Jak ogrodzić budowę domu jednorodzinnego?

21 czerwca, 2018

Zasady zabezpieczania placu budowy w pigułce

Zanim zaczniesz budować, musisz – zgodnie z tym, co stanowią przepisy – zabezpieczyć teren budowy, tak by nie stwarzał zagrożenia dla osób postronnych oraz samych budowlańców. Otoczenie terenu prac stosownym płotem to jedna z pierwszych czynności, którą musisz zrobić. Jak ogrodzić budowę i zorganizować plac, na którym będą prowadzone roboty?

W świetle obowiązujących przepisów* teren, na którym prowadzone są prace budowlane, musi być prawidłowo zabezpieczony przed dostępem osób niepowołanych. Najprościej jest go ogrodzić. Jakie wymagania musi spełniać taki płot?

    • Ogrodzenie musi stać w granicach działki. Nie może być posadowione na linii granicznej lub ją przekraczać.
    • Nie musisz ogradzać całej działki, wystarczy, że zabezpieczysz ten jej fragment, na którym prowadzisz budowę. Taka możliwość pozwala na spore oszczędności, zwłaszcza przy dużych posesjach.
    • Płot musi mieć co najmniej 1,5 m wysokości.
    • Jego konstrukcja nie może zagrażać ludziom, tzn. musi być stabilna, nieuszkodzona i bez żadnych ostrych elementów, które niosą ryzyko zranienia.
    • W strefach, w których jest ryzyko spadania ciężkich przedmiotów z wysokości, dystans pomiędzy ogrodzeniem a innymi obiektami musi wynosić co najmniej 1/10 wysokości wznoszonego budynku.
    • Wykopy głębsze niż 1 m muszą być zabezpieczone ogrodzeniem o wysokości przynajmniej 1,1 m.

Uwaga! Ogrodzenie placu budowy od strony drogi, jeśli znajduje się blisko niej, może wymagać zgody jej zarządcy.

Ogrodzenie budowy – bez pozwolenia i zgłoszenia

Ogrodzenie placu budowy to jedna z tych czynności, od której powinieneś rozpocząć przygotowania do budowy. Co ważne, w przeciwieństwie do innych prac przygotowawczych, (np. niwelacja terenu czy wykonanie tymczasowych przyłączy) możesz je postawić jeszcze zanim otrzymasz pozwolenie na budowę, nie wymaga również zgłoszenia – nawet wówczas, gdy planujesz, aby później stało się płotem docelowym. Warunkiem jest jednak to, żeby jego wysokość nie przekraczała wysokości 2,2 m.

Bezpieczny płot to solidny płot

Ogrodzenie placu, na którym toczą się prace budowlane, jest nie tylko kwestią ochrony zdrowia i życia osób trzecich – stanowi także zabezpieczenie składowanych na nim materiałów, sprzętu i innych obiektów przed kradzieżą i wandalizmem. Żeby płot skutecznie chronił – nawet jeśli swoją rolę ma pełnić tymczasowo – musi być dobrej jakości. Dlatego coraz częściej inwestorzy rezygnują z metalowej siatki (łatwo ją przeciąć, a jej skorodowane elementy z jednej strony stwarzają ryzyko skaleczenia, z drugiej są zachętą dla złodziei) na rzecz ocynkowanych systemowych ogrodzeń panelowych. Można je równie szybko zamontować, a jednocześnie są znacznie trwalsze i trudniejsze do sforsowania niż siatka. Dodatkowo, jeśli nie chcesz inwestować w zakup takiego tymczasowego płotu, nie musisz tego robić – na rynku znajdziesz oferty wynajmu ogrodzeń tymczasowych. Kratowe panele ogrodzeniowe mają jeszcze inne zalety. Jakie?

Płot tymczasowy z paneli ogrodzeniowych... na lata lub na zawsze

Czasami przedłużająca się budowa lub przerwa w pracach wynikająca z ograniczonych środków inwestora lub kwestii formalnych sprawiają, że płot tymczasowy staje się ogrodzeniem na wiele sezonów. Wówczas trwałość ogrodzenia zyskuje szczególne znaczenie.  Takich sytuacji nie da się oczywiście przewidzieć, ale warto o nich pomyśleć zawczasu. Jeśli zdecydujesz się na ogrodzenie tymczasowe z metalowych paneli ogrodzeniowych, masz pewność, że przetrwa przez lata. Możesz również wykorzystać je później jako docelowe ogrodzenie boków swojej posesji albo – ze względu na to, że ogrodzenie może być używane wielokrotnie i łatwo je przechowywać po rozmontowaniu – zastosować na innej budowie lub odsprzedać. 

Składowanie materiałów i maszyn – tylko w granicach placu budowy

Przepisy nie pozostawiają wątpliwości – wszystkie materiały budowlane oraz gruz i odpady muszą znajdować się w granicach placu budowy. Podobnie zresztą jak sprzęt, budynki pomocnicze czy chociażby przenośna toaleta dla pracowników. Dlatego planując ogrodzenie budowy, musisz uwzględnić miejsce dla wyżej wymienionych obiektów, pamiętając, że dystans od ogrodzenia do miejsca składowania surowców nie może być mniejszy niż 75 cm.

Wiesz już, jak ogrodzić budowę domu jednorodzinnego? Mamy nadzieję, że nasz ekspresowy poradnik przybliżył Ci zasady grodzenia placów budowy i rozwiał Twoje ewentualne wątpliwości.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Kwestie związane z grodzeniem placu budowy reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. z 2003 r., nr 47, poz. 401). Natomiast zasady organizacji placu, na którym prowadzone są roboty budowlane, rozstrzygają Kodeks pracy oraz Rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (Dz.U. z 2003 r., nr 120, poz. 1126).

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Słupki betonowe do ogrodzenia panelowego – jak zrobić? Wskazówki
Regulacja drzwi tarasowych przesuwnych – wskazówki
Drzwi tarasowe przesuwne czy tradycyjne? Porównanie rozwiązań
Montaż drzwi tarasowych – 7 najczęstszych błędów. Jak się ich ustrzec?
Jak wyregulować okno PCV? Wskazówki
Budowa okna PCV – 4 elementy. Jak rozpoznać okno dobrej jakości?
Stolarka aluminiowa czy okna PVC – co wybrać do domu? Porównanie rozwiązań
Jaki kolor okien do nowoczesnego domu? Trendy i wskazówki aranżacyjne
Wymiana okien w starym domu – na co należy się przygotować?
Wymiana okna w bloku – co trzeba wiedzieć?
Demontaż okna – jak przeprowadzić krok po kroku
Dlaczego okna parują i co możesz z tym zrobić?
Okna dwu czy trzyszybowe – jakie wybrać do domu?
Montaż okien w domu szkieletowym – etapy prac
Okna do domu pasywnego a energooszczędnego – porównanie parametrów
Gwarancja na okna – na co zwracać uwagę, żeby się nie rozczarować?
Drzwi płaszczowe – co to znaczy? Parametry i zastosowanie
Drzwi zewnętrzne techniczne – aluminiowe vs stalowe. Porównanie
Montaż progu aluminiowego do drzwi zewnętrznych – wskazówki od fachowców

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram