Jakie ogrodzenie frontowe wybrać do nowoczesnego domu?

5 grudnia, 2018

Dopasuj ogrodzenie do charakteru Twojego domu

Ogrodzenie frontowe to wizytówka każdej posesji. Dobrze dopasowany model komponuje się z otoczeniem oraz domem, a jednocześnie podkreśla unikatowy charakter działki. Często tutaj rodzi się problem – które ogrodzenie wybrać?

Decyzja nie jest łatwa, ponieważ dostępnych jest wiele wzorów, kolorów oraz materiałów, z których wykonuje się określone profile. Dodatkowo to inwestycja na długie lata i dochodzi jeszcze kwestia odpowiedniego zabezpieczenia posesji i funkcjonalności. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę grodząc przód swojej działki i dowiedz się, jaki jest koszt ogrodzenia frontowego.

Sprawdzone sposoby na ogrodzenie frontowe

Jak dopasować ogrodzenie frontowe do stylu domu? Nowoczesna architektura wymaga odpowiedniej oprawy. Warto podkreślić jej indywidualny i ciekawy charakter ogrodzeniem. W przypadku frontu najczęściej wybierane są 2 rodzaje ogrodzeń: uniwersalne, a zarazem bardzo funkcjonalne ogrodzenia palisadowe oraz nowoczesne i nieco surowe ogrodzenia gabionowe.

Ogrodzenie palisadowe

Ogrodzenie palisadowe bardzo dobrze komponuje się praktycznie z każdą zabudową. Świetnie wygląda w połączeniu z nowoczesnymi bryłami i podkreśla ich charakter. Wszystko dlatego, że ten typ ogrodzenia utrzymany jest w bardzo minimalistycznym stylu. W zależności od potrzeb palisady mogą całkowicie przesłaniać widok działki lub zapewniać częściowy prześwit.

Dostępne w różnych kolorach przęsła palisadowe montuje się na dwa sposoby:

  • na podmurówce,
  • bezpośrednio nad gruntem.

Istnieje wiele możliwości aranżacji ogrodzenia palisadowego. Można zamontować same przęsła lub zestawić je z klinkierowym słupkiem, gabionem czy betonowymi blokami. Dzięki temu ogrodzenie zyska nowoczesny wygląd.

Ogromną zaletą ogrodzenia palisadowego jest to, że można ułożyć je w dowolnej konfiguracji. Jeśli bardziej odpowiadają ci poziome profile – nie ma problemu. Wolisz ogrodzenie pionowe? Tutaj także nie będzie kłopotu. Uniwersalność tego modelu sprawia, że jest on obecnie jednym z najczęściej wybieranych rodzajów ogrodzeń.

Ogrodzenie gabionowe

Surowe, wzbudzające zainteresowanie, a jednocześnie niesamowicie funkcjonalne – takie właśnie jest ogrodzenie gabionowe. To jedno z najciekawszych nowoczesnych rozwiązań. Doskonale sprawdza się w przypadku designerskiej architektury – świetnie podkreśla jej nieszablonowy charakter.

Na ogrodzenie gabionowe składają się druciane kosze, szczelnie wypełnione od środka kamieniami polnymi, ozdobnymi lub innym kruszywem. To rozwiązanie daje szerokie możliwości aranżacyjne, przez co cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Chcesz jeszcze bardziej podkreślić niekonwencjonalny charakter Twojej posesji? Masywną gabionową konstrukcję możesz dodatkowo podświetlić, wywołując efekt “wow”! Ogrodzenia gabionowe mają jeszcze inne zalety. Ich głównym plusem są bardzo dobre właściwości akustyczne. Coraz częściej tego rodzaju rozwiązania stosuje na posesjach znajdujących się w pobliżu ruchliwych ulic lub innych głośnych miejsc. Zapewniają dużą prywatność – jeśli zastosujesz pełne wypełnienie, nikt nie zakłóci Twojej niezależności. Dzięki ogrodzeniu na działce panuje spokój, co sprzyja relaksowi.

Ogrodzenie frontu domu – zaskocz wszystkich wyborem

Jeśli nie lubisz tradycyjnych i standardowych rozwiązań – podkreśl nowoczesność swojego domu, grodząc jego front ogrodzeniem panelowym. To bardzo funkcjonalny system, który sprawdzi się przy zabezpieczeniu każdego terenu. Może być montowany samodzielnie lub z podmurówką, która doda mu nieco pełniejszego wyglądu. Ogrodzenie panelowe ma kilka bardzo istotnych zalet:

  • estetyczny wygląd – wysokiej jakości panele są dopracowane w każdym szczególe;
  • równomiernie pokryte kolorem, nie posiadają skaz na łączeniach, dzięki czemu prezentują się schludnie i elegancko;
  • można łączyć je np. z gabionowymi słupkami lub klinkierem;
  • łatwe w montażu, więc postawienie ogrodzenia nie zajmuje wiele czasu;
  • dostępne są w różnych kolorach, dzięki czemu można podkreślić wyjątkowość ogrodzenia i całej posesji;
  • niska cena to także argument, który przemawia do wielu osób. Nie dość, że ogrodzenie panelowe świetnie podkreśla nowoczesny wygląd działki, to dodatkowo kosztuje niewiele.

Na co zwrócić uwagę wybierając ogrodzenie frontowe?

  • Wybierz takie ogrodzenie z przodu domu, które pasuje do bryły budynku. Jeśli jest ona bardzo nowoczesna, nie będzie dobrze wyglądać w połączeniu np. z kutymi przęsłami lub ogrodzeniem łupanym. Oczywiście wybór należy do Ciebie. Jeśli jednak chcesz, by całość komponowała się ze sobą, dopasuj elementy i kolorystykę nie tylko do samego budynku, ale również architektury ogrodu.
  • Dopasuj do siebie poszczególne elementy ogrodzenia frontowego. Gabion, betonowa wylewka, a może solidna podmurówka z cegieł – od Ciebie zależy, na co postawisz. Inaczej prezentować się będzie klasyczne ogrodzenie panelowe w połączeniu z kamiennymi słupami, a inaczej samodzielnie.
  • Zwróć uwagę na materiały, z których wykonuje się przęsła ogrodzenia. Poszczególne budulce mają różną odporność na deszcz, wiatr czy słońce. Zadbaj o to, by po kilku latach nadal świetnie wyglądały. Jeśli nie masz czasu na częstą pielęgnację ogrodzenia – zrezygnuj z wypełnienia drewnianego, które wymaga stosowania odpowiednich impregnatów.
  • Postaw na ogrodzenie, które zostało zabezpieczone przed korozją. Największą trwałość zapewnia cynkowanie ogniowe i malowanie proszkowe powierzchni komponentów. Sprawia to, że elementy nie rdzewieją, a ty przez bardzo długi czas nie musisz zastanawiać się nad ich konserwacją.

Nowoczesne ogrodzenia frontowe – koszt

Oszacowanie kosztów ogrodzenia frontowego to kwestia bardzo indywidualna. Ceny uzależnione są od kilku czynników, w tym od tego, na jaki rodzaj ogrodzenia się zdecydowałeś, ile metrów bieżących należy ogrodzić, czy ma być zastosowana podmurówka i jakie będzie zwieńczenie słupków.

Warto tutaj wspomnieć, że najtańszym ogrodzeniem frontowym będzie system panelowy. Niezależnie od tego, czy zostanie tu zastosowana podmurówka bądź elementy ozdobne w postaci koszy gabionowych lub słupków betonowych, to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Zdecydowanie najdroższej wychodzi ogrodzenie gabionowe. Prócz koszy, fundamentów i ewentualnej wylewki, dochodzi również koszt wypełnienia, który uzależniony jest od rodzaju kruszcu bądź kamienia.

Pamiętaj o tym, że czasem oszczędności są tylko pozorne. Decydując się na tańsze materiały możesz zyskać ogrodzenie o słabszej jakości, które szybko zajdzie rdzą. W takim wypadku prócz kosztów ogrodzenia frontowego dojdzie jeszcze konieczność ciągłej konserwacji, a nawet i szybkiej wymiany! Ogrodzenie frontowe to najważniejsza, a zarazem najbardziej reprezentatywna część posesji. To, na jaki model się zdecydujesz zaważy na wyglądzie całej działki. Dobrze przemyśl swój wybór – w końcu to rozwiązanie na długie lata.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Słupki betonowe do ogrodzenia panelowego – jak zrobić? Wskazówki
Regulacja drzwi tarasowych przesuwnych – wskazówki
Drzwi tarasowe przesuwne czy tradycyjne? Porównanie rozwiązań
Montaż drzwi tarasowych – 7 najczęstszych błędów. Jak się ich ustrzec?
Jak wyregulować okno PCV? Wskazówki
Budowa okna PCV – 4 elementy. Jak rozpoznać okno dobrej jakości?
Stolarka aluminiowa czy okna PVC – co wybrać do domu? Porównanie rozwiązań
Jaki kolor okien do nowoczesnego domu? Trendy i wskazówki aranżacyjne
Wymiana okien w starym domu – na co należy się przygotować?
Wymiana okna w bloku – co trzeba wiedzieć?
Demontaż okna – jak przeprowadzić krok po kroku
Dlaczego okna parują i co możesz z tym zrobić?
Okna dwu czy trzyszybowe – jakie wybrać do domu?
Montaż okien w domu szkieletowym – etapy prac
Okna do domu pasywnego a energooszczędnego – porównanie parametrów
Gwarancja na okna – na co zwracać uwagę, żeby się nie rozczarować?
Drzwi płaszczowe – co to znaczy? Parametry i zastosowanie
Drzwi zewnętrzne techniczne – aluminiowe vs stalowe. Porównanie
Montaż progu aluminiowego do drzwi zewnętrznych – wskazówki od fachowców

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram