rozwiązania