Nasz kolejny wpis dedykujemy wszystkim, którzy za punkt honoru postawili sobie samodzielny montaż ogrodzenia panelowego i poszukują w tym temacie cennych wskazówek oraz tym, którzy zamierzają zlecić to fachowcom i chcą wiedzieć, czego od nich wymagać. Specjalnie dla Was opisujemy cztery etapy stawiania ogrodzenia z paneli zgrzewanych i dorzucamy garść informacji, na co zwracać szczególną uwagę, żeby było solidne i nie wymagało poprawek.
Etap 1. Wyrównujemy teren pod ogrodzenie
Pierwszym etapem montażu ogrodzenia panelowego, podobnie, jak każdego innego, jest oczyszczenie i wyrównanie terenu. Miejsce, w którym postawimy słupki i ewentualnie posadowimy podmurówkę, musi być pozbawione roślinności i pozostałości korzeni, gruzu oraz kamieni, które mogą przeszkadzać w równym ustawieniu elementów płotu. Zniwelowanie nierówności gruntu, nawet jeśli nie są duże, jest konieczne, by uniknąć sytuacji, w której poszczególne części całej konstrukcji „nie zejdą się” ze sobą – w przypadku bramy może to skutecznie uniemożliwić jej otwarcie/zamknięcie. Ponadto ogrodzenie, którego część wisi nad ziemią, gdy inna dotyka gruntu, po prostu wygląda nieestetycznie.
Przy względnie płaskim terenie możemy samodzielnie równać teren, przenosząc ziemię z miejsc, gdzie jest jej więcej, tam gdzie jej brakuje. Jednak jeśli teren jest silnie pofałdowany, warto skorzystać z usług geodety, który posługując się tzw. niwelatorem, ustali nachylenie terenu i pomoże je uregulować. Może się okazać, że nie unikniemy konieczności nawiezienia ziemi.
Uwaga! Gdy różnica poziomów dochodzi do 1,5 m na odcinku 50 m, praktycznie nie ma możliwości samodzielnego regulowania terenu. W takim wypadku do akcji musi wkroczyć ekipa z ciężkim sprzętem.
Pamiętajmy, że zgodnie ze sztuką płot powinien być postawiony powyżej poziomu drogi, by uniknąć zalewania działki w trakcie opadów.
Świeżo rozkopana lub nawieziona gleba jest gruntem niestabilnym i – zanim przystąpimy do montażu ogrodzenia – trzeba ją zagęścić mechanicznie, czyli ubić (do tego celu wykorzystuje się zagęszczarkę lub tzw. skoczka).
Etap 2. Mierzymy i planujemy, czyli ustalamy ostateczny kształt ogrodzenia
Gdy teren jest uregulowany a nierówności zniwelowane, przystępujemy do pomiarów i zaplanowania ostatecznego rozmieszczenia poszczególnych elementów ogrodzenia. Zaczynamy od umiejscowienia wsporników początkowych i narożnych – należy z aptekarską precyzją wykonać tę czynność, ponieważ są to te części konstrukcji, których nie będziemy mogli już przesunąć. Jeśli ogrodzenie frontowe również będzie stawiane z paneli, montaż całości najlepiej rozpocząć od założenia bramy i/lub furtki. Następnie mierzymy odległość pomiędzy ustawionymi (na razie prowizorycznie) słupkami – zaczynając od ich osi (środka). Otrzymane długości dzielimy przez długość przęsła, uwzględniając słupki i dystanse na obejmach (np. w przypadku ogrodzenia systemowego z paneli zgrzewanych firmy Wiśniowski ta wartość, przy przęśle długości 2500 mm i przekroju słupka 40 mm, będzie wynosiła 2570 mm). Pamiętajmy, że wsporniki – jeśli mają przekrój prostokąta - ustawia się węższym bokiem do frontu.
Bardzo rzadko zdarza się, aby na odcinku pomiędzy słupkami udało się zmieścić wszystkie panele w pełnym wymiarze. Najczęściej ostatni trzeba przycinać i jeżeli nie jest wyraźnie krótszy od pozostałych, można na tym poprzestać. Jeśli jednak różnica jest znacząca, jeden wąski panel nie będzie dobrze wyglądać. Trzeba zagęścić rozstawienie wsporników i skrócić nie jeden, lecz 2, 3, a nawet więcej przęseł tak, aby optycznie „zgubić” nierówność.
Bardzo ważne! Do skracania paneli najlepiej używać specjalnych nożyc, które w przeciwieństwie do szlifierki (często wykorzystywanej do tego celu) nie niszczą antykorozyjnej warstwy cynku. Samo miejsce cięcia trzeba bezwzględnie zabezpieczyć farbą antykorozyjną, najlepiej w sprayu.
Etap 3. Kopiemy dołki i ustawiamy słupki
W przypadku betonowego cokołu (fundamentu), słupki należy przykręcić do podłoża. Są one wyposażone w metalowe stopy z otworami, które umożliwiają ich przytwierdzenie, za pomocą kotew. Po wywierceniu otworów (osiowo, poprzez otwory w stopach), mocujemy wsporniki.
Jeśli zamówiliśmy ogrodzenie z punktowym betonowaniem słupków, z podmurówką prefabrykowaną lub bez niej, montaż rozpoczynamy od wykopania dołków. Najlepiej używać do tego wiertnicy glebowej, która precyzyjnie wierci okrągły otwór żądanej średnicy. Gdy nie mamy dostępu do tego urządzenia, pozostaje nam kopanie ręczne. Zarówno w jednej, jak i drugiej sytuacji nie wolno w wykopanych otworach pozostawić luźnej ziemi – grunt pod betonowanie słupków musi zostać ubity tak, by były stabilnie osadzone. Najmniejszą, zalecaną przez producentów, głębokością dołka jest 60 cm, najlepiej jednak kopać poniżej strefy przemarzania gruntu (w Polsce od 80 do 120 cm, w zależności od regionu).
Polecamy najpierw wykopć wszystkie otwory wzdłuż linii ogrodzenia, a dopiero później rozpocząć osadzanie słupków. Taka kolejność przyspiesza pracę i pozwala na ograniczenie strat w betonie.
Gdy dołki są gotowe, umieszczamy w nich wsporniki – pamiętając, że muszą się one znajdować dokładnie w środku otworu – a następnie zalewamy betonem (najlepiej półsuchym, zamówionym z betoniarni) i podpieramy. Szczególną uwagę zwracamy na zachowanie pionu, poziomu i jednakowej wysokości słupków – gdy beton zwiąże, nie będzie już szans na bezinwazyjne poprawki. Do tego celu niezbędna będzie poziomica, przyda się także sznurek rozpięty pomiędzy wspornikami. Generalnie słupki poziomujemy do górnej krawędzi ogrodzenia, nie do gruntu.
Etap 4. Mocujemy panele do słupków
Po wyschnięciu i związaniu betonu, którym zalane są słupki, możemy zabrać się za montaż paneli. Jeśli planowaliśmy podmurówkę z gotowych elementów, zaczynamy od nałożenia betonowego łącznika na wspornik, następnie, w specjalnie przygotowany kanał, wsuwamy betonową deskę. Analogicznie postępujemy z każdym kolejnym fragmentem murku.
Panele zgrzewane przypinamy do słupków za pomocą obejm (startowych, pośrednich i narożnych), które skręca się za pomocą nakrętek, koniecznie zrywalnych. Uniemożliwiają one demontaż elementów płotu przez osoby niepowołane. Ilość obejm jest uzależniona od wysokości panelu. Systemy łączenia przęseł do wsporników mogą się różnić w zależności od producenta. U niektórych obejmy są zastąpione specjalnymi klipsami, a do ich założenia potrzebne są dedykowane narzędzia, co praktycznie uniemożliwia samodzielny montaż ogrodzenia.
Na koniec wypada jeszcze wspomnieć, że w przypadku montażu ogrodzeń panelowych bez podmurówki istnieje możliwość połączenia etapów 3. i 4. w jeden. Jest to tzw. metoda śląska, która polega na uprzednim skręceniu wszystkich elementów ogrodzenia. Tak przygotowane boki płotu ustawia się, zachowując pion i poziom, a słupki betonuje i stabilizuje deskami. Jest to jednak metoda wymagająca dużej wprawy i raczej polecamy pozostawić ją profesjonalistom.
Rozróżniamy dwa rodzaje montażu:
1. Montaż ogrodzenia na cokole betonowym – słupki do przykręcenia.
Zamawiając ogrodzenie w wersji do przykręcenia słupki wykonane są ze stopką z blachy wyposażoną w otwory umożliwiające przytwierdzenie słupka za pomocą kotew (kotwy zamawiający organizuje we własnym zakresie).
- ustawić słupek w miejscu docelowym,
- wywiercić otwory pod kotwy (osiowo przez otwory w stopce słupka),
- przykręcić słupek za pomocą kotew, z kolejnymi słupkami postępujemy analogicznie zachowując rozstaw osiowy co 2570mm (ścianka 40mm),
- pomiędzy słupkami mocujemy panele za pomocą obejm systemowych (ilość obejm uzależniona od wysokości panela),
- pamiętać aby zastosować odpowiednią ilość nakrętek zrywalnych zapobiegających ewentualnemu demontażowi ogrodzenia przez osoby trzecie.
2. Montaż ogrodzenia z punktowym betonowaniem słupków.
Zamawiając ogrodzenie w standardowej wersji do zabetonowania otrzymujemy słupki o ok. 700mm dłuższe (zalecana głębokość betonowania), lub 900mm dłuższe jeśli ogrodzenie wyposażone jest w podmurówkę z elementów prefabrykowanych (betonowe deski z łącznikami).
- wykopać dołki o wymiarach ~400x400x700mm (dł. * szer. * głęb.),
- umiejscowić w wykopach słupki zachowując rozstaw osiowy 2570mm,
- zabetonować słupki zwracając uwagę na zachowanie pionów słupka, jednakową wysokość, oraz rozstaw osiowy,
- podeprzeć zabetonowane słupki i pozostawić do czasu aż beton zwiąże,
Kiedy beton uzyska zakładaną sztywność przystąpić do montażu paneli.
- jeśli ogrodzenie wyposażone jest w podmurówkę z materiałów prefabrykowanych montujemy ją zaczynając od obejmy nasadzanej na słupek,
- następnie ustawiamy deskę wkładając ją w specjalnie wyprofilowany kanał w obejmie,
- całą podmurówkę zestawimy analogicznie do końca,
- następnie przystępujemy do mocowania pomiędzy słupkami paneli,
- pomiędzy słupkami mocujemy panele za pomocą obejm systemowych (ilość obejm uzależniona od wysokości panela),
- pamiętać aby zastosować odpowiednią ilość nakrętek zrywalnych zapobiegających ewentualnemu demontażowi ogrodzenia przez osoby trzecie.
Po montażu ogrodzenie wyglądać powinno jak na załączonym rysunku.
Poprawnie zamontowane ogrodzenie z paneli zgrzewanych powinno:
- mieć stabilnie zamontowane i utrzymujące pion słupki;
- być wypoziomowane do górnej krawędzi;
- mieć zabezpieczone farbą antykorozyjną wszystkie cięcia, powstałe w wyniku skracania paneli;
- być skręcone za pomocą nakrętek zrywalnych, które uniemożliwiają kradzież jego elementów.
Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Standardowe wymiary drzwi wejściowych – do domu, mieszkania, magazynu...
Drzwi szklane do biura – jak je dobrze wybrać? Wskazówki
Ogrodzenie pełne – kiedy to dobre rozwiązanie?
Jaka jest optymalna wysokość ogrodzenia? Aspekty prawne, estetyczne i praktyczne
Przęsło ogrodzeniowe – 3D czy 2D? Porównanie
Jak podwyższyć ogrodzenie panelowe?
Ogrodzenie posesyjne - ogrodzenia-europlot.pl
Jak sprawnie przeprowadzić montaż furtki panelowej?
Słupki ogrodzeniowe metalowe – kwadratowe czy okrągłe? Które wybrać i jak osadzić
Jaki fundament pod ogrodzenie z bloczków – materiały, budowa, koszty
Montaż podmurówki betonowej z gotowych elementów – etapy, czas, koszty
Budowa ogrodzenia panelowego wokół domu – formalności, średnie koszty, czas trwania
Koszt budowy ogrodzenia – płot panelowy vs palisadowy. Zestawienie
Drzwi techniczne wymiary – standardowe i nietypowe
Montaż drzwi technicznych Wiśniowski – wskazówki
Ogrodzenie na starym fundamencie - kiedy budować, na co uważać?
Rodzaje drzwi zewnętrznych technicznych – budowa i parametry
Klasy antywłamaniowe drzwi – charakterystyka
Rodzaje zawiasów drzwiowych zewnętrznych – różne rozwiązania