Regulacja drzwi tarasowych przesuwnych – wskazówki

31 sierpnia, 2020

Przesuwne drzwi tarasowe mają wiele zalet. Zachwycają między innymi wygodą obsługi i nowoczesnym wyglądem. Nie oznacza to jednak, że nie wymagają okresowej konserwacji. Zazwyczaj są często użytkowane – zwłaszcza w ciepłej połowie roku – i poddawane działaniu różnych warunków atmosferycznych, mogą więc szwankować. To jednak nie musi być duży problem! Zazwyczaj wystarczy regulacja drzwi tarasowych. Dowiedz się, kiedy i jak ją przeprowadzić!

Przesuwne drzwi balkonowe lub tarasowe – dlaczego warto?

Przesuwne drzwi balkonowe i tarasowe coraz częściej pojawiają się w domach. To idealny wybór dla wymagających, który stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnie stosowanych drzwi rozwierno-uchylnych. Drzwi przesuwne wyróżniają się sposobem otwierania. W przypadku wyjścia na balkon lub taras skrzydło nie rozwiera się w kierunku wnętrza, ale jest przesuwane równolegle do okna i ściany, w którą jest wbudowane. To rozwiązanie, które ułatwia zagospodarowanie przestrzeni wokół wyjścia na zewnątrz oraz prezentuje się bardzo nowocześnie. 

Okno tarasowe przesuwne może być szerokie, dzięki czemu prezentuje się efektownie i jest bardzo funkcjonalne. To rozwiązanie sprawdza się zarówno w przestronnych, jak i w ciasnych wnętrzach. Zwiększa możliwości aranżacyjne zarówno pomieszczenia, jak i tarasu czy balkonu, a także umożliwia tworzenie dużych, atrakcyjnych przestrzeń. Prawidłowo dobrane, zamontowane i użytkowane powinno działać bez najmniejszego problemu. Skrzydło przesuwa się lekko, nawet jeśli konstrukcja sprawia wrażenie masywnej. Nowoczesne okna tarasowe typu przesuwnego działają też bezszelestnie.

To może Cię zainteresować: Drzwi tarasowe przesuwne czy tradycyjne? Porównanie rozwiązań 

Tarasowe drzwi przesuwne szwankują? Sprawdź, co może być tego przyczyną!

Jeśli zdecydujesz się na tarasowe drzwi przesuwne, musisz liczyć się z tym, że mimo swoich wielu zalet z czasem mogą zacząć stwarzać problemy. Do najczęściej występujących awarii należą:

  • zacinanie się drzwi, trudności z przesuwaniem skrzydła,
  • problemy z domknięciem okna,
  • wypadanie z prowadnic,
  • wydawanie nieprzyjemnych, skrzypiących dźwięków przy przesuwaniu.

Zwykle jest to rezultat drobnych usterek, z którymi może sobie poradzić prawidłowa regulacja okna tarasowego lub też inne proste prace konserwacyjne. Jeśli jednak tego typu problemy pojawiają się w niedługim czasie po montażu drzwi tarasowych, może to oznaczać niską jakość lub wady fabryczne stolarki. Często nieprawidłowa praca skrzydła jest też wynikiem błędów w montażu. Warto bowiem pamiętać, że w przypadku drzwi przesuwnych wymaga on szczególnej wiedzy i doświadczenia.

Dowiedz się więcej: Montaż drzwi tarasowych – 7 najczęstszych błędów. Jak się ich ustrzec? 

Czym jest regulacja okna tarasowego i kiedy trzeba ją przeprowadzić?

Regulację i konserwację wszystkich okien powinno się przeprowadzać przynajmniej raz do roku. Jeśli są często otwierane i zamykane, takie prace mogą być wymagane jeszcze częściej. Niektórzy zalecają również regulację dwa razy do roku – przed sezonem zimowym i letnim. Warto pamiętać, że rozregulowywanie się poszczególnych elementów mechanizmów odpowiedzialnych za prawidłowe działanie okna jest czymś zupełnie naturalnym. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na sam ciężar skrzydeł oraz działanie zróżnicowanych warunków atmosferycznych.

Regulacja okna tarasowego polega na nasmarowaniu jego ruchomych części oraz sprawdzeniu stanu i poprawie położenia ruchomych części okuć. Konieczne może okazać się poluzowanie lub dokręcenie niektórych śrub, w przypadku okien przesuwnych stanowiących część:

  • elementu ryglującego,
  • sworzenia mimośrodowego odpowiadającego za docisk skrzydła,
  • wózka jezdnego – w celu podniesienia lub opuszczenia skrzydła.

Regulacja drzwi tarasowych uchylno-przesuwnych, czyli najczęściej wybieranego typu może polegać również na dopasowaniu parametrów ograniczników wychylenia i otwarcia.

Dziecko otwierające wyjście na taras
Dobrze wyregulowane przesuwne drzwi tarasowe bez problemu otworzy i zamknie nawet dziecko.

Jak wyregulować drzwi balkonowe typu przesuwnego?

Zastanawiasz się, jak wyregulować drzwi balkonowe i czy poradzisz sobie z tym zadaniem? Tak! To dość prosta czynność, którą wiele osób wykonuje samodzielnie. Jak już wspomniano, cały proces polega przede wszystkim na dokręceniu lub poluzowaniu kilku śrub. Czasami nie są nawet potrzebne żadne narzędzia – wystarczą palce. Innym razem trzeba użyć śrubokrętu zalecanego przez producenta okna. Dobrze jednak skorzystać z pomocy drugiej osoby, ponieważ drzwi tarasowe uchylno-przesuwne zazwyczaj są dość ciężkie. 

Jeśli nie jesteś pewien, jak wyregulować drzwi tarasowe, najlepiej skorzystać z pomocy fachowca. To prosty zabieg, który profesjonaliście powinien zająć nie więcej niż pół godziny, a zapewni Ci płynne i wygodne działanie okna na długi czas. Tymczasem nieumiejętna regulacja może prowadzić do uszkodzenia pewnych elementów okuć, dlatego w przypadku niepewności nie warto ryzykować.

A jeśli Twoje drzwi tarasowe lub okna wymagają częstej regulacji, może warto pomyśleć o ich wymianie? Jeśli chcesz porozmawiać o nowoczesnej stolarce okiennej i rozwiązaniach, które zapewniają płynną pracę mechanizmów, skontaktuj się z nami!

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa – która opcja jest lepsza
Gabiony w ogrodzie – inspiracje aranżacyjne
Bramy wjazdowe – jak dopasować je do ogrodzenia posesji i do działki
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Jaką bramę wjazdową wybrać – 5 błędów, których lepiej nie popełniać
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Ogrodzenia tanie i ładne – 5 pomysłów na ogrodzenie domu
Ile kosztuje ogrodzenie frontowe i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Panele ogrodzeniowe – solidne ogrodzenie na lata
Ciekawe ogrodzenia posesji – dlaczego warto wybrać gabiony
Projekt ogrodzenia – jaką bramę wjazdową wybrać do ogrodzenia panelowego
Jak działa i ile kosztuje brama przesuwna z montażem
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Czym najtaniej ogrodzić działkę? Trzy sposoby na solidne i tanie ogrodzenie terenu

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram