Montaż okien w domu szkieletowym – etapy prac

26 listopada, 2020

Montaż okien w nowym domu to bardzo ekscytujący moment – po jego zakończeniu obiekt znajduje się bowiem w stanie surowym zamkniętym, a budowa jest już na półmetku. Jeśli zdecydowałeś się na konstrukcję szkieletową, warto poświęcić temu etapowi sporo uwagi, ponieważ to właśnie okna bywają najczęstszym źródłem przecieków w gotowych domach wykonanych w tej technologii. Dowiedz się, jak przeprowadzić montaż okien w domu szkieletowym!

Dom szkieletowy – drewniany czy stalowy?

Domy szkieletowe zwane również kanadyjskimi stają się w naszym kraju coraz popularniejsze – między innymi ze względu na możliwość bardzo szybkiej budowy. W tym przypadku nie prowadzi się prawie żadnych prac „mokrych”, ponieważ ściany nie są murowane, a wykonywane ze swoistych szkieletów wypełnianych następnie płytami drewnopochodnymi lub gipsowo-wiórowymi. Szkielet budynku najczęściej wykonuje się z drewnianych prefabrykatów, ale istnieje również możliwość wykonania konstrukcji stalowej z kształtowników. W ten sposób buduje się przede wszystkim obiekty przemysłowe czy duże hale, ale technologia bywa też stosowana w budownictwie mieszkaniowym.

Stal jest wybierana przede wszystkim przez inwestorów, którzy obawiają się konstrukcji drewnianej (np. ze względu na domniemane zagrożenie pożarowe czy też mniejszą trwałość). Tak naprawdę jednak oba materiały spisują się bardzo podobnie w roli szkieletu budynku. Niemal identyczny jest również sposób, w jaki trzeba wykonać montaż okien w domu szkieletowym drewnianym i stalowym. Należy zwracać uwagę na potencjalne nieszczelności, które mogą powstawać w miejscach mocowania elementów konstrukcji nośnej i połączeń płyt. Z tego powodu konieczne jest bardzo dokładne przygotowanie ościeży, które powinno uwzględniać likwidację wszelkich nieszczelności.

Sprawdź też: Jaki kolor okien do nowoczesnego domu? Trendy i wskazówki aranżacyjne

Montaż okien w domu szkieletowym – podstawowe założenia

Przygotowując się do montażu okien w domu szkieletowym, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze, w tym przypadku bardzo ważne jest ustawienie okna w ścianie – od tego, czy zostanie umieszczone płyciej, czy też głębiej, zależą ostateczne parametry użytkowe stolarki dotyczące m.in. izolacji termicznej czy wilgoci.

Na naszej szerokości geograficznej najczęściej zaleca się umieszczenie okna na równi z warstwą zewnętrznej izolacji termicznej – szyba powinna być zrównana z zewnętrzną krawędzią izolacji. Zbyt głębokie osadzenie okna to częsty błąd, który utrudnia odprowadzanie wody i może prowadzić do powstawania mostków termicznych. Przesunięcie okna w głąb konstrukcji jest zalecane tylko tam, gdzie nie występują silne wiatry ani duże opady deszczu, a więc przede wszystkim w zimnych rejonach śródlądowych.

Montaż okien w nowym domu należy przeprowadzać dopiero wtedy, gdy ściany zostaną usztywnione. Należy bezwzględnie pamiętać o przystosowaniu konstrukcji do masy okien, która szczególnie przy większych otworach może być bardzo wysoka. Bywa to problemem szczególnie przy szkieletach drewnianych. Niekiedy wzmacnia się je dodatkowymi słupkami w narożnikach otworu okiennego, na których spoczywa największy ciężar.  Dach również musi być położony przed zamontowaniem stolarki, by chronić ją przed wodą.

Ważne, by montaż okien w domu szkieletowym powierzyć specjalistom – ekipie polecanej przez producenta stolarki. W przeciwnym razie nie będzie możliwe skorzystanie z ochrony gwarancyjnej!

Czytaj dalej: Gwarancja na okna – na co zwracać uwagę, żeby się nie rozczarować

Prawidłowy montaż okien w nowym domu szkieletowym - ogrodzenia-europlot.pl
Montaż okien w domu szkieletowym wymaga wiedzy na temat specyfiki tego typu konstrukcji. Należy go powierzać jedynie specjalistom – również po to, by nie stracić gwarancji na okna.

Montaż okien w domu szkieletowym krok po kroku

Warto wiedzieć, jak wygląda prawidłowy ciepły montaż okien w domu szkieletowym, by móc nadzorować pracę ekipy i w razie potrzeby wyrazić swoje wątpliwości lub dopytać o realizowane zadania. To bardzo ważne, ponieważ źle zamontowana stolarka nie będzie właściwie pełnić swoich funkcji – nawet jeśli wybierzesz najnowocześniejszy i najdroższy model. Dobrze zrealizowany proces obejmuje następujące etapy.

  1. Przygotowanie otworów okiennych – dokładne usunięcie kurzu, pozostałości materiałów budowlanych i innych zanieczyszczeń.
  2. Rozmieszczenie klocków konstrukcyjnych – odpowiadających za przeniesienie ciężaru okna na ścianę.
  3. Umieszczenie okna w otworze okiennym i regulacja – na tym etapie mocuje się tymczasowo ościeżnicę, wsuwając w łączenia pomiędzy nią a ścianą kliny montażowe, w taki sposób, by zachować odpowiednie odstępy, a okno było ułożone idealnie w pionie i poziomie.
  4. Mocowanie do ściany – za pomocą odpowiednio dobranych elementów montażowych, zgodnych zarówno z typem okien, jak i konstrukcją budynku.
  5. Montaż osłon – należy zamontować osobne osłony od deszczu i wiatru, co zapewnia najlepsze rezultaty w zakresie izolacji.
  6. Wykonanie wiatroizolacji – za pomocą specjalnych taśm wiatroizolacyjnych, a następnie pianki.
  7. Wykonanie paroizolacji – z użyciem folii i taśm paroizolacyjnych oraz pianki.
  8. Wykończenie – montaż listew maskujących, regulacja okuć.

Takie postępowanie zapewnia dobre uszczelnienie okien, co pozwoli w pełni cieszyć się ich zaletami. Jeśli szukasz idealnej stolarki do swojego domu, koniecznie sprawdź naszą ofertę drzwi i okien lub skontaktuj się, by uzyskać więcej informacji oraz spersonalizowaną rekomendację.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Konserwacja bramy wjazdowej po zimie - wskazówki
Na tropie ognisk korozji... – wiosenna konserwacja metalowego ogrodzenia
Ogrodzenie chlewni – nowe, zaostrzone zasady ochrony przed ASF
Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej – jak powinno wyglądać?
Ogrodzenie placu zabaw – w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych
Jakie ogrodzenie na boisko sportowe? Sportowe płoty panelowe
Ogrodzenie tymczasowe z paneli ogrodzeniowych
Siatka czy panele ogrodzeniowe? Poradnik
7 cech bezpiecznego ogrodzenia. Na co zwrócić uwagę
Jak ogrodzić budowę domu jednorodzinnego? Dobrze i zgodnie z prawem
Nowoczesne ogrodzenia – najnowsze trendy i rozwiązania
Ogrodzenie domu – jakie wybrać, by pasowało do nieruchomości?
Tanie ogrodzenia – 3 rozwiązania, jeśli masz ograniczony budżet
Zalety i wady ogrodzenia panelowego
Oryginalne ogrodzenia - 3 propozycje dla wymagających
Ogrodzenie działki - na co zwrócić uwagę?
Jakie ogrodzenie frontowe wybrać do nowoczesnego domu
Pozwolenie na budowę ogrodzenia - kiedy jest potrzebne?
Jak ogrodzić się od sąsiada – prawo budowlane i rodzaje ogrodzeń

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram