Jak sprawnie przeprowadzić montaż furtki panelowej?

26 lutego, 2021

Ogrodzenia panelowe zyskują na popularności między innymi ze względu na łatwość montażu. Nie można jednak zapominać o prawidłowym wyznaczeniu i zamocowaniu furtki, przez którą będzie można wejść na posesję. Czy jest to równie proste? Czy można to zrobić samodzielnie? Jak zamontować furtkę w ogrodzeniu?

Furtka panelowa – prosty montaż

Zanim będzie można przystąpić do jakichkolwiek prac montażowych, należy starannie zaplanować przebieg ogrodzenia i wyznaczyć położenie poszczególnych elementów – w tym furtki i bramy. Najczęściej montuje się je obok siebie. To rozwiązanie najbardziej intuicyjne, wygodne i estetyczne. Ma sens również z praktycznego punktu widzenia, ponieważ ułatwia doprowadzenie przewodów instalacyjnych, zasilających np. mechanizm zdalnego otwierania.

Najlepiej przeprowadzić montaż furtki idealnie na wprost wejścia do budynku. Takie rozwiązanie zapewnia dobrą widoczność oraz pozwala dostać się do domu najkrótszą drogą. Jeśli takie usytuowanie nie jest możliwe, warto tak umieścić furtkę, by można było do niej doprowadzić prostą ścieżkę. Oddalenie jej odejścia pozwala również na zaaranżowanie bardziej spektakularnej strefy wejściowej. Warto to wykorzystać!

Mocowanie furtki – z lewej czy z prawej strony?

W następnej kolejności warto pomyśleć, jak powinno wyglądać mocowanie furtki. Możesz zastosować wariant prawy lub lewy. Furtka lewa, to taka, która otwiera się do wewnątrz posesji, a słupek z zawiasami znajduje się po lewej stronie wchodzącego. Furtka prawa również otwiera się w kierunku wnętrza posesji, ale w tym przypadku zawiasy znajdują się po prawej stronie wchodzącego. Co wybrać? To zależy od indywidualnych preferencji. Zwykle inwestorzy kierują się też położeniem bramy, montując słupek z zawiasami furtki bliżej niej. Dlatego jeśli brama znajduje się po lewej stronie od furtki, montuje się wariant lewy, w przeciwnym razie – prawy.

Przy zakupie furtki panelowej warto zwrócić baczną uwagę na to, w którą stronę się otwiera. Skrzydło zawsze musi się otwierać do środka posesji, co wynika z przepisów Prawa budowlanego. Co prawda, zawsze można zmienić stronę furtki, ale nie jest to wskazane. Jej front nie zawsze wygląda tak samo jak części tylna. Może to więc negatywnie wpływać na estetykę całego ogrodzenia.

Jak zamocować furtkę - ogrodzenia-europlot.pl
Furtka może się otwierać w prawą lub w lewą stronę, ale zawsze musi się otwierać w kierunku posesji, a nie na zewnątrz.

Furtka panelowa – montaż krok po kroku

Tak naprawdę montaż furtki panelowej nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy minimum zdolności manualnych, by poradzić sobie z tym zadaniem. Dlatego jeśli tylko chcesz, możesz zrealizować je samodzielnie.

Za mocowanie furtki do słupka można się wziąć dopiero wtedy, gdy beton stanowiący jego posadowienie całkowicie zwiąże. W zależności od okoliczności i warunków atmosferycznych może to potrwać nawet kilka dni. Należy zacząć od przymocowania dolnego zawiasu, używając dołączonych do zestawu akcesoriów montażowych. Następnie należy osadzić na nim furtkę, a kolejno przymocować górny zawias we właściwym miejscu.

Gdy furtka jest już zamocowana, można zamontować w niej zamek z wkładką, a następnie klamki. W drugim słupku należy zamontować zaczep zamka. Po tej czynności montaż furtki ogrodzeniowej jest zakończony. Następnie należy sprawdzić, czy wszystko działa prawidłowo, czy zamykanie i otwieranie są płynne. Jeśli nie, powinno się wyregulować zawiasy.

Montaż furtki najlepiej przeprowadzać w pierwszej kolejności. Później można zamocować bramę, a następnie kolejne elementy ogrodzenia.

Oczywiście furtkę przymocowuje się do słupków, które trzeba najpierw umieścić w gruncie. Zgodnie ze sztuką budowę ogrodzenia rozpoczyna się właśnie od wyznaczenia położenia wszystkich słupków, a następnie ich montażu. Nawet w przypadku lekkich płotów panelowych słupki powinny być osadzone na stopach fundamentowych umieszczonych w podłożu na głębokości poniżej poziomu przemarzania gruntu. Należy się upewnić, że wszystkie słupki są osadzone równo i trzymają pion. Dlatego to właśnie ten etap jest najtrudniejszy w montażu ogrodzenia panelowego.

Jesteś na etapie budowy lub wymiany ogrodzenia, a może szukasz nowej bramy i furtki? Zajrzyj na naszą stronę![

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Konserwacja bramy wjazdowej po zimie - wskazówki
Na tropie ognisk korozji... – wiosenna konserwacja metalowego ogrodzenia
Ogrodzenie chlewni – nowe, zaostrzone zasady ochrony przed ASF
Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej – jak powinno wyglądać?
Ogrodzenie placu zabaw – w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych
Jakie ogrodzenie na boisko sportowe? Sportowe płoty panelowe
Ogrodzenie tymczasowe z paneli ogrodzeniowych
Siatka czy panele ogrodzeniowe? Poradnik
7 cech bezpiecznego ogrodzenia. Na co zwrócić uwagę
Jak ogrodzić budowę domu jednorodzinnego? Dobrze i zgodnie z prawem
Nowoczesne ogrodzenia – najnowsze trendy i rozwiązania
Ogrodzenie domu – jakie wybrać, by pasowało do nieruchomości?
Tanie ogrodzenia – 3 rozwiązania, jeśli masz ograniczony budżet
Zalety i wady ogrodzenia panelowego
Oryginalne ogrodzenia - 3 propozycje dla wymagających
Ogrodzenie działki - na co zwrócić uwagę?
Jakie ogrodzenie frontowe wybrać do nowoczesnego domu
Pozwolenie na budowę ogrodzenia - kiedy jest potrzebne?
Jak ogrodzić się od sąsiada – prawo budowlane i rodzaje ogrodzeń

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram