Jak wyregulować okno PCV? Wskazówki

22 października, 2020

Okna plastikowe kupuje się głównie ze względu na ich funkcjonalność i szczelność. Dlatego gdy przestają działać w prawidłowo, może się pojawić frustracja. Na szczęście zwykle tego typu problemy są spowodowane jedynie koniecznością wyregulowania okuć. To bardzo prosty zabieg, który można wykonać samodzielnie w kilka chwil. Sprawdź, jak wyregulować okno PCV oraz dlaczego warto to robić regularnie.

Na czym polega regulacja okien PCV i dlaczego jest potrzebna?

Regulacja okien PCV polega na dostosowaniu siły docisku skrzydła okiennego do ościeża, a tym samym kontroli ilości powietrza dostającego się do pomieszczeń przez okno. Odpowiadają za to okucia. Zabieg powinno się wykonywać dwa razy w roku (przed sezonem letnim i zimowym), by dostosować parametry okien do warunków pogodowych.

Regulacja okien PCV na zimę pozwala zwiększyć szczelność okna. Dzięki temu z pomieszczeń „ucieka” znacznie mniej ciepła, a od okna nie „ciągnie” zimnym powietrzem. Zabieg pozwala na poprawę parametrów termoizolacyjnych stolarki, a tym samym również wydajności ogrzewania. Ponadto wpływa na skuteczniejszą izolację od hałasów dobiegających z zewnątrz.

Uszczelnianie okien plastikowych na zimę jest korzystne, jednak latem warto zadbać o to, by skrzydło nieco mniej przylegało do ościeży. Pozwoli to zachować optymalną wymianę powietrza i zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci w pomieszczeniach. Ponadto systematyczna regulacja okien PCV pozwala zapobiec sytuacji, w której skrzydła zaczną opadać i pojawią się problemy z ich zamykaniem i otwieraniem. Zaniedbania w tej materii potrafią doprowadzić nawet do uszkodzenia stolarki i konieczności jej fachowej naprawy lub wymiany, dlatego na pewno nie warto ryzykować.

Zobacz także: Stolarka aluminiowa czy okna PVC – co wybrać do domu? Porównanie rozwiązań

Nie tylko regulacja – zadbaj o okucia

Regulacja okien PCV jest jednym z ważniejszych zabiegów, który warto wykonywać dwa razy do roku. Przy okazji warto jednak poddać okucia drobnym zabiegom konserwacyjnym, które przedłużą ich trwałość. Należy je umyć delikatnym środkiem, koniecznie o neutralnym pH, by nie doprowadzić do korozji. Niekiedy przydatne okazuje się również ich naoliwienie. Zawsze warto przeczyścić też uszczelki – brud może utrudniać ich prawidłowe działanie.

Jeśli okucia lub uszczelki są uszkodzone, można je wymienić – to znacznie tańsze i prostsze niż wymiana całego okna.

Czytaj również: Budowa okna PCV – 4 elementy. Jak rozpoznać okno dobrej jakości?

Jak wyregulować okna PCV?

By zwiększyć lub zmniejszyć siłę docisku skrzydła do ościeży, trzeba wyregulować okucia umieszczone na skrzydle. Fabrycznie są one umieszczone w pozycji neutralnej. Zwróć uwagę na położenie znacznika na trzpieniu (grzybku) odpowiadającym za położenie skrzydła. Chcąc zadbać o uszczelnienie okna PCV, należy przekręcić go w kierunku do wnętrza pomieszczenia o ok. 90o. Lekkie rozszczelnienie uzyskamy natomiast przekręcając go o 90o w przeciwnym kierunku.

Po regulacji należy sprawdzić, czy okno nie stwarza problemów przy otwieraniu i zamykaniu. Jeśli tak, oznacza to, że skrzydło dociśnięte jest za mocno i trzeba odrobinę poluzować okucia. Warto wiedzieć, że regulacja okien uchylnych PCV przebiega dokładnie tak samo, jak tych rozwieranych. Jeśli masz wątpliwości, jak przeprowadzić zabieg, możesz poprosić specjalistę (np. podczas montażu stolarki), by pokazał Ci, jak się to robi.

Regulacja okien PVC zima-lato - ogrodzenia-europlot.pl
Regulacja okien PVC na zimę lub lato jest bardzo prosta i zajmuje dosłownie kilka minut. Pomaga jednak dbać o okna oraz o komfort przebywania w pomieszczeniach.

Regulacja wysokości skrzydeł okiennych

Jak wspomniano na początku, regulacja okien PCV zima-lato to zabieg odpowiadający przede wszystkim za ich szczelność. Można jednak również wyregulować zawiasy, by skorygować pozycję skrzydła, które wraz z upływem czasu może delikatnie opaść (szczególnie w przypadku cięższych okien, np. balkonowych). Co ważne, nowoczesne okna PCV są tak samo podatne na opadanie, jak te starszego typu i nie jest to ich wada, a raczej naturalny proces spowodowany obciążeniem zawiasu.

Jak wyregulować okna PCV w zakresie położenia skrzydła? Należy lekko otworzyć okno i zdjąć osłonę dolnego zawiasu. Widoczną od góry śrubkę należy dokręcić (w prawą stronę), by skrzydło nieznacznie się uniosło. Przekręcając ją w lewo, obniżysz jego położenie. Po ustawieniu okna należy sprawdzić, czy odpowiednio się zamyka i otwiera. Ewentualne problemy można skorygować, a gdy wszystko będzie w porządku, z powrotem zamontować osłonę zawiasu. Jeśli chcesz zmienić położenie skrzydła po przekątnej, trzeba też wyregulować okucia położone w górnej części zawiasu.

Sprawdź też: Jaki kolor okien do nowoczesnego domu? Trendy i wskazówki aranżacyjne

Nieskuteczna regulacja okien uchylnych PCV – co robić?

Istnieją sytuacje, w których regulacja okien uchylnych PCV okazuje się nieskuteczna. Mimo przeprowadzenia zabiegu i dobrego stanu okien czy uszczelek okno dalej z trudem się otwiera lub jest nieszczelne? Najlepiej wezwać fachowców. Może się okazać, że regulacja została przeprowadzona nieprawidłowo lub występują inne problemy np. związane z budową czy montażem okna. Wówczas może się okazać, że konieczna jest jego naprawa lub wymiana.

Stoisz przed koniecznością wyboru nowej stolarki? Koniecznie zajrzyj na zakładkę „Drzwi i okna” i sprawdź naszą aktualną ofertę!

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa – która opcja jest lepsza
Gabiony w ogrodzie – inspiracje aranżacyjne
Bramy wjazdowe – jak dopasować je do ogrodzenia posesji i do działki
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Jaką bramę wjazdową wybrać – 5 błędów, których lepiej nie popełniać
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Ogrodzenia tanie i ładne – 5 pomysłów na ogrodzenie domu
Ile kosztuje ogrodzenie frontowe i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Panele ogrodzeniowe – solidne ogrodzenie na lata
Ciekawe ogrodzenia posesji – dlaczego warto wybrać gabiony
Projekt ogrodzenia – jaką bramę wjazdową wybrać do ogrodzenia panelowego
Jak działa i ile kosztuje brama przesuwna z montażem
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Czym najtaniej ogrodzić działkę? Trzy sposoby na solidne i tanie ogrodzenie terenu

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram