Metalowe przęsła ogrodzeniowe to bardzo prosty i niedrogi sposób na budowę estetycznego płotu. Odpowiednio zamontowane bez problemu będą służyć Ci latami, a ich uniwersalny charakter pasuje do różnych stylów architektonicznych. Do wyboru masz przęsło ogrodzeniowe 2D i 3D. Jaka jest między nimi różnica? Co wybrać?
Metalowe przęsła ogrodzeniowe – najważniejsze cechy
Metalowe przęsła ogrodzeniowe to znakomite rozwiązanie dla każdego, komu zależy na łatwym i szybkim wzniesieniu płotu. To gotowe panele wykonane z dość grubych prętów stalowych (najczęściej o średnicy 4 lub 5 mm, choć zdarzają się również grubsze) zabezpieczonych przed korozją i pomalowanych na wybrany kolor. Dostępne są w różnych wysokościach. Dzięki temu pozwalają na ogrodzenie działki o dowolnych wymiarach i proporcjach.
To może Cię zainteresować: Jaka jest optymalna wysokość ogrodzenia?
Przęsło ogrodzeniowe tego typu nadaje się do budowania płotów wokół terenów o różnym przeznaczeniu. Zazwyczaj kojarzy się z obiektami użyteczności publicznej lub przemysłowymi, jednak równie często pojawia się wokół posesji mieszkalnych – zarówno tych jedno-, jak i wielorodzinnych.
Przęsła na ogrodzenie metalowe wyróżnia niezwykle uniwersalna stylistyka. Neutralny materiał, proste kształty i praktyczna forma sprawiają, że wygląda dobrze w połączeniu z każdym stylem architektonicznym. To jednak nie koniec ich zalet. Dzięki odpowiedniemu wykonaniu i zabezpieczeniu każde przęsło ogrodzeniowe ocynkowane jest trwałe i dość solidne. Nie wymaga też specjalistycznych zabiegów konserwacyjnych. Niewątpliwym atutem tego typu elementów jest też przystępna cena. Co więcej, montaż można przeprowadzić samodzielnie, co pozwala na dalsze oszczędności.
Przęsła metalowe ogrodzeniowe dostępne są w dwóch podstawowych wersjach – 2D i 3D. Poniżej znajdziesz wyjaśnienie, co to oznacza oraz dowiesz się, który wariant jest lepszy.
Czytaj również: Jak zrobić ogrodzenie panelowe?
Przęsło ogrodzeniowe 2D
Przęsło ogrodzeniowe 2D wykonane jest ze sztywnych metalowych drutów. Ma bardzo prostą, a przez to uniwersalną formę. Siatkę tworzą druty ułożone pionowo oraz rzadziej rozmieszczone druty poziome, które są nieco grubsze. Panele dostępne w ofercie Euro Płot są wykonane z elementów o grubości 5 i 6 mm lub też aż 6 i 8 mm (w wersji VEGA 2D Super). Druty są ze sobą zgrzewane, co zapewnia trwałość i stabilność konstrukcji. Ogrodzenie jest w całości cynkowane i malowane. Dzięki temu powłoka antykorozyjna jest szczelna, a w efekcie znacznie trwalsza. Najlepszym dowodem na wysoką jakość jest gwarancja – każde przęsło ogrodzeniowe metalowe wykonane w ten sposób jest nią objęte przez aż 10 lat! Farba nakładana jest proszkowo, co zapewnia równomierne, dokładne pokrycie elementów i trwałość powłoki.
Przęsło ogrodzeniowe 3D
Przęsło ogrodzeniowe 3D skonstruowane jest podobnie, ale do jego produkcji używa się cieńszych drutów. Panel 3D jest więc lżejszą wersją przęsła 2D. Jego cechą charakterystyczną są jednak przetłoczenia w kształcie litery V. Sprawia to, że płot ma trójwymiarową konstrukcję. Ilość przetłoczeń zależy od wysokości. Najwyższe przęsło ogrodzeniowe 250 cm ma ich aż cztery. Najniższe tylko dwa – w górnej i dolnej części.
Po co konstruuje się przęsło 3D? Przetłoczenia pozwalają uzyskać większą stabilność, sztywność i wytrzymałość konstrukcji. Wielu uważa również, że trójwymiarowe przęsło ogrodzeniowe panelowe prezentuje się ciekawiej i bardziej estetycznie. W ofercie Euro Płot dostępne są panele zgrzewane, a następnie w całości ocynkowane ogniowo i malowane proszkowo. Zapewnia im to wyjątkowe walory użytkowe i estetyczne, a dowodem wysokiej trwałości jest aż 10-letnia gwarancja.
Ile kosztuje przęsło ogrodzeniowe?
Jednym z największych atutów paneli 2D i 3D są ceny. Są one oczywiście zależne od wariantu wybranego produktu – przęsło 3D jest najczęściej tańsze od przęsła 2D o podobnych parametrach. Koszt przęsła ogrodzeniowego zależy od:
- wymiarów (wysokości i szerokości),
- grubości drutów wykorzystanych do konstrukcji,
- sposobu wykończenia (cynkowanie, malowanie),
- koloru (niestandardowe są droższe),
- rozmiaru oczek.
Do tego należy doliczyć koszt zakupu słupków (im lepsze i solidniejsze, tym droższe) i ewentualnej podmurówki. Koszt montażu to dodatkowe kilkadziesiąt złotych za metr bieżący – chyba że zdecydujesz się wykonać prace samodzielnie.
Sprawdź też: Ogrodzenie z paneli kratowych – skąd się biorą różnice w cenach?
Przęsła metalowe ogrodzeniowe – co wybrać?
Jeśli chodzi o niedrogie, lecz solidne, a przy tym uniwersalne ogrodzenia, przęsła metalowe w zasadzie nie mają konkurencji. Są lekkie i ażurowe, ale w razie potrzeby mogą być uzupełnione o specjalne osłony, które pomogą zwiększyć prywatność na działce. Świetnie komponują się również z żywopłotami.
To, jakie przęsła ogrodowe metalowe wybierzesz, zależy tylko od Ciebie. Dostępne są elementy o niemal dowolnych wymiarach i cechach. Pamiętaj, by zwracać uwagę na jakość – to zwykle kwestia niewielkiej różnicy w cenie, a znacznie większej trwałości i wytrzymałości.
Jeśli zależy Ci na dobrym produkcie, fachowym doradztwie i korzystnej ofercie, skontaktuj się z nami!
Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Konserwacja bramy wjazdowej po zimie - wskazówki
Na tropie ognisk korozji... – wiosenna konserwacja metalowego ogrodzenia
Ogrodzenie chlewni – nowe, zaostrzone zasady ochrony przed ASF
Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej – jak powinno wyglądać?
Ogrodzenie placu zabaw – w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych
Jakie ogrodzenie na boisko sportowe? Sportowe płoty panelowe
Ogrodzenie tymczasowe z paneli ogrodzeniowych
Siatka czy panele ogrodzeniowe? Poradnik
7 cech bezpiecznego ogrodzenia. Na co zwrócić uwagę
Jak ogrodzić budowę domu jednorodzinnego? Dobrze i zgodnie z prawem
Nowoczesne ogrodzenia – najnowsze trendy i rozwiązania
Ogrodzenie domu – jakie wybrać, by pasowało do nieruchomości?
Tanie ogrodzenia – 3 rozwiązania, jeśli masz ograniczony budżet
Zalety i wady ogrodzenia panelowego
Oryginalne ogrodzenia - 3 propozycje dla wymagających
Ogrodzenie działki - na co zwrócić uwagę?
Jakie ogrodzenie frontowe wybrać do nowoczesnego domu
Pozwolenie na budowę ogrodzenia - kiedy jest potrzebne?
Jak ogrodzić się od sąsiada – prawo budowlane i rodzaje ogrodzeń