Standardowe wymiary drzwi wejściowych – do domu, mieszkania, magazynu...

8 stycznia, 2021

Wymiary drzwi w znacznej mierze odpowiadają za możliwość ich komfortowego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Niektóre z nich są też regulowane przez przepisy prawne. Niezależnie od tego, czy projektujesz, urządzasz, czy też remontujesz lokal lub budynek, warto znać standardowe wymiary drzwi zewnętrznych. Ułatwi Ci to zakupy i aranżację przestrzeni.

Szerokość drzwi – dlaczego jest tak ważna?

Szerokość drzwi to ich podstawowy, najważniejszy wymiar. Im są szersze, tym oczywiście wygodniej się z nich korzysta. To szczególnie ważne w przypadku modeli zewnętrznych. Wybierając drzwi do domu, pamiętaj, że będziesz wielokrotnie przez nie wchodzić i wychodzić, nierzadko z zakupami czy bagażami. Szersze drzwi zapewnią Ci znacznie więcej swobody w tych sytuacjach, a także wygodne przyjmowanie gości, paczek od kurierów itp. W mieszkaniu nie zawsze możesz sam zdecydować o tym, jakie wymiary powinny mieć drzwi wejściowe zewnętrzne, ale jeśli to możliwe, również warto zdecydować się na jak najszerszy wariant. W tym przypadku nie musisz się jednak martwić przestrzeganiem przepisów budowlanych – dba i odpowiada za to wykonawca budynku.

W przypadku budynków przemysłowych, hal i magazynów wymiary drzwi wejściowych bywają jeszcze ważniejsze. Zazwyczaj wykonuje się szersze otwory drzwiowe, żeby korzystanie z wejścia było łatwiejsze.

Czytaj dalej: Drzwi zewnętrzne techniczne – aluminiowe vs stalowe. Porównanie

Minimalna szerokość drzwi zewnętrznych – co mówi prawo?

Minimalna szerokość drzwi jest podyktowana przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Ościeżnica musi mieć światło o wymiarach przynajmniej 90 na 200 cm. Zapewnia to również możliwość przejazdu wózka inwalidzkiego. Należy jednak zaznaczyć, że takie wymiary drzwi wejściowych do domu nie gwarantują komfortowego użytkowania. Wymagający inwestorzy raczej decydują się na szerokość nie mniejszą niż 100 cm. Można się również zdecydować na nieco większą wysokość drzwi wejściowych – np. 210 cm.

Chcąc przystosować budynek czy lokal do potrzeb osób niepełnosprawnych, warto jednak pozostać przy standardowych wymiarach – zbyt szerokie skrzydło może być bowiem za ciężkie lub trudne w otwieraniu. W tym przypadku mogą się szczególnie dobrze sprawdzić drzwi wejściowe na wymiar oraz o nietypowych parametrach – np. z dłuższymi i nieco niżej umieszczonymi klamkami. Należy pamiętać również o progu – nie może być wyższy niż 20 mm.

Drzwi pełne zewnętrzne

Drzwi pełne zewnętrzne są grubsze i solidniejsze. Zawsze zawierają warstwę izolacyjną (np. wypełnienie z wełny mineralnej lub polistyrenu), przeważnie są wykonane w standardzie antywłamaniowym. Mogą być wykonywane jako modele jedno- i dwuskrzydłowe. Coraz częściej produkuje się również warianty z naświetlami i doświetlami bocznymi, które zdecydowanie wpływają na atrakcyjność aranżacji wejścia. Sprawia to, że drzwi płaszczowe coraz częściej pełnią funkcje reprezentatywne. Dostępny jest jednak również szeroki wybór modeli technicznych.

Minimalna szerokość drzwi dla wózków inwalidzkich - ogrodzenia-europlot.pl
Drzwi o standardowej szerokości nie są przeszkodą dla osób używających wózka inwalidzkiego. Muszą się jednak łatwo otwierać i – najlepiej – być pozbawione progu.

Standardowa szerokość i wysokość drzwi wejściowych do domu

Standardowe wymiary drzwi wejściowych do domu zależą od tego, czy mają one jedno, czy dwa skrzydła.

Jednoskrzydłowe drzwi zewnętrzne najczęściej mają szerokość 90 lub 100 cm i wysokość od 210 do ok. 240 cm. Drzwi dwuskrzydłowe mogą mieć szerokość od ok. 120 cm (80 + 40) do nawet ponad 2 metrów. W sprzedaży znajduje się bardzo dużo wariantów drzwi zewnętrznych do budynków mieszkalnych. U producenta zwykle bez problemu można również zamówić model na nietypowe wymiary otworu wejściowego.

Wymiary drzwi w budynkach wielorodzinnych

Drzwi wejściowe do budynków wielorodzinnych muszą mieć wymiary przynajmniej 90x200 cm. Wysokość progu nie może być wyższa niż 2 cm. W praktyce najczęściej stosuje się szersze wejścia – co najmniej 100-centymetrowe. Popularnym rozwiązaniem są drzwi dwuskrzydłowe z ruchomym słupkiem, które umożliwiają uzyskanie szerokiego otworu przydatnego np. przy wnoszeniu mebli i wyposażenia. Wysokość drzwi wejściowych do budynku wielorodzinnego zazwyczaj wynosi od 210 do 240 cm.

Standardowe wymiary drzwi technicznych

Drzwi techniczne (do pomieszczeń gospodarczych, magazynów itp.) powinny być przede wszystkim wygodne w użytkowaniu. Skrzydła zazwyczaj mają szerokość od 80 do 100 cm. Jeśli istnieje taka potrzeba, można zastosować drzwi dwuskrzydłowe, które pozwolą na łatwiejsze wnoszenie i wynoszenie różnych przedmiotów. W pomieszczeniach użytkowanych z mniejszą częstotliwością  można zastosować węższe drzwi – np. o szerokości 70 cm. To rozwiązanie często wybierane np. do kotłowni czy niewielkiej komórki.

Wymiary drzwi w budynkach użyteczności publicznej

W budynkach użyteczności publicznej drzwi wejściowe zwykle są szersze, co ułatwia komunikację. Często stosuje się modele dwudrzwiowe o szerokości od 160 do nawet 200 cm. Pojedyncze drzwi zewnętrzne rzadko mają szerokość mniejszą niż 100 cm. Należy pamiętać, że wejścia do budynków użyteczności publicznej muszą być pozbawione progów lub wyposażone w próg nie wyższy niż 2 cm. Podobne zasady obowiązują w przypadku budynków komercyjnych i wielorodzinnych.

Drzwi zewnętrzne na wymiar – dopasowane do Twoich potrzeb

[/vc_column_text][vc_column_text]Producenci najczęściej proponują drzwi o szerokości 80, 90 i 100 cm oraz wysokości 200 lub 210 cm. Nie oznacza to jednak, że nie możesz zdecydować się na mniej typowe rozwiązanie. Drzwi na wymiar zewnętrzne mogą być wyprodukowane według Twojej indywidualnej specyfikacji. To szczególnie pożądane rozwiązanie, gdy wykańczany budynek jest wiekowy i nieprzystosowany do obecnych standardów. Jeśli zwrócić się do renomowanej firmy, na pewno nie będziesz musiał narzekać na ograniczony wybór. Możliwości produkcji nietypowych wymiarów są naprawdę szerokie – również w zakresie stylistyki.

Zobacz również: Jaki kolor okien do nowoczesnego domu? Trendy i wskazówki aranżacyjne

Wybór drzwi wejściowych – o czym jeszcze należy pamiętać?

[/vc_column_text][vc_column_text]Wybór drzwi wejściowych może wydawać się prosty, dopóki faktycznie się tym nie zajmiesz. Na co warto zwrócić uwagę poza wysokością i szerokością?

Grubość drzwi wejściowych

Zwykle grubsze drzwi są bezpieczniejsze, solidniejsze, zapewniają lepszą izolację akustyczną i termiczną. Warto jednak zwrócić uwagę na materiały, z których są wykonane, ponieważ niekiedy bywają bardzo ciężkie.

Wielkość otworu pod drzwi wejściowe

Niezwykle ważną kwestią jest wielkość otworu, w którym mają być umieszczone drzwi wejściowe. Wymiary takiego otworu zawsze muszą być o kilka centymetrów większe od wymiarów samych drzwi! Zamawianie modelu o szerokości i wysokości równej wymiarom otworu to bardzo częsty błąd, który może sporo kosztować – poszerzenie otworu może być niemożliwe, a wymiana skrzydła utrudniona lub wręcz wykluczona, jeśli zostało wyprodukowane na zamówienie. Zazwyczaj to zamawiający ponosi odpowiedzialność za dobór odpowiednich wymiarów produktu. Jeśli masz wątpliwości, możesz poradzić się fachowca (również sprzedawcy). Eksperci Europłot chętnie pomogą Ci przy wyborze właściwych drzwi zewnętrznych do każdego budynku.

Jeśli już zdecydujesz się na określone wymiary drzwi wejściowych, następnym krokiem jest wybór materiałów i wyglądu. Współcześnie nabywcy mają wiele możliwości w tym zakresie. Warto jednak pamiętać o zwracaniu uwagi na jakość, a nie wyłącznie na design. Liczy się przede wszystkim komfort codziennego użytkowania.

Szukasz optymalnych drzwi wejściowych? Potrzebujesz fachowego doradztwa? Skontaktuj się z nami!

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Konserwacja bramy wjazdowej po zimie - wskazówki
Na tropie ognisk korozji... – wiosenna konserwacja metalowego ogrodzenia
Ogrodzenie chlewni – nowe, zaostrzone zasady ochrony przed ASF
Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej – jak powinno wyglądać?
Ogrodzenie placu zabaw – w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych
Jakie ogrodzenie na boisko sportowe? Sportowe płoty panelowe
Ogrodzenie tymczasowe z paneli ogrodzeniowych
Siatka czy panele ogrodzeniowe? Poradnik
7 cech bezpiecznego ogrodzenia. Na co zwrócić uwagę
Jak ogrodzić budowę domu jednorodzinnego? Dobrze i zgodnie z prawem
Nowoczesne ogrodzenia – najnowsze trendy i rozwiązania
Ogrodzenie domu – jakie wybrać, by pasowało do nieruchomości?
Tanie ogrodzenia – 3 rozwiązania, jeśli masz ograniczony budżet
Zalety i wady ogrodzenia panelowego
Oryginalne ogrodzenia - 3 propozycje dla wymagających
Ogrodzenie działki - na co zwrócić uwagę?
Jakie ogrodzenie frontowe wybrać do nowoczesnego domu
Pozwolenie na budowę ogrodzenia - kiedy jest potrzebne?
Jak ogrodzić się od sąsiada – prawo budowlane i rodzaje ogrodzeń
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram