Koszt budowy ogrodzenia – płot panelowy vs palisadowy. Zestawienie

30 marca, 2021

Montaż płotu to zwykle inwestycja na wiele lat, często dość kosztowna. Wiele osób szuka oszczędności, dążąc do kompromisu pomiędzy wyglądem, trwałością, jakością a przystępną ceną. Zastanawiasz się, czy wybrać płot panelowy, czy palisadowy? Sprawdź, jak kształtuje się koszt budowy ogrodzenia w zależności od jego typu!

Decyzja o wyborze ogrodzenia wielu osobom sprawia trudność. Nie ma się co dziwić – oferta rynkowa jest naprawdę szeroka, a rozeznanie się w różnicach pomiędzy określonymi rozwiązaniami może zajmować wiele czasu. Tymczasem decydując się na określony typ płotu, trzeba brać pod uwagę nie tylko jego wygląd, ale również trwałość czy łatwość utrzymania. Ponadto bardzo ważnym czynnikiem jest koszt budowy ogrodzenia. Jego oszacowanie też nie jest łatwe, ponieważ cena zależy od wielu czynników, między innymi od:

  • typu płotu,
  • materiałów użytych do jego produkcji,
  • wysokości ogrodzenia,
  • wielkości i ukształtowania działki,
  • zastosowania i rodzaju podmurówki,
  • typu słupków,
  • sposobu montażu.

Jeśli jednak wziąć pod uwagę średnie koszty, ogrodzenia panelowe i palisadowe należą do najkorzystniejszych pod tym względem. Które z nich jest tańsze?

Na czym polega budowa płotu z paneli?

Ogrodzenie panelowe to jedno z najprostszych rozwiązań na rynku. Buduje się je z gotowych elementów – całych przęseł ogrodzeniowych mocowanych do umieszczonych wcześniej w gruncie słupków. Konstrukcja takiego płotu nie zajmuje wiele czasu. Co więcej, jest na tyle łatwa, że można ją przeprowadzić samodzielnie. Panele ogrodzeniowe najczęściej wykonane są z grubej drucianej siatki, ale na rynku są też dostępne panele drewniane. Oba rodzaje są uniwersalne pod względem stylistycznym, dzięki czemu pasują do niemal każdej posesji.

Koszt budowy płotu z paneli

Koszt budowy płotu z paneli jest zasadniczo niski, choć oczywiście zależy od różnych czynników. Najtańsze są panele druciane 2D lub 3D. Cena pojedynczego elementu o szerokości 200-250 cm może być nawet niższa niż 100 zł. Z całą pewnością nie należy jednak wybierać najtańszego wariantu, kierując się przede wszystkim jakością. Panele ogrodzeniowe powinny być solidnie wykonane (warto zwrócić uwagę na łączenia elementów) oraz zabezpieczone przed zewnętrznymi czynnikami. Jeśli kupujesz panele metalowe, wybierz takie, które zostały ocynkowane ogniowo i najlepiej również pomalowane.

Panele drewniane są nieco droższe, a wybierając taki wariant trzeba również brać pod uwagę koszty jego konserwacji. Zabiegi regularnej impregnacji, które są konieczne dla zachowania dobrego stanu drewna, pochłoną bowiem dodatkowe fundusze.

Koszt budowy ogrodzenia z paneli rozpoczyna się już od ok. 30 zł/mb. Bardziej realistyczna jest jednak kwota 40-50 zł/mb – w wariancie ekonomicznym. Jeśli zdecydujesz się również na montaż stabilizującej całość podmurówki (z pewnością warto to rozważyć!), budowa płotu z paneli będzie droższa o ok. 15-25 zł na każdym metrze. Taka cena dotyczy podmurówki z prefabrykatów betonowych. Ta wylewana czy murowana będzie droższa. Pamiętaj również o doliczeniu kosztów robocizny w wysokości kilkudziesięciu złotych za metr. Jeśli chcesz zaoszczędzić, możesz spróbować zbudować ogrodzenie samodzielnie – w tym przypadku nie jest to trudne.

Budowa płotu palisadowego

Ogrodzenie palisadowe jest estetyczne, funkcjonalne i uniwersalne. Składa się z gotowych przęseł, które mogą być wykonywane z różnych materiałów i mieć rozmaite wzory. Najczęściej montuje się ogrodzenia palisadowe z:

  • drewna – eleganckie, ale dość drogie i wymagające regularnej konserwacji,
  • stali – wytrzymałe i ciężkie, często droższe od drewnianych,
  • aluminium – lekkie, trwałe i praktyczne, dostępne w przystępnych cenach,
  • kutego żelaza – ozdobne, wykonywane ręcznie, najcięższe i zwykle najdroższe.

Tak szeroki wybór oznacza, że każdy może wybrać płot palisadowy pasujący do stylu jego domu oraz indywidualnego gustu, a także budżetu i pozostałych potrzeb. Budowa jest możliwa bez podmurówki lub z dowolną konstrukcją tego typu. Palisadę można też uzupełnić o ozdobne słupki – np. z kamienia łupanego. Wszystko to podwyższa jednak koszt inwestycji.

Budowa ogrodzenia z słupkami i podmurówką - ogrodzenia-europlot.pl
Wielu osobom podoba się zestawienie lekkich przęseł palisadowych z solidną podmurówką i równie okazałymi słupkami. Takie rozwiązanie jest efektowne oraz bardzo trwałe, ale również zdecydowanie droższe.

Ile kosztuje postawienie ogrodzenia palisadowego?

Ile kosztuje postawienie ogrodzenia palisadowego? Zazwyczaj więcej niż w przypadku ogrodzenia panelowego, to pewne. Już same przęsła są droższe, choć wśród tych aluminiowych często można znaleźć takie dostępne w atrakcyjnych cenach (od ok. 150 zł). Również koszt budowy ogrodzenia z aluminium jest niższy. Lekkie przęsła nie wymagają bowiem podparcia w postaci fundamentów na całej długości płotu – wystarczą stopy fundamentowe pod słupkami. Dodatkowe koszty zawsze będą generować słupki i podmurówka – szczególnie, jeśli ich wykonanie zlecisz profesjonalnej ekipie. Zwykle jednak warto się na to zdecydować, ponieważ ich samodzielne skonstruowanie jest znacznie trudniejsze niż budowa płotu z paneli.

Podsumowując, jeśli zależy Ci wyłącznie na niskiej cenie, postaw na płot panelowy. Wybieraj jednak rozważnie, sprawdzając jakość elementów. Koszt budowy płotu palisadowego zawsze będzie nieco wyższy, ale jest to rozwiązanie nowocześniejsze i nieco bardziej stylowe. Ponadto wśród przęseł palisadowych można znaleźć szerszy wybór ciekawych wzorów. Być może więc warto będzie nieco dopłacić. Jeśli szukasz ekonomicznej palisady, decyduj się na ogrodzenie aluminiowe lub stalowe.

Zastanawiasz się nad budową płotu panelowego lub palisadowego? Zerknij do galerii naszych realizacji lub skontaktuj się z nami. Doradzimy!

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Ogrodzenie z paneli kratowych – skąd się biorą różnice w cenach?
Gabiony z paneli ogrodzeniowych - pomysł na ogrodzenie
Pomysł na ogrodzenie – panele ogrodzeniowe z siatki zgrzewanej cz.1
Panele ogrodzeniowe z drutu zgrzewanego cz. 2 - pomysł na ogrodzenie
Podmurówka pod ogrodzenie panelowe - jak wykonać? Pomysł na ogrodzenie cz. 3
Montaż ogrodzenia panelowego – 4 etapy prac. Pomysł na ogrodzenie – panele ogrodzeniowe cz. 4
Jak obniżyć koszty ogrodzenia? 5 sposobów na redukcję wydatków
Ogrodzenie posesji firmowej – pomysł na ogrodzenie przemysłowe z paneli kratowych
Ogrodzenie działki budowlanej – przepisy, które musisz znać!
3 sposoby na ogrodzenie frontowe domu jednorodzinnego
Ogrodzenia łupane – 9 kwestii, o które pytacie najczęściej
Automatyka do bram – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Jak wybrać automatykę do bramy? 5 wskazówek i 1 dobra rada
Bramy garażowe - pytania i odpowiedzi
Brama garażowa do domu jednorodzinnego - która najlepsza?
Śmietnik w ogrodzeniu – niewidoczny, mimo że na linii wzroku...
Kojec dla psa z paneli ogrodzeniowych zgrzewanych – najważniejsze elementy konstrukcji
Efekt bimetaliczny - co to jest i co ma wspólnego z Twoją bramą garażową?
Ciepła brama garażowa – 7 najważniejszych cech. Wskazówki

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram