Ogrodzenie działki - na co zwrócić uwagę?

10 listopada, 2018

O czym należy pamiętać stawiając ogrodzenie?

Budowa ogrodzenia to inwestycja, którą trzeba dobrze przemyśleć. Wybrany płot czy siatka musi pasować do domu i otoczenia, zapewniać komfort oraz prywatność, a także być wykonany z trwałego materiału. Ale nie tylko!

Stawiając ogrodzenie należy również uwzględnić wszelkie formalności i pozwolenia. Warto pamiętać o takich kwestiach jak optymalna wysokość płotu, czy odległość między granicą działki a ogrodzeniem. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę grodząc działkę.

Zgłoś zamiar postawienia ogrodzenia

Mogłoby się wydawać, że postawienie ogrodzenia nie wymaga żadnych formalności. Nic bardziej mylnego. Budowę ogrodzenia należy zgłosić w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta, w terminie 30 dni przed planowanym rozpoczęciem stawiania ogrodzenia. W dokumentach musisz zawrzeć:

  • rodzaj oraz sposób wykonywania prac związanych z ogrodzeniem,
  • termin rozpoczęcia prac,
  • oświadczenie o prawie własności nieruchomości.

W niektórych przypadkach urzędy mogą wymagać także rysunków, na których uwzględnione będą wymiary posesji oraz ogrodzenia. Urząd miasta lub starostwo ma 30 dni na zgłoszenie sprzeciwu wobec Twojej budowy. Jeśli po upływie tego czasu nie otrzymasz powiadomienia, możesz przystąpić do stawiania ogrodzenia.

Ogrodzenie działki a sąsiad

Twoja działka przylega do posesji sąsiada? Warto zbudować pomiędzy Wami wspólne ogrodzenie. Nie jest to obowiązek, zależy jedynie od woli właścicieli obu posesji. Stawiania ogrodzeń pomiędzy sąsiednimi działkami nie nakazuje żadne prawo. Co więcej, do tego celu nie potrzebujesz uzyskiwać pozwolenia. Nie musisz także zgłaszać zamiaru budowy ogrodzenia, jeśli jego wysokość nie będzie przekraczać 2,2 m.

Decyzja o ogrodzeniu działek najlepiej, aby była podjęta przez dwie strony – czyli Ciebie oraz sąsiada. W takich sytuacjach wspólnie ustala się wysokość i rodzaj ogrodzenia, np. czy ma to być płot panelowy czy panele siatkowe, a także ewentualne kwestie dotyczące zastosowania podmurówki. Często wspólna decyzja o postawieniu ogrodzenia łączy się z podziałem kosztów inwestycji.

W przypadku, gdy sąsiad nie jest zainteresowany wspólnym ogrodzeniem – budowę można przeprowadzić samemu, na swój koszt i w obrębie własnej posesji.

Odległość ogrodzenia od granicy działki

Zasady grodzenia działki zależą od tego, z której strony ma być postawione zabezpieczenie. Odległość ogrodzenia od granicy działki sąsiada powinna przebiegać dokładnie wzdłuż osi obu posesji. Istnieje sąsiedzka, niepisana zasada, że ogrodzenie stawia w połowie jego szerokości, zarówno po jednej, jak i drugiej stronie działki. Jeśli sąsiad nie godzi się na wspólne ogrodzenie, lepiej jest postawić je na terenie własnej działki i uniknąć kłótni. Inaczej wygląda kwestia budowy ogrodzenia od strony:

  • ulicy,
  • drogi miejskiej,
  • placu,
  • linii kolejowej.

Żadne ogrodzenie nie może wystawać poza określone granice działki. Drugą zasadą jest, że płot oraz siatka nie mogą przekraczać linii, które rozgraniczają ulicę. Dlatego przed grodzeniem warto zapoznać się z planami dotyczącymi zagospodarowania terenu, ponieważ na tym terenie może być planowana inwestycja służąca, np. poszerzeniu drogi. W takim wypadku będziesz musiał zachować pewną odległość między granicą działki a ogrodzeniem. Twoim obowiązkiem będzie przesunięcie ogrodzenia w głąb swojej działki.

Wygląd ogrodzenia

[/vc_column_text][vc_column_text]Ogrodzenie to inwestycja na długie lata. Wybór płotu, który sprawdzi się przez ten czas powinien być przemyślany. Przede wszystkim grodząc działkę musisz zwrócić uwagę na funkcjonalność ogrodzenia:

  • Czy ma ono zabezpieczać posesję?
  • Chronić przed hałasem lub spojrzeniami przechodniów?
  • Czy ma odizolować Cię od sąsiadów?
  • Czy ma mieć funkcję reprezentacyjną i liczy się wyłącznie ciekawy wygląd?

To pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć. Jednym osobom podobają się klasyczne, bardzo proste i funkcjonalne panele siatkowe, innym zaś płoty panelowe. Ogrodzenie powinno przede wszystkim wpisywać się w wygląd domu i okolicy. Warto dopasować kolor oraz materiał do obecnej na działce architektury. Ogradzając działkę pamiętaj o wspomnianych przez nas istotnych kwestiach, by uniknąć nieporozumień z sąsiadami lub kłopotów prawnych. Warto już w trakcie projektowania zastanowić się nad takimi rzeczami, jak odległość ogrodzenia od granicy działki sąsiada. Pamiętaj o tym, że ogrodzenie domu jest nie tylko jego wizytówką, ale musi także zapewniać bezpieczeństwo Tobie, jak i innym.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Słupki betonowe do ogrodzenia panelowego – jak zrobić? Wskazówki
Regulacja drzwi tarasowych przesuwnych – wskazówki
Drzwi tarasowe przesuwne czy tradycyjne? Porównanie rozwiązań
Montaż drzwi tarasowych – 7 najczęstszych błędów. Jak się ich ustrzec?
Jak wyregulować okno PCV? Wskazówki
Budowa okna PCV – 4 elementy. Jak rozpoznać okno dobrej jakości?
Stolarka aluminiowa czy okna PVC – co wybrać do domu? Porównanie rozwiązań
Jaki kolor okien do nowoczesnego domu? Trendy i wskazówki aranżacyjne
Wymiana okien w starym domu – na co należy się przygotować?
Wymiana okna w bloku – co trzeba wiedzieć?
Demontaż okna – jak przeprowadzić krok po kroku
Dlaczego okna parują i co możesz z tym zrobić?
Okna dwu czy trzyszybowe – jakie wybrać do domu?
Montaż okien w domu szkieletowym – etapy prac
Okna do domu pasywnego a energooszczędnego – porównanie parametrów
Gwarancja na okna – na co zwracać uwagę, żeby się nie rozczarować?
Drzwi płaszczowe – co to znaczy? Parametry i zastosowanie
Drzwi zewnętrzne techniczne – aluminiowe vs stalowe. Porównanie
Montaż progu aluminiowego do drzwi zewnętrznych – wskazówki od fachowców

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram