Montaż drzwi technicznych Wiśniowski – wskazówki

29 kwietnia, 2021

Montaż drzwi technicznych to dobre rozwiązanie nie tylko w budynkach przemysłowych, lokalach gastronomicznych czy obiektach biurowych. Coraz częściej wykorzystuje się je również w domach jednorodzinnych – na przykład do zabezpieczenia kotłowni czy oddzielenia domu od garażu. Masz w planach zakup skrzydła stalowego płaszczowego marki Wiśniowski? Drzwi techniczne tego producenta to dobry wybór. Zobacz, jak je zamontować.

Wiśniowski – drzwi techniczne chętnie wybierane przez klientów

Choć firma Wiśniowski jest znana przede wszystkim jako producent ogrodzeń, w jej ofercie znajdują się również wysokiej jakości drzwi techniczne, zgodne z określonymi normami PN-EN. Przykładowo dla technicznych drzwi wejściowych będzie to PN-EN 14351-1+A2:2016-10. W ofercie tego producenta są dostępne zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne drzwi techniczne z futryną – to przede wszystkim linia ECO i jej pokrewne.

Najważniejszymi zaletami tych drzwi technicznych są:

  • wysoka funkcjonalność, wynikająca m.in. z możliwości zamontowania skrzydeł drzwiowych w dowolnym kierunku, a także dostępności licznych konfiguracji kolorystycznych i estetycznych (np. możliwość wykonania przeszklenia, zamontowania wentylacji itp.),
  • doskonała trwałość – wynikająca zarówno z wysokiej jakości blachy ocynkowanej, która stanowi zewnętrzne warstwy każdego skrzydła, jak i wewnętrznej konstrukcji,
  • niezawodne zabezpieczenie – odpowiednio dobrane drzwi techniczne Wiśniowski spełnią najwyższe wymagania przeciwpożarowe, antywłamaniowe czy związane z izolacją termiczną.

Dlatego nasi klienci chętnie decydują się na to rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że sam dobór odpowiednich drzwi technicznych tej marki to dopiero początek. Ważne jest również to, aby montaż drzwi stalowych technicznych przebiegł zgodnie z przyjętymi standardami. Tylko wówczas można być pewnym, że skrzydło będzie spełniało swoją rolę zgodnie z oczekiwaniami i nie zawiedzie.

To Cię zainteresuje: Rodzaje drzwi zewnętrznych technicznych – parametry i charakterystyka

Montaż drzwi technicznych – o czym pamiętać?

Pierwsza i najważniejsza sprawa związana z montażem drzwi technicznych to oczywiście konieczność przestrzegania instrukcji ich producenta. Oferowane przez firmę Wiśniowski drzwi techniczne zawsze otrzymasz z dokumentacją, w której znajdziesz szczegółowe zalecenia odnośnie do montażu. Należy ich bezwzględnie przestrzegać – również po to, aby nie utracić gwarancji producenta. A jakie są najważniejsze zalecenia? Oto ich przegląd.

Od czego zacząć montaż drzwi stalowych technicznych Wiśniowski?

Pierwsza kwestia to wybór rodzaju przeprowadzanego montażu. Do wyboru są dwie opcje:

  • montaż bezpośredni – w tej sytuacji drzwi techniczne montuje się przez otwory w ościeżnicy, wykorzystując w tym celu odpowiednio dobrane stalowe kołki (trzeba pamiętać, że nie ma ich zazwyczaj w zestawie),
  • montaż pośredni – w tym celu należy przymocować drzwi techniczne z futryną przy wykorzystaniu kotwiących blach uprzednio zamontowanych do ościeżnicy.
Montaż drzwi stalowych technicznych - ogrodzenia-europlot.pl
Poprawne przygotowanie otworu oraz precyzyjny montaż ościeżnicy to podstawa przy montowaniu drzwi technicznych

Sprawdzenie parametrów otworu montażowego

Otwór montażowy pod drzwi techniczne Wiśniowski musi być dostosowany do wymiarów samego skrzydła oraz ościeżnicy. Należy również zweryfikować:

  • czy przy przygotowaniu otworu na drzwi zachowano luzy montażowe zgodnie z instrukcją,
  • poprawne kąty ościeży i nadproża (muszą być zachowane odpowiednio 100% pionu lub poziomu),
  • zgodność szerokości dolnej oraz górnej części ościeżnicy.

Warto pamiętać, że jeśli wybrane drzwi mają zawiasy z kasetą regulacyjną, należy odpowiednio podkuć pod nią mur – jej wymiary wchodzą w wielkość otworu montażowego.

Należy również upewnić się, że montaż drzwi technicznych jest przeprowadzony po zakończeniu innych prac wykończeniowych oraz w temperaturze minimum powyżej 5°C.

Montaż ościeżnicy

Drzwi techniczne należy oddzielić od ościeżnicy, a następnie ją zamontować – sposób jej przytwierdzenia do muru zależy od wybranego wcześniej schematu montażu oraz typu ościeżnicy. Przykładowo ościeżnica narożna lub obejmująca wskazuje na montaż pośredni, a wewnętrzna – na bezpośredni.

Co zrobić z dolnym progiem transportowym?

Warto wiedzieć, że Wiśniowski jako producent drzwi technicznych dba o bezpieczeństwo konstrukcji w trakcie transportu. Dlatego są one wyposażone w tzw. dolny próg transportowy, który ma formę kształtownika. Wielu montażystów zastanawia się, czy należy go zdjąć. Wszystko zależy od stanu posadzki. Jeżeli nie jest ona wykończona na „gotowo”, należy go pozostawić do zabetonowania.

Wypełnianie przestrzeni między murem a ościeżnicą – zachowaj bezpieczeństwo

Kiedy ościeżnica oraz drzwi zostaną dobrze zakotwione, można rozpocząć uszczelnianie otworu między murem a ościeżnicą. W tym celu wykorzystuje się zaprawę cementowo-wapienną albo odpowiednio dobraną piankę PUR. Warto przy tym pamiętać, że ościeżnica musi być zamontowana w 100% „na sztywno” oraz że należy dobrze zabezpieczyć otwory przeznaczone na zapadko-zasuwkę zamka – tak aby zaprawa nie przedostała się do środka.

Montaż drzwi technicznych – samodzielnie czy nie?

Producent zaleca, aby drzwi techniczne Wiśniowski były montowane z udziałem „co najmniej jednej osoby kompetentnej”. Nie ma się czemu dziwić – nawet najmniejszy błąd może spowodować problemy techniczne. Aby tego uniknąć, warto powierzyć prace w ręce specjalistów – dzięki temu zaoszczędzisz cenny czas, nerwy oraz… zyskasz pewność, że skrzydło jest zamontowane poprawnie.

Przeczytaj też: Drzwi techniczne wymiary – standardowe i nietypowe

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Ogrodzenie z paneli kratowych – skąd się biorą różnice w cenach?
Gabiony z paneli ogrodzeniowych - pomysł na ogrodzenie
Pomysł na ogrodzenie – panele ogrodzeniowe z siatki zgrzewanej cz.1
Panele ogrodzeniowe z drutu zgrzewanego cz. 2 - pomysł na ogrodzenie
Podmurówka pod ogrodzenie panelowe - jak wykonać? Pomysł na ogrodzenie cz. 3
Montaż ogrodzenia panelowego – 4 etapy prac. Pomysł na ogrodzenie – panele ogrodzeniowe cz. 4
Jak obniżyć koszty ogrodzenia? 5 sposobów na redukcję wydatków
Ogrodzenie posesji firmowej – pomysł na ogrodzenie przemysłowe z paneli kratowych
Ogrodzenie działki budowlanej – przepisy, które musisz znać!
3 sposoby na ogrodzenie frontowe domu jednorodzinnego
Ogrodzenia łupane – 9 kwestii, o które pytacie najczęściej
Automatyka do bram – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Jak wybrać automatykę do bramy? 5 wskazówek i 1 dobra rada
Bramy garażowe - pytania i odpowiedzi
Brama garażowa do domu jednorodzinnego - która najlepsza?
Śmietnik w ogrodzeniu – niewidoczny, mimo że na linii wzroku...
Kojec dla psa z paneli ogrodzeniowych zgrzewanych – najważniejsze elementy konstrukcji
Efekt bimetaliczny - co to jest i co ma wspólnego z Twoją bramą garażową?
Ciepła brama garażowa – 7 najważniejszych cech. Wskazówki

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram