Budownictwo energooszczędne i pasywne na dobre zadomowiło się już w Polsce. Zwłaszcza w technologii energooszczędnej powstaje coraz więcej obiektów. Obie łączy dążenie do minimalizowania zapotrzebowania energetycznego, jednak różnią się wymogami i stosowanymi rozwiązaniami. W obu przypadkach istotny jest również wybór stolarki. Jakie okna do domu pasywnego warto wybrać, a jakie sprawdzą się w tym energooszczędnym? Sprawdź nasze porady!
Dom energooszczędny a pasywny – najważniejsze różnice
Czym różni się dom energooszczędny od pasywnego? Przynależność do jednej z tych kategorii jest determinowana przede wszystkim przez wskaźniki zapotrzebowania na energię. Różnica pomiędzy nimi jest jednak nieco głębsza. Dom pasywny powinien być bowiem zaprojektowany i zbudowany w taki sposób, by nie tylko oszczędzać energię, ale również ją pozyskiwać (zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz – np. od pracujących w nim sprzętów czy nawet mieszkańców). Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich elementów i materiałów.
Bardzo istotne są m.in. okna do domu pasywnego. Ich odpowiednie parametry pomagają uzyskać odpowiednie wyniki w zakresie zużycia energii. Ponadto niezwykle ważna jest m.in. zastosowana izolacja termiczna. Znaczenie ma również sam projekt – domy pasywne to przede wszystkim proste, zwarte i raczej niewielkie bryły, co pomaga wyeliminować mostki termiczne. Stosuje się w nich również duże przeszklenia po południowej stronie oraz dwu- lub jednospadowe dachy. To wszystko sprawia, że zapotrzebowanie energetyczne budynku może być obniżone nawet niemal do zera! Należy jednak pamiętać, że uzyskanie takich wyników nie jest łatwe i zależy również m.in. od usytuowania domu. Ponadto wymaga dużych inwestycji na odpowiednie technologie i dodatkowe wyposażenie (jak np. odpowiednie rolety).
Domy energooszczędne stawiają przed inwestorami znacznie mniej wymagań. Bardzo dobre parametry termiczne można uzyskać już przy wykorzystaniu popularnych technik i materiałów. Sprawia to, że budowa jest znacznie tańsza. Mniej mogą kosztować m.in. izolacja czy okna do domu energooszczędnego. Korzyści z budowy w tej technologii też są jednak całkiem duże!
Sprawdź też: Budowa okna PCV – 4 elementy. Jak rozpoznać okno dobrej jakości?
Dom pasywny – okna, które spełniają surowe wymagania
Jak już wspomniano, typ i parametry montowanych okien są bardzo ważne w budownictwie energooszczędnym, a jeszcze ważniejsze przy chęci postawienia obiektu pasywnego. Uzyskanie odpowiedniej izolacyjności termicznej jest możliwe tylko przy zastosowaniu rozwiązań z tzw. najwyższej półki. Kluczowy jest w tym przypadku współczynnik przenikalności ciepła (oznaczany symbolem U lub Uw). W domach pasywnych nie może on być wyższy niż 0,8 W/(m2·K). Taka sama norma obowiązuje również dla drzwi i bram garażowych.
Jakie okna do domu pasywnego wybrać?
Powyższe normy spełniają tylko modele trzyszybowe. Istnieje możliwość zastosowania zarówno okien plastikowych, jak i aluminiowych – w obu kategoriach są dostępne rozwiązania odpowiednie dla budownictwa pasywnego.
Budując dom pasywny, trzeba pomyśleć o oknach już na etapie projektu. Bardzo ważna jest liczba, wielkość i rozmieszczenie przeszkleń. Tam, gdzie jest to możliwe, montuje się modele typu fix – czyli nieotwierane. Są one nieco tańsze, ale najważniejszą przesłanką do ich zastosowania są parametry termiczne. To idealne okna do domów pasywnych, ponieważ wyróżniają się większą szczelnością.
Czytaj dalej: Okna dwu- czy trzyszybowe – jakie wybrać do domu?
Okna do domu energooszczędnego – jak wybrać?
Oczywiście typowe okna do domu pasywnego o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych można zamontować również w budynku, który będzie sklasyfikowany jako energooszczędny. Można się jednak również zdecydować na nieco tańsze rozwiązania. W tym przypadku współczynnik przenikania ciepła nie powinien przekraczać wartości 1,1 W/(m2·K). Daje to znacznie większe możliwości w zakresie wyboru stolarki i – nie ma co ukrywać – dość znacząco obniża koszt jej zakupu. W projekcie domu energooszczędnego również warto uwzględnić odpowiednio rozmieszczone przeszklenia, jednak wymogi w tym zakresie nie są aż tak surowe. Dlatego również wygląd bryły znacznie łatwiej dostosować do własnych potrzeb.
Zobacz również: Jaki kolor okien do nowoczesnego domu? Trendy i wskazówki aranżacyjne
Energooszczędne czy pasywne – co wybrać?
Jaką technologię budowy i jakie okna wybrać? To zależy tylko od Ciebie! Warto jednak wiedzieć, że budowa domu pasywnego w polskim klimacie jest trudniejsza. W tym przypadku istnieje znacznie więcej restrykcji – i to nie tylko w kwestii wykorzystania określonych materiałów, ale również w związku z projektem. Często pogodzenie wizji inwestora z wymogami energetycznymi jest po prostu niemożliwe – to m.in. dlatego budownictwo pasywne, mimo że zainteresowanie nim rośnie, wciąż nie jest w naszym kraju zbyt popularne.
Aby dom spełnił warunki pasywności, konieczne są m.in.:
- odpowiednia lokalizacja – niezacieniona działka z możliwością zorientowania budynku na południe i z naturalną osłoną (np. w postaci drzew lub wzniesień) od północy;
- szczelna izolacja – wszystkie zewnętrzne przegrody muszą być wyjątkowo szczelne;
- zastosowanie elementów akumulujących ciepło – co pozwala zachować je w pochmurne dni i uniknąć przegrzewania, gdy nasłonecznienie jest duże;
- odpowiednie rozmieszczenie przeszkleń – aby uzyskać dom pasywny, okna trzeba rozmieszczać od południa, natomiast od północy zredukować ich liczbę do minimum;
- montaż właściwej stolarki – okna do domu pasywnego muszą być bardzo szczelne i zamontowane w tzw. technologii ciepłej; podobne wymogi dotyczą drzwi zewnętrznych i bram garażowych;
- rezygnacja z balkonów, garażu w bryle budynku – dla zachowania ciągłości izolacji;
- wentylacja mechaniczna z rekuperacją – pozwalająca na odzysk ciepła;
- efektywny energetycznie sposób podgrzewania CWU – rekomenduje się zastosowanie pomp ciepła lub kolektorów słonecznych.
Często jest to po prostu niemożliwe. Ponadto budowa domu pasywnego jest dość kosztowna i wymaga niejednokrotnie kompromisów w zakresie wyglądu budynku, układu pomieszczeń itp. Dlatego zdecydowanie nie jest to rozwiązanie dla każdego. Wielu inwestorów, po zapoznaniu się ze wszystkimi wymogami, ostatecznie decyduje się poprzestać na budowie w technologii energooszczędnej i w miarę możliwości stosować niektóre z rozwiązań zalecanych dla domów pasywnych (np. pompy ciepła, kolektory słoneczne, rekuperację) – pozwola to poprawić wydajność energetyczną domu, a jednocześnie zwiększyć komfort jego użytkowania.
Chcesz kupić najwyższej jakości okna do domu energooszczędnego lub pasywnego? W naszej ofercie znajdziesz to, czego Ci trzeba. Proponujemy wiele modeli o doskonałych parametrach cieplnych i interesującym designie, dlatego na pewno znajdziesz coś odpowiedniego. Sprawdź naszą ofertę!
Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Konserwacja bramy wjazdowej po zimie - wskazówki
Na tropie ognisk korozji... – wiosenna konserwacja metalowego ogrodzenia
Ogrodzenie chlewni – nowe, zaostrzone zasady ochrony przed ASF
Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej – jak powinno wyglądać?
Ogrodzenie placu zabaw – w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych
Jakie ogrodzenie na boisko sportowe? Sportowe płoty panelowe
Ogrodzenie tymczasowe z paneli ogrodzeniowych
Siatka czy panele ogrodzeniowe? Poradnik
7 cech bezpiecznego ogrodzenia. Na co zwrócić uwagę
Jak ogrodzić budowę domu jednorodzinnego? Dobrze i zgodnie z prawem
Nowoczesne ogrodzenia – najnowsze trendy i rozwiązania
Ogrodzenie domu – jakie wybrać, by pasowało do nieruchomości?
Tanie ogrodzenia – 3 rozwiązania, jeśli masz ograniczony budżet
Zalety i wady ogrodzenia panelowego
Oryginalne ogrodzenia - 3 propozycje dla wymagających
Ogrodzenie działki - na co zwrócić uwagę?
Jakie ogrodzenie frontowe wybrać do nowoczesnego domu
Jak ogrodzić się od sąsiada – prawo budowlane i rodzaje ogrodzeń