Jaka jest optymalna wysokość ogrodzenia? Aspekty prawne, estetyczne i praktyczne

29 stycznia, 2021

Wybierając ogrodzenie na posesję, warto się zastanowić nie tylko nad jego stylem, ale również nad wymiarami. Wysokość ogrodzenia musi być zgodna z obowiązującymi przepisami, ale również dopasowana do proporcji działki czy głównych funkcji, jakie ma pełnić. Jak ją dobrać? O czym pamiętać? Jaka wysokość ogrodzenia będzie optymalna w Twoim przypadku?

Maksymalna wysokość płotu – przepisy

Jeśli cenisz sobie prywatność i spokój, na pewno zainteresuje Cię maksymalna wysokość płotu, jaki można postawić wokół działki. Przepisy (a konkretnie ustawa Prawo budowlane) mówią, że konstrukcje tego typu o wysokości do 2,2 m nie wymagają pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Co to oznacza?

Płot o wysokości do 2,2 m możesz budować bez dodatkowych formalności i bez ustaleń z urzędnikami. To również maksymalna wysokość płotu bez zgody sąsiada, jeśli będzie się on znajdował w całości w granicach Twojej działki. Nie oznacza to jednak, że nie możesz wznieść wyższej konstrukcji. Jeśli Ci na tym zależy, musisz dokonać zgłoszenia budowy w odpowiednim urzędzie. Maksymalna wysokość ogrodzenia nie jest określona, ale należy się spodziewać sprzeciwu urzędu w przypadku chęci wzniesienia bardzo wysokiej konstrukcji, która nie pasowałaby do otoczenia.

Wysokość ogrodzenia to jeszcze nie wszystko...

Jeśli chodzi wyłącznie o wysokość ogrodzenia, Prawo budowlane jest głównym wyznacznikiem. Płot musi jednak również spełniać inne wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.  w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W Dziale II Zabudowa i zagospodarowanie działki budowlanej jest cały rozdział mówiący o ogrodzeniach. Zgodnie z jego zapisami płot musi:

  • gwarantować bezpieczeństwo ludziom i zwierzętom,
  • być pozbawiony elementów ostrych, których położenie nie przekracza 1,8 m wysokości,
  • mieć furtkę o szerokości przynajmniej 0,9 m,
  • umożliwiać wjazd w świetle na poziomie minimum 2,4 m,
  • być wyposażony w bramę otwieraną jedynie do wewnątrz działki,
  • w budynkach wielorodzinnych lub użyteczności publicznej zapewniać łatwy dostęp do bram osobom niepełnosprawnym.

Wysokość ogrodzenia a zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego

Należy jednak również zwrócić uwagę na zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla takiego terenu (jeśli taki dokument istnieje). Mogą być w nim określone różnorodne zasady związane z zagospodarowaniem działek – w tym np. typ lub maksymalna albo minimalna wysokość płotu, odległość od granicy lasu itp. Dzięki takim przepisom łatwiej uzyskać bowiem ład przestrzenny. Jeśli zbudujesz ogrodzenie, które ich nie spełnia, możesz być zmuszony do jego rozbiórki. Ponadto należy pamiętać, że ogrodzenie znajdujące się przy skrzyżowaniu nie może ograniczać widoczności kierowców. Jeśli więc chcesz zamontować pełny, wysoki płot, może być konieczne ścięcie jego narożników.

Sprawdź również: Gotowe ogrodzenia – jak szybko ogrodzić posesję?

Jakiej wysokości ogrodzenie jest optymalne? Zasady doboru

Tyle o przepisach prawa, natomiast jakiej wysokości ogrodzenia jest optymalne? To zależy od kilku czynników. Do najważniejszych należą jego funkcje. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na bezpieczeństwie lub prywatności, na pewno będziesz chciał wybrać wyższy płot. Co to oznacza? Dla wielu osób optymalna wysokość ogrodzenia od ulicy, szczególnie tej ruchliwej, lub wścibskiego sąsiada wynosi od 1,7 do 2,2 m. Jeśli jednak potrzebne jest tylko wyznaczenie granic działki, optymalne będzie ogrodzenie niższe, np. o wysokości 1 – 1,2 m. Takie płoty stosuje się najczęściej np. na działkach rekreacyjnych.

Pod uwagę z pewnością należy również brać wielkość działki na dużych terenach standardowa wysokość ogrodzenia zwykle jest większa, ponieważ wyglądają one lepiej w proporcji do pozostałych wymiarów. Na małej działce znacznie lepiej będzie jednak zwykle wyglądać niższe ogrodzenie panelowe, palisadowe czy np. kute. Wszystko dlatego, że wizualnie lżejsze, bardziej ażurowe i niższe konstrukcje nie przytłaczają i pozwalają stworzyć wrażenie większej przestrzeni.

Jaka jest optymalna wysokość ogrodzenia - ogrodzenia-europlot.pl
Pamiętaj, by dobrać wysokość płotu do rozmiarów działki. Zbyt wysokie ogrodzenie, szczególnie to pełne, może bowiem stwarzać przytłaczające wrażenie i zbyt mocno zacieniać posesję.

[Czytaj również: Jak ogrodzić działkę rekreacyjną?

Optymalna wysokość ogrodzenia od sąsiada i ulicy

Stosunki z sąsiadami bywają bardzo problematyczną kwestią, gdy przychodzi do budowy ogrodzenia. Płot pomiędzy dwoma działkami może być postawiony równo z linią rozgraniczającą – wówczas jest wspólny, co oznacza konieczność ustalenia jego parametrów (wyglądu czy wymiarów). Można jednak również postawić własny płot znajdujący się całkowicie w granicach jednej działki. Wtedy zastosowanie mają obowiązujące przepisy – nie ma żadnych dodatkowych ograniczeń. Sąsiad może jednak wnieść skargę, jeśli Twój płot będzie zasłaniał okna jego budynku lub poważnie ograniczał mu dostęp do światła słonecznego.

Jaka wysokość płotu od sąsiada jest optymalna?

Z pewnością odgradzanie się szczelnym i wysokim murem nie wpłynie korzystnie na stosunki sąsiedzkie. Najlepiej jest dogadać się w tej kwestii. Najczęściej stosowana wysokość ogrodzenia posesji od strony granicy z sąsiadem wynosi od 1,5 do 1,8 m. Zapewnia ona bezpieczeństwo i sporo prywatności, szczególnie jeśli zdecydujesz się na pełne przęsła, a jednocześnie nie stanowi silnych obwarowań i bariery mogącej powodować antagonizmy.

Jaka wysokość płotu od ulicy?

Podobnie powinna być dobierana wysokość ogrodzenia od ulicy. Jeśli jest ona ruchliwa, warto rozważyć nieco wyższy i szczelnie odgradzający od otoczenia płot. Wysokość ogrodzenia frontowego na poziomie 1,8 m w większości przypadków zapewni pożądany komfort i bezpieczeństwo. Do wyboru masz szeroką gamę ogrodzeń utrzymanych w różnych stylach – koniecznie sprawdź naszą ofertę!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Konserwacja bramy wjazdowej po zimie - wskazówki
Na tropie ognisk korozji... – wiosenna konserwacja metalowego ogrodzenia
Ogrodzenie chlewni – nowe, zaostrzone zasady ochrony przed ASF
Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej – jak powinno wyglądać?
Ogrodzenie placu zabaw – w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych
Jakie ogrodzenie na boisko sportowe? Sportowe płoty panelowe
Ogrodzenie tymczasowe z paneli ogrodzeniowych
Siatka czy panele ogrodzeniowe? Poradnik
7 cech bezpiecznego ogrodzenia. Na co zwrócić uwagę
Jak ogrodzić budowę domu jednorodzinnego? Dobrze i zgodnie z prawem
Nowoczesne ogrodzenia – najnowsze trendy i rozwiązania
Ogrodzenie domu – jakie wybrać, by pasowało do nieruchomości?
Tanie ogrodzenia – 3 rozwiązania, jeśli masz ograniczony budżet
Zalety i wady ogrodzenia panelowego
Oryginalne ogrodzenia - 3 propozycje dla wymagających
Ogrodzenie działki - na co zwrócić uwagę?
Jakie ogrodzenie frontowe wybrać do nowoczesnego domu
Pozwolenie na budowę ogrodzenia - kiedy jest potrzebne?
Jak ogrodzić się od sąsiada – prawo budowlane i rodzaje ogrodzeń

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram