Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej – jak powinno wyglądać?

29 marca, 2018

Płot o charakterze zniechęcającym...

W tym przypadku nie ma mowy o wrażeniach estetycznych. Płot ma stanowić wyraźną granicę i jasny sygnał dla wszystkich: ten teren jest niedostępny dla osób nieupoważnionych. Jego wygląd ma odstraszać wszystkich, którym z rozmaitych powodów przyjdzie do głowy pomysł, by przedostać się na drugą stronę. Jak powinno wyglądać ogrodzenie panelowe elektrowni fotowoltaicznej?

Farmy fotowoltaiczne są uznawane za przyszłość energetyki. Bez względu na zachmurzenie przetwarzają światło słoneczne bezpośrednio w czystą energię elektryczną. Nie emitują do atmosfery gazów cieplarnianych i mają znikomy wpływ na środowisko naturalne. Ich obsługa i konserwacja wymaga minimalnych nakładów. Niewiele mają wspólnego z tradycyjnymi elektrowniami, ale wytwarzają prąd i dlatego – podobnie jak one – wymagają specjalnej ochrony i zabezpieczeń.

W systemach generujących prąd elektryczny stosuje się rozmaite zabezpieczenia, które są uzależnione od wielu czynników. Do głównych celów ochrony zaliczamy:

  • zapewnienie bezpieczeństwa ludziom i zwierzętom,
  • zabezpieczenie mienia przed szkodą.

W przypadku wolnostojących farm fotowoltaicznych jednym z podstawowych elementów realizujących te założenia jest prawidłowe ogrodzenie całego terenu, które eliminuje dostęp do instalacji osób nieuprawnionych oraz zwierząt. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się systemowe przemysłowe ogrodzenia panelowe o specjalnych parametrach. Jakich?

Uwaga na drut kolczasty!

Jest jeden, najważniejszy wymóg w kwestii grodzenia terenów, na których zlokalizowano naziemny system fotowoltaiczny: płot musi być wykończony drutem kolczastym! Dlatego słupki ogrodzenia farmy fotowoltaicznej zwieńcza się tzw. odkosami, czyli nachylonymi pod kątem 45⁰ wysięgnikami, które – w zależności od długości – umożliwiają poprowadzenie od 1 do nawet 6 linii zaporowych z drutu kolczastego. Odkosy mogą być skierowane na zewnątrz lub do wewnątrz konstrukcji. Stosuje się również podwójne wysięgniki w kształcie litery Y, pomiędzy którymi dodatkowo można umocować zaporę spiralną z drutu ostrzowego (concentrina).

Co najmniej 1,8 m

Wymóg wyposażenia ogrodzenia w drut kolczasty pociąga za sobą kolejny, wynikający jasno z zapisów prawa budowlanego. Zgodnie z przepisami wszelkie ostro zakończone elementy płotu muszą być zamontowane na wysokości minimum 1,8 m. A zatem właśnie taka musi być minimalna wysokość ogrodzenia takich obiektów.

Płot wystarczająco stabilny

Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej powinno być stabilne na tyle, aby skutecznie zapobiegać przedostawaniu się na teren elektrowni osób do tego niepowołanych. Innymi słowy musi być przymocowane do podłoża w sposób uniemożliwiający jego odgięcie lub przewrócenie. W tym celu stosuje się specjalne podmurówki, których konstrukcja umożliwia systemowe zakotwienie dolnej części panelu z drutu zgrzewanego

To może Cię zainteresować: Jaka podmurówka do ogrodzenia panelowego?

Gruby drut

Na stabilność ogrodzenia z paneli ogrodzeniowych wpływ ma również grubość drutu, z którego wykonane są przęsła. Im średnica jest większa, tym płot jest cięższy i sztywniejszy. W obiektach wymagających specjalnej ochrony zastosowanie znajdują panele ogrodzeniowe z drutu o średnicy 6 mm

Raczej 2D i z małym oczkiem

Panele ogrodzeniowe ogradzające farmy fotowoltaiczne nie powinny mieć poziomych przetłoczeń stabilizujących (3D), które wprawdzie zwiększają sztywności płotu, ale jednocześnie w pewnym stopniu ułatwiają wspinaczkę potencjalnym intruzom. Do próby sforsowania płotu zachęcać mogą również oczka w siatce, których szerokość umożliwia oparcie stopy. Dlatego do ochrony tego typu obiektów zaleca się stosować panele o prostej konstrukcji (2D) i zwięzłej strukturze

Tabliczka ostrzegawcza

Na ogrodzeniu farmy fotowoltaicznej, w widocznym miejscu, koniecznie muszą zostać zamontowane tabliczki ostrzegawcze z komunikatami „Niebezpieczeństwo porażenia prądem”, „Teren elektrowni” itp.

Na koniec wypada jeszcze wspomnieć co nieco o ekonomii. Argument finansowy jest szczególnie ważny w przypadku grodzenia dużych obszarów, a do takich z pewnością zaliczają się tereny, na których lokalizuje się farmy fotowoltaiczne. Wielu producentów przemysłowych paneli ogrodzeniowych w swojej ofercie posiada przęsła o ponadstandardowej długości, np. 3 m. Dzięki wydłużeniu panelu maleje liczba koniecznych do zamontowania słupków i wzrasta tempo montażu, co w wyraźny sposób przekłada się na mniejsze koszty całej inwestycji.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Zobacz także: 7 cech dobrego ogrodzenia przemysłowego

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Standardowe wymiary drzwi wejściowych – do domu, mieszkania, magazynu...
Drzwi szklane do biura – jak je dobrze wybrać? Wskazówki
Ogrodzenie pełne – kiedy to dobre rozwiązanie?
Jaka jest optymalna wysokość ogrodzenia? Aspekty prawne, estetyczne i praktyczne
Przęsło ogrodzeniowe – 3D czy 2D? Porównanie
Jak podwyższyć ogrodzenie panelowe?
Ogrodzenie posesyjne - ogrodzenia-europlot.pl
Jak sprawnie przeprowadzić montaż furtki panelowej?
Słupki ogrodzeniowe metalowe – kwadratowe czy okrągłe? Które wybrać i jak osadzić
Jaki fundament pod ogrodzenie z bloczków – materiały, budowa, koszty
Montaż podmurówki betonowej z gotowych elementów – etapy, czas, koszty
Budowa ogrodzenia panelowego wokół domu – formalności, średnie koszty, czas trwania
Koszt budowy ogrodzenia – płot panelowy vs palisadowy. Zestawienie
Drzwi techniczne wymiary – standardowe i nietypowe
Montaż drzwi technicznych Wiśniowski – wskazówki
Ogrodzenie na starym fundamencie - kiedy budować, na co uważać?
Rodzaje drzwi zewnętrznych technicznych – budowa i parametry
Klasy antywłamaniowe drzwi – charakterystyka
Rodzaje zawiasów drzwiowych zewnętrznych – różne rozwiązania

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram