Ogrodzenie z paneli kratowych – skąd się biorą różnice w cenach?

9 sierpnia, 2017

Pomysł na ogrodzenie – 7 parametrów decydujących o cenie finalnej płotu z metalowych paneli ogrodzeniowych

Kto zdążył zapoznać się z naszym poprzednim artykułem Jak obniżyć koszty ogrodzenia, wie już, gdzie szukać oszczędności przy budowie płotu z paneli kratowych. Ale właściwie, ile pieniędzy może pozostać w naszych portfelach? W jakim stopniu grubość drutu, sposób zabezpieczenia czy kolor wpływają na cenę? W tym wpisie podajemy procentowy rząd redukcji kosztów, który jest uzależniony od parametrów stali i wybranych rozwiązań.

Ogrodzenie z paneli kratowych - na rynku można znaleźć kompletne systemy w diametralnie innych cenach. Różnice pomiędzy – na pierwszy rzut oka – jednakowymi propozycjami mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent. Gdy przyjrzymy się bliżej, okaże się że są one wykonane z materiałów o odmiennych parametrach. Jakie przełożenie na cenę mają właściwości poszczególnych elementów? 

Ogrodzenie z paneli kratowych, a grubość drutu z którego zbudowany jest panel

Co jest najdroższe w kratowym panelu ogrodzeniowym? Oczywiście stal, z której jest zbudowany. Im większa jest średnica drutu, tym mocniejszy, a przy okazji droższy jest cały element.

Najwięcej pieniędzy wydamy na panele o średnicy drutu 6 mm wzmacnianych dwoma lub trzema drutami poziomymi o średnicy 8 mm (panele 2D). Najmniej – na takie, które powstały z drutu o 4mm fi, usztywnionych dodatkowymi przetłoczeniami i 5 mm drutami poziomymi (tzw. panele 3D light). Pośrednie rozwiązanie to panel z drutu o średnicy 5 mm, wyposażony w dwa, trzy lub cztery przetłoczenia (w zależności od wysokości) oraz mający 6 mm druty poziome (panel 3D).

Decydując się na wersję 3D light, zapłacimy od 35% do nawet 50% mniej w stosunku do standardowej wersji 3D. Z kolei różnica pomiędzy najgrubszą 6 mm wersją 2D a 5 mm 3D może dochodzić do 40%.

Rozmiar oczek

Ilość stali zużyta do wyprodukowania panelu jest uzależniona także od wielkości oczek. Standardowy i najczęściej spotykany rozmiar to 50 × 200 mm. Zastosowanie większych oczek powoduje, że ogrodzenie jest lżejsze, mniej odporne na podmuchy wiatru i pogięcie, ale tańsze. Oczka o rozmiarze 75 mm × 200 mm są często stosowane w panelach typu light.

Wybierając większe oczka możemy zaoszczędzić ok. 15%.

Zabezpieczenie antykorozyjne

Podstawową ochroną antykorozyjną stosowaną w przypadku ogrodzeń z paneli z drutu zgrzewanego jest cynkowanie (więcej na ten temat tutaj). W wielu wypadkach, np. w przypadku ogrodzeń przemysłowych i chroniących duże obszary oraz tymczasowych zabezpieczeń terenu, jest to rozwiązanie wystarczające. W stosunku do najmocniejszego – powłoki DUPLEX, na którą składa się cynkowanie oraz dodatkowa powłoka malarska – jest tańsze o kilkanaście procent. 

Panele zabezpieczone przed korozją w technologii DUPLEX są droższe od standardowego cynkowania o 15% do 20%.

Kolor

Jeśli wybierzemy panele ogrodzeniowe w jednym ze standardowych, dostępnych od ręki kolorów (najczęściej: czarny, zielony, antracytowy, grafitowy, brązowy), de facto dopłacać nie będziemy. Kolor dostajemy w ramach technologii DUPLEX. Jednak nasz wybór nie musi się ograniczać do podstawowych wersji kolorystycznych. U wielu dostawców – za dodatkową opłatą – pomalujemy elementy ogrodzenia na dowolną barwę z palety RAL. 

Decydując się na kolor spoza uniwersalnego szablonu, musimy się liczyć z dopłatą do ceny podstawowej wynoszącą od 10% do 25%.

Kształt i grubość ścianek słupka

Za mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne uchodzą słupki o czworokątnym kształcie. Dzieje się tak dlatego, iż do ich produkcji zużywa się więcej stali niż do okrągłych wsporników wytwarzanych z rur. Te ostatnie generalnie są tańsze od kilku do kilkunastu procent.

Jednak dla wytrzymałości i odporności słupka na pogięcie kluczowa jest grubość stalowej ścianki. Producenci często pomijają tę informację, a konsument skupiając się na innych właściwościach, często nie dostrzega jej braku. Zanim skusimy się na słupek w okazyjnej cenie, sprawdźmy ten parametr. 

Słupek o ściance grubości 1,5 mm jest tańszy o ok. 30% od słupka, którego ścianka ma 2 mm.

Fundament lub podmurówka prefabrykowana

Ogrodzenia panelowe są ogrodzeniami lekkimi i generalnie nie wymagają posadowienia na fundamencie wylewanym. Mimo to, wielu inwestorów – uznając, że podmurowanie z szalunku jest gwarancją stabilności i trwałości płotu – wybiera właśnie to rozwiązanie. Ci, którzy zdecydują się na podmurówkę prefabrykowaną, która wprawdzie nie pełni roli fundamentu, ale podobnie jak on, izoluje przęsła od bezpośredniego kontaktu z gruntem, przedłużając ich żywotność oraz ogranicza wrastanie roślinności i dostęp zwierząt na teren posesji, mogą sporo zaoszczędzić. 

Koszt materiałów na betonowy lany fundament może być od dwóch do nawet trzech razy wyższy (w zależności od głębokości wykopu) od podmurówki z gotowych elementów.

Robocizna

Jeśli mamy czas, wiedzę i odpowiednie zasoby, możemy prace przy stawianiu ogrodzenia wykonać samemu. Ile zaoszczędzimy?

Koszt montażu ogrodzenia panelowego bez podmurówki waha się od 20 do 40 zł/mb.

Na rynku znajdą się też tańsze i droższe oferty. Cena jest uzależniona od wielu czynników – długości ogrodzenia, stopnia nachylenia terenu, doświadczenia i sprawności ekipy. Pamiętajmy, że zlecając taką usługę, płacimy również za czas, który zaoszczędzimy. Jak wszędzie, i w tym wypadku obowiązuje zasada: im lepszy fachowiec, tym wyższa cena. 

Gdy zaplanowaliśmy ogrodzenie panelowe z podmurówką prefabrykowaną, cena montażu wzrośnie o ok. 15 zł. Do wylania fundamentu betonowego dopłacimy średnio 90 – 100 zł.

Podsumowując, gdy porównujemy ceny poszczególnych systemów ogrodzeniowych, zwracajmy uwagę na ich parametry. Mają one przełożenie na trwałość, stabilność, żywotność i walory użytkowe płotu. Szukając oszczędności, miejmy tego świadomość. Pamiętajmy, że – w ostatecznym rozrachunku – system ogrodzeniowy optymalnie dopasowany do warunków i potrzeb, jest zawsze najtańszym rozwiązaniem.

Pozdrawiamy

Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Standardowe wymiary drzwi wejściowych – do domu, mieszkania, magazynu...
Drzwi szklane do biura – jak je dobrze wybrać? Wskazówki
Ogrodzenie pełne – kiedy to dobre rozwiązanie?
Jaka jest optymalna wysokość ogrodzenia? Aspekty prawne, estetyczne i praktyczne
Przęsło ogrodzeniowe – 3D czy 2D? Porównanie
Jak podwyższyć ogrodzenie panelowe?
Ogrodzenie posesyjne - ogrodzenia-europlot.pl
Jak sprawnie przeprowadzić montaż furtki panelowej?
Słupki ogrodzeniowe metalowe – kwadratowe czy okrągłe? Które wybrać i jak osadzić
Jaki fundament pod ogrodzenie z bloczków – materiały, budowa, koszty
Montaż podmurówki betonowej z gotowych elementów – etapy, czas, koszty
Budowa ogrodzenia panelowego wokół domu – formalności, średnie koszty, czas trwania
Koszt budowy ogrodzenia – płot panelowy vs palisadowy. Zestawienie
Drzwi techniczne wymiary – standardowe i nietypowe
Montaż drzwi technicznych Wiśniowski – wskazówki
Ogrodzenie na starym fundamencie - kiedy budować, na co uważać?
Rodzaje drzwi zewnętrznych technicznych – budowa i parametry
Klasy antywłamaniowe drzwi – charakterystyka
Rodzaje zawiasów drzwiowych zewnętrznych – różne rozwiązania

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram