Zakup i montaż ogrodzenia z początku mogą się wydawać bardzo proste, jednak gdy przychodzi do szczegółów, sprawa często zaczyna się komplikować. Wybór w tej dziedzinie jest ogromny, dlatego podjęcie decyzji bywa bardzo trudne. Nawet jeśli wybierzesz już rodzaj ogrodzenia, pozostają detale. Weźmy np. słupki ogrodzeniowe metalowe. Możesz postawić na wariant okrągły lub kwadratowy. Co wybrać? I jak je zamontować?
Słupki ogrodzeniowe mają znaczenie
Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że słupki ogrodzeniowe są ważne z konstrukcyjnego punktu widzenia. Stanowią w pewnym sensie szkielet ogrodzenia, a nierzadko są jego jedynymi elementami nośnymi. W przypadku lżejszych płotów zbudowanych np. z gotowych przęseł z drutu, jedynie słupki łączą ich poszczególne elementy oraz zapewniają trwałe przytwierdzenie do podłoża. Muszą być więc solidnie wykonane i dobrze osadzone w gruncie.
Nie bez znaczenia jest również rodzaj zastosowanych elementów. Do najpopularniejszych z pewnością należą uniwersalne słupki metalowe. Charakteryzują się neutralnym wyglądem i możliwością dopasowania do każdego stylu. Są solidne, a jednocześnie dość lekkie, łatwe w montażu i niedrogie. Występują w wielu wariantach różniących się m.in. wymiarami czy wykończeniem. Dlatego łatwo znaleźć wśród nich coś odpowiedniego. Ponadto do budowy ogrodzenia można stosować słupki:
- betonowe (prefabrykowane lub z pustaków),
- ceglane,
- kamienne,
- drewniane.
Wybór powinien zależeć od wielu czynników. Warto brać pod uwagę nie tylko kwestie estetyczne, ale również cenę, sposób montażu, trwałość, łatwość utrzymania itd. Wiele osób wybiera słupki ogrodzeniowe metalowe m.in. dlatego, że są bardzo praktyczne, a przy tym niedrogie i łatwe w montażu. Ich pielęgnacja również nie jest trudna. Co więcej, doskonale pasują do różnego rodzaju przęseł ogrodzeniowych – nie tylko tych wykonanych z takiego samego materiału.
Słupki ogrodzeniowe metalowe
Słupki ogrodzeniowe metalowe są wykonane najczęściej ze stali, ocynkowane, a następnie malowane proszkowo, co estetycznie, trwale i dobrze zabezpiecza je przed czynnikami atmosferycznymi. Doskonale nadają się do montażu zarówno zwykłej siatki ogrodzeniowej, jak i różnego rodzaju paneli oraz przęseł. Osadzenie słupków ogrodzeniowych głęboko w gruncie i zalanie ich betonem sprawi, że pozostaną stabilne nawet przy dość ciężkich konstrukcjach. Ważna jest jednak jakość ich wykonania. Metalowe słupki ogrodzeniowe muszą być wyprodukowane z dobrego materiału i odpowiednio wykończone, aby znakomicie pełniły swoją funkcję.
Słupki do przęseł ogrodzeniowych wykonane z metalu różnią się różnymi parametrami – np. grubością, wysokością, sposobem zabezpieczenia antykorozyjnego, a także kształtem. Podstawowy podział wyróżnia słupki ogrodzeniowe okrągłe i o przekroju kwadratowym.
Słupki ogrodzeniowe – kwadratowe czy okrągłe?
Słupki ogrodzeniowe kwadratowe to obecnie wariant standardowo stosowany przy budowie ogrodzeń panelowych i frontowych. Słupek z profila o przekroju kwadratowym lub prostokątnym jest nowocześniejszą i mniej podatną na zgniecenia wersją okrągłego słupka metalowego. Zarówno jeden, jak i drugi typ może mieć różną grubość ścianek – warto zwrócić na to uwagę, ponieważ ten parametr wpływa na odporność słupka na uszkodzenia mechaniczne oraz oczywiście cenę.
Jakie słupki metalowe do ogrodzenia wybrać? Tak naprawdę kształt nie ma dużego znaczenia. Warto jednak wspomnieć, że wariant kwadratowy prezentuje się nowocześniej i lepiej wygląda z przęsłami utrzymanymi w takim stylu. Najważniejsza jest jednak jakość. Słupki pod ogrodzenie panelowe muszą być solidne. W przypadku lekkich przęseł lub zwykłej siatki ogrodzeniowej można wybrać elementy o mniejszej średnicy i grubości, ale cięższe płoty metalowe czy drewniane będą już wymagały zastosowania grubszych, większych i niestety również droższych słupków. Tylko wtedy stabilność płotu nie będzie zagrożona. Odpowiednio dobrane słupki ogrodzeniowe metalowe to jednak nie wszystko. Bardzo ważne jest bowiem również ich prawidłowe osadzenie.
Montaż słupków ogrodzeniowych metalowych – jak zrobić to dobrze?
Prawidłowe osadzenie słupków ogrodzeniowych to prawdopodobnie najważniejszy etap budowy płotu. To od niego zależy stabilność gotowej konstrukcji.
- W pierwszej kolejności należy zaplanować ich rozmieszczenie, pamiętając że płot musi się znajdować w granicy działki (lub ewentualnie równo na granicy, jeśli jest budowany w porozumieniu z sąsiadem).
- Słupki ogrodzeniowe metalowe należy rozmieścić w odległościach równych długości jednego panelu czy też przęsła ogrodzeniowego. W przypadku montażu siatki, najczęściej stawia się je co ok. 200 – 250 cm.
- Każdy słupek ogrodzenia panelowego (czy też takiego z siatki) należy osadzić głęboko w ziemi – koniecznie poniżej poziomu przemarzania gruntu dla danego regionu.
- Następnie należy zalać go betonem, upewniając się, że trzyma pion i znajduje się na odpowiedniej wysokości.
- Należy pamiętać, że mocowaniem elementów ogrodzenia do słupków można się zająć dopiero wtedy, gdy beton całkowicie zwiąże.
Montaż słupków nie należy do najłatwiejszych zadań. Wykonany prawidłowo pozwoli jednak bez trudu zbudować stabilne i solidne ogrodzenie. Warto o to zadbać również dlatego, że producenci ogrodzeń nie udzielają gwarancji na wady płotu, które wynikają z jego niewłaściwego posadowienia. A najlepiej poszukać takiego dostawcy rozwiązań ogrodzeniowych, który oferuje sprzedaż produktu wraz z montażem i udziela na swoją usługę jednej gwarancji.
Szukasz sprawdzonego producenta ogrodzeń, który oferuje produkt wraz z montażem i udziela gwarancji na swoją usługę? Skontaktuj się z nami!
Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Ogrodzenie z paneli kratowych – skąd się biorą różnice w cenach?
Gabiony z paneli ogrodzeniowych - pomysł na ogrodzenie
Pomysł na ogrodzenie – panele ogrodzeniowe z siatki zgrzewanej cz.1
Panele ogrodzeniowe z drutu zgrzewanego cz. 2 - pomysł na ogrodzenie
Podmurówka pod ogrodzenie panelowe - jak wykonać? Pomysł na ogrodzenie cz. 3
Montaż ogrodzenia panelowego – 4 etapy prac. Pomysł na ogrodzenie – panele ogrodzeniowe cz. 4
Jak obniżyć koszty ogrodzenia? 5 sposobów na redukcję wydatków
Ogrodzenie posesji firmowej – pomysł na ogrodzenie przemysłowe z paneli kratowych
Ogrodzenie działki budowlanej – przepisy, które musisz znać!
3 sposoby na ogrodzenie frontowe domu jednorodzinnego
Ogrodzenia łupane – 9 kwestii, o które pytacie najczęściej
Automatyka do bram – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Jak wybrać automatykę do bramy? 5 wskazówek i 1 dobra rada
Bramy garażowe - pytania i odpowiedzi
Brama garażowa do domu jednorodzinnego - która najlepsza?
Śmietnik w ogrodzeniu – niewidoczny, mimo że na linii wzroku...
Kojec dla psa z paneli ogrodzeniowych zgrzewanych – najważniejsze elementy konstrukcji
Efekt bimetaliczny - co to jest i co ma wspólnego z Twoją bramą garażową?
Ciepła brama garażowa – 7 najważniejszych cech. Wskazówki