Montaż podmurówki betonowej z gotowych elementów – etapy, czas, koszty

30 marca, 2021

Montaż podmurówki pozwala zwiększyć stabilność i solidność każdego ogrodzenia. Istnieje wiele sposobów na jej wykonanie, ale jednym z popularniejszych jest wykorzystanie gotowych elementów betonowych. Podmurówka z prefabrykatów jest stosunkowo niedroga i łatwa w montażu, a jednocześnie uniwersalna oraz trwała. Dowiedz się więcej o tym, jak może wyglądać proces jej budowy.

Montaż podmurówki betonowej – czy warto?

Zanim zaczniesz się interesować tym, jak wygląda montaż podmurówki betonowej, warto się zastanowić, czy w ogóle jest to właściwe rozwiązanie.  Podmurówka z prefabrykatów betonowych to rodzaj niskiego muru znajdującego się pod przęsłami ogrodzenia. Wyglądem przypomina nieco betonowy krawężnik. Najczęściej montowana jest w połączeniu z lekkimi przęsłami, które potrzebują stabilizacji i umocnienia – a więc np. z płotem panelowym.

Montaż podmurówki zapewnia kilka ważnych korzyści. To element, który:

  • odpowiada za stabilizację konstrukcji płotu na gruncie,
  • wzmacnia ogrodzenie, utrudniając jego uszkodzenie,
  • zapobiega przerastaniu roślin na działkę,
  • zapobiega przekopywaniu się pod płotem zwierząt,
  • chroni konstrukcję przed podmyciem.

Korzyści są podobne niezależnie od wybranego materiału i sposobu budowy. Jednak to podmurówka prefabrykowana jest wybierana najczęściej – przede wszystkim ze względu na uniwersalność, łatwość montażu oraz przystępną cenę.

Z czego składa się podmurówka prefabrykowana pod ogrodzenie?

Montaż podmurówki betonowej z prefabrykatów jest łatwy dzięki gotowym elementom. Buduje się ją z tzw. desek betonowych. Najczęściej stosowany jest wariant o gładkim wykończeniu, ale możliwe jest również wykorzystanie desek z fakturą, która może imitować rozmaite materiały – np. cegłę lub kamień. Deski osadza się na łącznikach, które z kolei montuje się na słupkach ogrodzenia. Cały proces jest bardzo szybki i prosty.

Co ważne, łączenie elementów nie wymaga wykonywania żadnych prac „mokrych”, dlatego montaż podmurówki z prefabrykatów można przeprowadzać w zasadzie niezależnie od pogody. Tymczasem w przypadku chęci wylania podmurówki z płynnego betonu trzeba czekać na odpowiednie warunki atmosferyczne.

Dekoracyjna podmurówka prefabrykowana pod ogrodzenie - ogrodzenia-europlot.pl
Podmurówka prefabrykowana pod ogrodzenie może mieć fakturę imitującą np. cegłę lub kamień. Dzięki temu staje się nie tylko solidną podstawą dla ogrodzenia, ale również jego ozdobą.

Podmurówka betonowa – montaż krok po kroku

Montaż podmurówki betonowej z prefabrykatów nie zajmuje wiele czasu i jest bardzo prosty. Można go podzielić na kilka etapów.

  1. Przygotowanie terenu – budując jakiekolwiek ogrodzenie, należy w pierwszej kolejności oczyścić i przygotować teren. Podczas tego etapu niweluje się wszelkie nierówności podłoża, usuwa kamienie, pozostałości roślin itp.
  2. Wyznaczenie przebiegu ogrodzenia – należy wytyczyć w terenie (np. za pomocą kołków i sznurka) dokładny przebieg ogrodzenia, upewniając się, że znajdzie się ono w granicach działki. Należy również wyznaczyć położenie słupków ogrodzeniowych, uwzględniając szerokość stosowanych przęseł.
  3. Wykonanie stóp fundamentowych – podmurówka prefabrykowana wymaga jedynie wykonania fundamentów pod słupkami ogrodzenia. Należy wykopać dołki w miejscu, w którym będzie się znajdował każdy słupek (na głębokość przemarzania gruntu na danym terenie), zalać je betonem (minimum klasy B15) i umieścić w nich słupki. Bardzo ważne jest dopilnowanie, by każdy słupek miał taką samą wysokość i trzymał pion oraz poziom. To jeden z najtrudniejszych etapów związanych z całym montażem ogrodzenia.
  4. Montaż łączników – na każdym słupku montuje się łączniki podmurówki (proste lub narożne). Osadza się je na słupkach, już po wyschnięciu stóp fundamentowych.
  5. Montaż desek betonowych – następnie wystarczy wsunąć deski betonowe w szczeliny znajdujące się w łącznikach. Ten etap nie wymaga stosowania zaprawy, dzięki czemu może być zrealizowany bardzo szybko. Po jego zakończeniu podmurówka prefabrykowana jest gotowa i można przystąpić do montażu pozostałych elementów ogrodzenia.

Prace nie wymagają stosowania specjalistycznego sprzętu, choć z pewnością przyda się świder do wywiercenia otworów pod słupki. Nie są konieczne również szczególne umiejętności. Dlatego w wariancie oszczędnym z całą pewnością można je przeprowadzić samodzielnie, tzn. bez pomocy profesjonalnej ekipy.

Ile trwa montaż podmurówki betonowej?

Dzięki temu, że montaż podmurówki betonowej jest tak prosty, prace nie zajmują wiele czasu. Oczywiście najwięcej zależy od rozmiarów terenu, wokół którego stawiany jest płot. Natomiast na mniejszych działkach sam montaż może trwać zaledwie jeden dzień. Trzeba jednak pamiętać również o wykonywanych wcześniej pracach przygotowawczych związanych z uporządkowaniem terenu czy montażem słupków. To właśnie ten etap zajmuje najwięcej czasu i jest najtrudniejszy. Co więcej, przed przystąpieniem do właściwej budowy podmurówki należy poczekać, aż beton wylany w formie fundamentów całkowicie zwiąże. W zależności od okoliczności może to zająć nawet dwa tygodnie.

Ile kosztuje podmurówka prefabrykowana?

Jak wspomniano na początku, podmurówka prefabrykowana jest ceniona między innymi za swoją przystępną cenę. Pojedyncza deska betonowa o długości ok. 200 – 250 cm i gładkim wykończeniu kosztuje kilkadziesiąt złotych, a cena jednego łącznika to kilkanaście złotych. Ozdobne deski z fakturą są nawet dwukrotnie droższe. Nadal jest to jednak dość przystępna cena.

Montaż podmurówki betonowej z prefabrykatu będzie szczególnie tani, jeśli zdecydujesz się przeprowadzić go samodzielnie. Wynajęcie ekipy to wyższe koszty, ale w zamian otrzymujesz spokój i masz większą pewność co do efektów oczekiwanych prac.

Jesteś zainteresowany lekkim ogrodzeniem na podmurówce? Zapraszamy do kontaktu z nami! Dobierzemy optymalne rozwiązanie do Twoich potrzeb i jeśli będzie taka potrzeba, sprawnie zamontujemy. Na nasze produkty i usługę montażu otrzymasz gwarancję.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Ogrodzenie z paneli kratowych – skąd się biorą różnice w cenach?
Gabiony z paneli ogrodzeniowych - pomysł na ogrodzenie
Pomysł na ogrodzenie – panele ogrodzeniowe z siatki zgrzewanej cz.1
Panele ogrodzeniowe z drutu zgrzewanego cz. 2 - pomysł na ogrodzenie
Podmurówka pod ogrodzenie panelowe - jak wykonać? Pomysł na ogrodzenie cz. 3
Montaż ogrodzenia panelowego – 4 etapy prac. Pomysł na ogrodzenie – panele ogrodzeniowe cz. 4
Jak obniżyć koszty ogrodzenia? 5 sposobów na redukcję wydatków
Ogrodzenie posesji firmowej – pomysł na ogrodzenie przemysłowe z paneli kratowych
Ogrodzenie działki budowlanej – przepisy, które musisz znać!
3 sposoby na ogrodzenie frontowe domu jednorodzinnego
Ogrodzenia łupane – 9 kwestii, o które pytacie najczęściej
Automatyka do bram – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Jak wybrać automatykę do bramy? 5 wskazówek i 1 dobra rada
Bramy garażowe - pytania i odpowiedzi
Brama garażowa do domu jednorodzinnego - która najlepsza?
Śmietnik w ogrodzeniu – niewidoczny, mimo że na linii wzroku...
Kojec dla psa z paneli ogrodzeniowych zgrzewanych – najważniejsze elementy konstrukcji
Efekt bimetaliczny - co to jest i co ma wspólnego z Twoją bramą garażową?
Ciepła brama garażowa – 7 najważniejszych cech. Wskazówki

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram