Gabiony w ogrodzie

25 lutego, 2019

3 inspiracje – jak stworzyć klimatyczną przestrzeń do spotkań i odpoczynku

Ogród to doskonałe miejsce do spotkań z bliskimi i odpoczynku po intensywnym dniu. Może być piękny i funkcjonalny, a w uzyskaniu takiego efektu pomogą nam dostępne na rynku gabiony. Oto kilka inspiracji, jak można wykorzystać gabiony w ogrodzie.

Gabiony możemy zastosować zarówno do ogrodzenia posesji, jak i wykonać z nich różnorakie elementy małej architektury ogrodowej. To, jak wykorzystamy gabiony, zależy od naszej pomysłowości i wyobraźni.

1. Ogrodzenia gabionowe – atrakcyjne rozwiązanie na lata

Gabiony to kosze z metalowej siatki, które wypełnione mogą być różnymi materiałami. Ustawiane jedne na drugich, mogą służyć m.in. do budowy ogrodzeń. Gabiony w ogrodzie mają zwykle formę prostopadłościanu, ale na rynku dostępne są także tzw. trapiony, których ściany nachylone są pod różnymi kątami. Gdy decydujemy się na ogrodzenie z gabionów, mamy do dyspozycji m.in. kosze ogrodzeniowe i panele ogrodzeniowe. Kosze ogrodzeniowe umożliwiają stawianie wąskich i wysokich ścian – przy szerokości 15 cm pozwalają na uzyskanie ściany dochodzącej do 240 cm wysokości. Wykonuje się je zwykle z mocnej siatki spawanej z prętów stalowych o średnicy 5 mm. Długość koszy ogrodzeniowych waha się od 50 do 250 cm.

Do wybudowania ogrodzenia gabionowego można wykorzystać także panele druciane, zwykle stosowane do budowy przęseł ogrodzeniowych. W tym przypadku ważne jest, by drut, z którego zrobiony jest panel, był odpowiednio sztywny i miał średnicę co najmniej 5 mm. Takie rozwiązanie można wykorzystać do budowy ogrodzeń, ale też wiat czy altanek ogrodowych. Kiedy mamy już gotową konstrukcję metalową gabionów, pora wypełnić kosze. Do wyboru jest m.in. kamień łamany, tłuczeń, bazalt, otoczaki, kostka brukowa, ale także duże bryły szklane z recyklingu (które można dodatkowo efektownie podświetlić) oraz elementy drewniane, jak klocki, fragmenty kory czy pni. Możemy wykorzystać również np. połamaną dachówkę pochodzącą z rozbiórki, ale w tym przypadku trzeba pamiętać, że jest to materiał, który z czasem się skruszy i może zostać wypłukany przez wodę.

Niezależnie od tego, na jaki materiał się decydujemy, należy pamiętać, że wielkość wkładu musi być dopasowana do oczek koszy ogrodzeniowych oraz do wielkości wnętrza kosza – w gabionach o niewielkiej szerokości trudno będzie bowiem ułożyć duże kamienie.

Ogrodzenia z gabionów, zwłaszcza te złożone z koszy o nietypowych rozmiarach, są wyceniane i realizowane indywidualnie. Gabiony zwykle dostarcza się niezłożone, w formie płaskich paczek (albo jako wstępnie skręcone klatki) wraz z elementami, które są potrzebne do łączenia koszy w ściany (wśród nich są m.in.: sprężyny, klipsy zaciskowe, drut wiązałkowy oraz haki/łączniki spinające ściany zewnętrzne gabionu, komplety śrub).

2. Murki gabionowe – podmurówka ogrodzenia lub mur oporowy z gabionów

Jeśli nie chcemy budować pełnego ogrodzenia z gabionów, a wolimy zastosować na przykład ogrodzenie panelowe, możemy wykorzystać murki gabionowe w formie podmurówki. Wystarczy wówczas obsadzić przęsła ogrodzenia pnącą się roślinnością, która utworzy ścianę zieleni zapewniającą prywatność i uprzyjemniającą chwile spędzone w ogrodzie. Jeśli w ogrodzie mamy skarpę, doskonałym rozwiązaniem jest mur oporowy z gabionów, który cechuje się dużą wytrzymałością i stabilnością, a jednocześnie jego konstrukcja nie jest całkowicie szczelna i pozwala na przenikanie wód gruntowych i opadowych oraz powietrza. To sprawia, że mur gabionowy doskonale sprawdza się jako mur oporowy służący m.in. do wzmocnienia tarasów i skarp wokół domu czy w ogrodzie.

3. Ławki, murki, donice gabionowe – mała architektura ogrodowa

Murki gabionowe w ogrodzie można zastosować m.in. do wydzielenia rabat kwiatowych, zbudowania ogrodzenia dla oczka wodnego lub fontanny, skalniaków czy kącika do relaksu. W tym ostatnim przypadku gabiony możemy wykorzystać zarówno do wybudowania ścianek wydzielających przestrzeń, jak i do tworzenia gabionowych mebli ogrodowych – stołu czy siedziska. Gabiony w ogrodzie z powodzeniem sprawdzają się również do budowy schodów, mostków czy do osłonięcia grilla, studni lub śmietnika. Donice gabionowe obsadzone kwiatami czy pnączami dodają ogrodowi uroku i smaku, a jednocześnie są rozwiązaniem trwałym i odpornym na różne warunki atmosferyczne.Wypełniony gabion jest ciężki, więc musi być umieszczony na podłożu, które jest utwardzone. Może to być ubita warstwa tłucznia albo ława fundamentowa. Zapobiegnie to jego odkształceniu.

Niezależnie od tego, jak zamierzamy wykorzystać gabiony w ogrodzie, warto wykonać je z materiałów o jak najwyższej jakości. Siatka, która spina wypełnienie i jest szkieletem gabionu, powinna być zatem ze stali ocynkowanej ogniowo.

4. Gabiony w ogrodzie – dlaczego warto?

Gabiony mają wiele zalet, o których warto pamiętać, zastanawiając się nad wyborem rozwiązań do ogrodu.

  • Uniwersalne rozwiązanie – gabiony pasują do różnych stylów architektonicznych.
  • Są trwałe i odporne na uszkodzenia i warunki atmosferyczne.
  • Sposób na renowację starych ogrodzeń – zniszczone przęsła można zastąpić koszami gabionowymi wypełnionymi dowolnym materiałem.
  • W zgodzie z naturą – do wypełnienia gabionów można wykorzystać znajdujące się na miejscu materiały, a wówczas doskonale wtopią się w otoczenie. Można je też obsadzić pnącą się roślinnością.
  • Zapewniają ciszę i intymność – wysokie i szczelne ogrodzenia gabionowe tłumią hałas, a także chronią prywatność użytkowników posesji.
  • Są ekonomiczne, proste i szybkie w realizacji.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Słupki betonowe do ogrodzenia panelowego – jak zrobić? Wskazówki
Regulacja drzwi tarasowych przesuwnych – wskazówki
Drzwi tarasowe przesuwne czy tradycyjne? Porównanie rozwiązań
Montaż drzwi tarasowych – 7 najczęstszych błędów. Jak się ich ustrzec?
Jak wyregulować okno PCV? Wskazówki
Budowa okna PCV – 4 elementy. Jak rozpoznać okno dobrej jakości?
Stolarka aluminiowa czy okna PVC – co wybrać do domu? Porównanie rozwiązań
Jaki kolor okien do nowoczesnego domu? Trendy i wskazówki aranżacyjne
Wymiana okien w starym domu – na co należy się przygotować?
Wymiana okna w bloku – co trzeba wiedzieć?
Demontaż okna – jak przeprowadzić krok po kroku
Dlaczego okna parują i co możesz z tym zrobić?
Okna dwu czy trzyszybowe – jakie wybrać do domu?
Montaż okien w domu szkieletowym – etapy prac
Okna do domu pasywnego a energooszczędnego – porównanie parametrów
Gwarancja na okna – na co zwracać uwagę, żeby się nie rozczarować?
Drzwi płaszczowe – co to znaczy? Parametry i zastosowanie
Drzwi zewnętrzne techniczne – aluminiowe vs stalowe. Porównanie
Montaż progu aluminiowego do drzwi zewnętrznych – wskazówki od fachowców

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram