7 cech bezpiecznego ogrodzenia. Na co zwrócić uwagę

5 czerwca, 2018

Pytasz o bezpieczne ogrodzenie... co konkretnie masz na myśli?

Dla jednych bezpieczne ogrodzenie to takie, które oprze się każdej próbie nielegalnego sforsowania. Inni uznają, że raczej takie, które swoją konstrukcją i formą nie zagraża ludziom i zwierzętom. A jeszcze inni powiedzą, że powinno łączyć w sobie wyżej wspomniane funkcje. Bezpieczeństwo może mieć różne wymiary, ale są pewne cechy, które charakteryzują bezpieczny płot. Jakie?

Dla każdego coś innego...

Bezpieczne ogrodzenie to termin nie do końca jasny. W naszej praktyce często się z nim spotykamy i wiemy, że dla każdego oznacza on coś innego. Jego rozumienie jest ściśle związane z funkcją ogradzanej posesji, priorytetami inwestora i przepisami obowiązującymi na danym obszarze, które mogą narzucać lub wykluczać pewne rozwiązania. Nie mniej, da się wyróżnić zestaw cech, które są charakterystyczne dla bezpiecznych płotów. 

  • Wysokość uniemożliwiająca swobodne przekroczenie, ewentualnie przeskoczenie płotu.

  • Konstrukcja zawierająca ażurowe prześwity – umożliwiają ograniczony wgląd na posesję z zewnątrz, ale też dają szansę na obserwację terenu poza granicą ogrodzenia.

  • Forma utrudniająca lub wykluczająca wspinaczkę po elementach ogrodzenia.

  • Górna krawędź płotu wykończona ostro zakończonymi elementami, ale tylko przy wysokości równej lub przekraczającej 1,8 m.

  • Konstrukcja i sposób posadowienia uniemożliwiająca dzikim i wolno żyjącym zwierzętom na przeciśnięcie się lub podkopanie pod dolną krawędzią.

  • Stabilna konstrukcja, która oprze się warunkom atmosferycznym i próbom zdemontowania.

  • Regularne przeglądy stanu technicznego i konserwacja.

Koniecznie pełne i wysokie?

Niekoniecznie. Często właściciele domów jednorodzinnych lub przedsiębiorcy właśnie w ten sposób pojmują bezpieczeństwo, jednak w niektórych przypadkach pełny i wysoki płot nie tylko nie zniechęci włamywaczy, ale może im wręcz ułatwić zadanie. Jak to możliwe?

Przy pełnym i wysokim ogrodzeniu praktycznie nie da się dostrzec, co się dzieje w jego granicach. Dla wielu inwestorów jest to zaleta, ale niestety ten kij ma dwa końce. Wystarczy pomyśleć, co się stanie, gdy jakimś sposobem złodziej dostanie się do wnętrza posesji. Pozostanie niewidoczny dla sąsiadów i będzie mógł swobodnie działać.

Daj szansę sąsiadom

Generalnie zasada jest taka: im dalej od skupisk ludzkich, tym wyższy i pełniejszy płot. Jednak tam, gdzie zabudowa jest gęsta, taka inwestycja nie jest uzasadniona względami bezpieczeństwa. Już 1,5 m to wystarczająca wysokość do zapewnienia właściwej ochrony – uniemożliwia swobodne przekroczenie lub przeskoczenie ogrodzenia.

Jeżeli bardzo zależy Ci na pełnym ogrodzeniu, to je zastosuj, pamiętając jednak o pozostawieniu ażurowych prześwitów, które nie tylko umożliwią wgląd sąsiadom na twoją nieruchomość, ale także Tobie stworzą możliwość obserwacji terenu na zewnątrz.

Unikaj efektu drabiny

Bezpieczne ogrodzenie to takie, w którym nie ma miejsca na podparcie stóp i dłoni ułatwiającego wspinaczkę. Taką budowę mają m.in. ogrodzenia palisadowe o pionowych szczeblach, szczególnie jeśli występują w wersji lekkiej (bez ramy). Jeśli wolisz palisadę, w której kształtowniki są ustawione poziomo, to pamiętaj, żeby odległość między nimi nie przekraczała 15 mm. W przypadku ogrodzeń panelowych kluczowa będzie szerokość oczka. Im gęściej ułożone druty, tym trudniej wcisnąć pomiędzy nie stopę i, w efekcie, przejść na drugą stronę. 

Ostrożnie z kolcami!

Kolczasta górna krawędź ogrodzenia na pewno zniechęca potencjalnych intruzów do jego przekraczania, podobnie jak ostro zakończone sztachety. Jednak nie da się wykluczyć zagrożenia, jaki mogą one stanowić zwłaszcza dla dzieci albo spłoszonych zwierząt domowych lub wolno żyjących. Z tego punktu widzenia taki płot staje się ogrodzeniem niebezpiecznym. Dlatego tego typu zabezpieczenia zaleca się wyłącznie do ogrodzeń odpowiednio wysokich, tj. przekraczających 1,8 m

Mysz się nie przeciśnie...

Akurat mysz może dać radę, ale w bezpiecznych ogrodzeniach większe zwierzęta, jak choćby lisy, bezpańskie psy lub dziki, już nie powinny. Zwłaszcza na terenach podmiejskich i wiejskich konstrukcja płotu powinna uniemożliwiać podkop (dobrze posadowić go na podmurówce) lub prześlizgnięcie się pod jego dolną krawędzią. Wypełnienie nie może mieć żadnych ubytków lub newralgicznych punktów, podatnych na wygięcie lub rozerwanie, przez które zwierzę mogłoby przedostać się na teren posesji. 

Solidna konstrukcja i nadzór

Zdarza się, że ogrodzenie samo w sobie stanowi zagrożenie. Dzieje się tak wówczas, gdy jest zaniedbane (np. zardzewiałe), niekonserwowane i pozostawione samo sobie. Taki płot nie tylko nie chroni posesji przed wizytami intruzów, ale dodatkowo ich do tego zachęca. Ponadto może być źródłem zranień, np. dla bawiących się dzieci, a w skrajnych przypadkach nawet powodować groźne obrażenia, gdy jego obluzowane lub niestabilne elementy urwą się lub przewrócą pod naporem wiatru albo innych czynników. Dlatego stawiając płot, warto zadbać o:

  • konstrukcję – powinna być odporna na silne podmuchy wiatru lub próby przewrócenia oraz niemożliwa do rozkręcenia przez osoby niepowołane (zastosuj śruby zrywalne, nity lub zespawaj elementy);
  • metalowe elementy – skutecznie zabezpieczone przed korozją, czyli na pewno cynkowane, a dodatkowo również pokryte np. farbą proszkową;
  • regularne kontrole stanu ogrodzenia i konserwacja jego poszczególnych elementów.

Podsumowując, nasz punkt widzenia na bezpieczne ogrodzenie można ująć w następujący sposób: bezpieczny płot to taki, który w maksymalny sposób zabezpiecza grodzony obszar przed wizytami intruzów, ale jednocześnie jego konstrukcja nie stwarza zagrożenia dla ludzi i zwierząt przebywających w jego pobliżu.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Słupki betonowe do ogrodzenia panelowego – jak zrobić? Wskazówki
Regulacja drzwi tarasowych przesuwnych – wskazówki
Drzwi tarasowe przesuwne czy tradycyjne? Porównanie rozwiązań
Montaż drzwi tarasowych – 7 najczęstszych błędów. Jak się ich ustrzec?
Jak wyregulować okno PCV? Wskazówki
Budowa okna PCV – 4 elementy. Jak rozpoznać okno dobrej jakości?
Stolarka aluminiowa czy okna PVC – co wybrać do domu? Porównanie rozwiązań
Jaki kolor okien do nowoczesnego domu? Trendy i wskazówki aranżacyjne
Wymiana okien w starym domu – na co należy się przygotować?
Wymiana okna w bloku – co trzeba wiedzieć?
Demontaż okna – jak przeprowadzić krok po kroku
Dlaczego okna parują i co możesz z tym zrobić?
Okna dwu czy trzyszybowe – jakie wybrać do domu?
Montaż okien w domu szkieletowym – etapy prac
Okna do domu pasywnego a energooszczędnego – porównanie parametrów
Gwarancja na okna – na co zwracać uwagę, żeby się nie rozczarować?
Drzwi płaszczowe – co to znaczy? Parametry i zastosowanie
Drzwi zewnętrzne techniczne – aluminiowe vs stalowe. Porównanie
Montaż progu aluminiowego do drzwi zewnętrznych – wskazówki od fachowców

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram