Chcesz cieszyć się miłą dla oka przestrzenią? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów na zagospodarowanie terenu przed ogrodzeniem. To łatwiejsze niż może się wydawać!
Teren przed ogrodzeniem – o czym musisz pamiętać?
Zagospodarowanie terenu przed ogrodzeniem zależy nie tylko od kwestii estetycznych. Duże znaczenie ma również położenie działki, a także aspekty prawne. Musisz wziąć pod uwagę plan zagospodarowania przestrzennego oraz przepisy uwzględnione w prawie budowlanym.
Najczęściej ogrodzenie określa granice działki. Zatem teren przed nim już do niej nie należy. Wówczas z prawnego punktu widzenia nie można dokonywać żadnych zmian, chyba że księgi wieczyste stanowią inaczej. Czasami w dokumentach są uwzględnione odpowiednie zapisy dotyczące tego obszaru.
Natomiast możesz bez obaw dokonywać drobnych zmian, które nie obejmują wymagań prawa budowlanego. Chodzi tu o sadzenie trawy, koszenie jej, sadzenie kwiatów, a nawet niewielkich krzewów.
Ponadto istnieją działki z prawem przejazdu i przechodu. W takich przypadkach masz możliwość przemieszczania się po drodze, która przylega do posesji, jednak nie możesz dokonywać zmian poza obrębem posesji. Tyle teorii, gdyż dobra praktyka nakazuje, aby dogadać się z właścicielem w zakresie dbania o teren przed ogrodzeniem. Z takiej propozycji każda strona powinna być zadowolona.
Zanim zdecydujesz się na zmiany przed ogrodzeniem, koniecznie sprawdź, czy na pewno realizacja Twojego planu jest możliwa. Jeżeli tak, będziesz mógł wykorzystać wiele sposobów, aby odmienić tę przestrzeń. Poznaj szczegółowe informacje i sprawdź, jakie to proste.
Dlaczego warto zagospodarować teren przed ogrodzeniem?
Dobrze zaaranżowany teren przed ogrodzeniem zachwyci wszystkich domowników oraz zaproszonych gości. Niezależnie od tego, jak piękne będzie Twoje podwórko, to właśnie przestrzeń przed bramą stanowi wizytówkę posesji – może zachęcić do złożenia wizyty lub wręcz odrzucać. Dlatego o wyborze odpowiednich rozwiązań nigdy nie powinien decydować przypadek.
Zwróć uwagę, że rosnące chwasty czy zanieczyszczenia przed ogrodzeniem znacznie obniżają walory estetyczne. Ponadto negatywnie wpływają na odbiór przestrzeni przez gości czy przechodniów. Nawet jeżeli Twój ogród będzie pięknie urządzony i pełen wspaniałych roślin, kluczowe jest właśnie pierwsze wrażenie.
Czym są obiekty małej architektury?
Jeśli zastanawiasz się nad postawieniem obiektu małej zabudowy na obszarze poza posesją, musisz zwrócić uwagę na wspomniane już przepisy prawa. Czym są obiekty małej architektury?
Otóż zgodnie z zapisami prawa, są to niewielkie obiekty, a szczególnie:
- obiekty kultu religijnego (np. kapliczki, krzyże przydrożne)
- posągi, wodotryski oraz inne obiekty architektury ogrodowej
- obiekty użytkowe związane z codzienną rekreacją oraz utrzymaniem porządku (np., piaskownice, drabinki, huśtawki czy śmietniki).
Dziś można je spotkać przed różnymi posesjami. Służą np. rekreacji czy obrzędom religijnym, a jednocześnie podnoszą estetykę przestrzeni. Nic więc dziwnego, że właściciele posesji tak często stawiają na takie rozwiązania.
Pamiętaj jednak, że budowa obiektu małej architektury w miejscu publicznym wymaga zgłoszenia. W dokumencie musisz wskazać termin, zakres oraz sposób wykonywania prac. Ponadto należy dołączyć oświadczenie o prawie do gospodarowania, a także projekt zagospodarowania terenu. Jeżeli nie posiadasz tych dokumentów, musisz uzyskać pozwolenie właściciela posesji.
Roślinność przed ogrodzeniem
Przed ogrodzeniem znakomicie sprawdzą się mniej wymagające krzewy, trawy oraz kwiaty. Wybierz gatunki łatwe w pielęgnacji, które będą odporne na choroby i szkodniki. Warto stawiać na zimozielone odmiany, które przez cały rok zapewnią miłą dla oka estetykę. Ponadto posadź ośliny z gęstymi i odpowiednio sztywnymi pędami. Bardzo ważna jest również odporność na mróz, duże nasłonecznienie czy brak wody.
Zauważ, że żywopłot czy szpaler krzewów zwiększy poczucie prywatności na Twojej posesji, choć wiele zależy również od rodzaju ogrodzenia. Konstrukcje panelowe są prześwitujące, co również ma swoje zalety – w ten sposób podkreślisz harmonijną kompozycję roślin pomiędzy ogrodem a przestrzenią przed płotem. Warto stawiać na tuje, jałowiec chiński, świerk kłujący, berberys bądź tawułę japońską.
Niekwestionowanym atutem iglaków jest ciągle zielona szata oraz szybki wzrost. W dodatku pielęgnacja nie jest zbyt wymagająca. Natomiast wyższe krzewy mają gęstą koronę, która pozwoli stworzyć nieformowany żywopłot. Warto podkreślić, że rośliny zatrzymują kurz oraz hałas, który może dobiegać z ruchliwej ulicy.
Trudno nie wspomnieć o walorach dekoracyjnych. Pod tym względem szczególnie wyróżnia się berberys oraz tawuła japońska. Bogactwo kolorów z pewnością zachwyci wszystkich domowników oraz zaproszonych gości. To doskonała propozycja dla wymagających miłośników ładnych przestrzeni.
Zdarza się, że możliwości zagospodarowania terenu przed ogrodzeniem są dosyć ograniczone. Wówczas bardzo dobrze sprawdzą się rośliny pnące, które są posadzone przy płocie, a po pewnym czasie przejdą na drugą stronę, zdobiąc front. Do takich roślin należy np. dławisz okrągłolistny, bluszcz pospolity czy wiciokrzew. W dodatku rośliny te osłonią posesję i zwiększą prywatność na podwórku. Ponadto zacienią ogród, a także wytłumią odgłosy z ulicy.
Walory estetyczne przestrzeni podniosą również wysokie trawy ozdobne i rabaty kwietne. Wiele gatunków dekoracyjnych o wysokim pokroju znakomicie zaprezentuje się zimą. To np. trzcinnik, miskant, turzyca czy proso rózgowate. Rośliny nie wymagają specjalnych rozwiązań pielęgnacyjnych czy zabezpieczeń. Doskonale będą wyglądały zarówno latem, jak i zimą.
Kamień i kora
Dobrze wiemy, że sadzenie roślin jest dosyć czasochłonnym zajęciem. Na szczęście istnieją inne sposoby na zagospodarowanie przestrzeni przed ogrodzeniem. Doskonałą propozycją może być wysypanie kory ozdobnej lub drobnych kamieni. Wcześniej warto wyłożyć warstwę agrowłókniny. Dzięki temu unikniesz konieczności przycinania trawy. Zwróć uwagę, że powłoka pod materiałem zapobiega przerastaniu chwastów pomiędzy kamieniami i korą. Dzięki temu wiosną i latem ustawisz donice z kwiatami, które ozdobią przestrzeń.
Warto podkreślić, że kamień i kora to uniwersalne rozwiązania, gdyż pasują do różnych ogrodzeń. Świetnie zaakcentują ponadczasową klasykę, a także wpiszą się w układ nowoczesnych przestrzeni. Dobrze przemyślana aranżacja sprawi, że docenią ją zarówno domownicy, jak i zaproszeni goście.
Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest układ, w którym wszystkie elementy bardzo dobrze do siebie pasują. Zastanów się, jakie ogrodzenie wybierzesz, a następnie dopasuj do niego rozwiązania, które idealnie wpiszą się w jego charakter.
Ponadto wybór kamieni, kory czy roślin to jeszcze nie wszystko. Bardzo istotnym elementem jest regularna pielęgnacja przestrzeni. Zwracaj uwagę na śmieci czy chwasty, które niekiedy mogą pojawiać się przed ogrodzeniem. Wówczas ta przestrzeń stanie się miła dla oka i dopasowana do potrzeb domowników.
Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa – która opcja jest lepsza
Gabiony w ogrodzie – inspiracje aranżacyjne
Bramy wjazdowe – jak dopasować je do ogrodzenia posesji i do działki
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Jaką bramę wjazdową wybrać – 5 błędów, których lepiej nie popełniać
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Ogrodzenia tanie i ładne – 5 pomysłów na ogrodzenie domu
Ile kosztuje ogrodzenie frontowe i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Panele ogrodzeniowe – solidne ogrodzenie na lata
Ciekawe ogrodzenia posesji – dlaczego warto wybrać gabiony
Projekt ogrodzenia – jaką bramę wjazdową wybrać do ogrodzenia panelowego
Jak działa i ile kosztuje brama przesuwna z montażem
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Czym najtaniej ogrodzić działkę? Trzy sposoby na solidne i tanie ogrodzenie terenu
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]