Jak ogrodzić działkę rekreacyjną?

28 stycznia, 2019

Jak ogrodzić działkę rekreacyjną?

Wybierając działkę rekreacyjną, kierujemy się przeważnie innymi przesłankami, niż przy wyborze typowej działki budowlanej. Miejsca wypoczynkowe są zazwyczaj oddalone od zgiełku miast i nadmiernej ilości bodźców. Działki rekreacyjne zlokalizowane są najczęściej w atrakcyjnych wizualnie okolicach - na obrzeżach jezior, lasów czy łąk... Dlatego teren tego typu wymaga czasami też nieco innego podejścia do kwestii ogrodzenia. Jak więc ogrodzić swoją działkę rekreacyjną?

Liczy się skuteczna ochrona, indywidualne upodobania estetyczne właściciela działki, a także zasobność jego portfela. Ogrodzenie na działkę nie musi być idealnie dopasowane stylistycznie do architektury, choć oczywiście może takie być. Głównym jego zadaniem jest solidne zabezpieczenie terenu. Dzięki bogatej ofercie rynkowej często udaje się dziś dobrać tanie ogrodzenie działki, które doskonale odpowiada gustom nabywcy i zapewnia jednocześnie wystarczającą ochronę.

Ogrodzenie, które chroni działkę cały rok

Działki zlokalizowane z dala od zwartej zabudowy, użytkowane jedynie przez część roku, wymagają skutecznego zabezpieczenia. Mocne i trwałe ogrodzenie zapewnia terenom znajdującym się na przykład w pobliżu lasu ochronę przed zwierzętami, które zimą, w okresie nieobecności mieszkańców domu letniskowego, potrafią spowodować dużo szkód w ogrodzie i wokół domu. Ponadto, solidne, budzące respekt ogrodzenie stanowi też pewną barierę chroniącą przed ewentualnymi kradzieżami.

Ekonomiczne ogrodzenia przemysłowe

To jeden ze sposobów najtańszego ogrodzenia działki, ale przy odpowiedniej jakości dobranych rozwiązań, bardzo mocny i trwały. Ogrodzenia przemysłowe zazwyczaj zbudowane są z paneli kratowych lub z siatki. Wyróżnia je wytrzymałość, łatwość i szybkość montażu. Są niezastąpione szczególnie przy grodzeniu dużych połaci terenu.

Uniwersalne ogrodzenia panelowe

Świetnie sprawdzają się w przypadku ogradzania działek, których właściciele chcą zachować jak największą widoczność terenu, na przykład ze względu na piękny, otaczający działkę krajobraz. „Ażurowe” panele zapewniają dużą przejrzystość, dobrze wtapiając się” w każdy teren i styl architektoniczny. Ogrodzenie na działkę wykonane z takich paneli jest niedrogie, estetyczne i skuteczne.

Różnorodne ogrodzenia drewniane

Drewno jest jednym z niewielu materiałów, które „potrafią się odnaleźć” w każdym stylu i wpasować w zasadzie w dowolny charakter działki. Ogrodzenie drewniane można dopasować zarówno do tradycyjnej architektury i terenu, jak i do nowoczesnej, ascetycznej zabudowy. Niekiedy działki rekreacyjne są częścią większych, zagospodarowanych już terenów, dlatego wybierając styl ogrodzenia, warto czasami wziąć pod uwagę istniejącą w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowę. Trwałość ogrodzenia drewniane zyskują dzięki właściwej impregnacji i konserwacji, która gwarantuje im również atrakcyjny wygląd przez wiele lat.

O czym warto pamiętać, planując ogrodzenie działki rekreacyjnej?

  • Bez pozwolenia na budowę, można postawić ogrodzenie tylko do wysokości 2,2 m.
  • Pozwolenie jest nadal wymagane dla ogrodzeń wyższych oraz w sytuacji, kiedy działka jest terenem o dużych różnicach wysokości, wymagających wykonania muru oporowego.
  • Brak wymaganego pozwolenia skutkuje koniecznością zalegalizowania budowanego ogrodzenia, ale musi być ono postawione zgodnie ze sztuką. W przypadku uchybień technicznych w budowie oraz braku pozwolenia - zostanje wydany nakaz rozbiórki płotu.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Słupki betonowe do ogrodzenia panelowego – jak zrobić? Wskazówki
Regulacja drzwi tarasowych przesuwnych – wskazówki
Drzwi tarasowe przesuwne czy tradycyjne? Porównanie rozwiązań
Montaż drzwi tarasowych – 7 najczęstszych błędów. Jak się ich ustrzec?
Jak wyregulować okno PCV? Wskazówki
Budowa okna PCV – 4 elementy. Jak rozpoznać okno dobrej jakości?
Stolarka aluminiowa czy okna PVC – co wybrać do domu? Porównanie rozwiązań
Jaki kolor okien do nowoczesnego domu? Trendy i wskazówki aranżacyjne
Wymiana okien w starym domu – na co należy się przygotować?
Wymiana okna w bloku – co trzeba wiedzieć?
Demontaż okna – jak przeprowadzić krok po kroku
Dlaczego okna parują i co możesz z tym zrobić?
Okna dwu czy trzyszybowe – jakie wybrać do domu?
Montaż okien w domu szkieletowym – etapy prac
Okna do domu pasywnego a energooszczędnego – porównanie parametrów
Gwarancja na okna – na co zwracać uwagę, żeby się nie rozczarować?
Drzwi płaszczowe – co to znaczy? Parametry i zastosowanie
Drzwi zewnętrzne techniczne – aluminiowe vs stalowe. Porównanie
Montaż progu aluminiowego do drzwi zewnętrznych – wskazówki od fachowców

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram