Rodzaje zawiasów drzwiowych zewnętrznych – różne rozwiązania

27 maja, 2021

Zawiasy, inaczej okucia, z pewnością nie są tym, na co w pierwszej kolejności zwracają uwagę nabywcy drzwi zewnętrznych. Są one jednak bardzo ważne! Powinny być idealnie dobrane do określonego typu skrzydła, przystosowane do dużego obciążenia i częstego użytkowania – dzięki temu będą niezawodne i wpłyną na wygodę eksploatacji drzwi. Jakie rodzaje zawiasów drzwiowych przeznaczonych do drzwi zewnętrznych są dostępne na rynku, czym się różnią i jakie mają zastosowanie? Sprawdź!

Rodzaje zawiasów drzwi zewnętrznych

Dostępne rodzaje zawiasów drzwi zewnętrznych można podzielić na dwie główne grupy. W zależności od przeznaczenia wyróżniamy zawiasy do drzwi przylgowych i zawiasy niewidoczne do drzwi bezprzylgowych.

Jaka jest różnica między tymi rozwiązaniami?

Zawiasy do drzwi przylgowych

Drzwi przylgowe to klasyczne i najczęściej wykorzystywane rozwiązanie. Skrzydło po zamknięciu częściowo chowa się w ościeżnicy, a częściowo na nią zachodzi – jest to możliwe dzięki szczególnemu wykończeniu krawędzi. Zawiasy do drzwi przylgowych zawsze pozostają widoczne. Dzięki temu łatwiej je wyregulować. Sprawia to również, że ich wygląd ma większe znaczenie.

Zawiasy niewidoczne do drzwi bezprzylgowych

Drzwi bezprzylgowe skonstruowane są w taki sposób, że po zamknięciu tworzą równą powierzchnię z ościeżnicą, całkowicie się w niej „chowając”. Są to drzwi bez widocznych okuć. Dzięki temu całość prezentuje się oryginalnie i bardziej nowocześnie. Charakterystyczne są również zawiasy niewidoczne do drzwi bezprzylgowych. Najczęściej skonstruowane są w taki sposób, że po zamknięciu skrzydła pozostają całkowicie ukryte. Utrudnia to w niewielkim stopniu ich montaż oraz regulację. Bardziej zaawansowana konstrukcja sprawia również, że ich zakup jest nieco droższy. Dobór takich okuć może się jednak odbywać z pominięciem koloru czy innych cech wyglądu – nie będą bowiem widoczne. Do ich zalet można zaliczyć również trudny demontaż (dzięki temu lepiej zabezpieczają przed włamaniem). Niewidoczne zawiasy pomagają również uzyskać większą szczelność skrzydła, przez co bardzo dobrze nadają się do domów energooszczędnych i pasywnych.

Zawiasy zewnętrzne do drzwi przylgowych – rodzaje

Zawiasy zewnętrzne do klasycznych drzwi przylgowych również można podzielić na dwie główne grupy, tj. zawiasy kołkowe i zawiasy puszkowe.

Zawiasy kołkowe

Zawiasy kołkowe pozwalają na regulację w trzech płaszczyznach (pion, poziom i docisk). To standardowe i najczęściej używane rozwiązanie. Tego typu zawias trójdzielny dostępny jest w różnych kolorach, dzięki czemu można go dopasować do stylu skrzydła i ościeżnicy oraz pozostałych okuć.

Zawiasy puszkowe

]Zawiasy drzwi zewnętrznych typu puszkowego mają nieco bardziej skomplikowaną budowę. Są one schowane w wyfrezowanym gnieździe, w którym umieszcza się puszkę zawiasu. Dzięki temu są trwalsze i bezpieczniejsze. To trudne w sforsowaniu zawiasy antywłamaniowe. W tym przypadku nie istnieje ryzyko zniszczenia gwintu. Zawiasy puszkowe są też stabilniejsze, a ich regulacja jest bardziej precyzyjna i prostsza – można ją przeprowadzić nawet przy zamkniętych drzwiach i z wykorzystaniem tylko jednego klucza imbusowego. Konserwacja również nie jest wymagająca dzięki zastosowaniu tulejek samosmarujących. Estetyka tego rozwiązania jest większa niż w przypadku zawiasów kołkowych, a kolorystykę można dowolnie dopasować.

Zawiasy chowane do drzwi bezprzylgowych

Zawiasy chowane do drzwi bezprzylgowych to nowoczesne rozwiązanie, które zapewnia oryginalny wygląd wejścia do budynku. Tego typu elementy są widoczne tylko przy otwieraniu skrzydła, dlatego estetyka samych zawiasów ma minimalne znaczenie. Warto jednak wiedzieć, że zwykle zawias niewidoczny można wybrać w jednym z kilku kolorów.

Zawiasy rolkowe

Najczęściej w drzwiach bezprzylgowych montuje się zawiasy rolkowe. Są one ukryte wewnątrz konstrukcji, co wpływa nie tylko na zupełnie inny wygląd drzwi, ale również na ich funkcjonalność. Zawiasy kryte stanowią większą przeszkodę dla włamywacza, ponieważ nie da się ich tak po prostu zdemontować. Dzięki temu zapewniają większe bezpieczeństwo i spokój. Ich regulacja czy obsługa są nieco trudniejsze ze względu na położenie, ale warto wiedzieć, że współcześnie stosowane zawiasy niewidoczne do drzwi bezprzylgowych są bezobsługowe – nie wymagają smarowania.

Zawiasy piwotowe

Jeśli marzą Ci się drzwi ze schowanymi zawiasami, być może zainteresuje Cię zawias piwotowy. To unikalne rozwiązanie pozwalające całkowicie zrezygnować z ościeżnicy. Zawias jest mocowany do podłogi i sufitu, dzięki czemu drzwi mogą się poruszać w dowolnym kierunku wzdłuż wyznaczonej w ten sposób osi. Są to często wykorzystywane zawiasy do drzwi ukrytych, przy drzwiach zewnętrznych stosowane niezwykle rzadko, ale na pewno bardzo oryginalne.

Zawiasy chowane do drzwi bezprzylgowych - ogrodzenia-europlot.pl
Nowoczesne drzwi bezprzylgowe mają zawiasy kryte. Dzięki temu prezentują się bardzo ciekawie. Są też trudniejsze do sforsowania dla włamywaczy!

Rodzaje zawiasów do drzwi zewnętrznych – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Podstawowe typy zawiasów to nie wszystko. Warto sobie zdawać sprawę również z innych cech dostępnych na rynku rozwiązań. Na co warto zwrócić uwagę?

  • Zawias z samozamykaczem, tzw. dociągający, może być bardzo dobrym wyborem do drzwi wejściowych. Automatycznie zamyka drzwi, dzięki czemu zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa i komfort użytkowania.
  • W drzwiach zewnętrznych można również zamontować zawias z blokadą kąta otwarcia. Dzięki niemu skrzydło po odchyleniu do określonego kąta pozostaje otwarte. Zawiasy z blokadą są często używane w przestrzeniach komercyjnych i przemysłowych, ale nadają się również do domu.
  • Należy również zawsze dobierać rodzaje zawiasów drzwiowych do materiałów, z których jest wykonane dane skrzydło. Muszą być one bowiem przystosowane do konkretnych obciążeń oraz sposobu montażu. Dlatego na rynku można znaleźć zarówno bardzo mocne zawiasy do drzwi metalowych, jak i różne rodzaje zawiasów do lżejszych drzwi aluminiowych czy szklanych.

Dobrze dobrane rodzaje zawiasów drzwi zewnętrznych to komfort i bezpieczeństwo ich użytkowania. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z dostępnymi rozwiązaniami i zasięgnąć porady ekspertów. Zapraszamy do kontaktu

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Ogrodzenie z paneli kratowych – skąd się biorą różnice w cenach?
Gabiony z paneli ogrodzeniowych - pomysł na ogrodzenie
Pomysł na ogrodzenie – panele ogrodzeniowe z siatki zgrzewanej cz.1
Panele ogrodzeniowe z drutu zgrzewanego cz. 2 - pomysł na ogrodzenie
Podmurówka pod ogrodzenie panelowe - jak wykonać? Pomysł na ogrodzenie cz. 3
Montaż ogrodzenia panelowego – 4 etapy prac. Pomysł na ogrodzenie – panele ogrodzeniowe cz. 4
Jak obniżyć koszty ogrodzenia? 5 sposobów na redukcję wydatków
Ogrodzenie posesji firmowej – pomysł na ogrodzenie przemysłowe z paneli kratowych
Ogrodzenie działki budowlanej – przepisy, które musisz znać!
3 sposoby na ogrodzenie frontowe domu jednorodzinnego
Ogrodzenia łupane – 9 kwestii, o które pytacie najczęściej
Automatyka do bram – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Jak wybrać automatykę do bramy? 5 wskazówek i 1 dobra rada
Bramy garażowe - pytania i odpowiedzi
Brama garażowa do domu jednorodzinnego - która najlepsza?
Śmietnik w ogrodzeniu – niewidoczny, mimo że na linii wzroku...
Kojec dla psa z paneli ogrodzeniowych zgrzewanych – najważniejsze elementy konstrukcji
Efekt bimetaliczny - co to jest i co ma wspólnego z Twoją bramą garażową?
Ciepła brama garażowa – 7 najważniejszych cech. Wskazówki

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram