Sportowe ogrodzenie panelowe – granica placu gry i piłkołap w jednym
Ogrodzenie boiska powinno być solidne i trwałe, zapewniać maksimum bezpieczeństwa i komfortu zawodnikom oraz chronić osoby i mienie znajdujące się w otoczeniu placu gry. Tyle mówi teoria. Czy jest osiągalna w praktyce? Jakie ogrodzenie wybrać na boisko sportowe, żeby spełniało wszystkie te założenia jednocześnie?
Bezpieczeństwo – zawsze na pierwszym miejscu
Pierwsza rzecz, jaka przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o funkcji ogrodzeń sportowych, to ochrona widzów, osób przypadkowych i mienia (samochody, budynki) przed szkodami spowodowanymi przez uderzającą z impetem piłkę. Rozwiązaniem jest zastosowanie płotu o odpowiedniej wysokości. Na rynku znajdziemy systemowe ogrodzenia panelowe przeznaczone do grodzenia boisk, których wysokość, w zależności od potrzeb inwestora, kształtuje się na poziomie od 3 do nawet 8 m! Skuteczne zatrzymywanie piłek w granicach placu gry to nie jedyna zaleta paneli ogrodzeniowych dedykowanych obiektom sportowym. Jakie są pozostałe?
Stabilność na wysokim poziomie
Ponadstandardowa wysokość ogrodzeń sportowych z paneli ogrodzeniowych pociąga za sobą konieczność zapewnienia wyjątkowej stabilności całej konstrukcji. Osiąga się ją poprzez zastosowanie specjalnie zaprojektowanych w tym celu słupów o odpowiednim przekroju i parametrach wytrzymałościowych. Dodatkowo do łączenia paneli ze słupami stosuje się wzmocnione obejmy stalowe, które nierozerwalnie spinają elementy, podwyższając tym samym sztywność i odporność mechaniczną ogrodzenia.
Kategoria wagowa – ciężka!
Doświadczenie pokazuje, że typowe ogrodzenia z siatki plecionej a także panele zgrzewane o standardowych parametrach nie wytrzymują specyficznych obciążeń eksploatacyjnych, z którymi mamy do czynienia w przypadku boisk sportowych, dlatego mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników i osób postronnych. Żeby zapobiec częstym odkształceniom, uszkodzeniom i naprawom ogrodzenia sportowego oraz zapewnić maksimum bezpieczeństwa, trzeba zastosować ciężkie panele zgrzewane 2D (czyli proste przęsła bez dodatkowych przetłoczeń). Do ich produkcji wykorzystuje się stalowy drut pionowy średnicy 6 mm i podwójny poziomy drut o przekroju 8 mm, dzięki temu panel jest masywny i wytrzymały.
Cisza – czy jest możliwa tam, gdzie są sportowe emocje?
Oczywiście nic nie może powstrzymać krzyków radości i wybuchów emocji związanych ze sportową rywalizacją. Jednak na grodzonych boiskach sportowych występuje inny bardzo charakterystyczny dźwięk, który jest uciążliwy nie tyle dla samych zawodników, co dla mieszkańców lub osób pracujących w okolicy. Chodzi o odgłos uderzenia piłką w siatkę. W sportowych ogrodzeniach panelowych stosuje się – wspomniane wcześniej – specjalne obejmy trwale łączące panel ze słupkiem, co znacząco minimalizuje drgania ogrodzenia. Niektórzy producenci wyposażają swoje systemy w neoprenowe wkładki, które tłumią, generowany w ten sposób, niepożądany hałas.
Furtka i brama – spójna z resztą ogrodzenia
Do ogrodzeń sportowych przewidziane są systemowe dwuskrzydłowe bramy i furtki. Produkuje się je na wymiar z zamkniętych profili, których wypełnienie jest identyczne z tym zastosowanym w panelach ogrodzeniowych. Producenci wyposażają je w regulowane zawiasy, rygle lub zamki oraz specjalne akcesoria montażowe, które umożliwiają zainstalowanie ogrodzenia bezpośrednio nad nimi i są spójne z wyglądem całej konstrukcji.
Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Słupki betonowe do ogrodzenia panelowego – jak zrobić? Wskazówki
Regulacja drzwi tarasowych przesuwnych – wskazówki
Drzwi tarasowe przesuwne czy tradycyjne? Porównanie rozwiązań
Montaż drzwi tarasowych – 7 najczęstszych błędów. Jak się ich ustrzec?
Jak wyregulować okno PCV? Wskazówki
Budowa okna PCV – 4 elementy. Jak rozpoznać okno dobrej jakości?
Stolarka aluminiowa czy okna PVC – co wybrać do domu? Porównanie rozwiązań
Jaki kolor okien do nowoczesnego domu? Trendy i wskazówki aranżacyjne
Wymiana okien w starym domu – na co należy się przygotować?
Wymiana okna w bloku – co trzeba wiedzieć?
Demontaż okna – jak przeprowadzić krok po kroku
Dlaczego okna parują i co możesz z tym zrobić?
Okna dwu czy trzyszybowe – jakie wybrać do domu?
Montaż okien w domu szkieletowym – etapy prac
Okna do domu pasywnego a energooszczędnego – porównanie parametrów
Gwarancja na okna – na co zwracać uwagę, żeby się nie rozczarować?
Drzwi płaszczowe – co to znaczy? Parametry i zastosowanie
Drzwi zewnętrzne techniczne – aluminiowe vs stalowe. Porównanie
Montaż progu aluminiowego do drzwi zewnętrznych – wskazówki od fachowców