Jaki fundament pod ogrodzenie z bloczków – materiały, budowa, koszty

30 marca, 2021

Wielu ekspertów uważa, że fundament pod ogrodzenie to jego najważniejsza część – mimo iż pozostaje niewidoczna. To właśnie on zapewnia konstrukcji stabilność, pewność i trwałość. Musi być skonstruowany tak, by podtrzymać jej całkowity ciężar. Największe znaczenie ma przy płotach wykonywanych z ciężkich elementów, takich jak np. bloczki betonowe. Jaki fundament pod ogrodzenie z bloczków należy wykonać i ile to kosztuje?

Fundament pod ogrodzenie – co warto wiedzieć?

Laikowi może się wydawać, że płot nie przenosi żadnych obciążeń i powinien bez trudu utrzymać się w pionie. Jednak nie jest to prawda. Na ogrodzenia działają różne siły, począwszy od tych związanych z ich własnym ciężarem, a skończywszy na wietrze, opierających się o nie ludziach czy uderzeniach rozmaitego pochodzenia. Dlatego tak ważne jest nie tylko to, z czego powstanie ogrodzenie, ale również to, jak będzie wykonany jego fundament.

Fundament pod ogrodzenie lekkie vs ciężkie

Fundament pod płot wykonany z lekkich materiałów nie musi być bardzo rozbudowany. W przypadku np. ogrodzeń panelowych stosuje się jedynie stopy fundamentowe pod słupkami. Jeśli jednak do budowy ogrodzenia wykorzystuje się cięższe elementy, takie jak bloczki betonowe, konieczna jest budowa fundamentu pod ogrodzenie na całej jego długości. Będzie to wymagane również wszędzie tam, gdzie grunt osiada nierównomiernie!

Ważne są także parametry fundamentu. Warto zadbać o to, by był wykonany naprawdę porządnie i zgodnie ze sztuką budowlaną. W przeciwnym razie można szybko pożałować niedostatecznego przywiązania do kwestii jego jakości.

Zalecana głębokość fundamentu pod ogrodzenie

Jednym z najważniejszych parametrów jest głębokość fundamentu pod ogrodzenie. Powinien on sięgać poniżej poziomu przemarzania gruntu, co – w zależności od regionu Polski – oznacza od 80 do nawet 140 cm. To bardzo ważne, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo konstrukcji zimą. Jeśli fundamenty pod ogrodzenie będą za płytkie, mogą zostać po prostu rozsadzone pod wpływem niskich temperatur, a tym samym cała konstrukcja utraci swoją stabilność. Dodatkowo konieczna jest dylatacja fundamentu ogrodzenia – szczeliny należy wykonać co ok. 15 cm, co pozwoli zabezpieczyć beton przed pękaniem na skutek nadmiernych naprężeń.

W niektórych przypadkach, jeśli np. słupki i podmurówka są uzupełnione lekkimi przęsłami ogrodzeniowymi, można zastosować fundament pod ogrodzenie o konstrukcji uskokowej. Wówczas pod słupkami wykonuje się wykop poniżej poziomu przemarzania gruntu, a pod podmurówką ok. 30-50 cm płytszy. Takie rozwiązanie przyspiesza nieco pracę podczas budowy i pozwala ograniczyć koszty robocizny oraz materiałów.

Jaki fundament pod ogrodzenie z bloczków betonowych i przęseł drewnianych - ogrodzenia-europlot.pl
Jeśli z bloczków betonowych wykonuje się jedynie słupki i podmurówkę, które następnie uzupełniane są lekkimi przęsłami, możliwe jest zastosowanie nieco płytszego fundamentu pod ogrodzenie, ale tylko w części znajdującej się pod podmurówką. Fundament pod słupkami musi sięgać granicy przemarzania gruntu.

Fundament pod ogrodzenie z bloczków betonowych – materiały

Fundament pod ogrodzenie z bloczków betonowych musi być bardzo solidny i wykonany z najwyższą starannością. Powinien sięgać poniżej poziomu przemarzania gruntu na całej długości i naprawdę nie warto ignorować tego zalecenia. Wykonuje się go z betonu wylewanego bezpośrednio do wykopu. W większości przypadków należy wykonać uprzednio szalunek pod ogrodzenie, który zapobiegnie osypywaniu się gruntu. Wykop należy wyłożyć folią, która zapobiegnie mieszaniu się betonu z ziemią.

Fundament pod ogrodzenie z pustaków łupanych powinien być też zbrojony. Zbrojenie poziome i pionowe wykonuje się z metalowych prętów. Nadają one sztywności fundamentom i słupkom, które podtrzymują całą konstrukcję płotu. Zbrojenie fundamentu pod ogrodzenie podwyższa jednak również koszt budowy, z czym niestety trzeba się liczyć.

Szerokość fundamentu pod ogrodzenie z bloczków powinna być równa szerokości muru. Pod słupkami należy nieco go poszerzyć, ponieważ są to miejsca, które przenoszą największe obciążenia.

Fundament pod ogrodzenie betonowe – budowa

Budowa ogrodzenia betonowego – ze względu na konieczność wykonania głębokich fundamentów – jest praco- i czasochłonna. Fundament pod ogrodzenie z bloczków wykonuje się następująco:

  • oczyszczając teren z kamieni, roślin i ich resztek, niwelując nierówności gruntu,
  • wyznaczając przebieg ogrodzenia i lokalizację słupków,
  • wykonując wykop i układając szalunek pod ogrodzenie,
  • wykonując zbrojenie fundamentu ogrodzenia i wylewając do wykopu płynny beton,
  • wyszlifowując ławę fundamentową pod ogrodzenie po ok. 24 godzinach od wylania betonu.

Należy pamiętać, że fundamenty ogrodzeniowe powinny w pełni związać się przed przystąpieniem do dalszych prac. Zwykle zaleca się odczekanie ok. 2 tygodni przed rozpoczęciem budowy ogrodzenia betonowego.

Fundament pod ogrodzenie – cena robocizny i materiałów

Należy się liczyć z tym, że koszt fundamentu pod ogrodzenie będzie dość wysoki. W zależności od strefy klimatycznej (tj. wymaganej głębokości wykop) wydatkami szacują się na poziomie od ok. 50 do nawet ponad 100 zł za metr bieżący. Tyle kosztuje cały fundament pod ogrodzenie – cena robocizny i materiałów są w tym przypadku zsumowane.

Co zrobić, by zaoszczędzić? Opcje są dwie. Możesz zmienić koncepcję projektu i zdecydować się na ogrodzenie, które może się opierać na płytszym fundamencie lub np. jedynie stopach fundamentowych. Możesz też zdecydować się samodzielnie wykonać fundament pod ogrodzenie betonowe. Pozwoli Ci to zaoszczędzić nawet ponad 40 zł na metrze bieżącym. Trzeba jednak brać pod uwagę, że nie jest to łatwe zadanie, a praca może być długotrwała i męcząca. Ponadto zwykle konieczne będzie wynajęcie minikoparki, która pomoże wykonać wykop, a to oczywiście dodatkowy koszt.

To może Cię zainteresować: Jaka jest optymalna wysokość ogrodzenia?

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Ogrodzenie z paneli kratowych – skąd się biorą różnice w cenach?
Gabiony z paneli ogrodzeniowych - pomysł na ogrodzenie
Pomysł na ogrodzenie – panele ogrodzeniowe z siatki zgrzewanej cz.1
Panele ogrodzeniowe z drutu zgrzewanego cz. 2 - pomysł na ogrodzenie
Podmurówka pod ogrodzenie panelowe - jak wykonać? Pomysł na ogrodzenie cz. 3
Montaż ogrodzenia panelowego – 4 etapy prac. Pomysł na ogrodzenie – panele ogrodzeniowe cz. 4
Jak obniżyć koszty ogrodzenia? 5 sposobów na redukcję wydatków
Ogrodzenie posesji firmowej – pomysł na ogrodzenie przemysłowe z paneli kratowych
Ogrodzenie działki budowlanej – przepisy, które musisz znać!
3 sposoby na ogrodzenie frontowe domu jednorodzinnego
Ogrodzenia łupane – 9 kwestii, o które pytacie najczęściej
Automatyka do bram – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Jak wybrać automatykę do bramy? 5 wskazówek i 1 dobra rada
Bramy garażowe - pytania i odpowiedzi
Brama garażowa do domu jednorodzinnego - która najlepsza?
Śmietnik w ogrodzeniu – niewidoczny, mimo że na linii wzroku...
Kojec dla psa z paneli ogrodzeniowych zgrzewanych – najważniejsze elementy konstrukcji
Efekt bimetaliczny - co to jest i co ma wspólnego z Twoją bramą garażową?
Ciepła brama garażowa – 7 najważniejszych cech. Wskazówki

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram