Dom bez ogrodzenia – czy warto wybrać takie rozwiązanie?

18 kwietnia, 2023

Ogrodzenie posesji zapewnia komfort i prywatność. Pomimo tego niektórzy inwestorzy z niego rezygnują. Sprawdź, dlaczego to robią i jak wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do własnych potrzeb.

Czy ogrodzenie jest niezbędne?

Na dobry początek spójrzmy, co mówi polskie prawo. Otóż istnieje konieczność stawiania ogrodzenia tylko w przypadku zabezpieczenia placu budowy domu. Przepis ten reguluje Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 roku. Natomiast może być to tymczasowa konstrukcja, która nie obejmuje całej działki, a jedynie obszar wykonywanych prac.

Natomiast budowa ogrodzenia na stałe nie jest obowiązkiem, lecz prawem właściciela posesji. Ponadto brak ogrodzenia ma kilka ważnych zalet, a także wad, które przedstawimy w tym poradniku. Zanim podejmiesz decyzję rozważ wszystkie plus i minusy. Następnie porozmawiaj z domownikami, a razem na pewno podejmiecie słuszną decyzję.

Ogrodzenie stylizowane na kute z żelaza osłaniające biały dom o klasycznej bryle.
Czy ogrodzenie jest niezbędne?
Jasnoszara, minimalistyczna w stylu, ażurowa brama przesuwna.
Przykładowy wzór bramy przesuwnej odzwierciedlający nowoczesne trendy.

Dom bez ogrodzenia – zalety

Wielu inwestorów nie wyobraża sobie posesji bez ogrodzenia. Dla innych jest to jednak przeszkoda, która nie pozwala pokazać pięknej architektury czterech ścian. Ponadto w niektórych przypadkach ogrodzenie zasłania dostęp do promieni słonecznych, co również stanowi częsty powód rezygnacji. Do tego dochodzi ograniczenie widoku na okolicę. Nie brakuje miłośników przyrody, którzy chcą cieszyć się widokiem na okoliczne lasy czy łąki, a płot może bardzo to utrudniać. Wówczas największym problemem jest betonowy i wysoki płot. Natomiast istnieją różne rodzaje ogrodzeń, dlatego przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z pełną ofertą.

Przeciwnicy ogrodzeń podkreślają, że bez płotu działka optycznie się powiększa, co zapewnia mieszkańcom poczucie komfortu. Ponadto pozwala swobodnie kontaktować się z sąsiadami i bez problemu wjechać na posesję autem.

Kolejnym atutem jest oszczędność pieniędzy. Ogrodzenie dużej działki zazwyczaj jest kosztowne. Chociaż na rynku nie brakuje tańszych, a zarazem solidnych konstrukcji, należy zwrócić uwagę, że nadal wiele osób rezygnuje lub odkłada instalację ogrodzenia. Ponadto można zaoszczędzić wiele czasu. Skompletowanie elementów oraz załatwienie wszystkich formalności niekiedy trwa bardzo długo.

Wszystko to sprawia, że brak ogrodzenia to dla wielu duża zaleta. Ponadto tę decyzję można spokojnie przemyśleć i rozważnie zaplanować. Wiele zależy od osobistych potrzeb mieszkańców, charakteru budynku, otoczenia oraz bezpieczeństwa na danym obszarze. Dlatego nie ma tu uniwersalnej odpowiedzi.

Dom bez ogrodzenia – wady

Każde rozwiązanie ma swoje wady i nie inaczej jest w tym przypadku. Podstawową cechą każdego ogrodzenia jest zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa. Brak takiej konstrukcji nie gwarantuje żadnej ochrony przed intruzami, którzy będą mogli bez trudu przedostać się na posesję. Mowa tu nie tylko o złodziejach, ale również zwierzętach, które wyrządzają wiele kosztownych szkód. Nic więc dziwnego, że ogrodzenia są chętnie wybierane nawet pomimo pewnych niedogodności związanych z ograniczeniem widoku na krajobraz.

Brak ogrodzenia jest bardzo niebezpieczny dla Twoich czworonogów. Pies lub kot, który zwykle spędza czas na zewnątrz, nie powinien oddalić się z posesji. Jednak to bardzo ciekawskie zwierzęta, a samodzielne spacery po okolicy stanowią bardzo duże zagrożenie. Wiele pupili ginie pod kołami samochodów lub zostaje pogryzione przez inne zwierzęta. Ponadto nawet łagodny pies może przestraszyć przechodniów, a szczególnie dzieci. Dla właścicieli czworonogów ogrodzenie jest wręcz konieczne.

Jeśli nie decydujesz się na ogrodzenie, musisz liczyć się ze znacznym ograniczeniem prywatności. Ogradzając przestrzeń, chronisz ją przed ciekawością sąsiadów oraz przechodniów. Nie musisz więc martwić się, że ktoś Cię obserwuje.

Ponadto ogrodzenie osłania posesję przed zanieczyszczeniami oraz hałasem, który dociera z ruchliwej ulicy. Dzięki temu można zadbać o relaks i dobre samopoczucie na własnym podwórku. Dodatkowo zacienia ogród. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć ogród warzywny pod płotem, aby ochronić rośliny przed słońcem.

Zwróć uwagę, że ogrodzenie oraz elementy podmurówki pozwalają zadbać o estetykę trawnika i rabat bez chwastów. Konstrukcja chroni podwórko przed przedostawaniem się roślinności inwazyjnej oraz tej z okolicznych działek czy nieużytków. W ten sposób zabezpieczysz swoje kwiaty i krzewy przed chorobami.

W dodatku ogrodzenie pozwoli stworzyć spójną kompozycję i stanie się wizytówką posesji. Odpowiednio dobrana konstrukcja zapewni walory estetyczne i zaakcentuje charakter ogrodu oraz domu. Dziś wybór jest bardzo szeroki, więc z łatwością znajdziesz idealnie dopasowane rozwiązanie. Przekonało się o tym wielu miłośników pięknych przestrzeni.

Brak ogrodzenia posesji nie oznacza, że nie będzie ona osłonięta w żaden sposób. Musisz również pamiętać o sąsiadach, którzy być może zdecydują się na postawienie konstrukcji. Wówczas możesz liczyć na pustą przestrzeń od frontu, jednak inne ogrodzenia mogą Ci się nie spodobać.

Modne ogrodzenia domu łączące drewno z innymi materiałami budowlanymi.

Czy istnieje pośrednie rozwiązanie?

Każda opcja ma wady i zalety, co sprawia, że czasami trudno podjąć idealną decyzję. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, czy istnieje niedrogie ogrodzenie, które zapewni bezpieczeństwo, a jednocześnie pozwoli cieszyć się atrakcyjnym widokiem.

Dziś wielu ekspertów poleca ogrodzenie panelowe, które wyróżnia się miłą dla oka estetyką oraz wysoką jakością wykonania. Cena takiej konstrukcji nie jest bardzo wysoka, lecz możesz liczyć na kapitalną wytrzymałość oraz bezpieczeństwo na własnej posesji. Ponadto zza płotu zobaczysz każdy szczegół, gdyż mowa o ażurowej konstrukcji.

Śmiało można powiedzieć, że popularne ogrodzenie panelowe rozwiązuje wiele problemów. Zanim jednak wybierzesz idealny model, zwróć uwagę na elementy specyfikacji technicznej. Kluczowym aspektem będzie jakość wykonania i wymiary. Pamiętaj również o wyborze odpowiednio dopasowanej bramy.

Duże znaczenie ma również estetyka. Dobrą praktyką jest wybór rozwiązań, które tworzą harmonijną całość i wyróżniają się miłym dla oka designem. Nasza oferta obejmuje bardzo wiele rozwiązań, dzięki czemu z powodzeniem znajdziesz model, który wpisze się w zakres Twoich potrzeb. Ponadto całość ogrodzenia przygotowujemy w zakładzie produkcyjnym, więc możesz liczyć na prosty i szybki montaż. Nic więc dziwnego, że na takie rozwiązanie decyduje się wielu wymagających klientów.

Dom z ogrodzeniem czy bez?

Przedstawiliśmy wady i zalety każdego z tych rozwiązań. Czy warto zdecydować się na ogrodzenie? Ta decyzja zależy od wielu czynników. Ważne są potrzeby domowników, bezpieczeństwo w okolicy czy obecność zwierzaków na podwórku. Z uwagi na ochronę domu przed intruzami, wybór ogrodzenia stanowi odpowiedzialną decyzję.

Z drugiej strony rozumiemy, z jakimi problemami zmagają się osoby, które stawiają wysokie i betonowe konstrukcje. Właśnie dlatego proponujemy bardzo dobrą alternatywę w postaci ogrodzenia panelowego. Zapoznaj się z naszą ofertą, w której znajdziesz najlepszą propozycję dla siebie.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia panelowego?
Jakie panele ogrodzeniowe wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!
Ogrodzenie domu – 5 nietypowych pomysłów na ogrodzenie Twojej posesji
Pomysł na ogrodzenie – cztery rzadko spotykane połączenia różnych typów ogrodzeń
Jak tanio ogrodzić działkę? – 3 ekonomiczne sposoby na zabezpieczenie działki
Jak zamontować bramę wjazdową przesuwną – krok po kroku
Ogrodzenie w granicy działki bez zgody sąsiada – co mówią przepisy?
Jak postawić płot panelowy? Co musisz wiedzieć przed montażem ogrodzenia
Jak odgrodzić się od sąsiada w szeregowcu? 3 rozwiązania ogrodzeniowe
Gabiony z paneli ogrodzeniowych – instrukcja montażu ogrodzenia gabionowego
Ogrodzenie frontowe – 3 sposoby na reprezentacyjne ogrodzenie domu
Jak zamontować ogrodzenie panelowe z podmurówką?
Jak zbudować ogrodzenie z gotowych elementów - Słupki i podmurówka z pustaka łupanego krok po kroku
Montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie – 2 metody
Zakup i montaż ogrodzenia bez wychodzenia z domu - Euro Płot
Ogrodzenie bez podmurówki – 3 sposoby na płot bez fundamentu
Ogrodzenie pionowe czy poziome – zasady doboru
Ogrodzenia dworkowe – czym zastąpić drogie ogrodzenia kute?
Jak zamontować słupki ogrodzeniowe – o tych zasadach musisz pamiętać

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram