Jak działa i ile kosztuje brama przesuwna z montażem

6 czerwca, 2019

Projekt domu i jego wystrój to nie koniec ważnych decyzji budowlanych. Równie istotne jest zagospodarowanie terenu wokół zabudowań, z nieodłącznym elementem krajobrazu, jakim jest ogrodzenie z bramą wjazdową. Jedną z wygodniejszych opcji jest brama przesuwna. Montaż takiej konstrukcji zajmuje niewiele czasu, ale warto wcześniej sprawdzić, czy w danym miejscu można to zrobić, oraz jak działa i ile kosztuje brama tego rodzaju.

Mechanizm działania bramy przesuwnej

Brama składa się z jednego skrzydła przesuwającego się wzdłuż ogrodzenia (od jego wewnętrznej strony), obejmującego całą szerokość wjazdu. Pomimo faktu, że bramę stanowi jeden duży element, może on mieć niemal dowolną szerokość (nawet 20 metrów). Skrzydło takiej bramy ograniczone jest dwoma pionowymi słupkami – jeden utrzymuje bramę w pionie, natomiast drugi jest rodzajem ogranicznika i zapobiega nadmiernemu wysunięciu się skrzydła z prowadnic.

Samonośne i szynowe – czym się różnią te bramy?

Obydwa rozwiązania spełniają taką samą funkcję. Różnica polega jedynie na konstrukcji... i cenie.

  • Bramy szynowe – posiadają kółka przesuwające się po specjalnej szynie zakotwionej na fundamencie. Na słupku znajduje się prowadnica utrzymująca skrzydło w pionowej pozycji i zapewniająca płynność ruchu. Najsłabszym ogniwem tego rozwiązania jest szyna, którą należy regularnie kontrolować i usuwać z niej ewentualnie gromadzące się tam zabrudzenia: liście, kurz, kamienie. Mogą one bowiem w końcu unieruchomić skrzydło i uszkodzić rolki. Przy bardzo niskich temperaturach skrzydło tego typu może również przymarznąć, unieruchamiając w ten sposób cały mechanizm bramy. Zapobiec temu może podgrzanie szyny specjalnie zamontowanym kablem grzejnym. Koszt montażu bramy przesuwnej szynowej jest niższy niż bram samonośnych.
  • Bramy samonośne – skrzydło bramy przesuwa się ponad powierzchnią ziemi (5-8 cm). Z racji swojej konstrukcji są one mniej kłopotliwym w obsłudze i mniej zawodnym rozwiązaniem. Mechanizm nie wymaga oczyszczania, a niekorzystne warunki atmosferyczne nie mają wpływu na jego funkcjonowanie. Tego typu rozwiązania znacząco podwyższają ceny samonośnej bramy przesuwnej. Mankamentem tej opcji jest konieczność wygospodarowania większej ilości miejsca (ok. 30%), w celu umieszczenia przeciwwagi (skrzydło bramy nie ma praktycznie żadnego podparcia). Zwiększa ona ciężar całej bramy, dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest zastosowanie elektronicznego sterowania (ręczne odsuwanie tego typu, dużej bramy może być bowiem sporym wyzwaniem).
Brązowa brama przesuwna z napędem automatycznym.
Stalowa, nowoczesna, samonośna brama przesuwna dopasowana do ogrodzenia panelowego.

Brama przesuwna i montaż – z jakimi kosztami należy się zmierzyć?

Trudno podać konkretną końcową cenę bramy wjazdowej wraz z usługą montażu. Każda wartość bez indywidualnej wyceny u wykonawcy jest jedynie wielkością szacunkową, która pozwala się zorientować w rzędzie wielkości wydatków.

Koszt zakupu bramy z osprzętem

Ceny bram przesuwnych uzależnione są od tego, czy brama jest z napędem czy bez, od jej wielkości oraz od materiału i sposobu wykonania. Najprostsze modele bram przesuwnych bez napędu to wydatek od 1,5 tys. złotych. Napęd dodany do bramy podnosi ten koszt do ok. 5 tys. złotych.

Główną składową końcowej ceny może okazać się skrzydło bramy. Te najprostsze, stalowe, o standardowych wymiarach, kosztują od tysiąca do kilku tysięcy złotych (zależnie od wielkości). Elementy kute, wykonane ze szlachetnych, ekskluzywnych materiałów, lub indywidualne projekty mogą pochłonąć nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Koszt montażu bramy przesuwnej

Koszt montażu bramy przesuwnej uzależniony jest oczywiście od rodzaju bramy (z napędem czy bez niego), ale równie duży wpływ na tę cenę ma okolica. Niezależnie jednak od tego, czy usługa jest wykonywana w niewielkiej miejscowości i nieco tańszej lokalizacji, czy na przykład w sercu dużego miasta, koszt usługi montażu bramy zaczyna się od kwoty 500 1000 zł.

Na ceny wpływ ma zakres niezbędnych prac. Jeżeli brama montowana jest na zastanym fundamencie (w przypadku bram szynowych) cena jest znacznie niższa niż w przypadku konieczności wykonania fundamentu bramy (kosztem są zarówno materiały, jak i czas potrzebny na odpowiednie utwardzenie podłoża).

Warto sobie uświadomić, że tego typu rozwiązania (i to najczęściej te wyposażone w automatykę) stają się już powoli standardem. Przy całości wydatków związanych z budową koszt montażu nieco droższej bramy przesuwnej stanowi zapewne jedynie niewielką część budżetu budowy. Inwestycję taką zresztą bardzo się potem docenia – szczególnie zimą lub w czasie ulewy, podczas wyjazdu czy wjazdu na posesję, kiedy nie ma konieczności wysiadania z ciepłego samochodu.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia panelowego?
Jakie panele ogrodzeniowe wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!
Ogrodzenie domu – 5 nietypowych pomysłów na ogrodzenie Twojej posesji
Pomysł na ogrodzenie – cztery rzadko spotykane połączenia różnych typów ogrodzeń
Jak tanio ogrodzić działkę? – 3 ekonomiczne sposoby na zabezpieczenie działki
Jak zamontować bramę wjazdową przesuwną – krok po kroku
Ogrodzenie w granicy działki bez zgody sąsiada – co mówią przepisy?
Jak postawić płot panelowy? Co musisz wiedzieć przed montażem ogrodzenia
Jak odgrodzić się od sąsiada w szeregowcu? 3 rozwiązania ogrodzeniowe
Gabiony z paneli ogrodzeniowych – instrukcja montażu ogrodzenia gabionowego
Ogrodzenie frontowe – 3 sposoby na reprezentacyjne ogrodzenie domu
Jak zamontować ogrodzenie panelowe z podmurówką?
Jak zbudować ogrodzenie z gotowych elementów - Słupki i podmurówka z pustaka łupanego krok po kroku
Montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie – 2 metody
Zakup i montaż ogrodzenia bez wychodzenia z domu - Euro Płot
Ogrodzenie bez podmurówki – 3 sposoby na płot bez fundamentu
Ogrodzenie pionowe czy poziome – zasady doboru
Ogrodzenia dworkowe – czym zastąpić drogie ogrodzenia kute?
Jak zamontować słupki ogrodzeniowe – o tych zasadach musisz pamiętać

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram