Płot wyznacza granice działki, ale zapewnia również poczucie bezpieczeństwa. Może ponadto odgradzać domowników od świata zewnętrznego, zapewniając prywatność, ciszę i spokój. Wszystko zależy od tego, jaki wariant wybierzesz. Kiedy warto zdecydować się na ogrodzenie pełne? Czy to dobry pomysł właśnie dla Ciebie i Twojej rodziny? Przeczytaj i sprawdź!
Ogrodzenie pełne – najważniejsze cechy
Jeśli nie wyobrażasz sobie relaksu w ogrodzie, czując na sobie spojrzenia ciekawskich sąsiadów lub przechodniów, być może warto rozważyć ogrodzenie pełne. To rozwiązanie dla wszystkich osób, które cenią sobie bezpieczeństwo, prywatność i odizolowanie od świata zewnętrznego. Panele ogrodzeniowe pełne mają całkiem sporo zalet, szczególnie jeśli działka, na której stoi dom, jest położona dość niekorzystnie. Dzięki nim można się odgrodzić nie tylko od spojrzeń osób postronnych, ale również od hałasu czy kurzu z ulicy. Taki płot z pewnością się przyda, jeśli Twoja posesja sąsiaduje np. z terenem przemysłowym lub jeśli po prostu tuż za płotem znajdują się brzydkie widoki, których wolisz nie oglądać. Może również sprawdzić się w miejscach, w których problemem jest brak gęstej zabudowy – np. jeśli przeszkadza Ci silny wiatr.
Czy pełny płot ma wady?
Oczywiście ogrodzenie pełne nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad. Pełne ogrodzenie utrudnia cyrkulację powietrza, co sprawia, że latem na działce może być po prostu duszno. Rzuca również na działkę sporo cienia – szczególnie jeśli jest wysokie. To może przeszkadzać zarówno domownikom, jak i roślinom – utrzymanie trawnika czy rabatek może tym samym stać się znacznie trudniejsze. Optycznie pomniejsza działkę, przez co jego montaż nie jest polecany na bardzo małych posesjach. Z zewnątrz może zaś wyglądać dość nieprzyjemnie i nieprzystępnie.
A może płot ażurowy?
A więc może lepiej postawić na coś bardziej przejrzystego? Ogrodzenia ażurowe są znacznie popularniejsze, choć wcale nie muszą oznaczać wystawiania całego swojego życia na widok publiczny Na rynku dostępne są chociażby panele ogrodzeniowe, które mają niewielkie prześwity pomiędzy elementami konstrukcji. Takie rozwiązanie sprawia, że płot prezentuje się przyjaźniej i nie ogranicza całkowicie cyrkulacji powietrza, a jednocześnie zapewnia względną prywatność i spokój.
Inni wolą jednak ogrodzenia, które w minimalnym stopniu ingerują w przestrzeń. To dobry pomysł szczególnie wtedy, gdy chcesz napawać się widokiem rozpościerającym się poza działką. Ogrodzenia ażurowe pozwalają ponadto wyeksponować sam budynek i teren wokół niego. Dzięki odpowiednio dobranemu stylowi mogą nawet podkreślić ich urok. Warto również podkreślić, że ze względu na lżejsze i prostsze konstrukcje płoty ażurowe zwykle są tańsze.
Czy ogrodzenie pełne jest dla Ciebie?
Zastanawiasz się, dla kogo płoty pełne są dobrym rozwiązaniem? Na pewno warto rozważyć ten rodzaj ogrodzenia, jeśli:
- chcesz odseparować działkę od hałasu czy brudu,
- chcesz odgrodzić się od wścibskiego lub po prostu nielubianego sąsiada,
- ponad wszystko cenisz sobie prywatność,
- masz raczej dużą działkę,
- nie przeszkadzają Ci zacienienie i utrudniona cyrkulacja powietrza,
- bez żalu odgrodzisz się od widoku za płotem.
Warto pamiętać, że ogrodzenie pełne można zastosować tylko na niektórych fragmentach, w pozostałych montując coś bardziej ażurowego. Najczęściej inwestorzy decydują się na pełne ogrodzenie od ulicy – szczególnie, jeśli jest ruchliwa. Ponadto dobrym pomysłem może być pełne ogrodzenie od sąsiada. Połączenie dwóch typów płotu może się okazać świetnym wyborem nie tylko od strony funkcjonalnej, ale również pod względem estetycznym. Ich umiejętny dobór może bowiem stworzyć bardzo ciekawy efekt.
Czytaj również: Jak odgrodzić się od sąsiada w szeregowcu?
Ogrodzenie pełne – polecane rozwiązania
Jeśli zdecydowałeś się na ogrodzenie pełne na całej lub części granicy działki, masz do wyboru kilka rozwiązań, które mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z ażurowymi przęsłami. Co warto wybrać?
- Ogrodzenia gabinowe wykonywane są z metalowych koszy wypełnianych łupanym kamieniem, otoczakami, cegłą albo innym materiałem. Dzięki temu są solidne i świetnie izolują od hałasów. Prezentują się też bardzo oryginalnie, pasują zarówno do nowoczesnej, jak i do tradycyjnej architektury. Gabiony świetnie wyglądają w zestawieniu ażurowymi przęsłami płotu lub np. żywopłotem.
- Ogrodzenie panelowe pełne może być wykonywane z różnych materiałów, co pozwala je dopasować do charakteru działki. Chętnie wybierane są np. panele ogrodzeniowe pełne z aluminium lub ze stali.
- Ogrodzenie z pustaków łupanych tworzy solidny i szczelny mur, który świetnie ochrania posesję i dba o prywatność jej mieszkańców. Jest masywne, więc nadaje się przede wszystkim na duże działki. Może być wykonywane z bloczków o charakterze tradycyjnym lub nowoczesnym.
Jeśli chcesz zamontować wysokiej jakości ogrodzenie pełne, a dodatkowo otrzymać poradę przy jego wyborze, skontaktuj się z Euro Płot. Nasza szeroka oferta, fachowa obsługa i atrakcyjne oferty na pewno Cię zadowolą!
]Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Konserwacja bramy wjazdowej po zimie - wskazówki
Na tropie ognisk korozji... – wiosenna konserwacja metalowego ogrodzenia
Ogrodzenie chlewni – nowe, zaostrzone zasady ochrony przed ASF
Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej – jak powinno wyglądać?
Ogrodzenie placu zabaw – w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych
Jakie ogrodzenie na boisko sportowe? Sportowe płoty panelowe
Ogrodzenie tymczasowe z paneli ogrodzeniowych
Siatka czy panele ogrodzeniowe? Poradnik
7 cech bezpiecznego ogrodzenia. Na co zwrócić uwagę
Jak ogrodzić budowę domu jednorodzinnego? Dobrze i zgodnie z prawem
Nowoczesne ogrodzenia – najnowsze trendy i rozwiązania
Ogrodzenie domu – jakie wybrać, by pasowało do nieruchomości?
Tanie ogrodzenia – 3 rozwiązania, jeśli masz ograniczony budżet
Zalety i wady ogrodzenia panelowego
Oryginalne ogrodzenia - 3 propozycje dla wymagających
Ogrodzenie działki - na co zwrócić uwagę?
Jakie ogrodzenie frontowe wybrać do nowoczesnego domu
Pozwolenie na budowę ogrodzenia - kiedy jest potrzebne?
Jak ogrodzić się od sąsiada – prawo budowlane i rodzaje ogrodzeń
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]