Montując ogrodzenie panelowe, nie do końca przemyślałeś jego wysokość? Postawiłeś płot, który teraz wydaje się za niski? Niezależnie od tego, czy chodzi o kwestie bezpieczeństwa, prywatności, komfortu, czy też po prostu estetyki, naprawa tego stanu jest możliwa. Dowiedz się, jak podwyższyć ogrodzenie panelowe i czy można się tym zająć samodzielnie, bez kompletnej przebudowy konstrukcji.
Podwyższanie ogrodzenia – kiedy może być konieczne?
Niestety nie wszystko da się zawczasu przewidzieć, dlatego też wybudowane wokół domu ogrodzenie nie zawsze okazuje się dobrze dobrane. Czasami inwestorzy decydują się w pośpiechu lub wybierają płot, zwracając uwagę tylko na jego estetykę. Niekiedy również nie biorą pod uwagę możliwości zmiany sąsiedztwa – a przecież cicha, sielska okolica jest w stanie zmienić się w dość gęsto zabudowane osiedle w kilka lat. Powodów, dla których może Cię interesować podwyższenie ogrodzenia panelowego, jest naprawdę sporo. Na pewno warto rozważyć tę czynność, jeśli zależy Ci na:
- zwiększeniu prywatności,
- zwiększeniu bezpieczeństwa (szczególnie np. dziecka),
- powstrzymaniu psa (lub innych domowych zwierząt) przed przeskakiwaniem przez płot,
- zacienieniu działki.
Jeśli zbyt niski płot na co dzień uprzykrza Ci życie, nie ma się co zastanawiać. Podwyższanie ogrodzenia jest znacznie łatwiejsze i mniej kosztowne niż jego wymiana. Możesz się odgrodzić od wścibskiego sąsiada czy drogi – wystarczy zastosować odpowiednie metody na przedłużenie słupków ogrodzeniowych i podwyższenie płotu. To najłatwiejsze w przypadku lekkich i wszechstronnych ogrodzeń panelowych.
Podwyższenie ogrodzenia panelowego – czy możesz to zrobić?
Zazwyczaj kwestia podwyższenia ogrodzenia panelowego zależy tylko od właściciela działki, na której znajduje się to ogrodzenie. Jeśli planujesz oddzielić się wyższą przegrodą od sąsiada, a znajduje się ona całkowicie na terenie Twojej parceli, nie musisz nikogo pytać o zgodę. Warto jednak poinformować właściciela sąsiedniej posesji o planach przebudowy, aby utrzymać przyjazne stosunki. O ile docelowa wysokość płotu nie będzie przekraczać 2,2 m, zgłoszenie do urzędu gminy również nie jest wymagane.
Sprawa wygląda nieco inaczej, jeśli chcesz się zabrać za podwyższanie ogrodzenia znajdującego się od strony terenów publicznych – np. drogi. Wówczas zgłoszenie może być konieczne – szczególnie jeśli zmiana konstrukcji mogłaby ograniczać widoczność kierowców na skrzyżowaniu.
Jak podnieść słupki ogrodzeniowe?
Jeśli chcesz podwyższyć ogrodzenie panelowe, powinieneś zacząć od słupków. W końcu to one stanowią element nośny konstrukcji. Należy się w pierwszej kolejności upewnić, że zastosowane słupki zniosą zwiększone obciążenie. Warto również wybrać jak najlżejsze elementy do zwiększania wysokości płotu. Dzięki temu całość będzie bezpieczna i trwała.
Najprostszym sposobem na podwyższenie słupków jest tzw. przedłużka słupka ogrodzeniowego. Elementy tego typu można znaleźć dość łatwo u producentów płotów i w sklepach budowlanych. Metalowe kształtowniki trzeba przyspawać do dotychczasowych słupków, by stworzyć wyższy szkielet dla ogrodzenia. To oczywiście rozwiązanie zasadne tylko wtedy, gdy dotychczasowy płot opiera się na metalowych słupkach. W innych przypadkach bardzo trudno zmienić wysokość słupka ogrodzeniowego, nie wymieniając go po prostu na nowy.
Podwyższanie ogrodzenia
A jak podwyższyć płot, gdy słupki są już podniesione? Możliwości jest kilka. Ważne jednak, by wybierać elementy, które nie będą zanadto obciążać konstrukcji. Nieprzemyślany dobór metod może bowiem doprowadzić do utraty stabilności. Co można zastosować?
- Lekkie elementy służące do podwyższania płotu to np. ażurowe panele ze stalowego drutu lub panele aluminiowe. Występują one w wielu wariantach estetycznych i w szerokiej gamie rozmiarów, dlatego dobór odpowiedniego rozwiązania nie powinien być trudny.
- Jeśli nie chcesz wymieniać paneli, które do tej pory tworzyły ogrodzenie, możesz po prostu zamontować je wyżej, a pod spodem zbudować podmurówkę – np. z pustaków lub prefabrykatów betonowych.
- Najprostszym sposobem na podwyższanie ogrodzenia jest zaś przymocowanie w górnej części istniejącego płotu lekkiej siatki – np. z tworzywa. Jest ona bardzo łatwa w montażu, niedroga i trwała. Odpowiednio gęsta zapewni pożądaną prywatność czy też zacienienie posesji. W tym przypadku problemem może być jednak estetyka. Aby ją poprawić, możesz posadzić przy płocie pnące rośliny.
Jak widać, podwyższanie ogrodzenia jest jak najbardziej możliwe, choć z pewnością nie można powiedzieć, by było to łatwe przedsięwzięcie. Aby uniknąć konieczności jego przeprowadzania, starannie wybieraj płot, który zamontujesz na swojej działce. Weź pod uwagę, że zwykle jest to decyzja na lata – wysokiej jakości elementy mogą Ci służyć przez bardzo długi czas.
Rozważasz podwyższenie płotu lub jego wymianę? Doradzimy optymalne rozwiązanie. Skontaktuj się z nami!
Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Konserwacja bramy wjazdowej po zimie - wskazówki
Na tropie ognisk korozji... – wiosenna konserwacja metalowego ogrodzenia
Ogrodzenie chlewni – nowe, zaostrzone zasady ochrony przed ASF
Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej – jak powinno wyglądać?
Ogrodzenie placu zabaw – w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych
Jakie ogrodzenie na boisko sportowe? Sportowe płoty panelowe
Ogrodzenie tymczasowe z paneli ogrodzeniowych
Siatka czy panele ogrodzeniowe? Poradnik
7 cech bezpiecznego ogrodzenia. Na co zwrócić uwagę
Jak ogrodzić budowę domu jednorodzinnego? Dobrze i zgodnie z prawem
Nowoczesne ogrodzenia – najnowsze trendy i rozwiązania
Ogrodzenie domu – jakie wybrać, by pasowało do nieruchomości?
Tanie ogrodzenia – 3 rozwiązania, jeśli masz ograniczony budżet
Zalety i wady ogrodzenia panelowego
Oryginalne ogrodzenia - 3 propozycje dla wymagających
Ogrodzenie działki - na co zwrócić uwagę?
Jakie ogrodzenie frontowe wybrać do nowoczesnego domu
Pozwolenie na budowę ogrodzenia - kiedy jest potrzebne?
Jak ogrodzić się od sąsiada – prawo budowlane i rodzaje ogrodzeń