Brama wjazdowa jest integralną częścią ogrodzenia i powinna tworzyć z nim spójną całość. Poza względami estetycznymi liczy się także to, by zapewniała bezpieczeństwo i była wygodna w użytkowaniu. Zanim zdecydujemy, czy wybieramy bramę przesuwną czy dwuskrzydłową, warto poznać plusy i minusy obu rozwiązań. Co zatem warto wiedzieć na ten temat?
Zgodnie z przepisami budowlanymi, brama wjazdowa musi mieć minimum 2,4 m szerokości, zaś szerokość samego wjazdu na posesję musi wynosić co najmniej 3 m. Należy pamiętać, że brama musi się otwierać do wewnątrz posesji i uwaga ta dotyczy zarówno bram dwuskrzydłowych, jak i bram przesuwnych, których mechanizm i część przesuwna muszą działać w obrębie nieruchomości.
Na rynku dostępne są m.in. bramy wjazdowe przesuwne oraz bramy wjazdowe (automatyczne lub manualne) uchylne jedno- i dwuskrzydłowe. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym typom bram, by dokonany przez nas wybór okazał się optymalny.
BRAMA WJAZDOWA PRZESUWNA
Jest to często wybierany rodzaj rozwiązania, ponieważ brama wjazdowa przesuwna jest bardzo wygodną w użytkowaniu opcją. Polecana jest w przypadku działek szerokich i płytkich, bo właściwie nie zajmuje miejsca na posesji, przesuwając się po wewnętrznej stronie ogrodzenia. Sposób przemieszczania bramy przesuwnej powoduje, że szerokość ogrodzenia w miejscu montażu bramy musi być równa szerokości bramy i tzw. przeciwwagi. Brama wjazdowa przesuwna może poruszać się po szynie lub być samonośna. W pierwszym przypadku ważne jest, by dbać o czystość szyny, ponieważ zabrudzenia (jak liście, śnieg czy kamienie) mogą utrudniać poruszanie się skrzydła. Jeśli zdecydujemy się na bramę przesuwną automatyczną, czyli wyposażoną w siłowniki, będziemy mogli ją otwierać bez wysiadania z samochodu. Należy liczyć się jednak z jej wyższą ceną niż w przypadku tradycyjnych modeli bram przesuwnych.
Bramy przesuwne samonośne są bardziej niezawodne i łatwiejsze w użytkowaniu, ale też droższe niż szynowe. W tym przypadku skrzydło przesuwa się po rolkach umocowanych na słupku prowadzącym. Skrzydło znajduje się 5-8 cm nad ziemią, co rozwiązuje problem zanieczyszczeń, które mogłyby utrudnić ruch bramy.
Plusy i minusy bramy wjazdowej przesuwnej
Dlaczego warto zdecydować się na przesuwną bramę wjazdową?
- Nie zajmuje miejsca na posesji jak bramy rozwieralne.
- Nie ma ryzyka, że otworzy się przy silnych podmuchach wiatru.
- Może mieć właściwie dowolną długość.
- Jest bezpieczna i solidnie wykonana.
- Wielość wzorów i kolorów ułatwia dobranie jej do stylu nieruchomości.
- Może być wyposażona w system antywłamaniowy.
- Brama przesuwna automatyczna to wygoda w codziennym użytkowaniu.
Jakie niedogodności należy brać pod uwagę w przypadku takiego rozwiązania?
- Posesja w miejscu, w którym ma zostać ulokowana brama, musi być na tyle szeroka, by bramę można było swobodnie przesunąć w bok. Jeśli więc mamy bramę o szerokości 5 m, to drugie tyle potrzebne jest, by mogła ona sprawnie działać.
- Wyższe ceny wjazdowych bram przesuwnych z napędem.
- Konieczność czyszczenia szyny w przypadku, gdy brama przesuwna nie jest samonośna.
BRAMA WJAZDOWA DWUSKRZYDŁOWA
Drugim najpopularniejszym rodzajem bram wjazdowych są bramy uchylne jedno- i dwuskrzydłowe, przy czym w Polsce dominującym modelem są bramy dwuskrzydłowe. Bramy wjazdowe dwuskrzydłowe, w przeciwieństwie do bram przesuwnych, nie muszą być montowane na działkach o znacznej szerokości. Potrzebna jest natomiast posesja mająca odpowiednią głębokość, która umożliwia swobodne otwieranie bramy dwuskrzydłowej. Brama ogrodzeniowa dwuskrzydłowa może być wyposażona w napęd. Przeszkodą dla jego zamontowania bywa na przykład zbyt duże nachylenie terenu, które powoduje, że automatyka nie działa poprawnie i brama się nie otwiera.
W przypadku bramy ogrodzeniowej dwuskrzydłowej z napędem, siłowniki elektryczne lub hydrauliczne montowane są blisko zawiasów. Ponieważ siłowniki w bramach tego rodzaju muszą pokonać znaczne siły, w tym między innymi uderzenia wiatru, warto wybrać model z elementami wzmocnionymi, do których siłowniki są montowane.
Brama dwuskrzydłowa automatyczna o ażurowej konstrukcji nie będzie dobrze wyglądała, jeśli użyjemy tradycyjnego siłownika. W tym przypadku lepszy będzie prawie niewidoczny napęd umieszczony w hermetycznej skrzynce i schowany pod powierzchnią gruntu.
Ze względu na mechanizm działania, bramy wjazdowe dwuskrzydłowe mogą zajmować sporo miejsca na podjeździe posesji. Należy też pamiętać o konieczności odśnieżania podjazdu, ponieważ zalegający na nim śnieg znacznie utrudni nam otwarcie bramy.
Bramy wjazdowe dwuskrzydłowe wyposażone w napęd to wygodniejsze rozwiązanie niż otwieranie manualne, ale cena bramy dwuskrzydłowej automatycznej jest wyższa niż w przypadku bramy przesuwnej, ponieważ potrzebne są dwa a nie jeden siłownik.
Plusy i minusy bramy wjazdowej dwuskrzydłowej
Dlaczego warto wybrać dwuskrzydłową bramę wjazdową?
- To niezwykle efektowna opcja, a w przypadku bramy kutej, która mogą zostać wykonana na indywidualne zamówienie, stanowi doskonałe dopełnienie nieruchomości i podkreśla jej prestiż.
- Brama dwuskrzydłowa, zwłaszcza obsługiwana ręcznie, bywa znacznie tańsza niż brama przesuwna.
- Nie ma konieczności posiadania szerokiej działki, ponieważ w tym przypadku ważniejsza jest głębokość posesji.
Z jakimi niedogodnościami trzeba się liczyć w tym przypadku?
- Posesja musi mieć odpowiednią głębokość, która umożliwi swobodne otwarcie skrzydeł bramy.
- Skrzydła muszą mieć zabezpieczenie w postaci rygli, które zapobiegnie samoistnemu otwarciu bramy w czasie silnego wiatru.
- Skrzydła bramy dwuskrzydłowej zajmują sporo miejsca na posesji.
- Niemożliwe jest parkowanie blisko bramy, ponieważ może to utrudnić jej otwarcie.
- Konieczne jest odśnieżanie podjazdu, ponieważ śnieg utrudnia otwieranie bramy.
- Często wyższa jest też cena automatyki (potrzebne dwa siłowniki) niż w przypadku bramy przesuwnej (jeden siłownik).
BRAMA PRZESUWNA CZY DWUSKRZYDŁOWA?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepsza będzie brama przesuwna czy dwuskrzydłowa. Wszystko zależy od wielkości i kształtu działki, na której brama ma stanąć, od stylu domu i ogrodzenia, od tego, czy chcemy się zdecydować na bramę obsługiwaną ręcznie czy z napędem oraz jakim budżetem dysponujemy. Jedno jest pewne – nim zdecydujemy, czy wybieramy bramę przesuwną czy dwuskrzydłową, warto dokładnie przeanalizować potrzeby i oczekiwania dotyczące bramy wjazdowej, ponieważ zwykle jest to inwestycja na lata i ważne jest, by wybór okazał się dla nas optymalny.
Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Słupki betonowe do ogrodzenia panelowego – jak zrobić? Wskazówki
Regulacja drzwi tarasowych przesuwnych – wskazówki
Drzwi tarasowe przesuwne czy tradycyjne? Porównanie rozwiązań
Montaż drzwi tarasowych – 7 najczęstszych błędów. Jak się ich ustrzec?
Jak wyregulować okno PCV? Wskazówki
Budowa okna PCV – 4 elementy. Jak rozpoznać okno dobrej jakości?
Stolarka aluminiowa czy okna PVC – co wybrać do domu? Porównanie rozwiązań
Jaki kolor okien do nowoczesnego domu? Trendy i wskazówki aranżacyjne
Wymiana okien w starym domu – na co należy się przygotować?
Wymiana okna w bloku – co trzeba wiedzieć?
Demontaż okna – jak przeprowadzić krok po kroku
Dlaczego okna parują i co możesz z tym zrobić?
Okna dwu czy trzyszybowe – jakie wybrać do domu?
Montaż okien w domu szkieletowym – etapy prac
Okna do domu pasywnego a energooszczędnego – porównanie parametrów
Gwarancja na okna – na co zwracać uwagę, żeby się nie rozczarować?
Drzwi płaszczowe – co to znaczy? Parametry i zastosowanie
Drzwi zewnętrzne techniczne – aluminiowe vs stalowe. Porównanie
Montaż progu aluminiowego do drzwi zewnętrznych – wskazówki od fachowców