Budowa ogrodzenia panelowego wokół domu – formalności, średnie koszty, czas trwania

30 marca, 2021

Szukasz sposobu na uniwersalne, trwałe, ale jednocześnie niedrogie ogrodzenie? Na pewno warto się zainteresować budową ogrodzenia panelowego. Co więcej, do atutów tego typu płotu należy też łatwość montażu. Czy warto się na nie zdecydować? Jakie formalności trzeba spełnić i jaki jest koszt budowy ogrodzenia panelowego wokół domu? Przeczytaj i sprawdź!

Budowa płotu panelowego – czy to dobry pomysł?

Zastanawiasz się, jakie ogrodzenie postawić wokół domu? Wybór może być trudny, szczególnie w dobie tak wielu interesujących możliwości. Jeśli jednak zależy Ci, by budowa płotu była bezproblemowa, szybka i niedroga, warto postawić na model panelowy. Panele ogrodzeniowe to gotowe elementy, które wystarczy przymocować do umieszczonych w gruncie słupków, by powstało ogrodzenie. Możliwe jest uzyskanie różnorodnych efektów wizualnych, ponieważ panele mogą być wykonane zarówno z metalowej siatki, jak i na przykład z drewna.

Budowa ogrodzenia z paneli to ponadto wybór na lata. Jeśli tylko wybierzesz elementy wysokiej jakości, od renomowanego producenta, na pewno posłużą Ci przez długi czas. Odpowiednio wykonany płot panelowy jest trwały, stabilny, odporny na warunki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne. Dbanie o niego również nie powinno sprawiać dużego problemu. To dlatego tak wiele osób decyduje się właśnie na ogrodzenia z paneli.

Budowa ogrodzenia z paneli – formalności

Jakie formalności Cię czekają, gdy zdecydujesz się na budowę płotu z paneli? Na szczęście minimalne. Jeszcze nie tak dawno ta procedura była znacznie bardziej skomplikowana, ale obecnie w większości przypadków nie jest konieczne nawet zgłoszenie budowy ogrodzenia. Oznacza to, że możesz zająć się jego montażem w dowolnym momencie, nie przejmując się zanadto przepisami. Aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem należy jedynie pamiętać o kilku rzeczach:

  • płot musi się znajdować całkowicie w granicach Twojej działki (lub na granicy, jeśli jest stawiany wspólnie z sąsiadem),
  • nie może być wyższy niż 2,2 m – wówczas konieczne jest bowiem zgłoszenie budowy płotu,
  • nie może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia bądź środowiska – zabronione jest m.in. umieszczanie ostro zakończonych elementów (np. drutu kolczastego) na wysokości poniżej 1,8 m,
  • musi być zgodny z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (jeśli obowiązuje na danym terenie) – w niektórych MPZP pojawiają się zapisy dotyczące np. wyglądu czy wysokości ogrodzenia albo użytych do jego budowy materiałów.

Jak widać, budowa płotu wiąże się z minimalnymi ograniczeniami i formalnościami. W większości przypadków nie powinna sprawiać najmniejszego problemu, niezależnie od tego, na jaki typ ogrodzenia się zdecydujesz.

Jak wygląda i ile trwa budowa płotu panelowego?

Budowa płotu z paneli należy do najprostszych i najszybszych. Dlatego z pewnością jest to dobre rozwiązanie dla niecierpliwych. Dzięki temu, że konstrukcję montuje się z gotowych elementów, może ona powstawać błyskawicznie – szczególnie jeśli zajmuje się tym doświadczona ekipa. Dzięki prostocie montażu można jednak również zająć się nim samodzielnie – znacznie obniży to koszt budowy ogrodzenia!

Budowa ogrodzenia panelowego to zaledwie kilka etapów:

  • oczyszczenie terenu i wyznaczenie przebiegu płotu,
  • wyznaczenie położenia słupków i wykopanie dołków, w których będą zakopane,
  • umieszczenie słupków w gruncie i zalanie ich płynnym betonem,
  • opcjonalnie – montaż podmurówki (np. z gotowych prefabrykatów betonowych),
  • montaż paneli poprzez przypięcie ich do słupków za pomocą obejm dołączonych do zestawu.

Ostatni etap na niewielkiej działce może trwać zaledwie jeden dzień, czyli znacznie krócej niż np. w przypadku ogrodzenia łupanego. Trzeba jednak pamiętać, że montażem przęseł (oraz podmurówki, jeśli jest wykonywana) można się zajmować jedynie po związaniu betonu tworzącego stopy fundamentowe pod słupkami. Trwa to zazwyczaj kilka dni, choć często przyjmuje się, że najbezpieczniej przejść do kolejnego etapu prac dopiero po 2 tygodniach od wylania fundamentów.

Budowa ogrodzenia panelowego - ogrodzenia-europlot.pl
Budowa ogrodzenia panelowego jest szybka i nieskomplikowana. Można przeprowadzić ją samodzielnie, choć zlecając ją fachowcom, otrzymamy gwarancję na montaż.

Koszt budowy ogrodzenia panelowego

Na koniec ważna informacja dla oszczędnych – koszt budowy ogrodzenia panelowego jest stosunkowo niewielki. Zazwyczaj jest to wręcz najtańsze dostępne rozwiązanie. Dlatego panele zwykle stawia się wokół dużych terenów – np. osiedli mieszkaniowych czy obiektów przemysłowych. Ich uniwersalna stylistyka sprawia, że pasują wszędzie.

Pojedynczy panel ogrodzeniowy może kosztować od kilkudziesięciu do ponad 200 zł za sztukę – w zależności od wzorów i użytych materiałów, a także wymiarów. Słupki wraz z elementami montażowymi są bardzo tanie, choć dokładna cena również zależy od ich typu i długości. Podmurówka jest elementem opcjonalnym, a sam zakup materiałów podniesie koszt budowy ogrodzenia panelowego o kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych w przeliczeniu na metr bieżący. Cena montażu wzrasta, jeśli zdecydujesz się na zatrudnienie profesjonalnej ekipy, ale samodzielne wykonanie prac pozwala sporo zaoszczędzić!

Sprawdź też, jak przebiega, ile trwa i kosztuje montaż podmurówki z elementów prefabrykowanych pod ogrodzenie panelowe.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Ogrodzenie z paneli kratowych – skąd się biorą różnice w cenach?
Gabiony z paneli ogrodzeniowych - pomysł na ogrodzenie
Pomysł na ogrodzenie – panele ogrodzeniowe z siatki zgrzewanej cz.1
Panele ogrodzeniowe z drutu zgrzewanego cz. 2 - pomysł na ogrodzenie
Podmurówka pod ogrodzenie panelowe - jak wykonać? Pomysł na ogrodzenie cz. 3
Montaż ogrodzenia panelowego – 4 etapy prac. Pomysł na ogrodzenie – panele ogrodzeniowe cz. 4
Jak obniżyć koszty ogrodzenia? 5 sposobów na redukcję wydatków
Ogrodzenie posesji firmowej – pomysł na ogrodzenie przemysłowe z paneli kratowych
Ogrodzenie działki budowlanej – przepisy, które musisz znać!
3 sposoby na ogrodzenie frontowe domu jednorodzinnego
Ogrodzenia łupane – 9 kwestii, o które pytacie najczęściej
Automatyka do bram – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Jak wybrać automatykę do bramy? 5 wskazówek i 1 dobra rada
Bramy garażowe - pytania i odpowiedzi
Brama garażowa do domu jednorodzinnego - która najlepsza?
Śmietnik w ogrodzeniu – niewidoczny, mimo że na linii wzroku...
Kojec dla psa z paneli ogrodzeniowych zgrzewanych – najważniejsze elementy konstrukcji
Efekt bimetaliczny - co to jest i co ma wspólnego z Twoją bramą garażową?
Ciepła brama garażowa – 7 najważniejszych cech. Wskazówki

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram