Jak zamontować bramę wjazdową przesuwną – krok po kroku

25 listopada, 2019

Brama wjazdowa to ważny element każdego ogrodzenia. Odpowiednio dobrana nie tylko ułatwia codzienne funkcjonowanie, ale też podkreśla estetyczne walory nieruchomości. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest montaż bramy przesuwnej – to szczególnie wygodna opcja, która świetnie sprawdza się zarówno na posesjach prywatnych czy osiedlach mieszkaniowych, jak i przy posesjach firmowych lub obiektach przemysłowych. W artykule pokazujemy krok po kroku, jak zamontować bramę wjazdową i na co zwrócić uwagę, przygotowując się do montażu bramy przesuwnej.

Jak działa brama przesuwna?

Bramy przesuwne najczęściej montuje się wtedy, gdy szerokość frontu jest na tyle duża, aby skrzydło bramy bez przeszkód wysuwało się na bok. Gdy te warunki nie są możliwe do spełnienia, lepiej zdecydować się na bramę dwuskrzydłową

W skład bramy przesuwnej wchodzi jedno skrzydło, które swoją szerokością obejmuje cały wjazd. W momencie, w którym potrzebujemy otworzyć bramę, przesuwa się ono wzdłuż ogrodzenia od jego wewnętrznej strony. Skrzydło posiada ograniczniki – dwa pionowe stalowe słupki, z których jeden utrzymuje bramę w pionie, a drugi chroni ją przed wysunięciem się z prowadnic.

Rodzaje bram przesuwnych

Decydując się na bramę przesuwną, musimy wybrać jeden z dwóch dostępnych wariantów:

  • brama szynowa – skrzydło na kółkach przesuwa się po specjalnej, zakotwiczonej na fundamencie szynie. Prowadnica na słupku utrzymuje skrzydło w pionowej pozycji i zapewnia płynność ruchu. Pewnym minusem tego rozwiązania jest jednak szyna, z której trzeba usuwać zabrudzenia, a także pilnować, by skrzydło nie przymarzło (lub zamontować specjalny kabel grzewczy); 
  • brama samonośna – skrzydło przesuwa się od 5 do 8 centymetrów nad ziemią, nie wymaga więc czyszczenia i podgrzewania. Skrzydło nie ma jednak podparcia, co wymusza wygospodarowanie większej ilości miejsca i umieszczenie przeciwwagi. To rozwiązanie nieco droższe niż brama szynowa, ale także mniej kłopotliwe w obsłudze.

Ponadto trzeba pamiętać, że do wyboru są systemy przesuwne bez napędu i wyposażone w automatyczny mechanizm do bramy.

Montaż bramy przesuwnej – od czego zacząć

Wraz z zakupem bramy wjazdowej można zamówić usługę montażu, jeśli jednak chcemy zrobić to samodzielnie, koniecznie trzeba się dobrze przygotować. Należy wybrać odpowiedni mechanizm do bramy, dopasowany do indywidualnych potrzeb (m.in. do częstotliwości korzystania z bramy) i odpowiedni do wybranego modelu bramy – z pomocą przyjdą wytyczne producenta.

Narzędzia i akcesoria niezbędne do montażu bramy wjazdowej

Do montażu bramy przesuwnej przydadzą się: wiertarka, poziomica, miarka, a także kotwy chemiczne, zestaw kluczy i śrubokrętów. Nie sposób też zacząć pracę bez planu całego ogrodzenia wraz z furtką usytuowaną po tej stronie, która nie będzie zasłaniana przez otwierające się skrzydło bramy wjazdowej…

Brama wjazdowa przesuwna Wiśniowski w kolorze antracytowym.
Nowoczesna brama przesuwna dopasowana do ogrodzenia panelowego jest nie tylko funkcjonalna, ale też świetnie wygląda.

Pierwszy krok, czyli przygotowanie fundamentu

Pierwszym, co należy zrobić, by zamontować bramę wjazdową, jest wykopanie dołków pod fundamenty. Jeśli chodzi o szerokość i rozstaw, należy kierować się instrukcją od producenta, natomiast głębokość dobierać w zależności od głębokości przemarzania gruntu. Fundamenty przygotowuje się, używając betonu klasy B25, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Kiedy beton stężeje, kolejnym krokiem będzie zamontowanie kotw chemicznych (M16x260 lub dłuższych) tak, aby wystawały co najmniej 10 centymetrów nad poziom betonu. Nie można zapomnieć o właściwym wypoziomowaniu fundamentu, który pozwoli na umieszczenie podstawy słupów bezpośrednio na betonie.

Mechanizm do bramy

Bardzo wygodnym, ułatwiającym późniejsze użytkowanie, rozwiązaniem jest automatyczny mechanizm do bramy. Choć można zamontować go w późniejszym czasie, warto zastanowić się nad tym od razu, pamiętając, że montaż oraz podłączenie do zasilania będzie wymagało poprowadzenia przewodów pod gruntem, co oznacza zwykle przekopanie działki…
Mechanizm do bramy montujemy oczywiście zgodnie z instrukcją producenta, przewody elektryczne umieszczając w peszlach między fundamentem słupa końcowego a słupem głównym.

Montaż słupów i wózków

Kolejnym krokiem w montażu bramy przesuwnej jest zamontowanie słupa prowadzącego na kotwach chemicznych oraz dokładne dokręcenie go. Podobnie przymocować należy wózek na kotwach przytwierdzonych do głównego fundamentu. Tę część należy dokręcić, kierując odbojniki na zewnątrz fundamentu. Później trzeba umieścić słup końcowy na kotwach zamocowanych w fundamencie. Uwaga! Tu bardzo ważna jest dokładność, wózki muszą znajdować się w jednej linii, a słup końcowy na tym samym poziomie co słup prowadzący.

Instalacja skrzydła, czyli brama wjazdowa prawie gotowa

Ostatnim etapem montażu bramy przesuwnej jest instalacja skrzydła. Rolkę podporową, uprzednio pozbawioną zaślepki, należy zamontować na kotwach przymocowanych do tylnego fundamentu. Koniecznie musi ona zostać przymocowana do podstawy prowadnicy, jednocześnie będąc ustawiona do osi skrzydła pod kątem 90 stopni. Skrzydło należy położyć na wózkach i sprawdzić, czy przesuwa się bez problemu, a w razie potrzeby skorygować stabilizację wózków i wyregulować geometrię bramy, używając do tego śruby rzymskiej. Rolki powinny idealnie pasować do kątownika i ramy skrzydła. Jeśli wszystko działa poprawnie, montaż bramy przesuwnej można uznać za zakończony sukcesem!

Jeżeli jesteś przekonany, że wiesz, jak zamontować bramę wjazdową we własnym zakresie, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na staranność wszystkich prac. W przeciwnym wypadku brama wjazdowa przesuwna nie będzie działać prawidłowo. 

Choć samodzielny montaż bramy przesuwnej nie należy do najłatwiejszych prac, jest możliwy – mamy nadzieję, że ten artykuł w niej pomoże! W razie wątpliwości – nasi eksperci służą pomocą!

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia panelowego?
Jakie panele ogrodzeniowe wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!
Ogrodzenie domu – 5 nietypowych pomysłów na ogrodzenie Twojej posesji
Pomysł na ogrodzenie – cztery rzadko spotykane połączenia różnych typów ogrodzeń
Jak tanio ogrodzić działkę? – 3 ekonomiczne sposoby na zabezpieczenie działki
Jak zamontować bramę wjazdową przesuwną – krok po kroku
Ogrodzenie w granicy działki bez zgody sąsiada – co mówią przepisy?
Jak postawić płot panelowy? Co musisz wiedzieć przed montażem ogrodzenia
Jak odgrodzić się od sąsiada w szeregowcu? 3 rozwiązania ogrodzeniowe
Gabiony z paneli ogrodzeniowych – instrukcja montażu ogrodzenia gabionowego
Ogrodzenie frontowe – 3 sposoby na reprezentacyjne ogrodzenie domu
Jak zamontować ogrodzenie panelowe z podmurówką?
Jak zbudować ogrodzenie z gotowych elementów - Słupki i podmurówka z pustaka łupanego krok po kroku
Montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie – 2 metody
Zakup i montaż ogrodzenia bez wychodzenia z domu - Euro Płot
Ogrodzenie bez podmurówki – 3 sposoby na płot bez fundamentu
Ogrodzenie pionowe czy poziome – zasady doboru
Ogrodzenia dworkowe – czym zastąpić drogie ogrodzenia kute?
Jak zamontować słupki ogrodzeniowe – o tych zasadach musisz pamiętać

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram