Okna do domu pasywnego a energooszczędnego – porównanie parametrów

26 listopada, 2020

Budownictwo energooszczędne i pasywne na dobre zadomowiło się już w Polsce. Zwłaszcza w technologii energooszczędnej powstaje coraz więcej obiektów. Obie łączy dążenie do minimalizowania zapotrzebowania energetycznego, jednak różnią się wymogami i stosowanymi rozwiązaniami. W obu przypadkach istotny jest również wybór stolarki. Jakie okna do domu pasywnego warto wybrać, a jakie sprawdzą się w tym energooszczędnym? Sprawdź nasze porady!

Dom energooszczędny a pasywny – najważniejsze różnice

[/vc_column_text][vc_column_text]Czym różni się dom energooszczędny od pasywnego? Przynależność do jednej z tych kategorii jest determinowana przede wszystkim przez wskaźniki zapotrzebowania na energię. Różnica pomiędzy nimi jest jednak nieco głębsza. Dom pasywny powinien być bowiem zaprojektowany i zbudowany w taki sposób, by nie tylko oszczędzać energię, ale również ją pozyskiwać (zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz – np. od pracujących w nim sprzętów czy nawet mieszkańców). Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich elementów i materiałów.

Bardzo istotne są m.in. okna do domu pasywnego. Ich odpowiednie parametry pomagają uzyskać odpowiednie wyniki w zakresie zużycia energii. Ponadto niezwykle ważna jest m.in. zastosowana izolacja termiczna. Znaczenie ma również sam projekt – domy pasywne to przede wszystkim proste, zwarte i raczej niewielkie bryły, co pomaga wyeliminować mostki termiczne. Stosuje się w nich również duże przeszklenia po południowej stronie oraz dwu- lub jednospadowe dachy. To wszystko sprawia, że zapotrzebowanie energetyczne budynku może być obniżone nawet niemal do zera! Należy jednak pamiętać, że uzyskanie takich wyników nie jest łatwe i zależy również m.in. od usytuowania domu. Ponadto wymaga dużych inwestycji na odpowiednie technologie i dodatkowe wyposażenie (jak np. odpowiednie rolety).

Domy energooszczędne stawiają przed inwestorami znacznie mniej wymagań. Bardzo dobre parametry termiczne można uzyskać już przy wykorzystaniu popularnych technik i materiałów. Sprawia to, że budowa jest znacznie tańsza. Mniej mogą kosztować m.in. izolacja czy okna do domu energooszczędnego. Korzyści z budowy w tej technologii też są jednak całkiem duże!

Dom pasywny – okno od strony północnej - ogrodzenia-europlot.pl
Duże przeszklenia w domu pasywnym? Jak najbardziej, ale tylko od południa. Od strony północnej dąży się do zminimalizowania wszelkich przeszkleń, by nie dopuścić do strat energii. Dlatego wszelkie pomieszczenia skierowane na północ mogą mieć najwyżej niewielkie, wręcz miniaturowe okienka.

Sprawdź też: Budowa okna PCV – 4 elementy. Jak rozpoznać okno dobrej jakości?

Dom pasywny – okna, które spełniają surowe wymagania

Jak już wspomniano, typ i parametry montowanych okien są bardzo ważne w budownictwie energooszczędnym, a jeszcze ważniejsze przy chęci postawienia obiektu pasywnego. Uzyskanie odpowiedniej izolacyjności termicznej jest możliwe tylko przy zastosowaniu rozwiązań z tzw. najwyższej półki. Kluczowy jest w tym przypadku współczynnik przenikalności ciepła (oznaczany symbolem U lub Uw). W domach pasywnych nie może on być wyższy niż 0,8 W/(m2·K). Taka sama norma obowiązuje również dla drzwi i bram garażowych.

Jakie okna do domu pasywnego wybrać?

Powyższe normy spełniają tylko modele trzyszybowe. Istnieje możliwość zastosowania zarówno okien plastikowych, jak i aluminiowych – w obu kategoriach są dostępne rozwiązania odpowiednie dla budownictwa pasywnego.

Budując dom pasywny, trzeba pomyśleć o oknach już na etapie projektu. Bardzo ważna jest liczba, wielkość i rozmieszczenie przeszkleń. Tam, gdzie jest to możliwe, montuje się modele typu fix – czyli nieotwierane. Są one nieco tańsze, ale najważniejszą przesłanką do ich zastosowania są parametry termiczne. To idealne okna do domów pasywnych, ponieważ wyróżniają się większą szczelnością.

Czytaj dalej: Okna dwu- czy trzyszybowe – jakie wybrać do domu?

Okna do domu energooszczędnego – jak wybrać?

Oczywiście typowe okna do domu pasywnego o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych można zamontować również w budynku, który będzie sklasyfikowany jako energooszczędny. Można się jednak również zdecydować na nieco tańsze rozwiązania. W tym przypadku współczynnik przenikania ciepła nie powinien przekraczać wartości 1,1 W/(m2·K). Daje to znacznie większe możliwości w zakresie wyboru stolarki i – nie ma co ukrywać – dość znacząco obniża koszt jej zakupu. W projekcie domu energooszczędnego również warto uwzględnić odpowiednio rozmieszczone przeszklenia, jednak wymogi w tym zakresie nie są aż tak surowe. Dlatego również wygląd bryły znacznie łatwiej dostosować do własnych potrzeb.

Zobacz również: Jaki kolor okien do nowoczesnego domu? Trendy i wskazówki aranżacyjne

Energooszczędne czy pasywne – co wybrać?

Jaką technologię budowy i jakie okna wybrać? To zależy tylko od Ciebie! Warto jednak wiedzieć, że budowa domu pasywnego w polskim klimacie jest trudniejsza. W tym przypadku istnieje znacznie więcej restrykcji – i to nie tylko w kwestii wykorzystania określonych materiałów, ale również w związku z projektem. Często pogodzenie wizji inwestora z wymogami energetycznymi jest po prostu niemożliwe – to m.in. dlatego budownictwo pasywne, mimo że zainteresowanie nim rośnie, wciąż nie jest w naszym kraju zbyt popularne.

Aby dom spełnił warunki pasywności, konieczne są m.in.:

  • odpowiednia lokalizacja – niezacieniona działka z możliwością zorientowania budynku na południe i z naturalną osłoną (np. w postaci drzew lub wzniesień) od północy;
  • szczelna izolacja – wszystkie zewnętrzne przegrody muszą być wyjątkowo szczelne;
  • zastosowanie elementów akumulujących ciepło – co pozwala zachować je w pochmurne dni i uniknąć przegrzewania, gdy nasłonecznienie jest duże;
  • odpowiednie rozmieszczenie przeszkleń – aby uzyskać dom pasywny, okna trzeba rozmieszczać od południa, natomiast od północy zredukować ich liczbę do minimum;
  • montaż właściwej stolarki – okna do domu pasywnego muszą być bardzo szczelne i zamontowane w tzw. technologii ciepłej; podobne wymogi dotyczą drzwi zewnętrznych i bram garażowych;
  • rezygnacja z balkonów, garażu w bryle budynku – dla zachowania ciągłości izolacji;
  • wentylacja mechaniczna z rekuperacją – pozwalająca na odzysk ciepła;
  • efektywny energetycznie sposób podgrzewania CWU – rekomenduje się zastosowanie pomp ciepła lub kolektorów słonecznych.

Często jest to po prostu niemożliwe. Ponadto budowa domu pasywnego jest dość kosztowna i wymaga niejednokrotnie kompromisów w zakresie wyglądu budynku, układu pomieszczeń itp. Dlatego zdecydowanie nie jest to rozwiązanie dla każdego. Wielu inwestorów, po zapoznaniu się ze wszystkimi wymogami, ostatecznie decyduje się poprzestać na budowie w technologii energooszczędnej i w miarę możliwości stosować niektóre z rozwiązań zalecanych dla domów pasywnych (np. pompy ciepła, kolektory słoneczne, rekuperację) – pozwola to poprawić wydajność energetyczną domu, a jednocześnie zwiększyć komfort jego użytkowania.

Chcesz kupić najwyższej jakości okna do domu energooszczędnego lub pasywnego? W naszej ofercie znajdziesz to, czego Ci trzeba. Proponujemy wiele modeli o doskonałych parametrach cieplnych i interesującym designie, dlatego na pewno znajdziesz coś odpowiedniego. Sprawdź naszą ofertę!

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Konserwacja bramy wjazdowej po zimie - wskazówki
Na tropie ognisk korozji... – wiosenna konserwacja metalowego ogrodzenia
Ogrodzenie chlewni – nowe, zaostrzone zasady ochrony przed ASF
Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej – jak powinno wyglądać?
Ogrodzenie placu zabaw – w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych
Jakie ogrodzenie na boisko sportowe? Sportowe płoty panelowe
Ogrodzenie tymczasowe z paneli ogrodzeniowych
Siatka czy panele ogrodzeniowe? Poradnik
7 cech bezpiecznego ogrodzenia. Na co zwrócić uwagę
Jak ogrodzić budowę domu jednorodzinnego? Dobrze i zgodnie z prawem
Nowoczesne ogrodzenia – najnowsze trendy i rozwiązania
Ogrodzenie domu – jakie wybrać, by pasowało do nieruchomości?
Tanie ogrodzenia – 3 rozwiązania, jeśli masz ograniczony budżet
Zalety i wady ogrodzenia panelowego
Oryginalne ogrodzenia - 3 propozycje dla wymagających
Ogrodzenie działki - na co zwrócić uwagę?
Jakie ogrodzenie frontowe wybrać do nowoczesnego domu
Pozwolenie na budowę ogrodzenia - kiedy jest potrzebne?
Jak ogrodzić się od sąsiada – prawo budowlane i rodzaje ogrodzeń

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram