Ogrodzenie domu – jakie wybrać, żeby na pewno pasowało do nieruchomości?

19 lipca, 2018

Sprawdzone patenty na wybór płotu stylistycznie dopasowanego do nieruchomości i jej otoczenia

Ogrodzenie ma chronić posesję oraz być jej ozdobą. O ile z pierwszą funkcją nie ma większych dylematów, o tyle z drugą już bywa różnie. Szczególnie, gdy w projekcie domu architekt nie uwzględnił płotu lub wymieniamy już istniejące ogrodzenie. Jakie wybrać materiały, wzór i kolory, aby współgrały z charakterem posiadłości oraz jej otoczeniem? Podpowiadamy, na co powinieneś zwrócić uwagę, jeśli chcesz mieć pewność, że ogrodzenie Twojego domu nie tylko będzie z nim harmonizowało, ale także podniesienie jego wartość.

Ogrodzenie nieruchomości powinno być spójne z jej architektonicznym stylem. To podstawowa zasada. Ale nie jedyna. Istotne jest również bezpośrednie i dalsze otoczenie domu, a także architektura sąsiednich zabudowań. Ważne, czy chcemy eksponować to, co znajduje się w granicach ogrodzenia, czy raczej całkowicie osłonić się przed wzrokiem przechodniów. Znaczenie ma również wielkość działki. Od czego zacząć poszukiwania ogrodzenia idealnego?

Określ swój styl

Dom rustykalny, modernistyczna willa, wiejski dworek czy podmiejska, szklana rezydencja? Ścisłe określenie stylu, w którym wybudowany został dom nie ma aż takiego znaczenia. Istotny jest za to podział na to, co nowoczesne i na to, co klasyczne. Przyporządkowanie naszej nieruchomości do jednej z tych dwóch kategorii, wyznacza kierunek, w którym powinniśmy podążyć w poszukiwaniu naszego płotu. Do każdej z nich są przypisane konkretne materiały, wzory i kolory.

Styl nowoczesny: oblicówka elementów murowanych – gładki tynk lub boniowanie; przęsła z metalowych kształtowników i z blachy pełnej lub perforowanej, panele z drutu zgrzewanego; gabionowe kosze wypełnione kamieniami lub szkłem; symetryczne formy, proste poziome linie; biel i odcienie szarości po kolor antracytowy.

Styl klasyczny: oblicówka elementów murowanych – cegła, klinkier, kamień łupany boniowany tynk; przęsła z drewna lub kompozytu, żeliwa lub kute z elementami ozdobnymi; linie pionowe i łuki, formy ozdobne; odcienie brązu i czerwieni, neutralne beże oraz ciemna zieleń.

Poszukaj podobieństw

Przeniesienie na ogrodzenie motywów występujących na elewacji budynku to metoda, która w większości przypadków gwarantuje sukces. Powtarzająca się kolorystyka, materiały wykończeniowe czy wykorzystanie form nawiązujących do elementów elewacji to popularny i skuteczny sposób na trafny dobór ogrodzenia. Najczęściej pod uwagę bierze się:

  • kolor elewacji – pomalowanie pełnego ogrodzenia lub podmurówki i słupków na ten sam kolor, co ściany zewnętrzne;
  • kolor stolarki okiennej – powielenie elementów ogrodzenia, np. metalowych przęseł w kolorze drzwi wejściowych i okien;
  • kolor dachu – daszki na słupkach w kolorze dachu;
  • materiały użyte do wykończenia elewacji – okładziny lub materiały wykorzystane na elewacji stosuje się do budowy ogrodzenia, np. klinkier, cegła, drewniane okładziny lub przęsła kompozytowe;
  • balustrady balkonowe i tarasowe – w ogrodzeniu stosuje się te same elementy, np. drewno lub metalowe przęsła kute w tym samym wzorze;
  • architektoniczne detale występujące na elewacji – np. łuki, ornamenty, bonie z elewacji powtarzają się na ogrodzeniu;
  • materiały użyte do budowy ogrodowych ścieżek – te same np. granit lub piaskowiec, można wykorzystać do budowy płotu.

Przyjrzyj się okolicy i sąsiadom

Posiadłości na pustkowiu się zdarzają. Częściej jednak budujemy w otoczeniu, w mniejszym lub większym stopniu, już zasiedlonym. Dlatego budowanie zarówno samego domu, jak i jego ogrodzenia w całkowitym oderwaniu od jego otoczenia jest niewskazane. Poza tym przyczynia się do architektonicznego chaosu – którego niestety w Polsce jest sporo, więc lepiej go po prostu nie potęgować.

W sytuacji, gdy okoliczne nieruchomości są mocno zróżnicowane pod względem stylu, wybierając ogrodzenie, lepiej nie stawiać na kontrast, tylko pójść w kierunku ujednolicenia form z sąsiednimi parkanami (zbliżony schemat kompozycyjny, kolorystyka i gabaryty). Taki zabieg wprowadza pewien architektoniczny porządek i pozwala „uspokoić” otaczający nas pejzaż, co niewątpliwe przekłada się na komfort życia i ceny nieruchomości.

Pokombinuj

Czasami do istniejącego ogrodzenia wystarczy dodać jeden element, aby odmienić jego styl. Do stworzenia ogrodzenia kombinowanego, a więc takiego, które łączy w sobie różne materiały, doskonale nadają się:

Te trzy typy ogrodzeń wystarczy połączyć z elementami, które nadadzą im klasyczny lub bardziej nowoczesny charakter. Metalowe panele można zestawić z gabionowymi koszami lub obsadzić roślinami. Wśród ogrodzeń odlewanych możemy wybierać z bogatej palety wzorów klasycznych, nowoczesnych lub neutralnych, które będą spójne z prostymi bryłami nowoczesnych domów, jak i z bardziej klasyczną architekturą. Zaś słupki i podmurówkę z pustaka łupanego wystarczy zestawić z przęsłami z drewna lub z metalowych kształtowników (ułożonych poziomo lub pionowo).

Weź pod uwagę wielkość działki

Jeśli kusi cię płot pełny, bo chcesz się całkowicie odgrodzić od hałasu i obcych spojrzeń, dobrze to przemyśl. Szczególnie, jeśli nie masz dużej działki. Pełne ogrodzenie optycznie zmniejsza posesję i ogranicza dostęp światła. Może powodować zacienienie ogrodu, utrudniając wzrost roślinom, oraz samego domu. Dlatego pełne ogrodzenia poleca się do grodzenia dużych posiadłości, najczęściej takich, które są zlokalizowane na terenach o rzadkiej zabudowie.

Do ogradzania domów w mieście oraz tam, gdzie zabudowa jest ciaśniejsza, poleca się ogrodzenia z elementami ażurowymi, które dodają zabudowie lekkości i w różnym stopniu eksponują jej architekturę. Ponadto pozwalają kontrolować to, co dzieje się poza granicami płotu.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą pomocne przy wyborze ogrodzenia domu. To, jakie wybierzesz, przełoży się na ostateczny wygląd i charakter całej nieruchomości oraz będzie miało wpływ na jej wartość. Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Słupki betonowe do ogrodzenia panelowego – jak zrobić? Wskazówki
Regulacja drzwi tarasowych przesuwnych – wskazówki
Drzwi tarasowe przesuwne czy tradycyjne? Porównanie rozwiązań
Montaż drzwi tarasowych – 7 najczęstszych błędów. Jak się ich ustrzec?
Jak wyregulować okno PCV? Wskazówki
Budowa okna PCV – 4 elementy. Jak rozpoznać okno dobrej jakości?
Stolarka aluminiowa czy okna PVC – co wybrać do domu? Porównanie rozwiązań
Jaki kolor okien do nowoczesnego domu? Trendy i wskazówki aranżacyjne
Wymiana okien w starym domu – na co należy się przygotować?
Wymiana okna w bloku – co trzeba wiedzieć?
Demontaż okna – jak przeprowadzić krok po kroku
Dlaczego okna parują i co możesz z tym zrobić?
Okna dwu czy trzyszybowe – jakie wybrać do domu?
Montaż okien w domu szkieletowym – etapy prac
Okna do domu pasywnego a energooszczędnego – porównanie parametrów
Gwarancja na okna – na co zwracać uwagę, żeby się nie rozczarować?
Drzwi płaszczowe – co to znaczy? Parametry i zastosowanie
Drzwi zewnętrzne techniczne – aluminiowe vs stalowe. Porównanie
Montaż progu aluminiowego do drzwi zewnętrznych – wskazówki od fachowców

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram