Drzwi techniczne wymiary – standardowe i nietypowe

29 kwietnia, 2021

Drzwi techniczne są wykorzystywane przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej, obiektach przemysłowych, biurowych i tym podobnych. Można je również wykorzystać w domu. Podczas wybierania odpowiedniego modelu, trzeba określić również wysokość i szerokość, jakie będą miały drzwi techniczne. Wymiary są istotne zarówno z punktu widzenia funkcjonalnego, jak i prawnego. Poznaj standardowe oraz nietypowe konfiguracje.

Jak wybrać odpowiednie drzwi techniczne?

Drzwi techniczne to doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie liczy się wysoki poziom bezpieczeństwa. Solidne, stalowe drzwi mogą stanowić doskonałe zabezpieczenie na wypadek pożaru, próby włamania, a także stanowić efektywną barierę termoizolacyjną. Poza tym mogą być wzbogacone o elementy, które ułatwiają korzystanie z nich – np. dźwignię antypaniczną czy samozamykacz. To podstawowe parametry, które trzeba ustalić podczas wybierania takiej konstrukcji.

Inwestor powinien również określić:

  • typ konstrukcji drzwi technicznych – np. to, czy będą zawierały dodatkowe przeszklenia, wentylację itp.,
  • kolorystykę – wbrew pozorom wykracza ona poza standardowe odcienie typu biel, antracyt czy czerń.

Jednym z kluczowych parametrów są oczywiście wymiary drzwi technicznych.

Dlaczego wymiary drzwi technicznych mają tak duże znaczenie?

Przy wyborze drzwi do domu rzadko kiedy rozważa się ich wymiary. Najczęściej są stosowane standardowe rozmiary. W przypadku drzwi wejściowych mowa o 90 cm szerokości i 200 cm wysokości, a wewnętrzne to zazwyczaj „osiemdziesiątki”. Jednak kiedy w grę wchodzą drzwi techniczne, sprawa nieco się komplikuje – choćby z uwagi na wymogi, jakie prawo budowlane stawia wobec konkretnych obiektów, oraz na oczekiwania funkcjonalne.

Dobrym przykładem jest budynek szpitala, w którym drzwi techniczne są wykorzystywane bardzo często. Tu nie można pozwolić sobie na dowolność. Szerokość drzwi, przez które ma się odbywać ruch pacjentów musi wynosić minimum 110 cm, a w przypadku sali operacyjnej – wybiera się minimum drzwi techniczne 120 cm.

Ewakuacyjne drzwi techniczne - ogrodzenia-europlot.pl
Drzwi techniczne, które służą do ewakuacji, muszą mieć większe niż standardowe wymiary.

Szerokość drzwi do pomieszczeń technicznych również zazwyczaj powinna być większa niż standardowa – takie oczekiwania są np. wobec drzwi gospodarczych czy też tych wykorzystywanych w magazynach i centrach logistycznych. Również drzwi ewakuacyjne powinny być szersze, aby poradziły sobie z dużym przepływem osób w sytuacji zagrożenia życia.

Właśnie dlatego wymiary drzwi technicznych powinny być zawsze dopasowane do wymogów technicznych i prawnych, jakie stawia obiekt budowlany.

Jakie są standardowe wymiary drzwi do pomieszczeń technicznych?

Producenci drzwi technicznych oferują zarówno konstrukcje o typowej rozpiętości rozmiarowej, jak również drzwi techniczne na wymiar. A jakie modele można dostać w standardzie? Bardzo łatwo dostępne są:

  • drzwi techniczne 70 – wąskie, a przez to odpowiednie np. do niewielkich pomieszczeń technicznych, np. składzików, komórek, wnętrza, w którym znajdują się liczniki prądu czy zawory itp.,
  • drzwi techniczne 80 – wybierane często jako drzwi wewnętrzne, np. o właściwościach ognioodpornych,
  • drzwi techniczne 90 – ten rozmiar będzie optymalny, jeżeli poszukujesz solidnych i estetycznych drzwi wejściowych do budynku, zarówno domowego, jak i firmowego,
  • drzwi techniczne 100 – taki rozmiar jest wymagany na wejściu do obiektów użyteczności publicznej, a także może się sprawdzić w magazynach czy innych obiektach technicznych.

W ofercie niektórych producentów w standardzie są także produkowane drzwi techniczne 110 cm, jednak jest to dość rzadka praktyka.

Zobacz też: Rodzaje drzwi zewnętrznych technicznych – parametry i charakterystyka

Kiedy są potrzebne drzwi techniczne na wymiar?

Standardowe wymiary drzwi technicznych mogą być niewystarczające, zwłaszcza przy realizacji specyficznych projektów lub ograniczeniach przestrzennych, jakie stawia już istniejąca konstrukcja budynku. Wówczas warto zdecydować się na zamówienie tego typu drzwi na wymiar. Producenci podejmują się realizacji takich zadań. Dlatego bez problemu można również zamówić np. drzwi techniczne 80x180 cm (odpowiednie np. do pomieszczeń o obniżonym stropie) czy też takie o większej szerokości. Dostępne są też modele dwuskrzydłowe czy przesuwne.

Jednym słowem: jeśli potrzebne Ci są drzwi techniczne o nietypowym wymiarze, bez problemu zamówisz model o określonych przez siebie parametrach technicznych. Przy okazji możesz także skonfigurować ich pozostałe parametry – np. materiał wypełnienia, solidność okucia, montaż dodatkowych elementów, wyposażenie w przeszklenia, kratkę wentylacyjną itp. Tak powstanie konstrukcja, która idealnie wpisuje się w wymogi projektowe.

To może Cię zainteresować: Montaż drzwi technicznych Wiśniowski - wskazówki

Zamów dobre drzwi u specjalistów

Potrzebne Ci wysokiej jakości drzwi techniczne do domu lub firmy? Zgłoś się do nas! Zapewniamy szeroki wybór modeli, a przede wszystkim fachowe doradztwo techniczne. Podpowiemy, jakie wymiary powinno mieć skrzydło z ościeżnicą, aby spełniło wymogi funkcjonalne oraz prawne. Wykonamy również montaż.

Dowiedz się więcej – skontaktuj się z naszymi ekspertami

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Ogrodzenie z paneli kratowych – skąd się biorą różnice w cenach?
Gabiony z paneli ogrodzeniowych - pomysł na ogrodzenie
Pomysł na ogrodzenie – panele ogrodzeniowe z siatki zgrzewanej cz.1
Panele ogrodzeniowe z drutu zgrzewanego cz. 2 - pomysł na ogrodzenie
Podmurówka pod ogrodzenie panelowe - jak wykonać? Pomysł na ogrodzenie cz. 3
Montaż ogrodzenia panelowego – 4 etapy prac. Pomysł na ogrodzenie – panele ogrodzeniowe cz. 4
Jak obniżyć koszty ogrodzenia? 5 sposobów na redukcję wydatków
Ogrodzenie posesji firmowej – pomysł na ogrodzenie przemysłowe z paneli kratowych
Ogrodzenie działki budowlanej – przepisy, które musisz znać!
3 sposoby na ogrodzenie frontowe domu jednorodzinnego
Ogrodzenia łupane – 9 kwestii, o które pytacie najczęściej
Automatyka do bram – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Jak wybrać automatykę do bramy? 5 wskazówek i 1 dobra rada
Bramy garażowe - pytania i odpowiedzi
Brama garażowa do domu jednorodzinnego - która najlepsza?
Śmietnik w ogrodzeniu – niewidoczny, mimo że na linii wzroku...
Kojec dla psa z paneli ogrodzeniowych zgrzewanych – najważniejsze elementy konstrukcji
Efekt bimetaliczny - co to jest i co ma wspólnego z Twoją bramą garażową?
Ciepła brama garażowa – 7 najważniejszych cech. Wskazówki

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram